2020 Süt Parası Sorgulama ve Tüm Detaylar

2020 süt parası sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınız ve süt parası başvurusu gibi farklı birçok detayı, sizler için paylaştık.

2020 Süt Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası sorgulamalarını, e-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra yapabilirsiniz. E-devlet platformunu daha önce hiç kullanmamışsanız, öncelikle herhangi bir PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi almanız ve sonrasında TC ve aldığınız şifreyle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

Maddeler halinde, yapmanız gereken işlemler şunlardır.

  • E-devlet sistemine bilgilerinizle giriş yapın. Şifreniz yoksa, PTT şubelerinden alabilirsiniz.
  • Sağ üst köşede bulunan, ‘Hizmetlerim’ kısmında gelin.
  • Sosyal Güvenlik Ödemeleri kısmına tıklayın.
  • Ödemeler seçeneğine bakın.
  • Ödemeler kısmındaki, ‘Süt Parası’ seçeneğine gelin.
  • ‘Emzirme Ödeneği Sorgula’ yazısına tıklayarak, 2020 süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirin.

Bu işlemler esnasında, e-devlet sistemi üzerinden hiçbir form doldurma işlemi yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

SGK Müdürlüğünden Süt Parası Sorgulaması Yapılabilir mi?

2020 süt parası sorgulamaları, SGK müdürlüklerine giderek görevliye kimliğinizi vermek suretiyle de yapılabilmektedir. Süt paranızı, SGK müdürlüğünden almanız ise, mümkün değildir. Sadece PTT şubelerinden süt parası ödemeleri yapılmaktadır.

Süt Parası Başvuruları Nasıl Yapılır?

2020 süt parası başvurusu için, normalde anne ya da babanın herhangi bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır. Hastanelerin doğumu sisteme işlemelerinin ardından, başvuru da otomatik olarak yapılmış kabul edilir. Fakat bazı durumlarda sistem aksaklıkları ya da ihmaller nedeniyle, bunun sistemde otomatik olarak gözükmesi ya da işleme alınması söz konusu olmayabilir. Bu yüzden yapmanız gereken şey, e-devlet üzerinden yukarıda verdiğimiz yöntemleri kullanarak sorgulama yapılmalı ya da SGK müdürlüklerine giderek süt parası sorgulanmalıdır. Bu sayede sistemde böyle bir ödemenizin aktif olup olmadığını görebilir, değilse de başvurunuzu yapabilirsiniz.

  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

Başvuru için SGK il ya da ilçe müdürlüklerinden, bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekir. Annenin doğum yaptığı tarihi ve hastane net bir şekilde yapılmalı, evde yapılan doğumlarda da bu belirtilmelidir.

Süt Parası Alma Şartları

Süt parasının alınabilmesi için, SGK kapsamında çalışan olmak gerekmektedir. Aynı zamanda annenin, SGK kapsamında çalışırken doğumu gerçekleştirmiş olması da, aranan şartlar arasındadır.

SGK kapsamında çalışmayanların süt parası alabilmeleri için ise, resmi nikahlı eşlerinin SGK’lı olma şartı bulunmaktadır.

Annenin doğum yaptıktan önceki 15 ay içerisinde, minimum 120 günlük SGK priminin ödenmiş olması şartı da bulunmalıdır.

İşten Çıkanlar Süt Parası Alabilir mi?

İşten ayrılma gibi durumlarda, işten ayrılma sebebinin doğum olması gerekmektedir. Aksi durumlarda ki işten ayrılmalarda, süt parası alınması söz konusu değildir. Yukarıda da belirtildiği üzere, son 15 ayında 120 SGK priminin yatmış olması şartı yine aynı şekilde geçerlidir.

Resmi Nikah Yoksa Süt Parası Alınabilir mi?

Annenin SGK kapsamında çalışmıyor olması durumunda, resmi nikah şartı aranmaktadır. Bunun haricinde, resmi nikah şartı aranmamaktadır.

Sigortalı Olmayan Kadınlar Süt Parası Alabilir mi?

SGK kapsamında çalışmayan kadınlarda, süt parası alabilirler. Yani bu parayı alabilmek için ya kadının, ya da eşinin SGK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Ancak eşler arasında resmi nikah bulunmuyorsa, eşin SGK’lı olması bir şeyi ifade etmeyip bu durumda kadının SGK’lı olması gerekmektedir.

2020 süt parası sorgulama ve süt parası başvurusu nasıl yapılır? Konularında merak ettiğiniz farklı soruların cevapları için, yorum kısmından sorularınızı bize gönderebilirsiniz.

Doğum Rapor Parası Hesaplama | Ne Kadar Doğum Parası Alırım? yazımızda, doğum parası sorgulama ve diğer detayları sizler için paylaştık.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.