Engelli Raporu Yükseltme Nasıl Yapılır


  Engelli Raporu Yükseltme Nasıl Yapılır

  Engelli Raporu Yükseltme, aldığı raporda engelli yüzdesinin düşük olduğunu ya da zaman içerisinde engel yüzdesinin arttığını düşünenleri son derece yakından ilgilendiren bir konu. Engelli Raporu Yükseltme nasıl yapılır, engelli raporu yükseltme ne gibi faydalar sağlar başta olmak üzere engelli raporu yükseltme ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları,  engelli raporu nasıl yükseltilir ile alakalı aklınıza gelebilecek tüm soruları sizin için hazırladığımız makalede cevapladık.

  engelli raporu yükseltme

  Engelli Raporu Yükseltme

  Ülkemizde nüfusumuzun yüzde 12’lik kısmına tekabül eden 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız bulunuyor. Sonradan kazanılmış ya da doğuştan gelen bu fiziksel veyahut mental engeller, engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata entegre olmalarını önemli ölçüde kısıtlıyor. Engelli vatandaşlarımızın yaşadığı bu sıkıntıları bir miktar da olsa hafifletebilmek için devlet, sosyal devlet olma ilkesinin de bir gereği olarak engelli vatandaşlarımız için bir dizi hak ve kolaylıklar sunuyor. Vergi indirimi, engelli maaşı, engelli kimlik kartı, engelli kadrosundan işe alım tanınan bu haklardan başlıcaları arasında sayılabilir. Bu bahsettiğimiz haklardan faydalanabilmek için engelli raporu alınması gerekiyor elbette ki. Alınan engelli raporunda belirtilen yüzde cinsinden iş gücü kaybı oranı ise bu haklardan hangilerinden ne miktarda yararlanılabilineceğini tespitte kullanılıyor.

  İlgili Konular:

  Engelli Raporu Sorgulama

  Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

  Engelli Raporu Yükseltme Neden Önemli

  Engelli raporu yükseltme ise tam da bu durumda önemli bir hale geliyor. Engelilik oranında zaman içinde artış olanlar ya da tespit edilen engel oranının olması gerekenden düşük olduğunu düşünenler engelli raporu yükseltme işlemi yapması gerekiyor. Bu sayede daha yüksek engelli maaşı ve vergi indirimi alabilir, tanınan diğer haklardan daha fazla oranda yararlanabilirsiniz. Engelli raporu yükseltme işlemi bu denli kritik olunca haliyle engelli raporun nasıl yükseltilir meselesi ön plana çıkıyor. Çok sayıdaki vatandaşımız engelli raporu nasıl yükseltebilirim sorusu hakkında net ve güvenilir bilgiye ulaşmakta zorlanıyor.

    Engelli Raporu Nasıl Alınır - Kimlere Verilir

   

  İlginizi Çekebilir:

  Engelli Maaşı Alma Şartları

  Engelli Maaşı Ne Kadar

  Engelli Raporu Nasıl Yükseltilir

  Engelli raporu yükseltme aslında teknik olarak bakıldığında engelli raporuna itiraz ile aynı anlama gelir bir noktada. Bu yüzden engelli sağlık kurulu raporu yükseltme işleminde yapılması gerekenler, engelli raporuna itiraz işleminde yapılması gerekenler ile aynı mahiyettedir.

  Şimdi sırasıyla engelli raporu nasıl yükseltilir, neler yapılması gerektiğinden bahsedelim.

  • Daha önce alınmış olan engelli raporunun tasdikli bir sureti ile İl Sağlık Müdürlüğüne başvuruda bulunun. Başvuruda size engelli raporuna itiraz ettiğinizi belirtir bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Dilekçeyi rapor sureti ile teslim etmenizin ardından sizi gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması için hastaneye sevk edeceklerdir.
  • Eğer ki engelli raporunu sizden isteyen bir kurum ise, kurumdan aldığınız sevk belgesi ile de rapor almak için hastaneye gidebilirsiniz.
  • Engelli raporuna itiraz dilekçesi ile rapor yükseltiyorsanız sizi daha önceki raporu aldığınız hastaneye değil başka bir hastaneye sevk edeceklerdir. Bu ikinci hastaneden aldığınız raporun engelli yüzdesi bir önceki ile aynıysa engellilik oranınız rapordaki rakam olarak kesinleşir. Şayet her iki hastanenin tespit ettiği engellilik oranı farklı ise durum değişir.
  • Böyle bir durumun yaşanması halinde İl Sağlık Müdürlüğü sizi Sağlık Bakanlığı tarafından daha önceden belirlenmiş hakem hastaneye sevk eder. Hakem hastanede daha önce diğer 2 hastanede olduğu gibi muayene ve tetkiklere girmeniz gerekiyor. yapılan heyet toplantısı sonucunda hakem hastane tarafından tespit edilen engellilik oranı kesin orandır.

  Göz At:

  Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır – Nereye yapılır

  Engelli Raporu Oranı Düşer Mi

  Yukarıda engelli raporu yükseltmenin nasıl yapıldığını adım adım izah ettik. Ama unutmayın ki her başvuru olumu sonuçlanacak anlamına gelmemektedir. Yaptığınız başvuru sonucunda engellilik oranınızın düşme ihtimali de söz konusu. Böyle bir durumda daha önceden kazanmış olduğunuz hakları da kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden engelli Raporuna itiraz veya engelli raporu yükseltme başvurusu yapmadan önce iyi düşünün. Gerçekten oranı yükseltme ihtimaliniz olduğundan emin olduktan sonra başvuruyu gerçekleştirin.

    Evde Bakım Maaşı

  Bize Yazın

  Engelli Raporu Yükseltme  ana başlığı altında olmak üzere,  engelli raporu nasıl yükseltilir, daha önce alınan rapordaki engelli raporu oranı düşer mi, engelli raporunu nasıl yükseltebilirim gibi tüm önemli soruların detaylı cevaplarını vermiş bulunuyoruz. Yazımızda engelli raporu nasıl yükseltilir ile ilgili sorunuzun cevabını bulamadıysanız, ya da farklı bir konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız,  yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar ekibimiz sorunuzun cevabını en kısa zaman zarfında konu ile ilgili son güncel bilgileri kullanarak vereceklerdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 144 YORUM
  1. Hüseyin ŞEN dedi ki:

   Merhaba, 2017 senesinde 3 adet bel fıtığı ameliyatı ( platin takılmadı ) + boyun fıtığından % 16 / psikiyatri den % 25 / hipertansiyondan % 10 ile toplamda 2 yıl süreli % 47 den engelli raporu aldım. Rapor süresi dolmak üzere olduğundan tekrar başvuru yaptım. Psikiyatri de ilaç sözüm arttı ve yeşil reçeteli haplar kullanıyorum. Ancak heyet doktoru oranın düşebileceğini söyledi. Bu nasıl olur. Hastalık ta kullandığım ilaç ta daha da arttı, ama oran düşer mi? Ayrıca bel fıtığından almış olduğum oranda düşebilirmiş. 2010 yılında ameliyatları oldum. 2017 yılında raporu aldım fakat 2 sene sonra ne değişti de engelimi düşürecekler. Tansiyon ilaçlarımı kullanıyorum ve raporlu ilaç alıyorum. Eğer engel oranlarımı düşürürlerse hem psikiyatri hem de beyin sinir cerrahisi itiraz etmem sonucu olumlu etkiler mi? Çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

  2. Perla dedi ki:

   Merhaba lar ilk kez böyle bir yazıda bulunuyorum yanlışım olursa şimdiden özür dilerim, benim sorum ve merak ettiğim durum raprumla ilgili , ramazan ayının sonlarında bize kaymakamlıktan iki bayan gelmiş adres teyidi için ben uyuyordum uyandırmamışlar ,annem durumumu anlatmış ben %40 esansel tremor hastasıyım 2013 te teşhis kondu pil ameliyatına karar verildi olamadım o ayrı ,bayanlar bize gelsin sevk verelim raporunu yukseltsın demişler ama ben elimdeki raporun sürekliliğini kaybetmekten korktugum için bugüne kadar çekindim , hiç sosyal yasantım yok kuaföre gidemiyoruum çünkü o kadar arttıki rahatsızlıgım dirensemde istesemde olmuyor , sizce yukseltebilirmiyim ? Şimdiden teşekkür ler..

  3. Birgül dedi ki:

   Merhaba lar ben 2017 sureklilik olmak kaydıyla %47 rapor orani verildi .daha önce %59 ‘dan düşürdüler. Oranlarım şöyle %20 onkoloji %19 sağ total kalça protezi %10 distimik bozukluk ..Şu anda ‘da kuah baslangicim var ilaç kullaniyorum..külah.i ilave ettirsem oranım yukselirmi risk almak istemiyorum..bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim..Şimdiden tşk ler

   1. İsmail dedi ki:

    İyi günler bana yüzde otuz rapor vertiler yüksekte bilir miyim çalışamıyorum

  4. Ramazan dedi ki:

   Ben 2002 de yüzde 45 raporum var sol kolumda ama verilen raporun az olduğunu düşünüyorum iş kur tarafından almıştı bunu nasıl yüksekte bilirim şimdiden teşekkür ederim

   1. erkan akkus dedi ki:

    Raporda verilen oran kalıcıdır ve doğrudur haksız işlem yapmayınız.

  5. Kemal AKTAŞ dedi ki:

   7 yasinda engelli kizim var.bu yil raporunu tazeledik oranini yuzde 87 verdiler.kizima bir araba almak istiyorum.bunun icinde raporunu yukseltmek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

   1. erkan akkus dedi ki:

    Merhaba Kemal bey,
    Raporun yükseltilmesi diye bir yerden medet ummak yanlıştır. Her hastalığın ve engelin durumu kanunda sabittir. Gereksiz yere hak iddia etmek suç olduğu gibi diğer engelli vatandaşlarında hakkına girmenize neden olacaktır. Bu nedenle mevcut raporunuza tanınan hakları kullanınız.

  6. Harun dedi ki:

   Serugul kullanan kardeşimin roparu /48 we 10 yıldır kullanıyor kardeşimin raporunu yükseltmek istesem yükselirmi

   1. erkan akkus dedi ki:

    raporda yazan veriler doğrudur ve yanıltıcı değildir. haksız yere evrakta değişiklik yapmaya çalışmayınız.

  7. sefa dedi ki:

   Merhaba. Ben engelli raporu için heyete başvurdum %30 aldım ve itiraz ettim, başka bir hastaneye gönderdiler oradan da %45 rapor aldım.Oranlar farklı olduğundan %45 olan raporumu vermediler direk hakem hastanesine sevk ettiler, hakem hastanesinde de %30 oranı kesinleştirdiler raporum %30 da kaldı.Raporum sürekli rapor.%45 rapor aldığım hastanede tekrar girmek istiyorum 1 yıl süre dolmadan giremezsin dediler.Ne yapmam gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

   1. erkan akkus dedi ki:

    bu gibi durumlarda resmi kurumlarla oyuncak gibi oynamamalısınız. Raporunuzu bir sene sonra ilgili hastaneye tekrar başvurarak alabilirsiniz.

  8. erhan demir dedi ki:

   Slm ben 2011 de engelli rapor aldım rahatsızlığım sol ayak ve sol kol ayak doğuştan engelli ve ben yuzede 42 rapor aldım şimdi rahatsizligim artı ben aynı doktora gitim raporun yüzdesi azalır dedi ama ne yapmam gerek itiraz dilekçesi vermem gerekirmi. Saygilar

   1. erkan akkus dedi ki:

    azalıyorsa yasal olarak doğrudur dilekçe fayda etmeyebilir.

  9. İSMET YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba, Annem adına 2013 yılında alınan %49 luk engelli raporuna itiraz ettik. İl sağlık müdürlüğü itiraz sonrası 2. hastaneye sevk yaptı. 2. hastanede yapılan tetkik sonucu 3. hastane olarak haseki eğitim ve araştırma hastanesine gidildi. 29.10.2018 tarihinde rapor başvurusu yapıldığı halde halen anneme rapor sonucunu teslim etmediler. aynı zaman da sgk ya yazılan yazı ile malulen emekliliğe hak edilmemiştir denildi. hastaneye rapor sonucunu almaya gittiğimizde biz evrak teslimi yapamıyoruzzdiyorlar. sgk ya gidildiğinde sadece üst yazı verebiliyoruz diyorlar. üst yazı dışında sgk daki personel fotokopi olarak rapor evrakı vermiş ancak üzerinde herhangi bir oran yazmıyor. sadece bulguya rastlanılmıştır diyor. bu durumda oran düşmüş olabilir mi. böyle bi durumda mahkeme yolunu seçeceğimizden hangi mahkemeye başvuruda bulunabiliriz.

  10. Barış Saçlı dedi ki:

   Hiperlipidemi, diabetes mellitus kalp kapak hastası sennsorrinoral işitme kaybı,,+ not insinile başladık 3 ay oldu tansiyon 19 çıkıyor bazen burdura ameliyati olacak yazın sağ göz damar kurumuş % 40 raporum var bir ayda 20 gece hafta da 3 gün hastaneye gidiyorum inan verilen maaş taksi paralarina yetmiyor nasıl raporu yüksetirim saygılar

   1. admin dedi ki:

    Şayet raporunuzdaki oranın düşük olduğunu düşünüyorsanız rapora itiraz edebilirsiniz. İtiraz için İl veya ilçe sağlık müdürlüğüne gitmelisiniz.

  11. Murat dedi ki:

   2016 Ekim ayında anneme yüzde 85 hayat boyu sürekli rapor verildi . Bu raporu aynı hastaneye giderek artırma yoluna gidebilirmiyiz.21 Ocak tarihinde randevu aldım.bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar.

   1. admin dedi ki:

    Şayet raporun alındığı tarihten sonra annenizin sağlık durumunda kötüye gidiş olduğunu düşünüyorsanız yeniden heyet muayenesine girme şansınız var. Konuyla ilgili olarak İl sağlım Müdürlüğü ile irtibata geçmelisiniz.

  12. Eda dedi ki:

   Merhaba.Benim oğlum 3aylık bebekliğinden epilepsi hastasıdır nöbetler dirençli olup tedaviye cevap vermemiştir günde 5-10 arasında nöbetler geçirmektedir.Şu an 25 yaşında 2009 senesinde rapor %59 ağır özürllü fiziksel kaybı ve sürekli olarak %40 sık nöbet %19 göz görme kaybı verilmiştir.Fakat bu zaman zarfında yani 10 sene içinde epilepsi nöbetleri günlük aktiviteleri engelleyen şiddet ve sıklıkla kontrol edilemeyen hale gelmiştir ilaçla tedavi olunmadığı için ameliyat olup kalbe VNS stimülatör cihazı yerleştirilmiştir ayrıca Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatmışltır bazı testler yapılmıştır sonucu mental retardasyon olduğunu tespit edilmiştir IQ-62 dir.
   Bu durumda rapor yenilemek mı veya rapora itiraz etmek mı nasıl bir yol izlemek gerekiyor?
   Cevap için şimdiden teşekkür ediyorum
   Saygılar

   1. admin dedi ki:

    Konu ile ilgili İl sağlık Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Yeniden heyet muayenesi için size gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

  13. Barış Saçlı dedi ki:

   Hiperlipidemi, diabetes mellitus , kalp kapak hastalığı, bilateral çok hafif sensorinöral işitme kaybı

   Eşimde bunlar var ve engel orani %40 onayladılar, aradan 10 gün geçti eşim insulüne başladı sabah 20 mg akşam 20 mg , tansiyonu devamlı yükselmekte bazen hastaneye ambulans ile gitmekte ayrıca sağ gözümde damar kurumuş ve bu sebepten 2 gozunde de katarak oluşmuşur ,suan guatura ameliyati olucak doktor seker hastası olduğu için 6 ay sonraya sıra verdi

   Şuan başvursam rapor oranı yükselir mi bunda 5 sene once başvurdum sadece öz ve kulaktan 37 puan almıştı şuan bu hastalıklar var oranı 40 ne yapmam gerekiyor .. ?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Mevcut engel oranının yanlış tespit edildiğini düşünüyorsanız rapora itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonrasında hakem hastaneye sevk edilir ve yeniden heyet muayenesine girersiniz.

  14. yasemin dedi ki:

   merhaba 19 yıldır tıp1 diyabet hastasıyım 2007 yılında %40 engelli raporu aldım şimdi şekerden dolayı böbregımde protein kaçağı var ve gözümde damarlarda yırtılma ve kanama oldu kolestrol yüksek böyle tekrar başvursam raporum yükselirmi

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Raporu aldığınız ilk döneme göre sağlık durumunuzda kötüye gidiş varsa elbette yeniden heyet muayenesine girebilirsiniz. Raporunuzdaki engel oranının yükselip yükselmeyeceğine ancak uzman hekimlerin muayenesi sonrasında sağlık kurulu karar verebilir.

  15. yusuf dedi ki:

   merhaba ben fmf miyalji ve polimıyozıt hastasıyım askerlık yapamadım heyete gırdım corumda yuzde 36 aldım ıtıraz ettım ve daha sonra hakem heyet yuzde 20 yaptı sımdı tekrar gırdım yıne 36 aldım ben evlıyım cocugum var ve buna calısabılır raporu alamazmıyım ozelden falan nasıl yapabılırım yada dava falan mahkeme olmasımı gerekır acaba bılgınız varmı

  16. https://technicalbro69.blogspot.com/ dedi ki:

   Good post I am from India