2020 Öğrenci Yardım Parası Sorgulama ve Nasıl Alınır ?

Öğrenci yardım parası sorgulama ve  almak için yapılacaklar, alınacak yardımın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Öğrencilere verilecek yardımlar devlet tarafından finanse edilebileceği gibi, özel kurum ve kuruluşlar tarafından da verilebilmektedir. Bu şekilde öğrenci yardım parası alabilmek için ilk şart, kişinin maddi olarak zorlanarak okumasıdır.

Okulu bırakmamak için büyük mücadele veren kişilere yardım ve destekler sunulmaktadır. Bunun yanında kişilerin öncelik kaynağı olabilecek durumlar yaşaması, yardım alabilmeleri için kriterlerdendir. Örneğin anne ya da babanın vefatı, anne baba ayrılı gibi durumlarda kişiler, öğrenci desteklerinden yararlanabilecektir.

Nerelerden Öğrenci Yardım Parasına Başvuru Yapabilirim?

Öğrenci yardım parasına başvuru kanalları, yardım almak istediğiniz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Alacağınız yardım devlet tarafından düzenlenmekte ise, yapmanız gereken e- devlet üzerinden duyuruları takip etmek olmalıdır. Ancak özel destekler için yapılması gereken, yardım alacağınız kuruluşun resmi web adresini takip etmek olmalıdır. Bu web sitelerinde duyurular kısmından verilecek burslara dair bilgi alınabilmektedir. burs veren bazı kurumlar, duyurular kısmında bursları haber vermezler. Bu nedenle her bir burs verme kurumunun en iyi şekilde araştırılması, gerekli durumlarda merkezlerine gidilerek birebir  başvuru yapılması gerekmektedir.

Şirket ve kurumlardan öğrencilere verilen yardımlar, her yıl yaklaşık olarak aynı zamanlarda, Eylül, Ekim aylarında duyurulmaktadır. Kurumlar, kendi resmi internet adreslerinde duyurdukları burs başvurularına, öğrenci yardım talep formlarını da iliştirmektedir. Bu talep formlarının doldurularak firmalara ulaştırılması ile öğrenciler desteklerden yararlanabilecektir.

Alınacak öğrenci desteğinin muhatabı Kredi ve Yurtlar Kurumu ise, daha fazla takipte kalmanız gerekecektir. Çünkü bu kurumun vereceği bursların başvuruları uzatılmaz ve kurumun verdiği süre çok hızlı bir şekilde dolar. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinde Eylül- Ekim aylarında duyurusu yapılan başvurular, yaklaşık olarak 1 haftalık başvuru süresi ile yayınlanmaktadır. Duyuru üzerinde bulunan yayınlanma tarihinden itibaren 1 hafta içinde başvurunuzu online olarak yapmanız gerekir.

  2020 Doğum Parası Nedir? Ne Kadar, Nasıl Alınır, Ne Zaman Yatar?

Öğrenciye Hangi Kurumlar Burs Verir?

Öğrenciye burs veren kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu
 • Ticari kuruluş ve odalar
 • Vakıf ve dernek bursları
 • İş adamlarının bireysel bazda verdiği burslar
 • Holdinglerin verdiği burslar
 • Öğrencilere burs vermek amacıyla toplanmış hayırseverlerden toplanan burslar

Bu burs kaynaklarını zorlayarak öğrenciler, kendileri için en doğru bursu bulacaklardır. Buraların internet adreslerinin, gerekirse merkezlerinin kapısı çalınarak burs ve kredi talebinde bulunulabilir.

SED Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

SED öğrenci desteği, devletin öğrencilere sağladığı burs imkanları arasında yer almaktadır. bu destekten yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gidilmesi gerekmektedir. bakanlığın ile ve ilçelerde bulunan merkez binalarına gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Buralarda, çocuğun yaşı da dikkate alınarak öğrenciye ya da velisine bir form doldurulmaktadır. Formda verilecek bilgiler, 6 ay süre ile incelemeler sonucu teyit edilmelidir.

Formdaki gelir, gider tabloları ile ilgili bilgiler, ailenin geçim kaynakları ya da çocukların okuma durumlarının tamamı 6 aylık inceleme ile belgelenir. Sonrasında yardıma konu olan öğrenci, SED sorumlusu psikologlar tarafından görüşmeye alınmaktadır. Yapılan görüşmede çocuğun yardıma gerçekten ihtiyacı olup olmadığı, yardım almaya hak kazanıp kazanmayacağı gibi konular netleştirilir.

Bu yardımın esas amacı, çocuğun gayretini ve çalışma azmini ödüllendirmektir. Aslen çocuğun notları ve bilgisinden çok, çalışma azmi ve yapabilecekleri ödüllendirilir. Destek, kendi ayakları üzerinde durabilecek çocukların yetişmesini amaçlar. Bu nedenle destek konusunda herhangi bir teminat istenmemektedir.

SED Desteğinde İstenen Belgeler

SED yardımı için düzenlenecek evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Okunan okuldan alınmış öğrenci belgesi
 • Tam teşekkürlü hastaneden alınmış sağlık raporu
 • İş ve meslek kurslarına başvurmuşsa kurs bilgileri ve gerekli evraklar
 • Kuruluş tarafından talep edilmesi halinde özel durum beyan eden evraklar (şehir, gazi yakını olma durumunda ya da anne baba ayrılığı durumunda bildirim amaçlı kullanılabilecek evraklar)
  SGK Çölyak Ödeme Tarihleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerinin Verdiği Öğrenci Destekleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden alınacak öğrenci destek paraları, farklı başlıklar altında verilmektedir. Her destek için istenen belgeler değişkenlik gösterir. Bu bağlamda kişilerden istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

Nakit, gıda, yakacak, giyecek yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Barınma yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Tapu kaydı

Sosyal Yardımlaşma Derneği Eğitim Yardımı İçin İstenen Evraklar

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne ait eğitim yardımını almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Şartlı eğitim yardımı almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yardım Parası Başvuruları

KYK öğrenci bursları, öğrencilere başvurusu yapıldıktan sonra yaklaşık 4 ay içerisinde verilmeye başlanmaktadır. Ekim ayında başvurusu duyurulan KYK öğrenci yardım paraları,  eğitim yılının devamındaki Ocak ayında verilmeye başlanır. Bu desteklerden yararlanabilmek için kişilerin, Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi internet adresinden gerekli formları doldurmaları gerekmektedir. direkt olarak devlete bağlı olarak verilen bu burs, yanlış beyan halinde cezai yaptırıma tabidir.

Eğer formun doldurulması aşamasında yanlış beyan verirseniz, inceleme aşamasında bu durum ortaya çıkacaktır. Bu nedenle formunu otomatik olarak iptal edilir ve tekrar başvuru yapamazsınız. Ancak bursları almaya başladıktan sonra yanlış beyan ortaya çıkarsa, verilen burs miktarı faizi ile birlikte geri alınır.

Burs, her yıl 1 defa başvuru açmaktadır. Başvurular, üniversite öğrencileri içindir. Yurt ve burs başvurusu olmak üzere iki ayrı kategoride açılan başvurulara, dilediğiniz gibi form doldurarak kaydolabilirsiniz. Formlar dikkate alınarak öğrenciler belirli bir sıralamaya sokulacaktır. Burslar için hem geri ödemeli, hem karşılıksız burs alma şansınız bulunmamaktadır.

  2020 Çeyiz Parası Nedir? Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tek seferde yalnız 1 öğrenci yarımı türü alabilirsiniz. ancak hangi yardımı alacağınız tamamen şans eseri belirlenir. Burs ve kredi ücreti aynıdır. Ancak bursta geri ödeme yapmanız gerekmemektedir.

Vakıf ve Derneklerin Verdiği Öğrenci Yardım Paraları

Vakıflardan alınabilecek öğrenci destek paraları, her bir vakıf için ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Öğrencilere burs veren vakıflar Sabancı, Koç gibi köklü vakıflar olabileceği gibi, yerel dernekler de olabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin memleketlerine ait vakıfları ve üniversite okumak için gittikleri yerlere ait dernekleri kontrol etmeleri gerekmektedir. bu kapsamda örneğin Adıyamanlı bir öğrenci, okumak için Ankara’ya gitmişse, Adıyamanlılar Derneği’nden ayrı, Ankaralılar Derneği’nden ayrı burs alabilmektedir.

Ancak burada kişinin kütüğünün bulunduğu yerin önemi büyüktür. Kütük neredeyse, kişi o vakfın burslarından yararlanabilir. Bunun yanı sıra her vakfın kendi kriterleri bulunmaktadır. Bazı vakıflar sadece İstanbul’da bulunan üniversitelerde okumakta olan öğrencilere burs verir. Bazı vakıflar sadece belirli bölümlerde okumakta olan öğrencilere desteklerini göndermektedir. Bu nedenle vakıfların hangi kriterlerle öğrenci yardım parası verdiklerinin öğrenilmesi gerekir.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılabiliyor.

 • Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemini e devlet üzerinden e devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında almanız mümkün. Şifreniz ile e devlet sistemine girdikten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına tıklayın. Açılan sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesi göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sayfasına gitmek için BURAYA tıklayın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek sorgulama işlemini yapmanız mümkün
 • Alo 183 sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardım Kimlere Verilir

Sosyal Yardımlar Nelerdir

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Çocuk Yardım Parası

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 234 YORUM
 1. Sinem dedi ki:

  Lutfen en kisq zqmqndq bana yqrdim edin hicbir yerden yardim qlmiyorum tek umudum sizsiniz okulq devqm etmek istiyorum ama maddi durummumz yok

 2. Sinem dedi ki:

  Merhaba adim Sinem universite ogrencisiyim burs cikmadi bna asgari ucretle geciniyoruz 7 kardesiz universite okuyan tek kizim bes kisi daha okuyor yurtta kaliyorum yurt ucretini odemekte zorlqniyorum odemedigim takdirde atilacqm ve kalacak yerim yok sizdende cevqp gelmezse okulu birakmak zorunda kalqcam ilk senem birinci sinif ogrencisiyim

  1. admin dedi ki:

   merhaba Sinem Hanım. Asgari ücretle geçindiğinizi, 7 kardeş olduğunuzu ve öğrenci olduğunuzu belirtmişsiniz.Böyle bir durumda yardım başvurunuzun kabul edilmemesi pek mümkün değil. kabul edilmeyen burs başvurusunu nereye yaptınız? En kısa zamanda ikametinizin belediyesine ve Sosyal yardımlaşmaya yardım başvurusu yapın. Şartlarınız gerçekten bahsettiğiniz gibiyse yardım başvurunuz onaylanacaktır.

 3. ZÜLFİYE TEPE dedi ki:

  MERHABA BEN 4 ÇOCUK ANNESİYİM YALNIZ ÇALIŞIYORUM ÇOÇUK PARASI 2 DEFA ALDIM SSKLIYIM DİYE KESTİLER AMA BEN ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEN BİRİYİM HİÇ BİR YERDEN DESTEĞİM YOK NEREYE BAQŞ VURABİLİRİM NE YAPMALIYİM LÜTFEN YARDIM EDİN

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Zülfiye Hanım. Sosyal Yardımlaşma Vakfı haricinde belediyeler de kendi bütçelerinden sosyal yardım yapmaktadır. İkametinizin Belediyesine yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne giderek sosyal yardım açısından durumunuzun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

 4. mehmet dedi ki:

  Kardeşim 6 sınıf ben ise lise son öğrencisiyim bize bu ay sadece öğrenci parası 90 tl verdiler acaba neden

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 90 TL aldığınızı belirtmişsiniz. Bu ilk kez aldığınız bir yardım mı yoksa daha önce daha yüksek alıp bu ay mı düştü, bu konularda daha net bilgi verirseniz sorunuza daha net bir cevap verebiliriz.

 5. Çaresiz dedi ki:

  Benim iki çocuğum var boşandım. Çocuklarımın biri oğlum lisede biride kızım ortaokulda ama ben sadece 90 TL yardım alabildim ve bu para bir cocuğumun servis parası bile değil daha önce daha fazla alıyor dum. Ve şuanda aynı şartlarda başkaları daha fazla alıyor. Neden böyle Sakatım calışılmak için iş de bulamıyorum sakatlanması önce muhasebe işi yapıyordum ne yapacağımı bilmiyorum. Oturacak evim bile yok kirada olsa Çaresizim.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. yaşadığınız rahatsızlık sebebi ile engelli raporu almak için başvuru yapabilirsiniz. Şayet engelli raporu alabilirseniz, engelli maaşı alabilir, diğer sosyal yardımlardan daha kolay yararlanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Engelli raporu nasıl alınır, engelli raporunun faydaları, engelli maaşı nasıl alınır gibi konu ile ilgili daha önce çok sayıda makale yayımladık. Sitemizin ana sayfasından engelli bilgi kategorisine girerek bu içeriklere ulaşıp okuyabilirsiniz.

 6. mihriban dedi ki:

  merhaba bu yardımnnezaman yururluge giriyor ona gore başvuru yapalım

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. öğrenci yardımı eğitim öğretim dönemi içinde verilir. Okulların açık olduğu dönemde başvuru yapabilirsiniz.

 7. Neslihan Hasırcı dedi ki:

  Madem devlet okuyan durum olmayan ailelere yardım ediyor nerde hani yada sadece suriyeleremi yine

 8. Neslihan Hasırcı dedi ki:

  Benim iki tane orta okula giden çocuğum car ce çalışmıyorum ve eşim iş olduğu zaman gidiyor ve ihtiyaçlarına yetişemiyor basvuru için gittim daha derdimi anlayamadan red dedi bir bayan dinlemedi bile

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Neslihan Hanım. İlgili kurum çalışanları başvurularınızı bu şekilde reddedemez. O görevli memur, devletin kendisine yapması için maaş ödediği görevini yapmıyor. Bahsettiğiniz o memuru BİMER’e şikayet etmenizi tavsiye ediyoruz. Başvurunuzda sizi savsaklayan bu memurlar BİMER şikayeti sonrasında sizinle olması gerektiği gibi ilgileneceklerdir emin olun.

 9. Sibel dedi ki:

  Merhaba ben ankarada oturuyorum aile sosyal politikaya gittim bana dediler sadece boșanmiș olanlar faydalanabilir. Bu nasil oluyor anlamadim. 3çocuğum var büyük kizim lise ilk senesi. Ikinci oğlum orta ikiye gidiyor en kűçűk 4 yașinda. Eșimin emeklisi var 940 lira kirada oturuyoruz. Nereye gitmem gerekir yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım. Sosyal yardım başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız faydalı olacaktır. Başvuruyu ikamet etiğiniz ilçenin kaymakamlık binasında yer alan vakıf şubesine yapabilirsiniz.

  2. Sibel dedi ki:

   Tesekkűrler

 10. Nilay dedi ki:

  Merhaba. Benim kızım 1 buçuk sene bebek yuvasında kaldı. Çıkınca 2 sene maddi destek aldık. Okula başlayınca haber verin devam ettireceğiz dediler. 2 kere daha başvurduk sizin ve babasının çalışmanıza bi engel yok diye reddedildi. Ama bizim maddi durumumuz ıyi değil. Başvursak yine yararlanabilirmiyiz?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Nilay Hanım. Sosyal yardım başvurularında onay aşamasında bazı koşullar incelenir. Bunlardan biri de size de söylendiği gibi ailede çalışma potansiyeli olan kişi sayısıdır. Herhangi bir sağlık problemi ve benzeri bir durum söz konusu olmadığı durumlarda anne ve babanın çalışmaması yardım alınması konusunda olumsuz etki ediyor. Yani maddi durumun kötü olması sosyal yardım için tek başına yeterli bir gerekçe değil. Başvuru yapmanızın önünde bir engel yok elbette ki her türlü sosyal yardım uygulamasına başvurabilirsiniz. Ancak kabul edilme noktasında çok iyimser olmak mümkün değil.

 11. Gülsen dedi ki:

  Selam benim iki kızım var cocuk parası aĺıyorum ama 2 ayda bir 150 lira bazen 70 lira bazende 40 lira yani.belli olmuyo maddi durumum.iyi değil bize verilen bu yani sizin söylediğiniz limitlerin altında ned3n böyle oluyo

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Gülşen Hanım. Sosyal yardım programları birden fazla ve farklı alanları kapsıyor. Sizin yararlandığınız yardım türü makalemizde bahsettiğimz öğrenci yardımı olmaması yüzünden tutar farklılık gösterir.

 12. Ilkay dedi ki:

  Selam ben ilkay 2 çocuğum var 1ri yeni okulabasladi diyeri 3 yaşında kaç para alabilirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sosyal yardımın yapılıp yapılmayacağı, yapılacak yardımın türü ve tutarının ne kadar olacağı kararını vakfın mütevelli heyeti verir. Bu karar alınırken başvurusu sonrası yapılan inceleme dikkate alınır. Hanedeki kişi başı düşen gelir miktarı, hanedeki çalışma potansiyeli olan kişi sayısıyı, hanedeki bakıma muhtaç veya engelli bulunup bulunmaması gibi. Bu kriterler aileden aileye değişiklik gösterdiği için ne kadar yardım yapılır veya yardım yapılır mı sorularının cevabını önceden kestirmek mümkün değil. Siz bu durumda ilk adım olarak yardım başvurusunu yapmanız faydalı olacaktır. Başvurudan sonrasını ilgili kurum çalışanları halledecektir.

 13. semiye dedi ki:

  merhaba benim 3 çocuğum var yaşları 4 7 10 biri 2 ye gidiyor diğeri 5 e gidiyor durumum yok çocuklarım yardımlarla giyiniyor allah razı olsun çantaları yardımla okula aidat parasını veremiyorum zaten ayı zor denk getiriyoruz bende yardım parası istiyorum ama oturduğum daire depo olarak görünüyor kaydım babamlarin üstünde görünüyor nasıl başvurmam gerekiyor yardımcı olurmusun olurmusunuz gelin diyorum evimi görün erzaağda yanılıyorum ama gelmiyor dernekten yardım geliyor biraz uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Semiye Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. İçinde bulunduğunuz durum sizi sosyal yardımların hedef kitlesinde olan vatandaşlardan yapıyor. Bir an önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurun ve durumunuzu detaylı şekilde izah edin.Adres kaydınız babanız üstünde görünüyor diye yardım yapılmaz diye bir şey yok. Yardım başvurusu sonrasında kurum yetkilileri evinizi ziyaret etmeleri gerekiyor. Bu ziyaret sonrasında yardım yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Yardım alma ihtimalinizin yüksek olduğunu değerlendiriyoruz.

 14. Sevda dedi ki:

  Merhaba ben 4tane çoçuk okutuyorum ve eşim çalışmıyor sosyal yadımlaşmada dosyam var ama herhangi bir yardımda bulunmuyorlar neyapa bilirim bana yardım edin

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Sevda hanım. Sosyal Yardımlaşmaya başvuruda bulunmuş olmanız güzel ancak kurumun tüm başvurulara olumsuz veya olumlu cevap verme zorunluluğu var. Başvuruya cevap verilmeden önce maddi durumunuzla ilgili araştırma da yapılmış olması gerekiyor. İlk olarak başvuru neticenizine nasıl bir cevap verildiğini öğrenin.

 15. havva dedi ki:

  Merhaba ben esimden ayri ailemle kirada yasiyorum iki kizim var biri 5.sinifa basladi digeri 4 yasinda babam asgari ucretli sigortali ama yetenimiyoruz calismiyorumda cocujlarin babasindan nafaka falan yok bugun basvurdum ama ogrwnci belgesu kimlik fotokobisini istemediler sadece dilekce doldurdurdum sizce okuyan kizima yardim verirlermi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Yardım başvurularını Vakfın Mütevelli heyeti değerlendirerek karara bağlar. Değerlendirme sürecinde maddi durumunuzla ilgili olarak bir araştırma yapacaklardır. Bu maksatla sizi evinizde ziyaret etmeleri gerekiyor. Hane kişi başı geliriniz yoksulluk sınırı altındaysa başvurunuzun kabul edilme ihtimali var ama kesin olarak kabul edilir demek yanlış olur.

 16. Galina dedi ki:

  Merhaba,benım 2çocuk var biri 1.cı sinıfa biride 5 gidiyor.eşim yeni dükan acılmış ondan gelirim çok düşük evimiz kira sigorta yok aceba ogrenci para yardım faydalanabilir mı teşekkurler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öğrenci yardımı büyük bir oranda sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan ailelerin çocukları için veriliyor. Başvuru yapıldıktan sonra ailenin maddi durumu hakkında bir araştırma yapılıyor. Yardım ile ilgili son kararı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti veriyor. Bu kararı alırken çok fazla kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Öğrenci yardımı diğer yardımlara oranla bir miktar daha zor veriliyor. Yardım başvurusu yapmanızın önünde herhangi bir engel yok. Yardım başvurusunu mutlaka yapın. Öğrenci yardımı başvurunuz reddedilse bile diğer sosyal yardımlardan faydalanmanız mümkün olabilir.

 17. Nebahat dedi ki:

  Bende çocuk parası alıyorum 3 çocuğum var bu arada biri lise biri ortaöğretim biri ilkokul ama bahsettiğiniz miktarı hiç almadım hatta geçen ayın 25de bana 130 lira verdiler sebebini sorunca yaz tatili nedeniyle az miktar yatırılmış dendi buna göre neden hakları olan parayı değilde yarısı bile denmeyecek bu parayı veriyorlar ki ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Nebahat Hanım. Sizin aldığınız yardım yazımızda bahsettiğimiz öğrenci yardımı değil anladığımız kadarıyla. Sosyal Yardımlaşmaya giderek öğrenci yardımı alma için başvuruda bulunabilirsiniz. Ama öğrenci yardımı çok büyük bir oranda sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan ailelerin çocukları için verilmektedir.

  2. Uğur dedi ki:

   Slm 2500 tl maaş alıyorum 2 çocuğum var 1 ilkokula 1 liseye gidiyor maaşım yetmiyor yardım alabirmiyim

  3. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   Yardım için kuruma gittiğiniz de ilk önce gelirlerinizi isteyecekler sizden. Gelir düzeyiniz, belirledikleri limitin üstünde olduğu için para yardımı almanız biraz zor gözüküyo ama denemenizde fayda var.

   Belediyelerden diğer gıda yardımına başvuru yapabilirsiniz.

 18. Aysel YILMAZ dedi ki:

  slm aleykm evli iki çocuk annesiyim ortaokul 5.sinifa giden bir oğlum var küçük oglum 2013 temmuz 5 dogumlu bu yil anasinifina gitmesi gerekiyordu yanliz aylik 150 lira aidat ödemesi oldugu için gonderemedim esim isten cikti yaklasik 5 aydir issizlik masasi aliyor oda 725 küsur civari sanirim..evim kira ve bu para kiramiza bile yermiyor malesef benim öğrencim cok akilli ama ben evladima yardimci olamiyorum esim cok gururlu bu tarz basvuru yapmamida istemiyor ama ben ne yapicagimi bilmiyorum sizden sadece oglumun okul masraflarini karsilamak icin yardim etmenizi istiyorum benim üzerime ait bir ev var oda kura sonucu saolsun çoğunluğu akrabalarin yardimiyla olduğu yoksa yine alamazdim ve bu yil ön ödemesi var onuda büyük ihtimalle veremiycem ve devretmek zorunda kalicam…. lutfen benden daha zor durumda olan aileler var biliyorum devletimizin büyüklüğüne siginarak sizden sadece ogrencime yardimci olmanizi istiyorum o kadar cok sey istiyorlarki her okuldan geldiginde anne bugun bunu istediler demesinden cok korkuyorum yok simdi oglum dedigimde yüzündeki üzüntü mahfediyor beni… Ben bir anneyim ve sizden yardimlarinizi bekliyorum hayirli günler… NOT: emil adresi esime aittir

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Sosyal yardımlar sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü vasıtası ile yapılmakta. Ev sahibi olmanız sosyal yardım alma konusunda sıkıntı olması muhtemel. Ancak dar gelirlilerin ev sahibi olması için TOKi tarafından düşük bedelli konut uygulamasından yararlanmış olmanız söz konusu. Bu durumda bahsettiğimiz ilgili kurumlara giderek yardım başvurusu yapın. Kurum çalışanları yardım alabilmeniz noktasında size gerekli bilgileri vereceklerdir. noktasında si

 19. Ayda dedi ki:

  Yardim istiyorum bende nerden başvuru yapabilirim

  1. admin dedi ki:

   yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubelerine veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılabilmektedir.

 20. Yüksel dedi ki:

  İyı akşamlar benim iki çocuğum okuyo oglum 5 sinıf kızım 6 sınıf durumuzmuz iyi deģil evim kira zor geçiniyoruz bir tanede 2 yaşında kızım var bu yardıma başvuru yapmak istiyorum hala başvuru yapılıyormu

  1. admin dedi ki:

   Sosyal Yardım başvurusunu istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Zaman Konusunda herhangi bir sınırlama söz konusu değil.