PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemi


  PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemi

  Yaşlılık maaşı sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile yapılacak sorgulamadan maaşın ne kadar miktarda ve ayın kaçında verileceği bilgilerine ulaşılabilir. Bunun yanında yaşlılık maaşına hak kazanma durumu da e- devlet üzerinden sorgulanır.

  E-Devlet Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama

  E- devletten yaşlılık maaşı sorgulamak için öncelikle sahip olduğunuz T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmalısınız. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden anında şifre alabilirsiniz. Ardından e-devlet.gov adresinden sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Girişten sonra alt kısımda bir arama kısmı göreceksiniz. Arama kısmına yaşlılık maaşı sorgulama yazmanız halinde sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bunun yanında sağ üst kısımdan da yaşlılık maaşı sorgulama yazarak sayfaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaştıktan sonra turkiye.gov.tr adresine yönlendirilirsiniz. Burada herhangi bir sorgulama işlemi yapmadan karşınıza çıkacak ekranda yaşlılık maaşı konusunda hakkınızda tanımlanmış tüm bilgileri bulabilirsiniz.

  Yaşlılık Maaşı Alma Şartları

  Yaşlılık maaşı almanın koşulları şu şekilde sıralanabilir:

  • Nüfus kayıtları bazında 65 yaşını doldurmuş olmak
  • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul ya da yetim maaşı benzeri bir maaş almıyor olmak
  • Kazanç sağlayacak herhangi bir işte çalışmıyor olmak
  • Sorgulamalarda adına iş yerine rastlanmaması
  • Sorgulamalarda aylık geliri muhtaçlık sınırının altında çıkmak. Muhtaçlık sınırı 2019 yılı için 483.63 TL olarak belirlenmiştir.

  65 yaş aylığına başvuru yapabilme hakkı bu şartları sağlayan bireylere aittir.

  65 Yaş Aylığı Ne Zaman Verilir?

  65 yaş aylığı alım günleri şöyle sıralanabilir:

  • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar maaşın verileceği ayın 5. Gününde
  • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar maaşın verileceği ayın 6. Gününde
  • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar maaşın verileceği ayın 7. Gününde
  • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar maaşın verileceği ayın 8. Gününde
  • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar maaşın verileceği ayın 9. Gününde
    Emekli Maaşı Promosyonu Aylığı Ödemesi Sorgulama

  Maaş alacaklardır. Maaş alım günleri yalnızca doğum yılının son rakamına göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında herhangi bir kriter bulunmaz.

  65 Yaş Yaşlılık Maaşı Alımında Prim Ödemeleri

  Yaşlılık maaşı primleri kadınlarda ve erkeklerde farklı ödeme planlarına göre işlemektedir. 1999 yılı öncesi ilk defa işe başlamış olanların yaşlılık maaşlarına hak kazanabilmeleri için sigortalılık süresi, prim ödeme günü ve yaş koşullarının bir araya getirilmesi gerekmektedir. Sigortalılık süresi ile prim süresine dair şartları yerine getirmiş, ancak 65 yaşını doldurmamış kişilere yaşlılık aylığı bağlanmamaktadır.

  1999 yılı öncesi sigortalı bulunanların yaşlılık maaşı alabilmeleri için kadınların 18, erkeklerin 23 yıllık sigortalılık sürelerini doldurmaları gerekmektedir. Bunun yanında bu koşulları sağlayan kişiler içerisinden;

  Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da en az 5.000 gün prim ödemesi yapmış olanlar yaşlılık maaşı alabilmektedir.

  Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da 15 yıldan beri sigortalı bulunuyor olması ve en az 3.600 gün prim ödemesi yapmış olanlar yaşlılık maaşı alabilmektedir.

  Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmamış olmakla birlikte, kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıldan beri sigortalı olunması ve en az 5.000 gün prim ödemesi yapmış olanlar yaşlılık maaşından yararlanabilmektedir.

  Belirtilen prim ödemeleri, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleridir.

  Yaşlılık Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

  Yaşlılık maaşı alımında başvuru mercii Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleridir. Bu müdürlüklerden yazılı olarak yapılacak başvurular sayesinde yaşlılık maaşı almaya hak kazanmış olan yaşlılar değerlendirmeye alınır. Sosyal Güvenlik Kurumu merkezli yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda aylığın bağlanıp bağlanmayacağına karar verilir.

  Yaşlılık aylığı bağlanması aşamasında çalışır durumda olan yaşlıların, yazılı bir beyan ile işten ayrılmaları gerekmektedir. Hizmet akdi ile çalışmaya başlayarak sigortalı sayılan yaşlıların işten ayrıldıktan sonra bağlı oldukları sosyal güvenlik il ve ilçe merkez binalarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Hizmet aksi ile çalışanlar için bağlı bulunulan sosyal güvenlik merkezi, işyerinin bağlı olduğu merkez baz alınarak bulunur. İş yerinin bulunduğu bölgeye bakan sosyal güvenlik binasına, hizmet akdi ile çalışanlar başvuru yapabilir.

    HGS Bakiye Sorgulama ve Geçiş İhlali Öğrenme

  Yaşlılık Maaşı Başvuru Kabul Bilgisi Nereden Alınır?

  Yaşlılık maaşı alımı konusunda bilgilendirme için e-devlet sitesi kontrol edilebileceği gibi SMS bilgilendirme sistemi de kullanılabilir. SMS bilgilendirme sistemi için SGK portal sayfası ziyaret edilmelidir. Burada sayfaya giriş yaptıktan sonraki menü üzerinden e-sgk işlemleri bölümüne girilmelidir. Menü üzerinden SMS bilgilendirme tuşu işaretlenmelidir. Sistemde kayıtlı bir telefon numarası varsa, telefon numarasına tekrar SMS bilgilendirmenin açık olduğuna dair bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Eğer sistemde kayıtlı telefon numarası bulunmuyorsa sistem üzerine telefon numarası kaydedilmelidir. Kaydedilecek numara sürekli olarak açık ve kullanılır olmalıdır. Bunun yanında numaranın o an yanınızda olması gereklidir. çünkü açılacak doğrulama ekranında gireceğiniz cep telefonuna bir kod gönderilecek ve bu kodu ekrana yazmanız istenecektir. Bu nedenle cep telefonu kaydetme ve doğrulama işlemlerini mutlaka uygun cep telefonu yanınızdayken yapmanız önerilir.

  Bunun yanında size 65 yaş aylığı bağlanıp bağlanmadığı PTT şubelerinden de öğrenebilirsiniz. Numara alarak veznelere gidebilir ve sizin adınıza bir ödeme yapılıp yapılmadığını ya da adınıza hesap açılıp açılmadığını sorabilirsiniz. Ancak bu işlem sırasında kimlik belgeniz kesinlikle yanınızda olmalıdır. Aksi halde maaş alımında da maaş hakkında bilgi alma sırasında da sorun yaşarsınız. Bu sorunu çözmek amacıyla sizden başka herhangi bir güvenlik sorusunun yanıtı da beklenmez ve direkt olarak bilgi verilemeyeceği söylenir.

  65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Yaşlılık maaşı ödeme şekli TL, nakit şeklinde yapılmaktadır. Özel durumlar haricinde belirtilen doğum tarihleri ve günler doğrultusunda ödeme yapılmaktadır. Bunun yanında cumartesi ve Pazar günlerine denk gelen ödeme gruplarında, ödeme şekli değiştirilmektedir. Ödeme günü cumartesi ve pazara denk gelen grupların ödemeleri pazartesi grubuyla birleştirilmektedir. Bu nedenle bu zamanlarda PTT şubelerinde oldukça büyük bir kalabalık gözlenebilmektedir. Bunun haricindeki zamanlarda, özellikle dini bayramlarda ödeme günleri geriye çekilebilmekte ve durum resmi gazetede duyurulmaktadır. Resmi bayramların ödeme günlerine denk gelmesi halinde bayramdan birkaç gün önce, düzen bozulmayacak şekilde ödemeler planlanır ve resmi gazeteden duyurulur.

    2019 İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir, Şartları Nelerdir?

  Yaşlılık Maaşını Başka Hesaba Aktarmak

  Yaşlılık maaşı aktarma için yaşadığınız şehir önem taşımaktadır. Eğer PTT’deki kalabalıktan kurtulmak istiyorsanız maaşınızı başka bir bankaya, hesap üzerinden taşıyabilirsiniz. İstanbul, İzmir, Bursa ve Kocaeli illerinden yaşlılık maaşı almak isteyenler, maaşlarını Denizbank şubelerinden de alabilmektedir. Bu sınırlama ilk maaş için geçerlidir. İlk maaştan sonraki maaşlarda anlaşmalı bankaların hesaplarına maaşlarınızı taşıyabilirsiniz. Bu iller dışında yaşayanların ilk maaşlarını PTT şubelerinden almaları zorunludur. Gerekli durumlarda kişiler, bağlı oldukları Denizbank ya da PTT şubelerinden değil, il merkezindeki şubelerden de maaş çekimini gerçekleştirebilmektedir.

  Devlete bağlı olan ve katılım bankalarının tümüne maaşlarınızı taşıyabilirsiniz. Bunun yanında maaşını PTT’den almak istediği halde evden çıkamayanlar için yaşlılık maaşı eve de gönderilebilmektedir.

  Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

  Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı

  Kaymakamlık Yardım Parası

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 66 YORUM
  1. Bayram yücel dedi ki:

   Selamlar anneme 65 aylıgı için başvurduk 1 bucuk ay oldu arayan soran yok e devlette devam ediyor yazıyor bu ne anlama geliyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. erkan akkus dedi ki:

    Merhaba Bayram bey,
    Kurumlar arasında sürdürülen yazışmalar biraz zaman alabilir, eğer konu 15 gün içerisinde kesinlik kazanmazsa başvuru yapılan kurumun il müdürlüğüne telefon açarak başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  2. Goksel dedi ki:

   Merhabalar annem 5 aydır 65 yas maasi alıyordu her ayın 8 de yatardı şubat ayı maasi yatmadı ptt den bu ay bir çok kişinin 65 yas maasi kesildi diye bilgi verilmiş acaba doğru bi haber mi aslı varmıdır bilgi verirseniz seviniriz.simdiden tesekkurler

   1. erkan akkus dedi ki:

    ilgili kuruma başvurarak 65 yaş maaşınızı kontrol edin. böylesi bir bilgi bize gelmedi.

  3. özlem dedi ki:

   günaydın.bir konuda sizden yardım rica ediyorum.sorum şu.anneannem 3 aylık yaşlılık maaşı alıyordu.ankaraya gelip dayımın yanına yerleşince maaş kesildi. dayım bakmakla yükümlü olduğu için onun sağlık güvencesinden yararlandı.maaşı kesildi.kuzenim anneanneme %90 engelli raporu alarak maaşını tekrar bağlattı.ama 2 yıl sonra anneannemim üzerinden değeri yüksek bir araç aldı ve maaş kesildi.eşi vefat etti.anneanemin hiç bir yerden geliri yok.tekrar 65 maaşı için müracat etsem bağlanır mı?nereye başvurmam gerek.ben torunu olarak bu maşı bağlatabilir miyim.

   1. erkan akkus dedi ki:

    durum anlattığınız gibiyse yüksek oranla alabilir kuruma başvurun.

  4. Uğur dedi ki:

   Annem 65 yaşında emekli değil kendi sigortası yok, babamın sigortası ve emeklisi var onun sigortasından yararlanıyor, oturduğumuz ev bizim… hanede 3 kişiyiz..
   Yararlanabilirmi acaba 65 yaş maaşından?

  5. Musa dedi ki:

   Dedeme 65 yaş başvurusu yaptık sonucunu nasıl ogrenebilirim

   1. Bilgi Merkezi dedi ki:

    Merhabalar,

    E-Devlet girişi yaptıktan sonra “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” ekranına giderek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

  6. Nasih dedi ki:

   Merhaba babamın yaşı kimlikte küçük vurulmuş biz babamın yaşını büyütürsek yaşlılık maaşı alabilecek mıyız

   1. Bilgi Merkezi dedi ki:

    Merhabalar,

    Yasal olarak yaş büyütmesi yapabilirseniz eğer, yaşlılık maaşı alma şansınız yükselir.

  7. Nasih dedi ki:

   Merhaba babamın yaşı kimlikte küçük vurulmuş biz babamın yaşını büyütürsek yaşlılık maaşı alabilecek mıyız şimdiden teşekkürler

  8. Ayşe dedi ki:

   Merhaba;
   Ev sahibi olanlar 65 yaş aylığına başvurabilir mi?Teşekkürler

  9. Selahaddin Özaydin dedi ki:

   Anem normal bir şekilde maaşını alıyordu hAstaldi istanbula getirdik 11. aydan sonra maaşı yatmadi nedenini bilmiyorum kartn 5332931563489701 sultan ozaydin

   1. admin dedi ki:

    Adres değişikliği durumlarında maaşın kesilmemesi için bildirim yapmak gerekiyor.

  10. Hasan dedi ki:

   Merhaba annem ve babam için yaşlılık maaşı başvurusu yapıyoruz ama her yaptığımızda bir engel çıkarıyorlar en son çıkardıkları engel abimin vergi levhası olması abim evli ve 15 yıldır aydın da yaşıyor annem ve babam İstanbul’da yaşıyorlar bu bir engel midir? Saygılarımla.

  11. yasin dedi ki:

   65 yaş aylığı için başvuruda bulunduk e devlete ödemeniz hazır diyor parayı ne zaman alabiliriz ve nerden

   1. admin dedi ki:

    Ödemeler Ziraat Bankasından alınıyor. Hak sahibinin doğum yılının son rakamına göre ayın 5’i ile 9’u arasında bir tarihte olur. Yazımızda doğum yılı son rakamına göre maaş tarihleri yer alıyor.

  12. Eray dedi ki:

   65 yaşını yıl olarak doldurmak yeterli mi? gün ayda doldurmak lazım mı?

   1. admin dedi ki:

    65 yaşını doldurmak yeterli, diğer bir deyişle 66 yaşından gün almak.

  13. Gül dedi ki:

   2019ocak ayında tc sonu 4olanlar 65 yaş aylıgını ne zaman alacak

  14. Burak dedi ki:

   Merhaba yaşlılık maaşı yatmismi nereye bakıyoruz e devletten şahıs ödemeleri mi

   1. admin dedi ki:

    E devlet üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama.

  15. hakan öztaş dedi ki:

   yeni yılda yaşlı maaşları ne kadar acaba

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. 2018 aralık ayı enflasyon rakamları henüz açıklanmadı. Açıklanması ile birlikte 2019 yaşlılık maaşı ne kadar olacak kesinleşecek. Enflasyon rakamları açıklanınca zamlı maaşları sitemizden paylaşacağız.

  16. ayfer dedi ki:

   Merhaba. Annem 65 yaş aylığını PTT den alıyor. Yaşlılık aylığı alanlara da bayram ikramiyesi verilecek diye sitelerde haberler geçiyor. Fakat annem Ramazan ve Kurban bayramı için PTT hesabına para yatmadı ekstra bayram ikramiyesi . Nasıl yardımcı olabilir siniz.? Normal maaşını aldı sadece. Teşekkürler….

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Kurban bayramı döneminde 65 yaş maaşı 3 aylıktan 1 aylığa çevrildi. Bu sebeple yatırılan miktarda bazı yanlış anlamalar olmuş olabilir. Herkese yatırlan bir tutarın size yatırılmaması söz konusu olamaz.

  17. burcu dedi ki:

   merhabalar eylül ayında çekmiş olduğumuz miktar 750 ekim ayında çekmiş olduğum tutar 650 nden böyle oldu acaba

  18. Satılmış KAYA dedi ki:

   Merhaba 65 yaş aylığı için kart çıkarılabilir mi çıkarılırsa maaşı istediğimiz zaman alabilirmiyiz.