Nakdi Yardım Nasıl Alınır? Nakit Para Yardımı Başvusu Nasıl Yapılır?


  Nakdi Yardım Nasıl Alınır? Nakit Para Yardımı Başvusu Nasıl Yapılır?

  2019 Sosyal yardımlaşma nakdi yardım, maddi olarak dezavantajlı olan vatandaşlarımıza devletimizin sağladığı ekonomik bir destek. Çok sayıda dar gelirli vatandaşımız devletten nakdi yardım yani para yardımı alıyor. Devletten para yardımı alma konusu ile ilgili olarak; nakdi yardım nedir? Sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? Nakdi yardım ne zaman ödenir? Nakdi yardım kimlere verilir? Devlet kimlere para yardımı yapar? Nakdi yardım sorgulama nasıl yapılır? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda. Siz de maddi zorluk çekiyor ve devletten yardım almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

  2019 Nakdi Yardım

  Anayasamızın ikinci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devleti ifade yer almaktadır. Anayasamızın bu amir hükmü gereği devlet, dar gelirli vatandaşlarımıza sosyal yardımlar veriyor. Devlet tarafından verilen sosyal yardımların küçük bir bölümü kömür, gıda, giyecek gibi ayni yardımlar oluşturuyor. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımların asıl büyük kısmını ise nakdi yardımlar yani para yardımları oluşturmaktadır. Devlet fakir vatandaşlarımıza, yeni doğum yapana, yaşlıya, engelliye, çocuk okutana her biri değişen tutarlarda maaş ödemesi veya nakdi para yardımı veriyor.

  Devlet sosyal yardım için temel olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını görevlendirmiştir. Ancak belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) gibi diğer kamu kurumları da sosyal yardımlar vermekte. Başta nakdi yardımlar olmak üzere devlet yardımlarının büyük bölümünü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığı ile dağıtıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubeleri kaymakamlık binaları içinde yer almaktadır. Bu yüzden bu yardımlar halk arasında daha çok kaymakamlık yardım parası, kaymakamlık para yardımı gibi isimlerle anılıyor. Peki yardım parası ne kadar, kimler alabilir, ayın kaçında yatar? İşte tüm bu soruların cevapları…

  2019 Nakdi Yardım Ne Kadar?

  Devletin yaptığı yardımlar çok çeşitli olduğu için nakdi yardım ne kadar sorusunun tek bir cevabı yok. Her yardım türünün ödeme günü, miktarı değişiyor. Para yardımı başvurusu yapmayı düşünenlere fikir vermesi açısından belli başlı para yardımları kaç TL olduğundan bahsedelim.

  • Nakdi Yardım: Temel olarak para yardımı almak için uygun şartları taşıyan vatandaşlara ödenir. Sabit bir tutar söz konusu değildir. Para yardımı başvurusu yapıldıktan sonra kaymakamlık gerekli çalışmaları başlatır ve nakdi yardım değerlendirme formu hazırlar. Ne kadar para yardımı yapılacağı, kaç ay yapılacağı gibi konularda kararı mütevelli heyet verir. Genellikle 200 TL ile 800 TL arasında para yardımı kararı verilmektedir.
  • Doğum Yardımı: İstisnasız tüm doğan çocuklar için anneye yalıpına bir para yardımıdır. Doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunda göre 300 TL, 400 TL veya 600 TL olabilir. Doğum yardımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için doğum parası tıklayın.
  • Öğrenci Yardımı: Okuyan çocuğa para yardımı devlet tarafından en çok verilen para yardımlarının başında geliyor. Öğrenci yardımı 456 TL’den başlayıp 821 TL’ye kadar çıkabiliyor. Öğrenci yardımı kimlere verilir, nasıl alınır, ne kadar konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için öğrenci yardımı tıklayın.
  • İş Kurma Yardımı: Aslına yardım değil bir kredidir. Ancak 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz olduğu için çok avantajlıdır. 15000 TL’ye kadar verilen bu krediden sadece ev hanımları faydalanabiliyor. Konu hakkında detaylı bilgi için iş kurma yardımı tıklayın.
  • Yaşlılık Maaşı: 65 yaşını dolduran vatandaşlara verilir. 3 ayda bir maaş ödemesi şeklindedir. Yaşlılık maaşı nasıl alınır, ne kadar, alma şartları neler gibi konu hakkındaki tüm detayları öğrenmek için yaşlılık maaşı tıklayın.
  • Engelli Maaşı: en az yüzde 40 engelli raporu bulunan vatandaşlara yapılan 3 aylık maaş ödemesidir. Engelli maaşı ne kadar, kimlere verilir, nasıl alınır tüm detayları öğrenmek için engelli maaşı tıklayın.
    Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

  Nakdi Yardım Kimlere Verilir?

  Nakdi ve ayni devletin yaptığı sosyal yardımlar hakkında verdiğimiz bu genel tarifin ardından şimdi de devlet kimlere para yardımı yapar konusuna açıklık getirelim. Nakdi yardım kimlere verilir hususu kanun ve yönetmeliklerle ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Devlet para yardımı yapmadan önce sosyal yardım başvurusu yapan kişinin maddi durumu ile ilgili bir inceleme başlatır.

  Genel olarak sosyal yardımlaşmadan para yardımı almak için ;

  • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak,
  • Sigortalı olarak bir işte çalışamayan, sağlık ve benzeri sebeplerle çalışamayacak durumda olamak,
  • Üzerine ev ve araba gibi kayıtlı malı bulunmamak,
  • SGK’dan emekli maaşı, dul maaşı, yetim maaşı ve benzeri türde maaşı ve geliri olmamak,
  • Hanesinde kişi başı geliri muhtaçlık sınırı altında olmak. Muhtaçlık sınırı her yıl asgari ücrete göre yeniden belirlenir. Muhtaçlık sınırı net asgari ücretin üçte biri veya daha az olan aylık geliri ifade etmektedir. 2019 yılı muhtaçlık sınırı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 547 TL olarak açıklandı.

  Yukarıda saydığımız maddeler genel olarak dar gelirli vatandaşlar için para yardımı alma şartlarıdır. Ancak bu saydığımız şartlar her yardım türü için geçerli değil elbette. Doğum yardımı bu dediğimiz bu duruma bir örnektir. Devletin verdiği doğum parası yardımından faydalanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve doğan bebeğin hayatta olması yeterli oluyor. Doğum yardımı, devletin annelere doğum hediyesi olarak görülebilir. Süt parası (emzirme ödeneği), doğum yardımı gibi programlar bu saydığımız şartların dışında kalan yardım türleri. Devletten para yardımı başvurusu yapmadan önce  fakirlik belgesi almanız para yardımı alma noktasında size büyük kolaylık ve avantajlar sağlayacaktır.

  2019 Fakirlik Belgesi

  Yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı, evde bakım parası gibi geriye kalan tüm yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle yukarıda saydığımız şartların taşınması gerekiyor. Bu şartları sağladıktan sonra her yardım türünün kendine has bazı şartları var. Mesela engelli maaşından faydalanabilmek için yukarıda saydığımız şartlar haricinde en az yüzde 40 engelli raporu olması gerekiyor. Aynı şekilde yaşlılık maaşından faydalanabilmek için 65 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bazı yardım türleri için fakirlik belgesi almak şart koşuluyor. Başvurmayı düşündüğünüz yardım türünde fakirlik kağıdı almak zorunlu olmasa bile almak yardım parası alma noktasında sizin için faydalı olacaktır. Fakirlik belgesi muhtarlıktan alınır. Mahalle muhtarınıza giderek fakirlik belgesini kolayca alabilirsiniz. fakirlik belgeniz olursa nakdi yardım, ayni yardım almanız çok daha kolaylaşacaktır.

    Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

  Nakdi Yardım Sorgulama

  Daha önce devletten para yardımı almak için başvuru yaptıysanız ve başvuru sonucunu bekliyorsanız sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Para yardımı sorgulama işlemi TC No ile e devlet üzerinden yapılıyor. Bu sorgulamayı yapabilmek için ilk olarak e devlet şifresi almalısınız. Şayet E Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret ödeyerek e devlet şifresi alabilirsiniz. Nakdi yardım sorgulama, para yardımı sorgulama, sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız öğrenmek ve sorgulama yapmak için aşağıda bağlantısı bulunan makalemize tıklayın.

  Nakdi Yardım Ne Zaman Ödenir?

  Tıpkı nakdi yardımlar ne kadar sorusunun tek bir cevabı olmadığı gibi nakdi yardım kaç ayda bir alınır sorusunun da tek bir cevabı yok. Her yardım türünün farklı bir ödenme tarihi var. Mesela yaşlılık ayda bir doğum yılının son rakamına göre ayın 5’i ile 9’u arasında ödenir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kaymakamlık yardım parası ödemeleri büyük çoğunlukla ayın 5’inde yapılır. SGK tarafından yapılan para yardımları ve ödemeler ise her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaktadır.

  Bunlara ek olarak sosyal yardımlaşma bayram yardımı da yapmaktadır. Bayram yardımı Ramazan bayramı ve Kurban bayramı öncesinde yapılır. Bayram yardımları hem nakdi yardım hem ayni yardım şeklinde olabilir. Bayram yardımı genelde daha önce sosyal yardım alan veya hali hazırda sosyal yardım alanlara bayramda ihtiyaçlarını karşılaması için yapılır. Ancak daha önce hiç devlet yardımı almamışlara da bayram yardımı verilebilmektedir.

  Son yıllarda devlet kurumları nakdi yardım uygulamasında elden para vermek yerine yavaş yavaş sosyal yardım kartı uygulamasına geçiş yapmaya başladı. Bu uygulamada yardım başvurusu kabul edilenlere sosyal yardım kartı veriliyor.  Bu sosyal yardım kartları için çok sayıda market ile anlaşma imzalanıyor. Sosyal yardım kartı sahipleri bu kartlarla anlaşmalı marketlerde kart limiti kadar istedikleri gibi alışveriş yapabiliyorlar.

    Muhtaç Ailelere Para Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

  SÜT PARASI NE KADAR, NASIL ALINIR?

  BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

  FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

  SOSYAL YARDIM – PARA YARDIMI SORGULAMA

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
  1. Mihriban dedi ki:

   Benim durumun yok eşim çalışmıyor ne yardim alabiliyorum nese cocuk maaşı olamıyorum evim kira bize yardım eli uzatın

  2. GÜROL ATEŞ dedi ki:

   bir kereye mahsuz olmak üzere verildi sonra dört ay geçti birdaha yatmadı bir turlu neden yatmadı oğrenemedım halen işsiz ve üç çocugum okul masrafları ve servis ücreleri var.tekrar yatmasini saygılarıma arz ederim

   1. erkan akkus dedi ki:

    ilgili kuruma başvurun. bilgi vereceklerdir.

  3. Ayten dedi ki:

   Mrb. Ben tek yasayan bir bayanim evimin kirasi 800 tl dogal gaz sobali ama actirmadim 2015 yılında dolandirildim kardesminjn nisanlisi tarafindan is bankasina 40 binlra civari bu parayi odeyemedim suan sigortali çalışamıyorum oncak oyle günlük isler yada ara ara buldugum.uzun vadeli isler ben sadece az da olsa nakit yardimi istiyorum ne olur bana yardjm.edin

   1. erkan akkus dedi ki:

    en yakın sosyal yardımlaşma vakfına giderek bilgi alın.

  4. Elif dedi ki:

   Merhaba ben bebeğim iki aylıkken eşimden ayrıldım ve birkac yere başvuruda bulundum..Ptt hesabima 300 tl yatti ve yardimin durumu devam ediyor yaziyordu..Daha sonra tekrar E devletten baktigimda kapsama dışına çıktı diyor ..Bu yardim kac ayda bir yatiyoor yada yardim durumu iptal olmus olabilirmi?

  5. Seyhun cihan dedi ki:

   Merhaba 53 yasında olan bir yakınım var kendisinin hicbir sekilde maddi geliri olmamakla birlikte sosyal guvencesi ssk bagkur yeşilkart dahil olmak üzere hicbirr geliri yoktur kendisine yardıma muhtaclar için tokiden ev cıkmıs olup hiçbir sekilde aylık ödemelerini ve aidar ödemeleri de dahil yapamamaktadır hurda toplayarak ekmek almak zorunda kalıp gunluk 5 tl civarında anca hurda toplayabilir hurda arabası vs olmadığı için kendisi için NEREYE VE NE TÜR YARDIM İÇİN BASVURU YAPABİLİRİZ aylık olarak ödemelerini gercekleştirmesi için yardım yapılabilirmi yada sydv kendi adına ödeme yapabilir mi

  6. Türkan gümüş dedi ki:

   Merabalar benim 3 tane çocuğum var eşimden ayarıyım şiddet gördüğüm için mahkemeliğiz hâlâ devam ediyo sed yardımı alıyım bin tele ama hiçbir şekilde yetmiyor kiramı elektrikli sumu yoksa çocukların bezi sütümü karşilayamıyorum çocuğum hep hasta nöbet geçiriyor hep hastanelerde geçiriyorum kaymakamlık yardımcı olurmu kaç ayda yardım ediliyor teşekkürler

  7. Neslihan dedi ki:

   Merhabalar. Ben yardima yazildim. E devlet uzerinden bakmak istedim baktigimda 392 tl yardim gorunuyor teslim edilebilir seklinde. Yardim durumu devam ediyor seklinde. Ama postaneye gittigimde boyle bi mebla olmadigini gordum. Sydy ye gidip sordum bu nedir diye oyle bisey yok halen basvuru asamasinda denildi. Ama teslim edilebilir yaziyo diyorum bilmiyorum diyo bu konuyu nasil netlige kavusturabilirim

  8. Dilsat toruk dedi ki:

   Sosyal destek karti aldim bunu bir seferlikmi vereyorlar onu merak ettim

   1. Bilgi Merkezi dedi ki:

    Merhabalar,

    Muhtaç kişilere belirli kriterler ile veriyorlar. Tekrar destek kartı alabilirsiniz ama tekrar değerlendirmeye tabi tutulacaksınız.

  9. necibe yoslum dedi ki:

   merhaba.ben 56 yaşında,9 senedir diyabet hastasıyım.yine 9senedir kalp hastasıyım bayypas oldum.ayrıca yüksek tansiyon hastasıyım yine 9 senedir.babamdan yetim maaşı alıyorum ama alamdeşinden boşanıp maaşa baglandı.maaşın yarısını alıyorum şimdi.oda 900tl şuan.şeker hastalıgımdan dolayı saglıklı beslenmem gerekiyor ama ben faturalarımı ödedikten sonra elimde 200,250 tl gibi bi meblag kalıyor diyabet hastalıgımdan ve kalp rahatsızlıgımdan dolayo bir kaç işe girdim ama iki üç ay sonra hep çıkarıyolar işden hem rahatsızlıgımdan hemde yaşımdan dolayı.1 kızım var oda senelerdir işsiz napacagımı bilmiyorum .devletimden ne gibi nasıl bi yardım alabilirim.bilgilendirirseniz çok memnun olurum.ayrıca devletten yardım alma şansım varmı lütfen cevabınızı bekliyorum

  10. necibe yoslum dedi ki:

   merhaba.ben 56 yaşında,9 senedir diyabet hastasıyım.yine 9senedir kalp hastasıyım bayypas oldum.ayrıca yüksek tansiyon hastasıyım yine 9 senedir.babamdan yetim maaşı alıyorum ama alamda eşinden boşanıp maaşa baglandı.maaşın yarısını alıyorum şimdi.oda 900tl şuan.şeker hastalıgımdan dolayı saglıklı beslenmem gerekiyor ama ben faturalarımı ödedikten sonra elimde 200,250 tl gibi bi meblag kalıyor diyabet hastalıgımdan ve kalp rahatsızlıgımdan dolayo bir kaç işe girdim ama iki üç ay sonra hep çıkarıyolar işden hem rahatsızlıgımdan hemde yaşımdan dolayı.1 kızım var oda senelerdir işsiz napacagımı bilmiyorum .devletimden ne gibi nasıl bi yardım alabilirim.bilgilendirirseniz çok memnun olurum.ayrıca devletten yardım alma şansım varmı lütfen cevabınızı bekliyorum

   1. admin dedi ki:

    SGK’dan yetim maaşı alıyor olmanız Sosyal yardım alma konusunda ne yazık ki sıkıntı olabilir. Kızınızın çalışmasına engel bir sağlık problemi de yoksa ve buna rağmen çalışmıyorsa yardım almanız daha da zor olacaktır. Siz bu durumda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bilgi talep etmelisiniz. Hangi durumlarda yardım alma ihtimaliniz olduğu konusunda sizi yönlendireceklerdir.

  11. Satı dedi ki:

   30 Ekim 2018 de 300 TL lik yardım aldım tekrar ne zaman maddi yardım alabilirim ve bana mesaj gelir mi paranız yattı diye cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

   1. admin dedi ki:

    Aldığınız yardım şayet tek seferlik bir yardım türüyse yeniden başvuru yapmanız gerekir.

  12. Hakan dedi ki:

   Kaymakamliktan 31 12 2018 de eve konturole geldiler e devletten baktigimda basvuruda yaziyor 29 01 2019 oldu hala bir haber yok acaba ne zaman belli olur

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Yardımların değerlendirilmesi bazen 2 ayı bulabilmektedir. Zaten başvurunuz sonuçlandığında kısa mesajla bilgilendirileceksiniz.

  13. MURAT dedi ki:

   MERHABA SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFINDAN ANNEM GİLE NAKDİ YARDIM ALDI E DEVLET UZERİNDEN BAKTIM KAPSAM DISINA CIKTI YAZIYOR NAKDİ YARDIM HER AYMI VERİYORLAR YOKSA 2 AYDA BİRMİ YADA SENEDE BİRMİ CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM KOLAY GELSİN İYİ CALISMALAR

   1. Hüseyin dedi ki:

    Selamunaleykum iyi günler nakdi yardım parasını almadım kaç ay oldu bekliyorum şuana kadar herhangi bir nakdi yardım parası almadım neden lütfen yardımcı olur musun

   2. erkan akkus dedi ki:

    Merhaba Hüseyin bey,
    Başvuru yaptığınız kuruma giderek sorgulama yapabilir, durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

  14. Bahar dedi ki:

   Merhaba ben Ankara’da kirada oturuyorum çocuğum beyin kanaması geçirdi çok zor durumdayız lütfen bize yardım eder misiniz

  15. Abdurrahim Sevimli dedi ki:

   merhaba.ben esnaftım iflas ettim bunun dışında 3 bankayada kredi kartı borcum var 30 bin civarında,dahası bağkur ve vergi borçlarımda büyük oranda ödenmedi çok mağdur durumdayım.Sosyal yardım kurumuna nakdi yardım başvurusu yaptım henüz sonuç çıkmadı,sizce bana nekadar verirler yaş 53 ve Kredi borcuları içinde bi yardımları olurmu tşkrlr..

  16. Esra dedi ki:

   Kayimvalidem 63yasinda yanimda kalıyor 28 senedir eşi tarifinden terk edilmiş ama hala resmiyette evli gorunuyorlar hiçbir sosyal güvencesi yoktur eşimde bize zar zor bakıyor . Kayinvakidem icin nakdi yardıma başvursam kabul olma oranı nedir .

   1. admin dedi ki:

    Yardım başvurusunda önce hane gelirinize bakılarak kişi başı gelir hesaplaması yapılır. Kişi başı hane geliriniz ne kadar bilmeden kabul edilip edilmeyeceğini tahmin etmek ne yazık ki imkansız.

  17. ahmet dedi ki:

   gıda yardımı kac ayda bir verilir

   1. admin dedi ki:

    Gıda yardımını SYDV şubeleri kendileri organize eder. Kaç ayda bir yapılacağına kendileri karar verir. Ancak genellikle gıda yardımları düzenli olarak her ay yapılmaktadır.