Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

Sosyal yardımlaşma kömür yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır, Kömür yardımı kimlere verilir, kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, Sosyal yardımlaşma kömür yardımı almak için gerekli şartlar gibi en çok merak edilen soru ve konularımızı yazımızda ayrıntılı olarak inceledik. Kömür yardımı almak isteyip nereye başvurması gerektiğini ve neler yapması gerektiğini bilmeyen ve başvurunun ardından kömür yardımı sorgulama  ihtiyaç sahiplerinin merak ettiği her konuyu başlıklar halinde inceleyeceğiz.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara her sene kış aylarında kömür yardımı yapılıyor. Normal şartlar altında ihtiyaç sahipleri her sene düzenli olarak köy veya mahalle muhtarları tarafından tespit edilerek, başvuruya gerek kalmayacak şekilde “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına” bildiriliyor. Özellikle az nüfuslu küçük yerleşim birimlerinde bu sistem kolayca işliyor. Ancak kalabalık nüfuslu yerleşimlerde, büyük şehirlerde muhtarların her dar gelirli vatandaşı tespit etmeleri pek mümkün olmuyor. Durum böyle  olunca çok sayıda ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşın kömür yardımı başvurusu işlemlerini kendilerinin yapması gerekiyor. Kömür yardımı başvurusu ve kömür yardımı sorgulama işlemleri hakkında detaylara geçelim şimdi de.

İlgili Konular:

Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kömür yardımı alabilmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir kuruma kömür yardımı başvurusu yapmanıza gerek yok. Oturduğunuz mahalle veya köyde bulunan mahalle muhtarınız sorumluluk sahasında bulunan ihtiyaç sahiplerini her sene “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na kanunen bildirmek zorundadır. Siz muhtara başvuru yapmamış olsanız bile muhtar gerçek ihtiyaç sahiplerini ilgili kuruma bildirir. Eğer gerçekten kömür yarımına ihtiyacınız varsa muhtarınız ile görüşerek durumunuz hakkında bilgi verip talepte bulunabilirsiniz.

  SGK Çölyak Ödeme Tarihleri

Kömür yardımı almak için ikinci başvurabileceğini kurum ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Bağlı olduğunuz il yada ilçe vakfına giderek durumunuzu anlatır bir dilekçe bırakıp kömür yardımı isteyebilirsiniz. Vakfa dilekçenizi önceden yazabileceğiniz gibi orada bulunan dilekçelerden de faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Şartları

Kaymakamlık Kömür Yardımı Dilekçesi

Başlığımız her ne kadar kaymakamlık kömür yardımı dilekçesi olsa da bu dilekçeyi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da verebilirsiniz. Kömür yardımı için Kaymakamlığa başvurmanız durumunda yetkililer sizi gene vakfa yönlendirecektir. Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı alabilmek için gerekli dilekçeyi indirmek için tıklayın.

Göz At:

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Doğum Yardımı Başvuru

Kömür Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı alabilmek için gene en çok merak edilen konulardan birisi olan kömür yardımı için gerekli belgeler konusudur. Yukarıda belirttiğimiz gibi aslında kömür yardımı alabilmek için herhangi bir yere başvurmanıza gerek yoktur. Sadece muhtarınıza durumunuzu anlatmanız yeterlidir. Ama buna rağmen bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kendiniz başvurmak isterseniz yanınızda kömür yardımı talebinizi belirten kömür yardımı dilekçesi ve her ihtimale karşı kimliğinizi götürmeniz yeterlidir.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Şartlar ve Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Kömür yardımı ekonomik olarak yoksunluk içinde bulunan vatandaşlara yapılan sosyal yardımlardan biridir. Kömür yardımı ihtiyacı bulunan vatandaşların bu yardımdan faydalanabilmesi için “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”nda daha önceden oluşturulmuş ihtiyaç sahibi dosyasının olması gerekmektedir. Bu dosya zaten daha önceden muhtarların verdikleri liste sonucunda oluşturulur. Eğer daha önce ihtiyaç sahibi dosyanız oluşturulmadı ise yukarıda örneğini verdiğimiz dilekçeyi indirerek “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na talepte bulunabilirsiniz. Kömür yardımının kimlere verilebileceği hususu ise ekonomik ve sosyal açıdan yoksun olduğunuzu ve ihtiyaç sahibi olduğunuzu muhtarınız teyit etmelidir.

  Süt Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

Sosyal yardımlaşma kömür yardımı sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için yukarıda anlattığımız hususları tamamlayıp talebinizi ilettikten sonra E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden kimliğiniz ile başvuru yaparak 2 TL ücret karşılığında temin edebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama yapmak için öncelikle BURAYA tıklayın.  Tıklamanızın ardından ekranınıza e Devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın, ardından açılan sayfadaki ilgili kutucuklara  TC no ile e Devlet şifrenizi girin. Son olarak Sisteme Giriş Yap sekmesini tıklayın. Kömür yardımı da dahil olmak üzere tüm sosyal yardım bilgilerinizi bu şekilde sorgulayabilirsiniz.

Sorularınızı Bize Yazın

Sosyal yardımlaşma kömür yardımı konusu ile ilgili olarak; kömür yardımı sorgulama işlemi nasıl yapılır, kimler kömür yardımı alabilir, kömür yardımı başvurusu 2017 nasıl ve nereye yapılır, kömür yardımı almak için gerekli belgeler nelerdir gibi tüm kritik soruların cevaplarını detaylı bir şekilde vermiş bulunuyoruz. Kömür yardımı sorgulama konusu hakkında veya farklı bir konu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Yetkin yazar kadromuz sorularınızı çabuk ve doğru şekilde cevaplandıracaklardır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 59 YORUM
 1. blank Sevda dedi ki:

  Kömüre yazılmak istiyorum eşim çalışmıyor zor durumdayız

 2. blank Hatice ışık dedi ki:

  kömür yardımı nezaman yapılacak bilği verirmisiniz

 3. blank Muhammed Özdemir dedi ki:

  Benim 2 çocuğum var yeni ise girdim 3 buçuk yaşında oğlum var % 90 ağır engelli ayriyetten % 40 duymuyor asım bakım aylığı aldığı için kömür yardımımız iptal oldu kisin ne yapacaz bilmiyorum bana yardım edin teşekkür ederim şimdiden

 4. blank Fatma dedi ki:

  Merhaba ben kömür yardimin da bulundum dilekçe verdim kömür yardimı bitti dediler ama yarin yine de bir sor dediler bugün e devletten baktım yardim talebi diyor reddedildi feshedildi diyor

 5. blank Nur çelik dedi ki:

  Ben bir buçuk senelik evliyim ikametgahım babamın evinde almadık daha kömüre yazılsam çıkar mı

  1. blank admin dedi ki:

   kömür yardımının dağıtılmasını muhtarlar organize etmektedir. Konu hakkında muhtarınızla görüşmeniz gerekmektedir.

  2. blank mehriban dedi ki:

   koyde yasiyoruz is yok guc yok hayvan yok ara sira yomyeli ise gidiyor kocam. benim kucuk bebeyim var calisamiyorum. zor geciniyoruz. komur yardimina bas vurduk redd edildi hicbir gelirimiz yokken.

  3. blank Kemal dedi ki:

   Bana kömür cıkmış ama vermiyolar

 6. blank Serpil dedi ki:

  Ben de komur yardimi almak istiyorum mahalle muhtarina basvurum olurmu acaba teşekkürler

 7. blank Bahar karadogan dedi ki:

  Iyi günler evliyim iki çocuğum var onların masraflarını zor karşılıyorum kaynanam la beraber oturuyorum görümcem de var onunda iki çocuğu var kaynanam emekli diye hiç bi şekilde yardım alamıyorum ama kaynanamın bize bi faydası yok evim iki oda kaynanam gilin binasında oturuyom eşim çalışmıyor lütfen yardım ederseniz sevinirim her türlü nakti yardım kömür yardımı her türlü yardımlarınızı bekliyorum bana dönüş yaparsanız sevinirim saygilar

 8. blank Deniz dedi ki:

  İzmirde Kömür yardımı için heryıl müracat gerekiyor

 9. blank celal gün dedi ki:

  ben adıyaman sincik ten yazıyorum ben köyde yaşıyorum bir evde 3 aile yaşıyoruz ve yeni ev yapıyoruz dorumumuz çok kötü borç içindeyiz 2 senedir kömür yardımı alamıyoruz sincik sos yardıma gidiyoruz kömür yok git istediyin yere şikayet et diyorlar kömür dilekçemizi kabul etmiyorlar lütfen yardımcı olun

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Kömür yardımınızın kesilmesinin sebebi bu yardımdan faydalanmak için maddi durumunuzun uygun olmadığının tespit edilmesidir. aile ve sosyal politikalar merkezlerine başvuru yapabilir veya BİMER’e şikayet yazabilirsiniz. Ancak maddi durumunuzun yardım almaya uygun olmadığını gösteren gelirleniriniz tespit edilmişse yardım almanız pek mümkün olmayacaktır.