Astsubaylıktan Subaylığa Geçiş Nasıl Olur? Şartları Nelerdir?

Bu makalemizde merak edenler için astsubaylıktan subaylığa geçiş nasıl olur, şartları nelerdir gibi başlıkları ele alma yoluna gideceğiz. Türk subayı olmak özellikle çok büyük ayrıcalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbeleri dikkate aldığımız zaman alternatifler çok fazla. Uzman çavuş, astsubay ve subay olmak sureti ile TSK bünyesinde görev almak ciddi manada önemlidir. Günümüzde meslek içerisinde rütbe atlamak birçok askeri personelin en büyük hayalleri arasında yer alır. Devlette bu imkanı askeri personellere verir.

Astsubay rütbesinin hangi noktasında olursanız olun, yaşınız çok ilerlemedi ise TSK bünyesinde subay kadrolarına yükselme şansınız olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bunun için belli başlı aşamaları geçmeniz gerekiyor demek de yanlış olmaz.

Astsubay ile Subay Arasındaki Farklar Nelerdir?

Astsubay ile subay arasındaki farklar dediğimizde öncelikli olarak rütbe farkıdır. TSK kadrosunda en üst rütbe subay rütbeleridir. Generallik rütbeleri de yine subaylık içerisinde yer alır. Astsubay ise bir alt rütbe sınıfı olarak dikkat çeker ve yine bu anlamda önem arz eden diğer bir alternatiftir.

Astsubaylık, özellikle TSK içerisinde ki subaya yardımcı en önemli rütbe modellerinden birisidir. Nitekim devlet, astsubay rütbeli personellere belli şartlara dayanarak subay rütbesine geçiş imkanı tanır. Subaylığa geçtiğiniz an itibari ile yönetim kademesinde olursunuz ve maksimum ALBAY rütbesine kadar gidebilirsiniz. Askeri birlikler içerisinde genellikle bölüm komutanlıkları, alay komutanlıklarına kadar değerlendirilirsiniz.

Subay

Astsubaylıktan Subaylığa Geçiş Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en kıdemli rütbe alanları subaylıktır. Orgeneral dahi subay sınıfı içerisinde yer alır ve birçok farklı rütbe kademesi olduğunu da net şekilde söyleyebiliriz. Tabi ki subaylığa geçtiğiniz an itibari ile de ciddi manada sağlam bir eğitime tabii tutulmanız gerekir. Bundan yıllar öncesinde askeri liseler ve askeri akademiler yer alırdı. Subaylar, 8 senelik ciddi bir eğitimin ardından mesleğe başlarlardı. Ancak günümüzde bu durum tamamen değişti.

  Yoklama Kaçağı Nedir? Yakalanırsa Ne Olur?

Astsubaylıktan subaylığa geçiş şartları dediğimiz zaman devlet bu anlamda yaş gibi unsurları da ciddi manada göz önünde bulundurdu. Devletin bu anlamda kesin olarak aradığı şartları aşağıdaki gibi inceleme şansına sahip olabiliriz;

  • Astsubay olarak mesleğe başlamış olmak,
  • En az 4 senelik lisans bölümlerinden mezun olmuş olmak,
  • Meslek içerisinde en az 4 yıl, en fazla 7 yıl geçirmiş olmak,
  • Mesleki hayatı içerisinde herhangi bir disiplin soruşturması geçirmemiş ya da ceza almamış olmak,
  • Her sene amirler tarafından verilen sicil notunun 90 üzerinde olması,
  • Üstlerinin o dönemde astsubayın subay olmaya elverişli olduğu onayı alınması,
  • Astsubaylıktan Subaylığa Geçiş sınavından başarılı sonuç elde etmek,
  • Spor mülakatı ve sözlü mülakattan başarılı olmak,

bu anlamda en önemli şartlar olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Astsubaylıktan subaylığa geçiş için sınavlara başvuru yaparsınız ve öncelikli aşama zorlu bir yazılı sınav aşamasıdır.

Astsubaylıktan Subaylığa Geçiş Sınav Başvurusu

Bu alımların ilanları TSK’nın Personel Yönetim Bilgi Sistemi (PYBS) üzerinde yayınlanır ve başvurular yine doğrudan bu ağ üzerinden kabul edilir. Başvurusu incelenen adaylar, kısa süre içerisinde açıklanarak sınava çağrılırlar. Yazılı sınavdan başarılı olanlar, kısa zaman içerisinde spor ve sözlü mülakata tabii tutulurlar.

Bu aşamalardan da başarılı olarak geçen astsubaylar, o dönem Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan subaylık kurslarına katılırlar. Subaylıklar da branş üzerine olabilir ve buna yönelik olarak yine bakanlığın belirlediği sürelerde yeniden eğitim alırlar. Eğitimin sonunda yapılan değerlendirmede ise herhangi bir sorun yaşamayan subay adayları, mesleki yaşantılarına artık subay olarak devam ederler.

Astsubay rütbesinden subaylığa geçmiş personel, ALBAY rütbesine kadar sorunsuz bir şekilde meslek içerisinde ilerleme şansına sahip olabilir. Kurmaylık sınavlarına da zaman içerisinde alımlarının mümkün olması durumunda generallik yolu da açılabilir.

  Sözleşmeli Er Görevleri Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.