Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?


  Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

  2019 Uzman çavuş maaşları ne kadar, halihazırda uzman çavuş olanlar ve  uzman çavuş olmayı düşünenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri. 2018 Uzman çavuş maaşları, son zamlar ve enflasyon farkının da eklenmesiyle  netleşti. Uzman çavuşlar, diğer tüm Türk Silahlı Kuvvetleri personeli gibi nitelik ve görevlerine göre maaşlarına ek olarak tazminatlar alıyor. 2018 Uzman çavuş maaşları ne kadar? Uzman çavuş tazminatları ne kadar? Jandarma uzman erbaş maaşları ne kadar? Uzman onbaşı maaşları ne kadar? Gibi uzman çavuş maaşları ve tazminatları hakkında bilinmesi gerekenler tüm detayları ile yazımızda. Sizde uzman çavuşların maaşları ne kadar merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

  uzman çavuş maaşları ne kadar

  2019 Uzman Erbaş Maaşları

  Türk Silahlı Kuvvetleri, profesyonel orduya geçiş projesi kapsamında son yıllarda çok sayıda uzman erbaş alımı (uzman çavuş, uzman onbaşı) yapıyor. Tüm kuvvetlere uzman erbaş alımı yapılırken, özellikle Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine diğer kuvvetlere nazaran çok daha fazla jandarma uzman çavuş alımı gerçekleştiriliyor. Askerliğin Türk Milleti nazarında muteber ve kutsal bir meslek olması ve buna ek olarak uzman çavuş maaşlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olması gençleri uzman erbaş alımlarına büyük rağbet göstermesine neden oluyor.

  Uzman erbaş alımları bu denli yoğun talep görünce doğal olarak da uzman çavuş ve uzman onbaşı maaşları ne kadar sorusu başvuru yapanların en çok merak ettiği sorular olarak öne çıkıyor. Şimdi uzman erbaş maaşları, tazminatları ve ek ödemeleri  ne kadar, kimler alabilir detaylı şekilde izah etmeye başlayalım.

  2018 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

  Uzman çavuşluk ile ilgili olarak en çok merak edilen konu uzman çavuşlar ne kadar maaş alıyor hususu. 2018 Temmuz ayı için memur maaşlarına yüzde 3,5 oranında zam yapılacağı daha önce açıklanmıştı. 2018’in ilk yarısında enflasyon oranının açıklanmasının ardından bu yüzde 3,5’lik zamma enflasyon farkı da eklendi ve toplam zam oranı yüzde 8,67 olarak gerçekleşti. Batıdaki bir garnizonda göreve yeni başlayan, bekar, komando, asayiş ve benzeri tazminatları olmayan bir personel için en düşük uzman çavuş maaşı 2018 yılı için ortalama 3900 – 4000 TL’dir. Verdiğimiz bu maaş rakamı yukarıda da belirttiğimiz gibi ek ödemeler olmayan salt maaş tutarıdır. Salt haldeyken bile uzman çavuş maaşlarının ortalama memur maaşlarına göre bu denli yüksek olmasının bir sebebi de geçtiğimiz nisan ayında Türk Silahlı Kuvvetleri personeli maaşlarına yapılan 400 TL iyileştirme kaynaklı. Nisan ayında subay, astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erler dahil olmak üzere tüm askerlerin maaşlarına 400 TL seyyanen zam yani maaş iyileştirmesi yapıldı.

    Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Uzman çavuşlar çalıştıkları yere, niteliklerine, kadrolarına, eş ve çocuk durumuna göre maaşlarına ek ödeme ve tazminatlar alırlar. Bunu basit olarak bir örnekle açıklayalım. Komando birliğinde veya doğu ve güneydoğudaki bir birlikte görev yapan bir uzman çavuş, dengi uzman çavuşlara nazaran daha yüksek maaş alır. Bunun yanı sıra evli ve çocuk sahibi olmak, eşin çalışıp çalışmaması da uzman çavuş maaşlarına etki etmektedir. Uzman çavuş maaşlarını arttıran bu tazminatlar ne kadar ve kimler alabilir, eş ve çocuk yardımı ne kadar yazımızın devamında ayrıntılı olarak inceledik.

  Doğuda Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

  Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere uzman çavuş maaşları doğuda artış göstermektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerini 5 ayrı garnizon şeklinde sınıflandırmıştır. Doğu ve güneydoğudaki askeri birlikler, şehir ve büyük yerleşim merkezlerindekiler hariç olmak üzere 4. garnizon ve 5. garnizon sınıfındadır. Doğuda çalışan bir uzman çalıştığı garnizonun durumuna göre 500 ile 1000 TL arası OHAL tazminatı olarak bilinen doğu tazminatı alabilmektedir. Bunun yanı sıra bir uzman çavuş komando birliğinde görev yapıyorsa 6500 TL maaş alması mümkündür. Yani genel bir ifadeyle doğuda görev yapan uzman çavuşlar 2018 yılı için 5500 ile 6500 TL arasında maaş alabilmektedir.

  Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

  Türk Silahlı kuvvetlerinde en çok uzman çavuş alımı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapıldığı için uzman çavuş maaşları arasında en çok merak edilen jandarma uzman erbaş maaşları oluyor haliyle. Jandarma uzman çavuşlar; Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri mensubu uzman çavuşlardan farklı olarak asayiş tazminatı alırlar. Jandarma uzman çavuş maaşlarını en çok artıran tazminat asayiş tazminatıdır. Görev yapılan yere ve hizmet yılına göre değişiklik gösterse de asayiş tazminatı ortalama olarak 1000 TL civarındadır.

  Uzman Çavuş Tazminatları Neler?

  Yazımızın buraya kadar olan bölümünde uzman çavuş tazminatları ile ilgili olarak OHAL tazminatı ve jandarma asayiş tazminatından bahsettik. Uzman çavuş tazminatları bu ikisinden ibaret değil elbette. TSK’da sınıf, görev ve görev yerine göre çok çeşitli tazminatlar mevcut. Şimdi diğer belli başlı uzman çavuş tazminatları neler ve ne kadar oldukları hakkında birkaç örnek verelim.

  • Kıbrıs’ta görev yapan uzman çavuşlar, maaşlarına ek olarak uzman erbaş Kıbrıs Ada Tazminatı alır. Kıbrıs Ada tazminatı hizmet yılına göre değişiklik gösterse de 2018 yılı için ortalama olarak 800 TL civarındadır.
  • Zorunlu paraşüt atlayış görevi olan komando birlikleri ve özel kuvvetlerde paraşütçü vasfıyla görev yapan uzman çavuşlar her ay maaşına ek olarak paraşütçü atlayış tazminatı alır.
  • Hudut birliklerinde görev yapan uzman erbaşlar maaşlarına ek olarak ortalama 300 TL civarında olan hudut tazminatı alırlar.
  • Tankçı uzman çavuşlar, tank hizmetlerinde çalıştıkları süreler için maaşlarına ek olarak, maaşlarının yüzde 15’i kadar tazminat alır.
  • Denizaltıcı ve dalgıç uzman çavuşlar, denizaltı hizmetinde veya dalış görevinde oldukları süreler için maaşlarına ek olarak, maaşlarının yüzde 25’i kadar tazminat alır.
  • Uçar birlikte görev uzman erbaşlar, uçuş saatlerine göre hesaplanan uçuş tazminatı alır.
  • Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli uzman erbaşlar maaşlarına ek olarak her ay, bot ve gemi gibi yüzen kıt’alarda görev yapıyorlarsa 450 TL, diğer Sahil Güvenlik Birliklerinde görev yapan uzman erbaşlar 350 TL tazminat alır.
  • Uzman çavuşlar 3 yılda bir kademe alır yani rütbe ilerlemesi yapar. Subay ve astsubayların aksine, uzman erbaş maaşları rütbe alındığında çok cüz’i bir miktar artıyor.
    Yoklama Kaçağı Nedir

  Uzman Çavuş Eş ve Çocuk Yardımı Ne Kadar?

  Tüm kamu personeli, uzman erbaşlar da dahil olmak üzere evli ve çocuk sahibi olmaları halinde aile yardımı alırlar. 2018 Ocak zammı ve enflasyon farkının da belli olmasının ardından 2018 Ocak itibariyle yeni eş ve çocuk yardımı tutarları da netleşti. Buna göre;

  • Çalışmayan eş için; 262,09 TL
  • Emekli eş için; 30,44 TL
  • 6 yaşından küçük çocuk için 77,11 TL
  • 6 yaşından büyük çocuk için 49,97 TL

  Eş ve çocuk yardımında güncel rakamlar bu şekilde. Evli eşi çalışmayan, 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir uzman erbaş 316 TL eş ve çocuk yardımı alır. Ek tazminatı olmayan bir batı garnizonunda göreve yeni başlayan uzman çavuş maaşı 3500 TL olabilmektedir. Siz de verdiğimiz bu rakamları kullanarak uzman çavuş maaş hesaplama işlemini kendi başınıza yapabilir,  ve çocuk yardımı ile birlikte ne kadar maaş almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

  Uzman Çavuş Maaşları Ayın Kaçında Yatar?

  Uzman çavuşluk başvurusu yapanların cevabını en çok merek ettiği diğer bir soru ise uzman çavuşla maaşları ne zaman yatar sorusu. Uzman çavuş maaşları diğer tüm kamu personelinde olduğu gibi her ayın 15’inde yatırılır. Uzman çavuş maaşlarına zam, yılda 2 kez olur. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarındaki memur maaşlarına yapılan zamlar uzman çavuşlar için de geçerlidir.

  2019 Uzman çavuş ve Jandarma uzman erbaş maaşları ne kadar olacak, iki yıllık zam oranları belli olduğun kaba bir tahminde bulunmak elbette mümkün fakat bir rakam telaffuz etmek sağlıklı olmaz. Çünkü enflasyon rakamlarının memur maaş zammı oranlarından yüksek çıkması halinde  enflasyon farkı oranında maaşlara ek zam veriliyor. Ayrıca olası bir uzman çavuş maaşı ve tazminatı iyileştirmesi söz konusu olması ihtimaller dahilinde. Bu sebeple 2019 Uzman çavuş maaşları ne kadar olacak net bir rakam telaffuz etmek için açıklanacak enflasyon rakamlarının beklemek en doğrusu. Olası bir uzman çavuş maaşlarına iyileştirme durumunda bunu sitemizden güncel olarak siz okurlarımızla paylaşacağız.

    Astsubay Nasıl Olunur

  Uzman Onbaşı Maaşları Ne Kadar?

  Uzman çavuş ve uzman onbaşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin sözleşmeli personelidir ve her ikisi de aynı statüde yani erbaş statüsündedir. Uzman çavuş ve uzman onbaşı maaşları arasında çok ufak bir fark söz konusudur. Yukarıda uzman çavuşlar için saydığımız tüm tazminat ve ek ödemeler uzman onbaşılar için de geçerlidir. Tüm maaş, tazminat ve ek ödemeler alt alta toplandığında uzman çavuş ile uzman onbaşı maaş farkı 50 ile 100 TL arasındadır. Yani uzman onbaşı maaşları, uzman çavuş maaşlarından toplamda yaklaşık 100 TL daha azdır.

  Uzman Erbaş Maaş İyileştirmesi

  Uzman çavuş maaşlarına iyileştirme yapılması sürekli olarak konuşulan ve dönem dönem de gündeme gelen bir konu olarak hep dikkati çekmiştir. Uzun yıllar konuşulmuş olsa da uzman çavuş maaşlarına iyileştirme gerçekleşmemişti. Ancak geçtiğimiz nisan ayında söylentiler ilk kez gerçeğe döndü. Hükumet yaptığı yasal düzenleme ile tüm silahlı kuvvetler personeli maaşlarına iyileştirme verdi. Subay, astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli er olmak üzere tüm personeli kapsayan iyileştirme ile maaşlara seyyanen 400 TL zam yapıldı. Yani uzman çavuş maaşlarına 400 TL iyileştirme gerçekleşmiş oldu. Böylece hayati riski büyük olan, mesai mevhumu olmadan vatan toprağını her köşesinde gururla görev yapan uzman erbaşların maaşı bir miktar daha hak ettikleri rakama yaklaşmış oldu.

  GARDİYANLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – GARDİYAN MAAŞLARI

   ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ZABITA MAAŞLARI

  ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR ?

  ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR? – 2018 ASTSUBAY MAAŞLARI

  UZMAN ÇAVUŞLUKTAN MEMURLUĞA GEÇİŞ NASIL MEMUR OLUR?

  Sorularınızı Bize Yazın

  Uzman çavuş maaşı konusu ile ilgili olarak; uzman çavuşların maaşları ne kadar,  jandarma uzman çavuşlar ne kadar maaş alıyor, uzman çavuş tazminatları neler, göreve yeni başlayan uzman çavuş maaşı ne kadar başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruları detaylı bir şekilde şekilde izah etmiş bulunuyoruz. Konu ile ilgili cevabını merak ettiğiniz tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar ekibimiz tüm sorularınıza, güncel bilgiler ışındaki en doğru cevapları mümkün olan en kısa süre içerisinde vereceklerdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 422 YORUM
  1. Uzman çavuş dedi ki:

   Piyade uzman çavuşluktan jandarma astsubaylığa geçiş yapılabilir mi

  2. Veysel dedi ki:

   Mrh hocam jandarma 2018-1 mebs ilk eğitim atamaları gecekleşti acaba ikinci egitime kaç ay sonra çağırırlar birde egitim süreleri kaç ay sürüyor birinci gurup eğitimi biter bitmez ikinci grup çağrılır mı cvb. Sevinirim..

  3. MUSTAFA dedi ki:

   Hocam mereba ben uzman erbasligi kazandim da 3 4 gün geç gitmem de sıkıntı olurmu mazeretim var söylesem kabul ederler yada eğitime ne kadar sürede gitmem gerek

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. katılış yapmak için verilen tarih aralığı bellidir. Şayet geçerli bir mazeretiniz varsa eğitim merkezi ile irtibata geçmelisiniz.

  4. MUSTAFA dedi ki:

   Hocam uzmanerbaş eğitimine ne kadar sürede geç gidersek egitime almazlar süresi varmı

   1. admin dedi ki:

    Bildiğiniz üzere TSK kurallar konusunda hassasiyeti güçlü bir kurum yapısıdır. Belirtilen tarihler arasında katılış yapmanız sizin için sağlıklı olacaktır. İlla ki birkaç gün geç kalma ihtimaliniz varsa sağlık raporu alıp birliğinize iletmeniz iyi olacaktır.

  5. Kenan dedi ki:

   Mrh hocam daha oncede bir sorum vardi hocam.uzman cavus. 2018- 1. egitime ne zaman cagirirlar uzman cavuslarin hafta sonu tatilleri var mi birde calisma saatleri nasil resmi tatillerde izin kullaniliyor mu cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden tesekurler…

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Eğitime çağrılma durumu biraz karmaşık Özellikle darbe girişiminin ardından güvenlik soruşturması üzerinde daha hassasiyetle duruluyor ve uzun sürüyor. Bu yüzden mülakatlarda başarılı olan her aday hemen ilk eğitim döneminde çağrılmayabiliyor. Bu yüzden ne zaman eğitime çağrılacağınız konusunda net bir süre vermek mümkün değil. Uzman erbaşlar eğitim sürecinde nöbet ve eğitim söz konusu değilse resmi tatil ve hafta sonu tatilini kullanır.

  6. Gökhan Demirel dedi ki:

   S. A jandarma elektrik braşlı uzman erbaş başvurusu yaptım dün, başvurum onaylandı yanlız bana her hangi bir msj gelmedi. Mülakat nerde olacak, mülakatta sonra Nerde ne zaman eğitim göreceğim, eğitim süresi içersindem sözleşme imzalanacak mı ? Ve en az 2 yıllık sözleşme olurmu, bir de sözleşme bittikten sonra bana bir ücret talep ediliyor mu acaba. Lütfen yardımcı olurmusun uz. TEŞEKKÜRLER….

   1. admin dedi ki:

    Başvuru sonrasında mülakatların nerede ve ne zaman yapılacağını jandarmanın resmi internet sitesi üzerinden ve e devletten takip edebilirsiniz. Sözlşemlerin kaç yıllık yapılacağı başvuru belgesinde belirtilir, sözleşmeler buna göre yapılır. Sözleşme bitimi sonrasında yeni sözleşme imzalamayanlar hak ettikleri tazminatı alabilir. Tazminatın ne kadar olacağı hizmet yılına göre değişir.

  7. Omer dedi ki:

   Mrh hocam jandarma uzman cavus muharebe bolumunu mebs kazandim.askerdeki gorevleri nelerdir.nobet tutuyorlar mi haftasonu tatilleri var mi ilk kac aydan sonra beylik tabanca alabilirsin

  8. Vedat dedi ki:

   Mrh hocam uzman erbas mebs bolumununden kazandim bunlarin askerdeki gorevi nedir bunlarda nobet varmi nobet tutarlar mi birde calisma saatleri belli mi hafta sonu tatilleri var mi TŞK.

  1 8 9 10