Engelli Raporu Sorgulama İşlemi | Sağlık Raporu Sorgulama


  Engelli Raporu Sorgulama İşlemi | Sağlık Raporu Sorgulama

  2019 Engelli raporu sorgulama, engelli vatandaşlarımızın nasıl yapıldığını merak ettiği konuların en başında yer alıyor kuşkusuz. Engelli Raporu Sorgulama İşlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından son yıllarda hayata geçirilen Evrak Kayıt ve Takip Sistemi ile sunulan bir hizmet. Günümüzde kamu ile ilgili neredeyse tüm sorgulamalar e Devlet sistemi ile yapılabilmekte. Ancak ne yazık ki engelli rapor sorgulama henüz e Devlet üzerinden gerçekleştirilemiyor. Hal böyle olunca da engelli vatandaşlarımız sorgulama işlemini yapma noktasında sıkıntılar yaşıyor. Konu ile ilgili olarak; engelli heyet raporu nasıl sorgulanır, sade bir dille, adım adım görsellerle tarif ettiğimiz bu makaleyi sizler için hazırladık. Ayrıca Engelli rapor sorgulama konusuna ek olarak engelli heyet raporu alınması ile ilgili akıllara gelebilecek önemli soruların cevabını da yazımızda bulabileceksiniz.

  engelli raporu sorgulama

  2019 Engelli Raporu

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız bulunmakta. Bu 10 milyon bireyin bir kısmı doğuştan gelen engellere sahipken bir kısmı da sonradan yaşana kaza, hastalık gibi sebeplerle engel sahibi oldu ne yazık ki. Ülkemizin nüfusunun 80 milyon olduğu göz önünde bulundurulursa pek çoğumuzun ailesinde, akrabalarının arasında veya yakın çevresinde mutlaka bir engelli mevcut. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata sorunsuz bir şekilde dahil edilmesinin son derece önemli bir konu olduğu hepimizin malumu. Devlet, engelli vatandaşların toplumsal hayata daha çok dahil edilmesi maksadıyla, çerçevesi yasalar tarafından belirlenmiş bazı imkanlar sunmakta engelli vatandaşlarımıza. Sunulan bu imkan ve kolaylıklar sayesinde engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorlukları en az indirgemek, engellerini bir nebze de olsa hafifletmek amaçlanıyor.

  Devletin ister özel sektör ister kamu, engelli vatandaşlar için sunduğu imkan ve kolaylıklardan yararlanabilmek için engelli raporu alınması gerekiyor. Engelli Raporu denilen bu belge, devlet tarafından yetki verilmiş veya görevlendirilmiş sağlık kurum ve kuruluşları tarafından tanzim ediliyor. Bir bireyin engelli olarak tanımlanabilmesi için devlet tarafından bazı kriterler belirlenmiş durumda. Bu kriterlere göre, kişi ruhsal ya da bedensel fonksiyonlarının en az yüzde %40’ını kaybetmiş ise engelli olarak tanımlanıyor. Engelli raporu almak isteyenlerin ilk durağı İl sağlık Müdürlüğü olması gerekiyor.

  İl sağlık müdürlüğü 2019 engelli raporu almak için başvuran vatandaşları heyet raporu vermeye yetkili olan en yakın sağlık kuruluşuna sevk ediyor. Sevk işleminin yapıldığı hastaneye giderek hastanenin ilgili birimlerinde sağlık muayenesi olmanız gerekiyor. Uzman hekimler tarafından yapılan muayenelerin ardından sıra heyet aşamasına geliyor. Muayeneleri gerçekleştiren hekimler tarafından oluşan sağlık heyeti söz konusu sağlık sorunlarınızın ne kadar iş gücü kaybına sebep olduğuna karar veriyor. Şayet heyet yaşadığınız sağlık problemlerinizin yüzde 40 veya daha fazla oranda iş gücü kaybına sebep olduğuna karar verirse engelli raporu almaya hak kazanıyorsunuz. Bu tespitin yapılmasının ardından son olarak hastane başhakeminin imza atmasıyla Engelli raporu resmiyet kazanmış oluyor. Basit bir ayrıntı gibi görünse de başhekim imzası son derece kritiktir. Başhekim imzası olmayan engelli raporu resmi olarak geçersizdir. Bu yüzden başhekim imzasını kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

    Evde Bakım Maaşı

  Engelli Raporu İçin Gerekli Belgeler

  Engelli raporunun alınabilmesi için kişini yetkili sağlık kuruluşuna vermesi gereken bir takım belgeler söz konusu elbette. Gerekli belgeleri sıralayalım şimdi de.

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • 5 adet vesikalık fotoğraf. Aslında engelli raporu alımında 2 adet vesikalık fotoğraf yeterli olmakta. Fakat bazı hastanelerin 2’den fazla fotoğraf istediğini göz önünde bulundurursak fazladan fotoğraf bulundurmak faydalı olacaktır.
  • Başvuru dilekçesi. Başvuru dilekçesini online olarak internet üzerinden almanız mümkün. Buna imkanınız yoksa rapor için başvurduğunuz hastaneden başvuru formunu temin edebilirsiniz.

  Engel Oranı Hesaplama ve Onay

  Yukarıda saydığımız evraklar ile başvurunuzu tamamlandıktan sonra size, heyet raporu muayene belgesi verilecektir. Bu belge ile muayene olunması gereken tüm doktorlara giderek gerekli tetkik ve muayene işlemlerini yaptırmanız gerekmekte. Yapılan her tetkik ve muayenenin ardından ilgili doktor elinizdeki kağıda muayene sonucunu yazarak onaylayacaktır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından muayeneleri yapan tüm doktorlar bir heyet toplantısı yaparak engel oranınızı engelli rapor yönetmeliğine göre tespit eder. Bu heyet toplantısı sonucunda engel oranınızın yüzde 40 ve üzerinde olduğu tespit edilirse engelli raporu alamaya hak kazanmış olursunuz. Burada unutmamanız gereken şey son olarak raporun başhekim tarafından imzalanması. Rapor şayet başhekim tarafından imzalanmamışsa engelli raporu prosedürü tamamlanmış olmaz.

  Engelli Raporu Sorgulama – Heyet Raporu Sorgulama

  Engelli Raporu alma hakkında verdiğimiz bu detaylı bilgilerin ardından Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır konusundan bahsedelim şimdi de. Engelli Raporu Sorgulama işlemi 3 farklı yöntem ile yapılabilmekte. Bu yöntemler sırasıyla; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Evrak Kayıt ve Takip Sistemi ile, E-SGM ile ve raporun alındığı kuruma bizzat başvuru şeklinde.

  Engelli Raporu Sorgulama işlemini SGK Evrak Kayıt ve Takip Sistemi ile yapmak için BURAYA tıklayın.

  • Ekranınıza açılan sayfanın sol tarafında yer alan kutucuğa TC No ile, sağ tarafta yer alan kutucuğa kayıt yılını girdikten sonra Evrak Ara sekmesine tıklayın. Bu saydığımız işlemleri yaptığınızda engelli heyet raporu sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.
  • E sgm engelli raporu sorgulama. E sgm, Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinde sorgulama yapmayı mümkün kılan ‘’İnteraktif Sosyal Güvenlik Merkezi’’nin kısa adı. SGK’nun internet sitesine girmenizin ardından E-SGM bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yapıldıktan sonra karşınıza aşağıda yer alan fotoğraftaki ekran açılıyor. Sayfadaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Kişi Bilgisi Sorgula’ya tıklayarak Engelli Raporu Sorgulama işlemini tamamlamış olusunuz. Bir süredir E-SGM sistemi yaşanan teknik arızlar sebebi ile açılmamakta. Siz de sayfayı açmayı başaramadıysanız daha sonra tekrar deneyin ya da Engelli Raporu Sorgulama için diğer yöntemleri deneyin.
    E-Devlet Tapu Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  engelli raporu sorgulama

  • E-SGM dışında Engelli Raporu Sorgulama işlemi engelli raporu alınabilen kurumlara başvurarak yapılabilmekte. Engelli raporu verebilen kurumlarda Ulusal Engelliler Veri Bankası sistemi mevcut durumda. Bu sistemde, alınan tüm engelli raporları tarih sırası ile kayıt altına alınmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz üzere bu sistem bireysel değil kurumsal seviyededir ve sadece engelli raporu verebilen kurumlarda mevcuttur. Sorgulama işlemi yapmak içim hastanelerin Engelli Birimine başvurmanız gerekmekte. Türkiye’deki mevcut bürokratik alışkanlıklar da göz önünde bulundurulursa, Engelli Raporu Sorgulama işlemi için herhangi bir engelli raporu verebilen bir hastane yerine raporu aldığınız hastaneye başvurmanız en sağlıklısı olacaktır.

  Engelli Raporu Geçerlilik Süresi

  Heyet raporu geçerlilik süresi, vatandaşların konu ile ilgili en çok sorun yaşadığı konu başlığı durumunda. Bu yüzden heyet raporu geçerlilik süresi ile ilgili akıllardaki tüm soru işaretlerini giderecek bilgilendirmeleri yapmaya başlayalım. Heyet tarafından verilen engelli raporunun sürekli olup olmadığı raporun ilgili kısmında mutlaka belirtilir. Heyet, engellilik durumunun sürekli olduğuna hükmederse bunu raporda belirtir. Bu durumda her yıl raporunuzu yenilemek zorunda kalmazsınız. Eğer ki sürekli engelli raporu alan bir kişinin zaman içinde engel yüzdesinde bir artış olursa, kişinin talebi ile bu sürekli engelli raporu yenilenebilmektedir.

  Heyet, kişinin engelinin sürekli olmadığına da hükmedebilir ve bu durum da alınan engelli raporunda belirtilir. Engelin sebebi zaman içinde değişebilecek bir husus ya da bir iyileşebilecek bir hastalık kaynaklıysa geçerlilik süresi raporda belirtilir. Engelli raporunun yenilenmesi için başvuru yapılması durumunda, yeni kurul ilk raporu veren kurula danışır. Yapılan heyet toplantısı sonrasında engelli raporu durumu tekrar görüşülerek bir karara varılır. Sürekli engelli raporu olan bir kişinin engel oranını yükseltme durumu haricinde yeniden rapor almasına gerek yoktur. Zaten başvuru esnasında mükerrer rapor istenmesi olmaması için başvuru yapan kişiye engelli raporu olup olmadığı bilgisi sorulmaktadır.

    Engelli Maaşı Alma Şartları

  Engelli Raporuna İtiraz

  Engelli raporu almak için başvuru yapan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu ne yazık ki bekledikleri oranda rapor alamadıkları için hayal kırıklığına uğruyor. Heyet raporu beklediğinden düşük gelenler engelli maaşı veya malulen emekli olma şansına da erişemiyor. Bu şekilde düşük oranlı rapor alanların yapması gereken işlem ise engelli raporuna itiraz.  Ancak baştan belirtmek gerekir ki engelli raporuna itiraz etmek rapordaki engel oranının yükseleceğini garanti etmez. Hatta alınan ilk rapora göre düşme bile söz konusu olabilir. Bu sebeple itiraz etmeden önce iyice düşünüp karar vermeniz gerekir. Heyet sağlık raporu itirazı tıpkı  ilk rapor almadaki gibi İl sağlık Müdürlüğüne yapılır. Müdürlük itiraz sonrası kişiyi hakem hastaneye sevk eder. hakem hastanede yeniden heyet muayenesi yapılır. hakem hastanenin verdiği engelli raporu nihai rapordur yeniden itiraz ile sağlık muayenesi olunamaz. Bu noktadan sonra sağlık raporunun yenilenmesi ancak mahkeme kararı ile olabilir.

  Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

  Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

  Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

  Engelli Maaşı Ne Kadar?

  Engelli Raporu Yükseltme Nasıl Yapılır?

  Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır?

  Sorularınızı Bize Yazın

  Sağlık raporu sorgulama işlemi yukarıda da detaylı olarak anlattığımız üzere 2 şekilde yapılabilmektedir. E devlet sisteminin yaygınlaşmasının ardından sorgulama işlemlerinin neredeyse tamamı E Devlet üzerinden yapılabiliyor. Fakat Engelli raporu ile ilgili bir sorgulama işlemi E Devlet üzerinden günümüz itibariyle yapılamamakta ve bu yönde bir çalışma olduğuna dair herhangi bir bilgi mevcut değil.

  Engelli Raporunun ne olduğundan nasıl alındığına, başvuru evraklarına kadar son derece detaylı bir şekilde sizi bilgilendirdik. Buna rağmen engelli heyet raporu sorgulama konusu hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru, öğrenmek istediğiniz herhangi bir bilgi olması halinde yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Konu hakkında deneyimli ve bilgili olan yazar kadromuz sorunuzun cevabını mümkün olan en kısa süre içerisinde ve doğrulukla yanıtlayacaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 120 YORUM
  1. neşe aydın dedi ki:

   merhaba. 2017 doğumlu kızımın %55 engelli raporu var. ancak rapor alındığında (14,05,2018) çok küçük olduğu için 2 yıllık verilen raporda sadece fiziksel engellilik durumu yazıldı. ancak kızımın genetik bir farklılığı olduğu için şu an gittiği rehabilitasyon merkezinden dil ve özel eğitim de alması gerektiğini ilettiler.
   ancak raporunda yazmadığı için de ekleyemiyorlarmış.
   nereye gitsek başka bir yere yönlendiriyor. dil ve bireysel eğitimin eklenmesi için ne yapmalıyım?

  2. TARIK dedi ki:

   slm heyetten aldıgım %42 raporu 31 agustos 2018 tarihinde Ankara’ya gönderdim fakat 3 ay sonra eksik evrak diye geri geldi, eksik evrakları tamamlayıp 18 aralık 2018 te Ankara’ya bizzat kendim götürüp eksik evrak bölümüne telim ettim hala sonuç gelmedi….acaba nezaman gelir…

   1. erkan akkus dedi ki:

    Resmi süreç geçtikten sonra evrak tarafınıza iletilecektir. 15 gün sonra ilgili kurumu arayın.

  3. orhan dedi ki:

   sağlık kurul raporları hastanede arşivlenirmi