Nakdi Yardım Nasıl Alınır? Nakit Para Yardımı Başvusu Nasıl Yapılır?

2020 Sosyal yardımlaşma nakdi yardım, maddi olarak dezavantajlı olan vatandaşlarımıza devletimizin sağladığı ekonomik bir destek. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde artık 2020 yılında özellikle tüm ailelere büyük destekler sağlanıyor. Fakirlik yardımı, fatura yardımı, yakacak yardımı ya da kira yardımı gibi birçok seçenek mevcut.

Çok sayıda dar gelirli vatandaşımız devletten nakdi yardım yani para yardımı alıyor. Devletten para yardımı alma konusu ile ilgili olarak; nakdi yardım nedir? Sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? Nakdi yardım ne zaman ödenir? Nakdi yardım kimlere verilir? Devlet kimlere para yardımı yapar? Nakdi yardım sorgulama nasıl yapılır? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda. Siz de maddi zorluk çekiyor ve devletten yardım almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

2020 Nakdi Yardım

Anayasamızın ikinci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devleti ifade yer almaktadır. Anayasamızın bu amir hükmü gereği devlet, dar gelirli vatandaşlarımıza sosyal yardımlar veriyor. Devlet tarafından verilen sosyal yardımların küçük bir bölümü kömür, gıda, giyecek gibi ayni yardımlar oluşturuyor. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımların asıl büyük kısmını ise nakdi yardımlar yani para yardımları oluşturmaktadır. Devlet fakir vatandaşlarımıza, yeni doğum yapana, yaşlıya, engelliye, çocuk okutana her biri değişen tutarlarda maaş ödemesi veya nakdi para yardımı veriyor.

Devlet sosyal yardım için temel olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını görevlendirmiştir. Ancak belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) gibi diğer kamu kurumları da sosyal yardımlar vermekte. Başta nakdi yardımlar olmak üzere devlet yardımlarının büyük bölümünü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığı ile dağıtıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubeleri kaymakamlık binaları içinde yer almaktadır. Bu yüzden bu yardımlar halk arasında daha çok kaymakamlık yardım parası, kaymakamlık para yardımı gibi isimlerle anılıyor. Peki yardım parası ne kadar, kimler alabilir, ayın kaçında yatar? İşte tüm bu soruların cevapları…

2020 Nakdi Yardım Ne Kadar?

Devletin yaptığı yardımlar çok çeşitli olduğu için nakdi yardım ne kadar sorusunun tek bir cevabı yok. Her yardım türünün ödeme günü, miktarı değişiyor. Para yardımı başvurusu yapmayı düşünenlere fikir vermesi açısından belli başlı para yardımları kaç TL olduğundan bahsedelim.

 • Nakdi Yardım: Temel olarak para yardımı almak için uygun şartları taşıyan vatandaşlara ödenir. Sabit bir tutar söz konusu değildir. Para yardımı başvurusu yapıldıktan sonra kaymakamlık gerekli çalışmaları başlatır ve nakdi yardım değerlendirme formu hazırlar. Ne kadar para yardımı yapılacağı, kaç ay yapılacağı gibi konularda kararı mütevelli heyet verir. Genellikle 200 TL ile 800 TL arasında para yardımı kararı verilmektedir.
 • Doğum Yardımı: İstisnasız tüm doğan çocuklar için anneye yalıpına bir para yardımıdır. Doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunda göre 300 TL, 400 TL veya 600 TL olabilir. Doğum yardımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için doğum parası tıklayın.
 • Öğrenci Yardımı: Okuyan çocuğa para yardımı devlet tarafından en çok verilen para yardımlarının başında geliyor. Öğrenci yardımı 456 TL’den başlayıp 821 TL’ye kadar çıkabiliyor. Öğrenci yardımı kimlere verilir, nasıl alınır, ne kadar konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için öğrenci yardımı tıklayın.
 • İş Kurma Yardımı: Aslına yardım değil bir kredidir. Ancak 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz olduğu için çok avantajlıdır. 15000 TL’ye kadar verilen bu krediden sadece ev hanımları faydalanabiliyor. Konu hakkında detaylı bilgi için iş kurma yardımı tıklayın.
 • Yaşlılık Maaşı: 65 yaşını dolduran vatandaşlara verilir. 3 ayda bir maaş ödemesi şeklindedir. Yaşlılık maaşı nasıl alınır, ne kadar, alma şartları neler gibi konu hakkındaki tüm detayları öğrenmek için yaşlılık maaşı tıklayın.
 • Engelli Maaşı: en az yüzde 40 engelli raporu bulunan vatandaşlara yapılan 3 aylık maaş ödemesidir. Engelli maaşı ne kadar, kimlere verilir, nasıl alınır tüm detayları öğrenmek için engelli maaşı tıklayın.
  2021 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu | Muhtaç Dul Aylığı Nasıl Alınır?

Nakdi Yardım Kimlere Verilir?

Nakdi ve ayni devletin yaptığı sosyal yardımlar hakkında verdiğimiz bu genel tarifin ardından şimdi de devlet kimlere para yardımı yapar konusuna açıklık getirelim. Nakdi yardım kimlere verilir hususu kanun ve yönetmeliklerle ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Devlet para yardımı yapmadan önce sosyal yardım başvurusu yapan kişinin maddi durumu ile ilgili bir inceleme başlatır.

Genel olarak sosyal yardımlaşmadan para yardımı almak için ;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak,
 • Sigortalı olarak bir işte çalışamayan, sağlık ve benzeri sebeplerle çalışamayacak durumda olamak,
 • Üzerine ev ve araba gibi kayıtlı malı bulunmamak,
 • SGK’dan emekli maaşı, dul maaşı, yetim maaşı ve benzeri türde maaşı ve geliri olmamak,
 • Hanesinde kişi başı geliri muhtaçlık sınırı altında olmak. Muhtaçlık sınırı her yıl asgari ücrete göre yeniden belirlenir. Muhtaçlık sınırı net asgari ücretin üçte biri veya daha az olan aylık geliri ifade etmektedir. 2019 yılı muhtaçlık sınırı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 547 TL olarak açıklandı.

Yukarıda saydığımız maddeler genel olarak dar gelirli vatandaşlar için para yardımı alma şartlarıdır. Ancak bu saydığımız şartlar her yardım türü için geçerli değil elbette. Doğum yardımı bu dediğimiz bu duruma bir örnektir. Devletin verdiği doğum parası yardımından faydalanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve doğan bebeğin hayatta olması yeterli oluyor. Doğum yardımı, devletin annelere doğum hediyesi olarak görülebilir. Süt parası (emzirme ödeneği), doğum yardımı gibi programlar bu saydığımız şartların dışında kalan yardım türleri. Devletten para yardımı başvurusu yapmadan önce  fakirlik belgesi almanız para yardımı alma noktasında size büyük kolaylık ve avantajlar sağlayacaktır.

2020 Fakirlik Belgesi

Yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı, evde bakım parası gibi geriye kalan tüm yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle yukarıda saydığımız şartların taşınması gerekiyor. Bu şartları sağladıktan sonra her yardım türünün kendine has bazı şartları var. Mesela engelli maaşından faydalanabilmek için yukarıda saydığımız şartlar haricinde en az yüzde 40 engelli raporu olması gerekiyor. Aynı şekilde yaşlılık maaşından faydalanabilmek için 65 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bazı yardım türleri için fakirlik belgesi almak şart koşuluyor. Başvurmayı düşündüğünüz yardım türünde fakirlik kağıdı almak zorunlu olmasa bile almak yardım parası alma noktasında sizin için faydalı olacaktır. Fakirlik belgesi muhtarlıktan alınır. Mahalle muhtarınıza giderek fakirlik belgesini kolayca alabilirsiniz. fakirlik belgeniz olursa nakdi yardım, ayni yardım almanız çok daha kolaylaşacaktır.

  Ölüm Parası Nedir? Ne Kadar? Nasıl Başvurulur?

Nakdi Yardım Sorgulama

Daha önce devletten para yardımı almak için başvuru yaptıysanız ve başvuru sonucunu bekliyorsanız sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Para yardımı sorgulama işlemi TC No ile e devlet üzerinden yapılıyor. Bu sorgulamayı yapabilmek için ilk olarak e devlet şifresi almalısınız. Şayet E Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret ödeyerek e devlet şifresi alabilirsiniz. Nakdi yardım sorgulama, para yardımı sorgulama, sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız öğrenmek ve sorgulama yapmak için aşağıda bağlantısı bulunan makalemize tıklayın.

Nakdi Yardım Ne Zaman Ödenir?

Tıpkı nakdi yardımlar ne kadar sorusunun tek bir cevabı olmadığı gibi nakdi yardım kaç ayda bir alınır sorusunun da tek bir cevabı yok. Her yardım türünün farklı bir ödenme tarihi var. Mesela yaşlılık ayda bir doğum yılının son rakamına göre ayın 5’i ile 9’u arasında ödenir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kaymakamlık yardım parası ödemeleri büyük çoğunlukla ayın 5’inde yapılır. SGK tarafından yapılan para yardımları ve ödemeler ise her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaktadır.

Bunlara ek olarak sosyal yardımlaşma bayram yardımı da yapmaktadır. Bayram yardımı Ramazan bayramı ve Kurban bayramı öncesinde yapılır. Bayram yardımları hem nakdi yardım hem ayni yardım şeklinde olabilir. Bayram yardımı genelde daha önce sosyal yardım alan veya hali hazırda sosyal yardım alanlara bayramda ihtiyaçlarını karşılaması için yapılır. Ancak daha önce hiç devlet yardımı almamışlara da bayram yardımı verilebilmektedir.

Son yıllarda devlet kurumları nakdi yardım uygulamasında elden para vermek yerine yavaş yavaş sosyal yardım kartı uygulamasına geçiş yapmaya başladı. Bu uygulamada yardım başvurusu kabul edilenlere sosyal yardım kartı veriliyor.  Bu sosyal yardım kartları için çok sayıda market ile anlaşma imzalanıyor. Sosyal yardım kartı sahipleri bu kartlarla anlaşmalı marketlerde kart limiti kadar istedikleri gibi alışveriş yapabiliyorlar.

  e-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

SÜT PARASI NE KADAR, NASIL ALINIR?

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

SOSYAL YARDIM – PARA YARDIMI SORGULAMA


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. abdullah dedi ki:

  merhaba ben hane yardımı aldım 800 tl bu bir aylık mı yoksa devamlımı olacak