2019 Vhki Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?


  2019 Vhki Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Vhki olma şartları KPSS puanlarına göre belirlenmektedir. Vhki; veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev almaktadır. Birçok kamu kurumu, bu alanda görev alacak personellere ihtiyaç duymaktadır. Vhki atama puanları oldukça yüksektir. Bundan dolayı da bu alanda görev almak isteyen kişilerin KPSS puanları bakımından yeterli düzeye ulaşması önem teşkil eder. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olmak için yapılabilecekler ise:

  • Kamuya atama usulü ile Vhki olunabilir. Buna göre KPSS sınavı ile alınan puan aracılığı ile Vhki alımı faaliyetlerine başvuruda bulunabilir. Bu şekilde göreve başlayabilir.
  • Bunun dışında kamuda memur olarak çalışan kişiler, hizmetler arası geçiş usulü ile vhki kadrosuna da atanabilir.

  Vhki Olma Koşulları Nelerdir?

  Vhki olma şartları KPSS puanı ve hizmetler arası geçiş ile belirlenmiştir. Buna göre il atama usulü ile vhki olarak atanmak için ilk olarak KPSS sınavına girmek gerekmektedir. Vhki alımı için açılmış olan ilanlarda lisans, ön lisans ya da orta öğretim KPSS taban puanları önem teşkil etmektedir. Eğer KPSS puanı yeterli ise talep edilen okul ve bölümlerden mezunsanız, Vhki olmak için atama başvuru yapabilirsiniz. Bunun ötesinde vhki kadrosu kapsamında özel olarak bazı şartlar da aranmaktadır. Buna göre kadroda memur olarak görev almak için 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında belirlenmiş şartlar geçerlidir:

  • TC vatandaşı olmak gerekmektedir,
  • Kamu haklarından mahrum kalmamış olmak gerekmektedir,
  • Kadro için aranan öğrenim koşullarını taşımak gerekmektedir,
  • Erkek adayların askerlikle ilişiği olmaması gerekmektedir.
  • Kamu görevlerinin devamlı yapılmasına engel teşkil edebilecek akıl sağlığı hastalığı bulunmaması gerekmektedir.
  • Alım yapan kurumun özel kanun ya da mevzuatında aranan koşulları karşılaması gerekmektedir.
  • Af bile olsa güvenliğe karşı suç işlenmemiş olması gerekmektedir.
  • Paraya çevrilmiş, ertelenmiş ya da sabıkaya işlenmiş hiçbir suçun olmaması gerekmektedir.
    Elektrik Faturası İşletme Kodu Nerede Yazar

  Hizmetler Arası Geçiş ile Vhki Olma Koşulları Nelerdir?

  Hizmetler arası geçiş ile Vhki olma koşulları ile bu göreve başlanabilmektedir. Hali hazırda memur olarak görev alan kişiler, hizmetler arası geçiş ile Vhki olabilmektedir. Yapılan düzenlemeler kapsamında yazılı ve uygulamalı sınava girmeden, vhki kadrosuna atanma başarılı personelin taltifi ve ödüllenmesi söz konusu olmaktadır. Buna göre hizmetler arası geçiş ile vhki olmak için:

  • En az 2 senelik yüksekokuldan mezun olmak
  • Bilgisayar işletmen sertifikasına sahip olmak
  • Şoför kadrosunda yer alan personel için en az 3 sene hizmet süresinin olması
  • Koruma ve güvenlik grevlileri kadrosunda görev alan kişiler için en az 5 sene hizmet süresi gerekmektedir.

  Hizmetler arası geçiş ile bu bölümde görev alamayacak olan kişiler ise: memur, veznedar, tahsildar, ambar memuru, santral memuru ve sekreterler olmaktadır. Aday memurları dışında görevden uzaklaştırılmış olan kişilerin de başvuru yapması söz konusu değildir.

  Vhki Olmak için Okunması Gereken Bölümler

  Vhki olmak için mezun olmak gereken bölüm ise lise mezunları, ön lisans mezunları ve lisans mezunları için farklı olmaktadır. Buna göre:

  • Lise mezunu olan kişilerin büro yönetimi alanından mezun olması ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bilgisayar işletme sertifikası almak gerekmektedir.
  • Ön lisans mezunları için büro yönetimi ve sekreterlik mezunu olmak gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bilgisayar işletmesinin olması gerekmektedir.
  • Lisans mezunları ise maliye, muhasebe, iletişim ve eğitim iletişimi planlaması yapılması gerekmektedir.

  Vhki İş İmkanları Nelerdir?

  Vhki iş imkanları özellikle maaş ve çalışma koşulları kapsamında avantajlı olmaktadır. Vhki maaşları kişinin bulunduğu derecesine, kademesine göre değişmektedir. Buna göre düz memur maaşlarından yaklaşık olarak 50 TL daha fazla olmaktadır. Özellikle vhki emekli maaşları düz emekli memur maaşlarından daha yüksek olmaktadır. Vhki olmanın en büyük avantajı ise yeşil pasaport olmaktadır. Özellikle Vhki olmak; iş koşulları ve istihdam anlamında oldukça avantajlı olmaktadır. Özellikle iş yoğunluğu kişinin görev aldığı il ve şehirlere göre değişmektedir. Özellikle Vhki maddi olanak ve sosyal imkanlar açısından tercih edilebilir meslekler arasında yer almaktadır. Kamu kurumlarında alınan Vhki görevi özellikle kişiye yeşil pasaport sağlaması ile avantajlı olmaktadır.

    2019 Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

  Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Görevleri Nelerdir?

  Veri hazırlama ve kontrol işletmeni iş tanımı özellikle sorumlulukları ve çalışma imkanlarına göre belirlenmektedir. Veri hazırlama ve kontrol işletmenin görevleri kurumlara göre değişmektedir. Fakat veri hazırlama ve kontrol işletmenin görevleri genel olarak işleri yürütmek ve kayıt tutmakla ilgili olmaktadır. Evrakların bilgisayar ortamında hazırlanması, imzalanması ve arşivlenmesi veri hazırlama ve kontrol işletmelerinin görevi olmaktadır. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayara, çevre birimlerine ve ofis programlarına hakim olmaktadır.

  Düz Memurluk ve Vhki Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Vhki ve düz memurluk arasındaki farklar görev tanımlarına göre belirlenmiştir. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni mali yönden farklı olmaktadır. Vhki memurlar, düz memurlardan daha yüksek maaş almaktadır. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni özellikle masa başı çalışmaktadır. İşlerini bilgisayar ortamında yapmaktadır. Fakt düz memurların masa başı ya da bilgisayar ortamında çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Olmak için Gerekenler

  Vhki olmak için şartlar kamu kurum ve kuruluşlarına göre değişmektedir. Ortaöğretim mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunların görev alabileceği bir iş alanıdır. Fakat işe alımlar için KPSS şartı da aranmaktadır. KPSS sınavına katıldıktan sonra gerekli puanların alınması ve daha sonra ilgili kamu ilanlarına başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bunun dışında:

  • Bu alanda görev almak isteyen kişilerin bilgisayar ve enformasyon sistemleri, bilişim sistemleri ve teknolojileri, bilgisayar teknolojileri ve yönetimi, bilgisayar teknolojisi ve bilgisayar donanımı bölümlerinden mezun olması gerekmektedir.
  • Bilgisayar teknolojileri ve bilişim sistemleri ön lisans programlarının birinden mezun olmalıdır.
  • Bilgisayar programcılığı, bilgisayar programcılığı, bilgisayar programlama, bilgisayar teknolojisi ve programlama mezunu olmalıdır.
  • Programlama ön lisans programlarından mezun olması gerekmektedir.

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istihdam edilen Vhki kadrosu genel olarak ön lisans mezunları ile sağlanmaktadır. Bu bölümlerden mezun olan kişiler, KPSS’ye girmeli ve atamalara katılmalıdır. Buna göre aday tercihlerini de tamamlamalıdır.

    2019 Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Vhki Nerede Çalışır?

  Vhki çalışma imkanı ve koşulları kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedir. Valiliklerde, belediyelerde, kaymakamlıklarda ve bakanlıklarda çalışmaktadır. Bunun yanı sıra val hazırlama ve kontrol işletmenleri 3 bin TL maaş almaktadır. Ancak Vhki olarak işe başlamak için bazı koşullar aranmaktadır. Bu koşullar ise:

  • TC vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Türk Ceza Kanunu kapsamında belirtilmiş olan sürelerin geçmesi durumunda bile kasten işlenmiş olan suçlardan dolayı bir sene ve daha uzun süreli hapis cezası almış olan kişiler bu görevi yapamayacaktır.
  • 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Maddesinin 6. Fıkrasına göre askerlik koşullarını yerine getirmiş olmak ya da askerlikten muaf olmak gerekmektedir.
  • Görevin yapılmasına engel teşkil edebilecek akıl ya da fiziksel hastalığın olmaması gerekmektedir.

  Mübaşir Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Zabıt Katibi Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.