Engelli Raporu Nasıl Alınır – Kimlere Verilir


  Engelli Raporu Nasıl Alınır – Kimlere Verilir

  Engelli Raporu Nasıl Alınır, engelli olup raporu bulunmayan engelli bireylerin bilmesi gereken şeylerin en başında yer alıyor. Engelli vatandaşlarımız toplumsal hayata dahil olmakta büyük sıkıntılar yaşıyor hiç kuşku yok ki. Yaşanan bu sıkıntıları bir nebze olsun gidermek, devletin engelli vatandaşlara sunduğu kolaylıklardan faydalanmak için engelli raporu almak şart. Engelli Raporu Nasıl Alınır, süreç nasıl işler, neler yapmanız gerekir tüm detayları ile anlattığımız bu makaleyi www.onlinesorgula.gen.tr olarak sizin için hazırladık.

  engelli raporu nasıl alınır

  Ülkemizde raporla tescil edilmiş veya edilmemiş olmak üzere yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşımız bulunuyor. 80 milyonun üzerinde nüfusu olan ülkemiz için bu rakam yüzde 12 gibi çok yüksek bir orana tekabül ediyor. Bu durum hepimizin ailesinde, akrabalarımız arasında ya da yakın çevresinde bir veya daha fazla engelli bir yakınımız bulunduğu anlamına geliyor. Sonradan kazanılmış olsun veya doğuştan gelsin bir engel sahibi olmak yaşam kalitesini düşüren bir durum. Engelli vatandaşlarımız sosyal hayata entegre olma konusunda büyük zorluklarla yüz yüze geliyor. Herhangi bir engeli olmayan bir birey için son derece sıradan olan bir şeyi yapmak onlar için çok zorlu bir sürece dönüşebiliyor.

  İLGİLİ KONULAR:

  Kimler Engelli Maaşı Alabilir

  Engelli Maaşı Ne Kadar

  Engelli Raporu Nedir,  Ne İşe Yarar

  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan sosyal devlet olma ilkesi gereği devletimiz, engelli vatandaşlarına bir dizi hak ve kolaylıklardan yararlanma imkanı veriyor. Sağlanan bu hal ve kolaylıklar ile engelli vatandaşların azami oranda sosyal hayata dahil olmaları, karşılaştıkları sıkıntıların en aza indirilmesi amaçlanıyor.  Sunulan bu avantajlardan faydalanmak için devlet tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden engelli sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Engelli raporunun alınması, bir dizi resmi ve bürokratik işlem gerektiriyor. Ülkemiz kamu kurumlarındaki hantal bürokratik yapı da göz önüne alındığında bu işlemler bazen gerçekten kafa karıştırıcı ve yorucu olabiliyor. Bu sebepledir ki engelli raporu nasıl alırım konusu insanların kafasında büyük bir problem haline geliyor. Engelli raporu nasıl alınır, süreç en kısa yoldan ve en az zahmetle nasıl tamamlanır, adım adım açıklayarak süreci insanlar için zahmet olmaktan çıkarmaya çalışacağız bu yazımızla.

    Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

  Engelli Raporu Nasıl Alınır

  Engelli Raporu hakkında yaptığımız bu genel tarifin ardından Engelli Raporu Nasıl Alınır sorusunu kademe kademe tarif edelim şimdi de.

  • İl Sağlık Müdürlüğüne Başvuru: Engelli raporunu bireysel olarak veya çeşitli sebeplerle bir kurumun talebi üzerine alabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken İl Sağlık Müdürlüğünün ilgili birimine başvuru yapmanız gerekiyor. Burada sizden engelli sağlık kurulu raporu talep ettiğinize dair bir dilekçe yazmanızı isteyeceklerdir. Raporu sizden bir kurum almanızı talep ettiyse, bu kurumdan alınmış bir resmi yazıyı da başvuru esnasında teslim etmeniz gerekiyor. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra İl Sağlık Müdürlüğü sizi ikametinize en yakın engelli raporu vermeye yetkili hastaneye sevk eder.

  engelli raporu nasıl alınır

  • Hastane Süreci: İl Sağlık Müdürlüğünden aldığınız sevk belgesi ile gittiğiniz hastanenin ilgili birimine gitmelisiniz ikinci aşama olarak. Burada gerekli resmi evrak işlerini tamamlamanızın ardından size bir heyet raporu belgesi verilir. Aldığınız bu belge ile gereken poliklinikleri dolaşarak muayene ve tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Her doktor muayene ve tetkiklerini tamamladıktan sonra elinizdeki belgeye muayene neticesini yazarak imzalar. Muayenelerin tamamlanmasının ardından muayeneleri yapan tüm doktorlar bir heyet toplantısı gerçekleştirir. Bu toplantı sonrası doktor heyeti yönetmelikteki kurallara göre engellilik oranınızı yüzde cinsinden tespit eder. Heyet sürecinin ardından raporunuzu hastane başhekimine imzalatmalısınız. Başhekimin imza atmasının ardından engelli raporu alma süreci tamamlanmış olur.

  Size en yakın Engelli raporu veren hastanelerin hangileri olduğunu öğrenmek için BURAYA tıklayın.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  Engelli Raporu Nasıl Yükseltilir

  Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

  Engelli Raporuna İtiraz

  Resmi olarak bir bireyin engelli olarak tanımlanması için en az yüzde 40 oranında iş gücü kaybı olması gerekir. Doktor heyeti toplantı sonucunda size engelli raporu vermemiş olabilir ya da beklediğinizden daha düşük bir engellilik oranı tespit etmiş olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda bu rapora itiraz etme hakkınız mevcut. Ayrıca raporda tespit edilen engelin sürekli mi geçici mi olduğuna dair de bir ifade bulunur. Engelinizin sürekli olduğunu düşünüyor fakat geçici engelli raporu verildiyse bu duruma da itiraz hakkınız var. Engelli raporuna itiraz konusu hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır makalemizi okuyabilirsiniz.

    Evde Bakım Maaşı

  Sorularınızı Bize Yazın

  Engelli Raporu Nasıl Alınır konusunu merkeze alarak engelli raporu nedir, engelli raporu ne işe yarar, gibi soruları cevaplandırarak engelli raporu nasıl alırım meselesini ayrıntılı bir şekilde irdeledik. Makalemizde engelli raporu nasıl alırım ile ilgili olarak aklınızdaki sorunun cevabını bulamadıysanız, sorunuzu yorumlar bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz. Uzman kadromuz sorunuzun en doğru cevabını size en kısa sürede vereceklerdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

   İyi günler benim sol böbreğim alındı sağ böbreğimde de taş var. Böbreğim alındığı yerde dikiş yırtlmş ve şişlk var şekil bozkluğu var. 3 4 aydır anksiyete tedavisi görüyorum. Sağ ve sol kulaklarımda 20 25 işitme kaybı var . Belimdede el kadar doğum yarası leke var doktor hiçbir şekilde düzelmez diyor. Yüzde 40 rapor alabilir miyim?

   1. admin dedi ki:

    Öncelikle geçmiş olsun: bahsettiğiniz sağlık sorunlarının ne kadar işgücü kaybına neden olduğuna ancak uzman hekimler muayene sonrasında karar verebilirler. Bahsettiğiniz sorunlar çoklu. Yani dışarıdan şu kadar olur gibi bir yüzdeyi hiç kimse veremez ancak heyet muayenesi ile karar verilebilir. İl sağlık üdürlüğüne giderek gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

  2. ender dedi ki:

   annem yatalak ama engelli raporunun süresi doldu bunun için ne yapmam gerekiyor

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Süreli engelli raporlarında raporun bitme tarihine yakın zamanlarda yeniden heyet muayenesine girmeniz gerekirdi. Konuyla ilgili olarak raporu aldığınız hastane ile irtibat kurmanız faydalı olacaktır.

  3. Mehmet dedi ki:

   Sağ gözüm görmüyor bir kaç yıl önce rapor için başvurdum %40 altında rapor verdiler şimdi sol bileğimde kireçleme var ve önceki durumuna göre ancak %20 kullanabiliyorum fiziksel olarak çalışmak kolumdan dolayı çok zorlaşdı. Acaba engelli raporu alabilirmiyim.Teşekkürler.

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. raporu ilk aldığınız dönemden sonra yeni sağlık sorunları yaşamaya başlamoışsanız yeniden heyet muayenesine girebilirsiniz. Yeni sağlık sorununuzun hangi oranda iş gücü kaybına sebep olduğuna ancak muayene sonrasında uzman hekimler karar verebilir. Konu ile ilgili olarak sağlık müdürlüğüne başvura bilirsiniz.

  4. murat duman dedi ki:

   mehabalar annem 13 yıllık kanser hastası rahmi alındı sağ göğsü alındı ve sol göğüstede kitle tespit edildi ve variz ve tansiyon hastası acaba sakat raporu alabilirmiyiz

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Kanser tedavisi görüyor olmak hali hazırda engelli raporu almak için yeterli olmakta. Tabi tedavi süreci ne durumda, rahatsızlık ne kadar işgücü kaybına sebep oluyor bir uzman hekim muayene sonucunda karar verebilir.

  5. Barış dedi ki:

   Tek kulakta işitme kaybı(% 100) olan birisi engelli sayılır mı, engelli haklarından yararlanabilir mi? Cevabınız hayırsa bu durum memur olmasına engel olur mu ?Cevabınız evetse girdiği genel KPSS geçersiz mi olur, e-KPSS’ ye mi girmesi gerekir? Kesin cevabı siz de bilmiyorsanız gerekli bilgi nereden alınabilir? Teşekkürler.

   1. admin dedi ki:

    Tek kulakta yüzde 100 işitme kaybı yüzde 12 işgücü kaybı olarak değerlendirilir. Başka bir sağlık problemi söz konusu değilse tek kulaktaki işitme kaybı engelli raporu almaya yeterli değildir. İnfaz koruma memuru, itfaiye eri gibi özel memur kadrolarında bu tarz bir rahatsızlıkla atanmanız mümkün olmaz ama diğer memur kadrolarına atanmanızın önünde bir engel yok.

   2. Barış dedi ki:

    Çok sağolun. İyi çalışmalar.

  6. EMİNE dedi ki:

   SAGLIKKURULU RAPORUMU BULAMIYORUM SONUCUMU

   1. admin dedi ki:

    Engelli raporu sorgulama konusunda bir yazı daha önce yayımladık. Bu yazıyı okuyabilirsiniz.