2019 Mübaşir Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?


  2019 Mübaşir Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Mübaşir olma şartları yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Mübaşirler KPSS puanlarına göre göre belirlenmektedir. Mübaşir kadrosuna olan ihtiyaç da git gide artmaktadır. Mübaşirler, Adalet Bakanlığı kapsamında çalışan personellerdir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olan Adli Yargı Komisyonları tarafından mübaşirler atanmaktadır. Mübaşirler; mahkeme öncesinde ve sonrasında gerekli tüm işlemleri halletmektedir. Duruşmanın sağlıklı şekilde tamamlanmasına destek olan personellerdir. Bu detayın yanı sıra sanık, tanık çağrılarının yapılması için de görev alan kişilerdir. Maaşları da buna göre verilmektedir.

  Mübaşirler Ne İş Yapar?

  Mübaşir iş tanımı davacı ve davalıyı salona çağırmaktan çok daha fazlası olmaktadır. Mübaşirler, davanın başarılı ve sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlar. Buna göre mübaşir görevleri ise:

  • Gerçekleşecek olan duruşmada tarafları salona çağırmayı sağlar.
  • Mahkeme salonunda duruşma öncesi katılanlar için disiplini sağlar.
  • Dava taraflarının sunacakları bilgi ve belgeleri hakime ulaşmasını sağlar.
  • Mahkeme salonunda gerçekleştirilen duruşma aşamasında konuşmak isteyenler için karar verme görevlerini tamamlar.
  • Gerçekleşen duruşmaların herhangi bir sebep dolayısı ile ertelenmesi halinde davalılara bu durumla ilgili bilgi verir.
  • Mahkemeye bağlı olan posta işlerini tamamlama görevini üstlenir.
  • Mahkeme salonunda eğer gizli bir duruşma olacak ise gizli olduğuna dair bilgi levhaları asma görevini gerçekleştirir.
  • Resmi üniforma giyer ve bu şekilde görev alır.
  • Bu görevlerin dışında mübaşirler kanunda yürürlülükte olan yasal görevlerini de yerine getirmelidir.

  Mübaşirlerin Görevleri Nelerdir?

  Mübaşir görevleri davanın sağlıklı ve başarılı şekilde tamamlanmasına destek sağlamaktadır. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak atanmış olan mübaşirler, en az lise mezunu olmalıdır. Bunun dışında tutanak bilme yetisine sahip olması gerekmektedir. Mübaşirlerin görevleri ise:

  • Mahkeme öncesinde ve sonrasında işlemlerin tamamlanmasına destek olur.
  • Duruşmaların sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.
  • Sanık, tanık çağrılarının yapılmasına destek olur.
  • Duruşma dosyaları hakime iletmesini sağlar.
  • Katip ve hakim arasındaki koordinasyonların yapılmasını sağlar.
  • Duruşma salonundaki kişilerin nerede durması gerektiğini söyler.
  • Duruşmalara dair bilgilendirme yazıları da tamamlanır.
  • Bu bilgilerin takibi ve sürecini kontrol eder.
  • Duruşmaya yönelik tüm işlemler için aktif olarak görev alır.
    2019 Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

  Mübaşir Olma Koşulları Nelerdir?

  Mübaşir olma şartları de yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alan mübaşirler ve kamuya ilk defa atanacak olan kişilerde aranan genel koşullar kanun 657’ye uygun olmalıdır. Bu detay dışında mübaşir olmak için:

  • En az lise mezunu olmak gerekmektedir.
  • Mesleki ilgi ve öğrenmeye açık olması oldukça önem teşkil eder.
  • Yoğun ve stresli çalışma koşullarına karşı hazır olmalıdır.
  • Gerekli hallerde mesaiye kalması beklenmektedir.
  • KPSS puanlarının mübaşir olmak için yeterli olması gerekmektedir.

  Kamu Personeli Seçme Sınavı puanı bu alanda en mühim detaylar arasında yer almaktadır. Bu puanları yeterli olmayan kişilerin ataması söz konusu olmamaktadır.

  Mübaşir KPSS Şartları Nelerdir?

  Mübaşir Kpss puanları en az 70 olarak belirlenmiştir. Buna göre Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak görev alan mübaşirlerinin başvurudan önce ve başvuru ardından baraj puan şartının değiştirilmesi önem teşkil etmektedir. Temel olarak başvuru yapmış olan mübaşirlerin en az 70 puan alması gerekmektedir. Buna göre mübaşir maaşları 2 Bin 800 TL ve 2 Bin 900 TL arasında değişmektedir. Uygulanacak olan maaşlar ve zam oranları ise buna göre belirlenmektedir. Genel olarak tüm memurlarda olduğu gibi 2019 senesinde mübaşirler için de maaş düzenlemeleri yapılmaktadır. Buna göre:

  • Derece ve kademesi 2/6 olan mübaşirler 4.006 TL maaş ile işe başlamaktadır.
  • Derece ve kademesi 2/5 olan mübaşirler ise 4.001 TL maaş ile işe başlamaktadır.
  • Kademesi ¼ olan kişiler 4.063 TL maaş ile işe başlamaktadır.

  Mübaşir Maaşları Ne Kadardır?

  Mübaşirin maaşı her sene enflasyon oranlarına kadar zam almaktadır. Memur kategorisinde görev alan mübaşirler, senede 2 defa maaşa zam almaktadır. Mübaşir maaşları 2019 senesinde yapılacak zamlar ile beraber 3 Bin TL ve 3 Bin 300 TL arasında değişmektedir. Bu net maaşlara ek olarak ödenekler ve hizmet ücretleri eklenmektedir. Buna göre maaşlar değişmekte ve artmaktadır. Maaşlar ise:

  • Göreve yeni atanmış olan lise mezunu bir mübaşirler 13. derecenin 3. kademesinden hizmet vermeye başlar. Bu detaya göre lise mezunu yeni başlayan mübaşir maaşı 2905 TL şeklinde belirlenmiştir.
  • Göreve yeni atanmış olan ön lisans mezunu bir mübaşirler ise 10. derecenin 2. kademesinden itibaren görev alır. Bu unsura göre, ön lisans mezunu yeni başlayan mübaşir maaşı 2 Bin 930 TL olarak belirlenmiştir.
    2019 Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Mübaşir Atamaları Nasıl Yapılır?

  Mübaşir ataması her sene düzenli olarak yapılmaktadır. Türkiye’de her ilde ve her ilçede adliyeler görev vermektedir. Bu adliyelerde ise hakim, savcı, zabıt katibi ve mübaşirler çalışmaktadır. Bu sebeple de her sene mübaşir ihtiyacı da sürekli artmaktadır. Her sene yaklaşık olarak 500 civarı mübaşir ataması söz konusu olmaktadır. Bu atamaların büyük bir bölümü ise büyük şehirlere olmak üzere yapmaktadır. Mübaşir maaşları da bundan dolayı da önem teşkil eder. Lise, ön lisans ve lisans mezunu olan kişilerin atanabildiği bu görev için Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olma ön şartı aranmaktadır. En düşük KPSS puanı ise 70 olarak belirlenmiştir. Buna göre en yüksek KPSS puanı 85 olmaktadır. Direkt olarak kadrolu şekilde atanmış olan adaylar, sözleşmeli olarak görev almaktadır. Kadrolu çalışanlar ile aralarında maaş anlamında fark söz konusu değildir.

  Mübaşir Maaşları 2019

  Mübaşir maaşları 2019 enflasyon oranlarına göre zam almaktadır. Bu noktada mübaşirin kademesi ve derecesi maaşların belirlenmesini sağlar. Bu bilgiye göre:

  • Kademe ve derecesi 2/3 olan mübaşirler 3.990 TL maaş alır ancak bu maaşa hizmet ve çocuk gibi ek ödemeler de eklenmektedir.
  • Kademe ve derecesi 2/2 olan mübaşirler ise 3.985 TL maaş almaktadır.
  • Kademe ve derecesi ¼ olan önlisans mezunu mübaşirler ise 4.063 TL olmaktadır.

  Mübaşirlerin bu noktada alacağı maaşlara ek olarak aile yardımı ve asgari geçim indirimleri de maaşlara ilave edilerek net maaş aranı eklenmektedir. Bu bilgilere göre bekar ya da çocuksuz personeller için de maaş oranları da belirlenmektedir. Bu detayın yanı sıra sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemeleri de maaşa ilave edilmektedir. Bu detayın dışında yabancı dil tazminatı ödemesi hesaplamaya eklendiğinde maaş oranları da artmaktadır.

    2019 Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları Nelerdir ?

  Mübaşir Maaşları 2019’da Ne Kadar?

  Mübaşir maaşı 2019 senesinde enflasyon oranlarına göre artmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan kamuda çalışan tüm personellerinin maaşlarını devlet tarafından belirlenir. Bundan dolayı da tüm memurlara olduğu gibi mübaşirlere de her sene 2 defa zam yapılmaktadır. Bu zamlar ise Ocak ve Temmuz aylarında maaşa yansıtılmaktadır. 2019 yılında mübaşir maaşlar yüzde 4 oranında artmıştır. Bu zam aynı zamanda enflasyon farkının eklenmesi ile yüzde 10,69 oranında belirlenmekle beraber mübaşirlerin maaşlarına yansıtılmaktadır.

  Zabıt Katibi Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Güncel Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu, Şartları Neler ?

  Güncel İnfaz Koruma (Gardiyan) Memuru Maaşları Ne Kadar?

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.