2020 Doğum Parası Nedir? Ne Kadar, Nasıl Alınır, Ne Zaman Yatar?

Doğum parası 2020, yeni doğan her çocuk için ailesine devlet tarafından verilen bir doğum hediyesi. ‘’Yeni doğan bebeğe ilk çeyrek altın devletten’’ sloganıyla hayata geçirilen uygulamayla bugüne kadar tam 2,5 milyon bebek için doğum yardımı ödemesi yapıldı. Yeni çocuk sahibi olan veya çocuk sahibi olmaya hazırlanan anne ve babalar için; Doğum parası nedir? 2020 Doğum parası ne kadar? Doğum parası için nereye başvurulur? Doğum yardımı için gerekli belgeler neler? Doğum parası nasıl alınır? Doğum parası ne zaman yatar? gibi doğum yardımı hakkında akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Ayrıca yazımızda bilgisayarınıza indirip doldurabileceğiniz Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi yer almaktadır.

Doğum Parası Nedir?

Devlet, uzunca bir süredir nüfus artışını teşvik etmek, yeni çocuk sahibi olan anne ve babalara ekonomik olarak destek sağlamak adına çeşitli uygulamalar hayata geçiriyor. Doğum yardımı bu uygulamalardan sadece bir tanesi ve en geniş kapsamlı olanı. Devlet istisnasız her yeni doğan çocuk için kaçıncı çocuk olduğuna göre değişen miktarlarda maddi yardımda bulunuyor. Hayata geçirildiği 15 Mayıs 2015 tarihinden bu yana tam 2,5 milyon bebek için ailelere yardım yapıldı. Doğum yardımı başvurusunu yaptınız ve sonucunu bekliyorsanız sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. E Devlet Doğum Parası Sorgulama yapmak için doğum rapor parası tıklayın.

SGK’lı olarak çalışan kadınlar doğum yaptıklarında Analık Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Doğum Rapor Parası) almaya hak kazanır. Doğum rapor parası ve doğum yardımı halk arasında genelde aynı isimle anıldığı için birbirine karıştırılabiliyor.

  2020 Çocuk Parası Sorgulama

2020 Doğum Parası Ne Kadar?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, 2020 yılında doğum parası ne kadar olacak, artacak mı yetkili makamlardan henüz bir resmi açıklama gelmedi. Bu yüzden aşağıda verdiğimiz ve geçtiğimiz yıllarda uygulanan tutarlar güncelliğini koruyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 2020 doğum yardımı ne kadar olacağına dair bir açıklama yapılması halinde sitemizden siz değerli okurlarımızla güncek olarak paylaşacağız.

 • İlk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü ve daha üzeri sayıdaki çocuk için 600 TL ödeme yapılır.

Yukarıda verdiğimiz rakamlarda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus söz konusu. Bu uygulama 15 Mayıs 2015 tarihinde hayata geçirildi. Bu tarihten önce doğan çocuklar için çocuk parası ödenmez. Ancak doğum parası hesaplama yapılırken 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklarda hesaba dahil edilir. Herhangi bir kafa karışıklığı yaşanmasının önüne geçmek için bunu bir örnekle izah edelim.

ÖRNEK:

15 Mayıs 2015 tarihinden önce 2 çocuğu olan bir anne 2019 yılında üçüncü çocuğu olması halinde 600 TL çocuk yardımı alır. Doğum tarihleri sebebiyle ilk iki çocuk için bu yardım alınamasa da hesaplama yaparken bu ilk iki çocuk da hesaba dahil edilir.

Devletin çocuk sahibi olan ailelere maddi yardımları bununla sınırlı değil elbette. Çocuk sahibi olan anne ve babalara yapılan diğer önemli bir destek ise Emzirme ödeneği. Emzirme ödeneği halk arasında daha ziyade süt parası olarak biliniyor. Süt parası hakkında bilgi sahibi olmak, tüm detayları öğrenmek için aşağıda linkini verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz

2020 Doğum Parası İçin Nereye Başvurulur?

Sevgili anneler ve babalar bu yardım ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey başvuruya tabi olduğudur. Bazı internet sitelerinde doğum parasının otomatik olarak yattığı gibi asılsız bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler kesinlikle doğru değil ve itibar etmeyin. Devlet doğum parasını yürütme ve finansman görevini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına vermiştir. Bu yüzden doğum yardımı başvurusu il merkezlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, geriye kalan ilçe belde gibi yerleşimlerde Sosyal Hizmet Merkezlerine yapmanız gerekiyor.  Başvuru için bu saydığımız yerlere illa ki bizzat gitmeniz zorunlu değil. Doğum parasına başvuruyu bizzat giderek, iadeli taahhütlü posta veya kargo ile de yapabilirsiniz.

  Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır, Kaç Para, Kimlere Verilir?

Bu yardımdan yurt dışında yaşayan Türk Vatandaşları da yararlanabilmektedir. Yurt dışında yaşayanlar başvurularını yaşadıkları ülkedeki Türkiye Büyükelçilikleri veya Konsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler?

Başvuru nereye yapılır konusunda bilgi verdikten sonra şimdi de başvuru için gerekli evrakların neler olduğundan bahsetmeye başlayalım.

Doğum parasına başvuru yapabilmek için;

 • Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi
 • Yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi
 • Annenin ve babanın nüfus cüzdanlarının önlü arkalı fotokopisi

Başvuru Dilekçesini bilgisayarınıza indirmek için BURAYA tıklayın.

2020 Doğum Yardımı Nereye Yatar?

Doğum yardımı, anne adına PTT’ye TC kimlik numaranız üzerine yatar. Para yatacak kişi dışında bu ödeneği noter belgeli vekalet olmaksızın kimse çekemez. Paranızı çekmek için herhangi bir PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Paranızı çekmeye giderken üzerinde TC Kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanınızı almayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki bu yardım anneleri düşünerek yapılan bir yardımdır ve para ancak anne adına yatırılır. Bu durumun istisnası ise annenin Türk Vatandaşı olmaması veya vefat etmiş olmasıdır. Böyle durumlarda para baba adına veya çocuğun yasal vasisi adına yatırılır.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parasıyla ilgili olarak en çok merak edilen husus, para ne zaman yatar, kaç günde yatar gibi paranın yatırılma süresi ile ilgili. Doğum parası başvuru yapılan ayı takip eden ayın 25’inde hak sahibi adına yatar. Yani 2020’nin Ocak ayında başvuru yapmışsanız paranız, Şubat ayının 25’inde yatırılmış olur.

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere doğum yardımı devletin çocuk sahibi olan anne babalara bir nevi doğum hediyesidir. Doğum yardımı almak için çalışıp çalışmamanın bir önemi yoktur. Bu yardımı alabilmek için aranan tek şart anne veya babadan en az birinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması yeterlidir.

  Kaymakamlık Para Yardımları ve Para Yardımı Dilekçesi Örneği

Memurlar Doğum Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapmalı?

Yazımızın başında bu yardım istisnasız olarak doğum yapan her Türk Vatandaşı anneye verildiğini söylemiştik. her Türk kadını gibi memur anneler de doğum doğum parasını almaya hak sahibidir ancak, başvuru süreci diğerlerinden farklıdır. Memur anneler doğum yardımı alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı birimlerine değil, kendi kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hayata geçirildiği günden bu yana 2,5 milyon bebek için doğum yardımından faydalanıldığını söylemiştik. Bu 2,5 milyon başvurunun karşılığı ise tamı tamına 1 Milyar TL. Bu rakam Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dağıttığı en büyük sosyal yardım tutarı. Devlet bu uygulamayı başlattığında ”her yeni doğan bebeğin ilk çeyrek altını devletten” şeklinde bir sloganla tanıtmıştı. Bugüne kadar dağıtılan 1 Milyar TL, günümüz altın fiyatları ile yaklaşık olarak 4 milyon çeyrek altın gibi bir rakama tekabül ediyor.

Devletten Çalışan Anneye 1500 TL Bakıcı Desteği

Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

SÜT PARASI NE KADAR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER, NASIL ALINIR?

SÜT İZNİ SÜRESİ – SÜT İZNİ KAÇ SAAT


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 55 YORUM
 1. Ebru dedi ki:

  Benım eskı esım den 2009 ve 2013 doğumlu cocuklarım var benım soyisimlerimi taşıyorlar ben suan resmi nikahlı evliyim ve 3cü Cocuguma hamileyim ve dogumum az kaldı daha once dogum yaptığım cocuklarım içinde para veriyorlar mı yoksa sadece sımdı kı dogum yapacağım Cocuguma mı verirler sadece bunu ogrenmek istiyorum

 2. blank tamer dedi ki:

  ben devlet memuruyum eşimde sgk çalışanı doğum yardımını ikimizde alabilirmiyiz? Veya kim alabilir ve nereye başvurmalıyız? Teşekürler.

  1. blank admin dedi ki:

   Doğum yardımı anne adına yapılır, 1 çocuk için 2 kez alınması mümkün değildir.

 3. blank taner dedi ki:

  22.11.2018 Ödeme Aşamasında ne zaman yatar tahminen

 4. blank Sevgi bulut dedi ki:

  Merhaba ben dogum yardımı için başvurdum 03.10.2018 tarihnde 2 ay oldu hala ödeme aşamasında yazıyor ptt ye gittim bankaya aktarıldı yazdıgında gelip alabilirsiniz falan dedi ne zaman yatar yattıgında e devlette ne yazar bide ben 2 dogum yaptım 700 lira yatıcak neden acaba

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 TL ödenir, bu sebeple 700 TL alıyorsunuz. Ödemeler bazen gecikmeler söz konusu olabiliyor ve paranın hak sahiplerinin adına 3 ay gibi sürede yatırılıyor.

 5. blank emine dedi ki:

  merhaba ben 36. haftamda yani 30.06.2018 de iş göremezlik raporu alıcam doğum gerçekleştiğinde tekrar iş yerine herhangi bir rapor belge vermem gerekiyor mu? 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almıştım 32 haftamda 36. haftamda iş göremezlik alıcam aradaki 4 hafta doğum sonrasına aktarılır değil mi

  1. blank admin dedi ki:

   Doğum raporu doğum öncesi ve sonra 2 kez alınıyor. Bu yüzden aldığınız her raporun bildirimini yapmanız gerekmektedir.

  2. blank samet dedi ki:

   merabalr esim ögretmen dogum parasi alcaz ama devlet parayi geri istiyomus yani sigorta verilmezse maasinda faizi ile kesiliyomus boyle bise olabilirmi

 6. blank Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 20 mayis 2018 de dogum yaptim simdi baş vursam cikarmi vede dogum raporuylami bas vurucam nasil bas vurmam gerekiyor

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Doğum yardımını başvurmanız halinde alabilirsiniz. Çocuğunuzun nüfus cüzdanı veya doğum belgesi ile başvurabilirsiniz.

 7. blank Tuba dedi ki:

  01.08.2018 de doğum yardım parası icin basvurdum.E devletten baktım hala daha ödeme aşamasında yazıyor?ne zaman ödenir acaba?

  1. blank ayki dedi ki:

   ‘ödeme aşamasında’ diyorsa ptt den gidip alabilirsiniz

 8. blank Sevgi dedi ki:

  Merhaba ben bi 19 eylül 2015 te dogum yaptım bide 10 eylül 2017 de şimdi başvuru yapsam alabilirmiyim yeşil kartım yok yeşil karta geçsem

  1. blank admin dedi ki:

   Her iki çocuğunuz için de doğum yardımı alabilirsiniz. Doğum yardımı almak için yeşil karta gerek yoktur.

 9. blank Esra dedi ki:

  Merhaba 14.06.2018 de dogum yaptim çalisan degilim doğum parasi alabilirmiyim acaba baş vurma yapildi e devletten baktigimda gozukmuyor adima hic bir odeme

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Doğum yardımı almak için çalışıyor olmak şart değil yani alabilirsiniz. Doğum yardımı ödemesi bazen gecikebilir. Önümüzdeki günlerde paranız yatırılacaktır.

 10. blank Hazal dedi ki:

  Merhaba ben 01/01/2015 dedogum yaptim cocuk parasi alabilirmiyim acaba

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinde sonra doğan çocuklar için verilmektedir. Ne yazık ki 1 Ocak 2015 tarihinde doğan çocuk için doğum yardımı alamazsınız.