2019 Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

fakirlik maaşı


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Fakirlik maaşı, resmi adıyla muhtaç aylığı sosyal yardımlar kapsamında dar gelirli vatandaşlara bağlanan bir maaş. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu maaş halk arasında yoksulluk maaşı, yoksul aylığı gibi farklı isimlerle de biliniyor. Muhtaç Aylığı konusu ile ilgili olarak; Fakirlik maaşı nedir, nereden alınır, nasıl alınır? Fakirlik maaşı ne kadar, kimlere bağlanır? Fakirlik aylığı başvuru şartları neler, gerekli evraklar hangileri? Fakirlik maaşı sorgulama nasıl yapılır? Gibi tüm bilmeniz gerekenler en küçük ayrıntısına kadar makalemizde. Siz de fakirlik maaşı nasıl alırım diye merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca yazımızın içerisinde fakirlik maaşı başvurusu yapmak isteyenler için indirip doldurabileceğiniz Fakirlik Maaşı Başvuru Formu yer alıyor.fakirlik maaşı


Fakirlik Maaşı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti, anayasamızın ikinci maddesi gereği sosyal bir devlettir. Anayasamızın ikinci maddesinde yer alan bu amir hüküm gereği devlet, çok sayıda sosyal yardım programı uyguluyor. Bu sosyal programlar büyük oranda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığı ile yapılıyor. Sosyal yardımlar büyük oranda SYDV aracılığı ile yapılıyor olsa da başka devlet kurumları da para yardımı veriyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü de sosyal yardım verilmesi ile görevlendirilmiş kurumlardan biri. Vakıflar Genel Müdürlüğünün verdiği en önemli yardım ise halk arasında fakirlik maaşı olarak ada bilinen muhtaç aylığı. Peki muhtaç aylığını kimler alabilir, 2019 fakirlik maaşı ne kadar oldu, başvuru nasıl yapılır? Bu ve bunlar gibi konu hakkındaki tüm soruları ayrıntıları ile cevaplamaya başlayalım.

İLGİLİ KONULAR:

DEVLETİN YAPTIĞI SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?

SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLİR?

Fakirlik Maaşı Şartları

Fakirlik maaşıyla ilgili olarak yaptığımız bu genel tarifin ardından şimdi de muhtaç aylığı kimlere verilir sorusunu cevaplamaya başlayalım. Muhtaç aylığı anne ve babasını kaybetmiş 18 yaşından küçük yetim çocuklar ve en az yüzde 40 engelli olan vatandaşlara aşağıda saydığımız şartları taşımaları halinde verilir.

  • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak
  • SGK’dan veya başka bir kurumdan maaşı ve geliri bulunmamak
  • Mahkeme kararı ile veya kanunla bakım altına alınmamış olmak
  • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı bulunmamak veya bulunanların aylık gelirinin muhtaçlık aylığından düşük olması.

Yukarıda saydığımız şartları taşıyanlara başvuru yapmaları halinde muhtaç aylığı bağlanır. Fakirlik maaşına başvuruyu daha önce yaptıysanız ve başvuru sonucu bekliyorsanız sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor.  Sorgulama işlemi nasıl yapılır öğrenmek ve sorgulama işlemi yapmak için aşağıda bulunana bağlantıyı kullanabilirsiniz.

FAKİRLİK MAAŞI SORGULAMA

Fakirlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Muhtaç aylığı ne kadar olacak her yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ocak ayında kamuoyuna duyurulmaktadır. 2019 Ocak ayı itibariyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaç ayılığı 819 TL olarak açıklandı. 2019 Temmuz  fakirlik maaşı ne kadar olacak şimdiden bir rakam vermek mümkün. Çünkü muhtaç aylığına zam memur maaş zammına endekslidir. 2019 Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 5 oranında zam yapılması önceden kararlaştırılmıştı. Ancak bildiğiniz gibi maaş zam oranı enflasyon rakamının altında kalması durumunda maaşa enflasyon farkı da ekleniyor. Enflasyon rakamının ne kadar çıkacağını şimdiden bilmek tahmin edersiniz ki mümkün değil. Bu sebeple 2019 Temmuz’da muhtaç aylığı ne kadar olacak rakam vermek için enflasyon rakamlarının belli olması beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Fakirlik Maaşı Kaç Ayda Bir Alınır?

Muhtaçlık aylığı 2022 sayılı kanun ile düzenlenen maaşlardan farklıdır. 2022 sayılı kanunla engelli vatandaşlarımıza maaş 3 ayda bir verilir ancak muhtaç aylığı ayda bir alınır. 2022 engelli maaşında yüzde 40 ile yüzde 69 arası engelli vatandaşlara üç ayda bir 1197,44 TL, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşlara 1796,16 TL engelli maaşı ödenir. Yüzde 40-69 arası engelli raporu olan vatandaşların engelli maaşı aylık 399,14 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların engelli maaşı ise aylık 598,72 TL’ye tekabül etmektedir. Hem ayda bir verildiği hem de daha yüksek olduğu için engelli vatandaşlarımız için Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı bağlatmak 2022 engelli maaşı bağlatmaya göre daha avantajlıdır.

İLGİLİ KONULAR:

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, KİMLER VERİLİR?

DEVLET YARDIMLARI NELER KİMLERE VERİLİR?

Gerekli Evraklar Neler?

Vakıflar Genel Müdürlüğü aldığı prensip kararı gereği başvurularda en az evrak talebi olacak şekilde çalışma yapmaktadır. Bu sebeple muhtaç aylığı başvurunda başvuru formu doldurulması ve engelli vatandaşlardan engelli raporunu ibraz etmelerini ister. Bunun haricinde ek olarak başka bir belgeye ihtiyaç yoktur. Tabi başvuru esnasında nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Yoksulluk maaşı sorgulama işlemi e devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şayet e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret ödeyerek e devlet şifresi edinebilirsiniz. E devlet şifreniz varsa sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Fakir Maaşı Sorgula

FAKİRLİK MAAŞI BAŞVURU FORMU

Sorularınızı Bize Yazın

Fakirlik maaşı nasıl alırım diyen dar gelirli vatandaşlarımız için muhtaç aylığı konusu ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm hususları tüm detayları ile cevaplandırmış bulunuyoruz. Muhtaçlık aylığı konusu ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm hususları, aklınıza takılan tüm soruları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar kadromuz sizden gelen tüm soruları en güncel bilgiler ışığında hızlı ve doğru bir şekilde cevaplayacaklardır.

18 Yorumlar
  • Cevap Bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir