2020 Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

2020 Fakirlik maaşı, resmi adıyla muhtaç aylığı sosyal yardımlar kapsamında dar gelirli vatandaşlara bağlanan bir maaş. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu maaş halk arasında yoksulluk maaşı, yoksul aylığı gibi farklı isimlerle de biliniyor. Muhtaç Aylığı konusu ile ilgili olarak; Fakirlik maaşı nedir, nereden alınır, nasıl alınır? Fakirlik maaşı ne kadar, kimlere bağlanır? Fakirlik aylığı başvuru şartları neler, gerekli evraklar hangileri? Fakirlik maaşı sorgulama nasıl yapılır? Gibi tüm bilmeniz gerekenler en küçük ayrıntısına kadar makalemizde. Siz de fakirlik maaşı nasıl alırım diye merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca yazımızın içerisinde fakirlik maaşı başvurusu yapmak isteyenler için indirip doldurabileceğiniz 2019 Fakirlik Maaşı Başvuru Formu yer alıyor.

2020 Fakirlik Maaşı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti, anayasamızın ikinci maddesi gereği sosyal bir devlettir. Anayasamızın ikinci maddesinde yer alan bu amir hüküm gereği devlet, çok sayıda sosyal yardım programı uyguluyor. Bu sosyal programlar büyük oranda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığı ile yapılıyor. Sosyal yardımlar büyük oranda SYDV aracılığı ile yapılıyor olsa da başka devlet kurumları da para yardımı veriyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü de sosyal yardım verilmesi ile görevlendirilmiş kurumlardan biri. Vakıflar Genel Müdürlüğünün verdiği en önemli yardım ise halk arasında fakirlik maaşı olarak ada bilinen muhtaç aylığı. Peki muhtaç aylığını kimler alabilir, 2020 fakirlik maaşı ne kadar oldu, başvuru nasıl yapılır? Bu ve bunlar gibi konu hakkındaki tüm soruları ayrıntıları ile cevaplamaya başlayalım.

DEVLETİN YAPTIĞI SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?

SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLİR?

Makalede Neler Var?

  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

2020 Fakirlik Maaşı Şartları

2020 Fakirlik maaşıyla ilgili olarak yaptığımız bu genel tarifin ardından şimdi de muhtaç aylığı kimlere verilir sorusunu cevaplamaya başlayalım. Muhtaç aylığı anne ve babasını kaybetmiş 18 yaşından küçük yetim çocuklar ve en az yüzde 40 engelli olan vatandaşlara aşağıda saydığımız şartları taşımaları halinde verilir.

 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak
 • SGK’dan veya başka bir kurumdan maaşı ve geliri bulunmamak
 • Mahkeme kararı ile veya kanunla bakım altına alınmamış olmak
 • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı bulunmamak veya bulunanların aylık gelirinin muhtaçlık aylığından düşük olması.

Yukarıda saydığımız şartları taşıyanlara başvuru yapmaları halinde muhtaç aylığı bağlanır. Fakirlik maaşına başvuruyu daha önce yaptıysanız ve başvuru sonucu bekliyorsanız sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor.  Sorgulama işlemi nasıl yapılır öğrenmek ve sorgulama işlemi yapmak için aşağıda bulunana bağlantıyı kullanabilirsiniz.

FAKİRLİK MAAŞI SORGULAMA

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

2019 Muhtaç aylığı ne kadar olacak her yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ocak ayında kamuoyuna duyurulmaktadır. 2019 Ocak ayı itibariyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaç ayılığı 819 TL olarak açıklandı. 2019 Temmuz  fakirlik maaşı ne kadar olacak şimdiden bir rakam vermek mümkün. Çünkü muhtaç aylığına zam memur maaş zammına endekslidir. 2019 Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 5 oranında zam yapılması önceden kararlaştırılmıştı. Ancak bildiğiniz gibi maaş zam oranı enflasyon rakamının altında kalması durumunda maaşa enflasyon farkı da ekleniyor. Enflasyon rakamının ne kadar çıkacağını şimdiden bilmek tahmin edersiniz ki mümkün değil. Bu sebeple 2019 Temmuz’da muhtaç aylığı ne kadar olacak rakam vermek için enflasyon rakamlarının belli olması beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Fakirlik Maaşı Kaç Ayda Bir Alınır?

Muhtaçlık aylığı 2022 sayılı kanun ile düzenlenen maaşlardan farklıdır. 2022 sayılı kanunla engelli vatandaşlarımıza maaş 3 ayda bir verilir ancak muhtaç aylığı ayda bir alınır. 2022 engelli maaşında yüzde 40 ile yüzde 69 arası engelli vatandaşlara üç ayda bir 1197,44 TL, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşlara 1796,16 TL engelli maaşı ödenir. Yüzde 40-69 arası engelli raporu olan vatandaşların engelli maaşı aylık 399,14 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların engelli maaşı ise aylık 598,72 TL’ye tekabül etmektedir. Hem ayda bir verildiği hem de daha yüksek olduğu için engelli vatandaşlarımız için Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı bağlatmak 2022 engelli maaşı bağlatmaya göre daha avantajlıdır.

  2020 Devlet Yardımları Nelerdir ? Nasıl alınır ?

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, KİMLER VERİLİR?

DEVLET YARDIMLARI NELER KİMLERE VERİLİR?

Gerekli Evraklar Neler?

Vakıflar Genel Müdürlüğü aldığı prensip kararı gereği başvurularda en az evrak talebi olacak şekilde çalışma yapmaktadır. Bu sebeple muhtaç aylığı başvurunda başvuru formu doldurulması ve engelli vatandaşlardan engelli raporunu ibraz etmelerini ister. Bunun haricinde ek olarak başka bir belgeye ihtiyaç yoktur. Tabi başvuru esnasında nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Yoksulluk maaşı sorgulama işlemi e devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şayet e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret ödeyerek e devlet şifresi edinebilirsiniz. E devlet şifreniz varsa sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Fakir Maaşı Sorgula

FAKİRLİK MAAŞI BAŞVURU FORMUaklardır.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. Zakir dedi ki:

  Eski ve catlaklar icindedir evim neriye baş vuruluyor fakirim yardima muhtacim

 2. blank Aykut dedi ki:

  Merhaba Benim Pandemi Sosyal Destek Başvurum Reddedildi Tekrar Yaptığım Başvuru Sonucu Sosyal Yardım Sorgulama Sonucu 500 TL Yazıyor Ödeme Durumu Teslim Edilebilir Yardım Durumu Devam Ediyor Görünüyor. Ayrıldım 1 Çocuğum Var Gelirim Malım Mülküm Hiç Bir Şeyim Yok Hazine Maliye Bakanlığı Özel Kalemi Aradı Durumumu Anlattım Ertesi Gün 500 TL Göründü PTT’den baktım görünmüyor. Fakat Pandemi 1000 TL Bu Ne Yardımı Olabilir Acaba Bilgi Verebilirseniz Çok Sevinirim

 3. blank Meryem dedi ki:

  Merhaba .şu an da çalışmıyorum .eşimden boşanmak üzereyim.akrabalarımın yanında kalıyorum.hiçbir gelirim yok.fakirlim maaşı alabilir miyim?

  1. blank Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   Dediklerinize göre fakirlik maaşı alabiliyor olmanız gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekiyor.

 4. blank Meryem dedi ki:

  Şu anda çalışmıyorum.eşimden boşanmak üzereyim .akrabalarımın yanında kalıyorum .hiç bir gelirim yok.sigortalı bir iş bulana kadar fakirlik maaşı alabilir miyim?

 5. blank Müşerref Ümmü Fidan dedi ki:

  Eşim iş bulamıyor 2 çocuğumuz var büyük kızım 2 buçuk yaşında böbrek taşı düşürüyor ve kanındada mikrop var yediklerine dikkat edilmesi gerekiyor geçen sene temmuz da hastaneye bile yattı kanındaki mikrop yüzünden artık buz buzdolabında hiçbirşey kalmadı evimizin kirasını bile ödeyemiyoruz yardım parası için başvurmuştum 1 kere 300 tl aldım bu para her ay mı yatıyor yoksa bir kereliğine mi yatıyor acaba

 6. blank Meral sapul dedi ki:

  Slm benim esim ceza evinde uc cocugum var okula gidiyorlar sadece cocuk parasi iliyom bende yazilmak istiyorm

 7. blank aslı dedi ki:

  merhaba 18 yaşındayım. babam vefat etti. 12. sınıf öğrencisiyim. bir okulun idaresinde staj görüyorum. bu aylığa başvursam kabul olur mu. hiç bir yerden yardım almıyorum ve çalışmıyorum da sadece zorunlu bir staj görüyorum o kadar.

 8. blank aslı dedi ki:

  merhaba 18 yaşındayım. babam vefat etti 12. sınıfım staj goruyorum bir okulun idari bölümünde. muhtaç aylığına başvursam kabul olur mu hiç bir yerden yardım almıyorum, çalıştığım bir yerde yok sadece staj görüyorum zorunlu olduğu için.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle başınız sağ olsun. Babanızın vefatı sebebiyle yetim aylığı bağlanıp bağlanmadığı önemli. Şayet SGK’dan herhangi bir maaş bağlanması söz konusu değilse yardım başvurunuzun kabul edilmesi büyük ihtimaldir. Fakirlik maaşı 18 yaşından küçükleri kapsar. Siz başvurunuzu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmalısınız.

 9. blank ozlem celik dedi ki:

  Merhaba ben ssk emeklisi bir bayanım eşim çoklu organ yetmezliği var oğlum 24 yaşında psikolojik tedavi görmesi gerek ssk yok genel sağlık borcu var evim kira aldığım maaş 1340 geçinemiyorum eşime maaş bağlanması ve yada oglumu yeşil kartlı olmazm ne olur yardım edin borcum çok eş dost yardımıyla ayakta duruyom

 10. blank Aynur Bahadır dedi ki:

  Merhaba 8 yıl önce eşimden ayrıldım şu an % 68 engelli 21 yaşında ki oğlumla birlikte yaşıyorum çalışamıyorum evim kira hiç bir mal varlığım bulunmamaktadır oğlum engelli maaşı alıyor fakat yetmiyor ben fakirlik maaşı alabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Fakirlik maaşı, engelli vatandaşlara ve 18 yaşından küçük yetimler için verilmektedir. Oğlunuz engelli maaşı aldığı için aynı anda fakirlik maaşı alamaz, siz de bireysel olarak fakirlik maaşı kapsamında değilsiniz. Ancak diğer sosyal yardımlardan yararlanma imkanınız olabilir. Bunun için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfna başvuru yapmanız gerekir. başvurunuz uygun görülmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

  2. blank Tülay dedi ki:

   Iyi gunler ben fakirlik maasi aliyorum her ay degil 5 ayda bir yatiyor kurban bayraminda 700 tl aldim birde aralik 2018 de 400 tl aldim her ay neden alamiyorum esim calismiyor herhangi bir gelirimde yok 2 cocugum var okula giden her ay almam icin nere basvurmam gerekiyor

  3. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Fakirlik maaşı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından engellilere ve yetim çocuklara verilen bir yardım. Sizin aldığınız yardım fakirlik maaşı değil anlaşıldığı kadarıyla.

 11. blank Hasan sellü dedi ki:

  Merhaba ben yüksek tansiyon ve kolestrol hastalıgım var tek yaşıyorum.üstüme birsey yok kiraciyim.çok çalışamiyorum.zar zor kirami çikariyorum.yardim alabilirmiyim.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Yardım başvurusunu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapmalısınız. Uygun görülmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 12. blank Damla dedi ki:

  Merhaba . Benim cocuklarimin babasi cezaevinde nikahimiz yok cocuklar benim ustume kayitli hic bir gelirim ve sigortam yok uzerimede kayitli hicbir sey yok . Cocuklarim biri 3 digeri 2 yasinda yardim alabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapmalısınız. Başvurunuzun uygun görülmesi alinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 13. blank Gamze Erdoğan dedi ki:

  Merhaba benim eşim çalışıyor sgk sı var ama maaşı yetmiyor daha doğrusu merdiven silerek idare etmeye çalışıyorum ama 3 çocuğum var biri orta okula başladı biride ilkokula başladı biride 1 yasinda nasıl yardım alabilirim ne yapmam gerekiyor inanın ki buz dolabım bomboş çocuklarıma rahat bir şekilde bakmak istiyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına maddi yardım için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız için Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

 14. blank Ayşe Yılmaz dedi ki:

  Eşim asgari ücret le çalışıyor kiracıyım hiç bir malım yok q tane 9 aylık kızım var yardım alabilir miyim
  Fakirlik veya çocuk parası

 15. blank mehmet ali dedi ki:

  merhaba
  evliyim ilk eşimden 22 yaşında bir oğlum,ikinci evliliğimden 3 kızım var.Yaşları 9-6 ve 4 tür.
  31/10/2017 den beri işsizim,iş ve işçi bulma kurumuna kayıtlıyım. 8 ay boyunca işsizlik maaşı aldım 05/07/2018 tarihinde bu maaşta bitti. Şuan itibari ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından çocuk yardımı adı altında üç kızım için yaklasık120 tl (toplamda)almaktayım. Sosyal politikalar ve Aile bakanlığına üç kızım için SED adı altında verilen öğrenci yardımı için başvuruda bulundum,Evim kira üzerime kayıtlı herhangi bir gelir getirici emare mevcut değil ve Yeşil kart sahibiyim.Ayrıca en küçük kızım doğuştan mesane organı dışarıda doğmüş ve 3 aylıkken iki ameliyat geçirmiştir. Şuanki durumu sürekli bez kullanmaktadır Bugün 23/07/2018 de yine sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına aile yardımı alabilmek için başvuruda bulundum.
  Şimdi sorum şu:Acaba bu kadar yardım başvurusu yapmışken (başvuruları olumlu sonuçlandı varsayrak) fakirlik yardımı başvurusu yaparsam alabilirmiyim?

  1. blank admin dedi ki:

   merhaba. Fakirlik maaşı engelli vatandaşlarımızı ve anne babasını kaybetmiş 18 yaşından küçük yetim çocukları kapsayan bir yardım türü. Bu sebeple ne yazık ki fakirlik maaşı uygulamasından faydalanamazsınız.

 16. blank Keziban polat dedi ki:

  Esim çalışmıyor evim kira araba be ama üzerinde üç yerden icra var %70 Engelli Bir cocugum var muhtac yardimi alabilirmiyin

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. şayet uygun şartları taşıyorsanız engelli çocuğunuz için bakım parası alabilirsiniz.

 17. blank Yasemin dedi ki:

  Slm kayınpederim in ssksı yok maasalmıyo calısamıyor bı basına kalıyor nasılyazdıra bılırum buraya uzerıne hıcbır mal varlıhıyok

  1. blank admin dedi ki:

   DSosyal yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek yardım başvurusu yapabilirsiniz.

  2. blank Samet dedi ki:

   Selam in aleyküm ben engelliyim engelli maaşı alıyorum 3 aydan 3 ayliyorum ama fakirlik maaşı nasıl alabilirim evliyim kendi ihtiyaçlarımi karşılıyorum ama dışarı çıkamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

  3. blank admin dedi ki:

   Engelli maaşı ve fakirlik maaşını bir arada alamazsınız. Bunun yerine Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz.