%40 Engelli Hakları Nelerdir, Neleri Kapsar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte %40 engelli hakları nelerdir, neleri kapsar gibi sorulara elimizden geldiğince yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle engelliler, ENGELSİZ VATANDAŞLARIMIZ olarak tanımlanırlar ve her ne olursa olsun bu noktada dikkat çok önemlidir. Engellilere sağlanan haklar, gerçekten o insanlar için ciddi manada önem arz eden ve dikkat ile takip edilmesi gereken unsurlardan birisi olarak da dikkat çeker. Engelli haklarına yönelik olarak birçok kişinin bilgisi yok ve sitemiz içerisinde sizleri bu manada elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Engelli Hakları Nedir?

Engelli hakları, devlet ve belediyeler tarafından engelsiz vatandaşlarımız için çeşitli alanlarda sunulmuş olan imtiyaza yönelik avantajlı haklar bütünüdür.

Türkiye’de özellikle vicdan, insanımıza has en önemli özelliklerden birisi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı diyebiliriz. Engelli haklarının birkaç senelik dilim içerisinde devletin de desteği ile çok ciddi anlamda esnek hale geldi demek de yanlış bilgi vermek olmaz. Büyüyen ve gelişen devletimiz, özellikle engellilere yönelik olarak birçok manada imtiyaz tanır.

Engellilik dilimleri ile alakalı olarak devlet %40 ve %90 olmak üzere iki ayrı sınır belirlemiştir. Tabi ki tüm bu kıstaslar için sınırlamalar ciddi manada ağır şekilde kendisini gösterir demek yanlış olmaz sanırım. Engelli hakları ile alakalı olarak birçok kişi halen hakları ile alakalı olarak bilgi sahibi değildir. Sizleri bu anlamda elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna gideceğiz.

%40 Engellilerin Hakları Nelerdir?

Engelli vatandaşlarımız için öncelikli olarak haklardan yararlanabilmek adına tam teşeküllü hastaneden engelli raporu alınması önemli şartlardan birisidir. Bununla birlikte engelli kimlik kartı ile alakalı olarak da çok çeşitli seçenekler kendisini gösterdi demek yanlış olmaz sanıyorum.

  Engelli Maaşı

Engelli kimlik kartı başvurusu yapmak için de ne olursa olsun sağlık raporu alma gibi bir zorunluluğun olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Engellilerin genel itibari ile birçok farklı noktada da çeşitli hakları olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu makalemizde elimizden geldiğince bu seçenekleri sizlere sunma yoluna da gideceğiz.

Engelli Kimlik Kartı Avantajları Nelerdir?

 • Sinema, tiyatro, konser gibi alanlarda indirimli ve çeşitli avantajlar ile bilet alabilme hakkına sahip olursunuz.
 • Devlete ait ya da özel olsun tüm toplu taşıma araçlarına ücretsiz binme hakkına sahip olursunuz.
 • Şehirlerarası otobüs seyahatlarinizde %40 indirimli bilet alma hakkınız olur.
 • Açıköğretim kurumlarına kayıt yaptıran engellilerden devlet herhangi bir şekilde ücret talep etmez.
 • H sürücü belgesine sahip olan engelliler, yurtdışından otomobil alırlar ve ne olursa olsun gümrük vergisi ödemek zorunda kalmazlar.
 • ÖTV indirimi ile alınmış engelli otomobilleri için engelli park yerleri serbesttir.
 • Otoban üzerinde engelli vatandaşlar, normalde yasak olan duraklama konusunda 15 dakikalık bir imtiyaz sahibidirler.

Engellilerin Üniversitedeki Hakları Nelerdir?

 • Engelli öğrenci birimi haklarından faydalanabilirsiniz.
 • Engelli kontenjanı ile üniversiteye giren belli engellilere ekstra puan kullanma şansı üniversite insiyatifindedir.
 • Engelli vatandaşlar, her türlü KYK hizmetinde öncelikli olarak faydalanabilme şansına da sahip olurlar.
 • Açıköğretim kurumlarında engelli vatandaşlar herhangi bir şekilde harç ücreti ödemek zorunda olmazlar.
 • Üniversite mezunu engelliler, devlet kurumlarına atanmak için EKPSS sınavına girmek zorundadır.

Genel itibari ile engelsiz vatandaşlarımız için devlet ciddi manada somut adımlar atarak yaşam kalitesini korumaları için de mükemmel seçenekleri sunuyor. Bizde sitemiz içerisinde elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna da gidiyoruz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.