2020 Güncel Belediyelerde Memur Maaşları Ne Kadar ?

2020 Belediye memur maaşları ne kadar olduğu, belediyede memur olmak isteyenlerin cevabını merak ettikleri sorulardan biri hiç kuşku yok ki. Son yapılan zamlar ve enflasyon farkının da eklenmesiyle yeni belediye memuru maaşları netleşmiş oldu. Belediye memur maaşları konusu ile ilgili olarak; zamlı 2020 belediyede memur maaşları ne kadar oldu ? Belediyede çalışan memurlar hangi ek ödemeleri alır, bu ek ödemeler ne kadar? Ek ödemelerle birlikte belediye memur maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de belediyede çalışan memur maaşları ne kadar merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Belediye Memurluğu

Belediyede memur olmak ülkemizde pek çok kişinin kariyer ve gelecek hedefinde ön sıralarda yer alıyor. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri merkezi yönetime bağlı diğer kurumlardaki memurlara oranla belediye memur maaşlarının daha yüksek olması. Belediyeler kendi bütçelerini kendileri oluşturma yetkisi olan yerel yönetimlerdir. Kar etmek maksadıyla işletmeler kurup ticari faaliyet yürütebilirler. Bu sebeple belediyeler kanunen personellerine bazı ek ödemeler yapma yetkisine sahip. Diğer memurlardan daha yüksek peki 2019 itibariyle belediye memur maaşları ne kadar? İşte belediye personel maaşları hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar

2020 Belediye Memur Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 Ocak ayı itibariyle memur maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılacağı önceden kararlaştırılıp kamuoyuna duyurulmuştu.  Bildiğiniz gibi memur maaşlarına enflasyon oranlarına göre belirlenen enflasyon farkı zammı da yapılıyor. TÜİK‘in geçtiğimiz yılın ikinci yarısındaki enflasyon rakamlarını açıklamasıyla 2020 Ocak ayı itibariyle memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı da kesinleşmiş oldu. enflasyon farkı ile birlikte 2020 Ocak itibariyle memur maaşlarına yüzde 10,69 oranında zam yapıldı. Son yapılan zamların ardından lise mezunu, bekar göreve yeni başlayan belediye memuru maaşı ortalama olarak 3500 TL civarına yükseldi. Lisans seviyesi üniversite mezunu, bekar, göreve yeni başlayan belediye memuru maaşı ise ortalama 3800 TL olarak gerçekleşti.

  2020 Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları Nelerdir ?

Bu verdiğimiz rakamlar ek ödemelerin dahil olmadığı salt maaşlardır. Belediye memurları diğer kamu kurumları memurlarından farklı olarak Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS), yemek yardımı, maktu mesai (fazla mesai) gibi maaşlarına ek ödemeler alırlar. Ayrıca belediye memurları da dahil olmak üzere tüm memurlar evli ve çocuk sahibi olmaları halinde eş ve çocuk yardımı alırlar.  Bunlara ek olarak tüm memurlar hizmet yılı artıp derece kademe ilerlemesi ilerlemesi kaydettiğinde maaşlarında da artış olur. Örnek verecek olursak 25 yıllık hizmet yılı olan bir memur aynı kadroda yeni başlayan bir memura göre 600 TL’ya yakın daha fazla maaş alır. Yazımızın devamında tüm bu ek ödemeler ne kadar ve kimler alabilir ayrıntılı olarak izah edeceğiz.

Eş ve Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere tüm kamu çalışanları evli ve çocuk sahibi olmaları halinde maaşlarına ek olarak eş ve çocuk yardımı alırlar. Yapılan son zamların ardından 2019 Ocak itibariyle eş çocuk yardımı tutarları ise şu şekilde oluştu.

 • Çalışmayan eş için eş yardımı; 251,68 TL‘den 278,58 TL’ye yükseldi.
 • 6 yaşından küçük çocuk için çocuk yardımı; 58,98  TL’den 65,28 TL‘ye yükseldi.
 • 6 yaşından büyük çocuk için çocuk yardımı; 29,49 TL’den 32,64 TL‘ye yükseldi.

Sosyal Denge Tazminatı Ne Kadar?

Yazımızın ilk bölümünde belediyede çalışan memur maaşı için ek ödemeler olduğundan bahsetmiştik. Belediyeler kendi bütçelerini oluşturan yerel yönetimlerdir ve bütçeleri dahilinde personeline ek ödemeler yapabilir. Bu sebeple belediye personel maaşları diğer kamu kurumlarından farklılık gösterir. Belediyede çalışan memurlara verilen ek ödemelerin en önemlisi Sosyal Denge Tazminatı da denen Sosyal Denge Sözleşmesi ödemesidir. Baştan belirtmek gerekir ki belediyeler sosyal denge tazminatı ödemek zorunda değildir. Bu tazminatın ödenmesi kararını belediye meclisi verir. Herhangi bir zorunluluk olmasa da Türkiye’deki belediyelerin tamamına yakını çalışanlarına sosyal denge tazminatı ödemesi yapar.

  İşe Giriş Sağlık Raporu Örneği 2020

Bu tazminatın tutarı, belediyenin nüfusu ile birlikte paralel olarak artar. Yani büyük nüfuslu şehir ve ilçelerde sosyal denge tazminatı daha yüksekken, nüfusu az yerleşimlerde görece olarak az olur. İlgili yönetmeliklere göre 2019 yılı için sosyal denge tazminatı en fazla 850 TL olabilir. Belediyede çalışan memur maaşları sosyal denge tazminatı ile birlikte 3800 TL –  4000 TL civarında olur.

Belediye Memur Yemek Yardımı Ne Kadar?

Yemek yardımı da bu ödemelerden biridir. Sosyal denge ödemesinde olduğu gibi yemek yardımı ödemesi de bir zorunluluk değildir. Ancak genelde bütün belediyeler personeline ödemeyi yapar. Yemek yardımı sadece mesai günlerini kapsar. Yemek yardımı halk arasında daha çok özel bir firma adı olan ‘’Multinet’’ olarak bilinir. Bu uygulamada personele yemek kartı dağıtılır. Bu kart Türkiye’deki çok sayıda restoranda ve markette alışveriş için kullanılabilmektedir. Yemek parası için sabit bir rakam söz konusu değil. Her belediye tutarı kendi belirler ancak ortalama olarak yemek yardımı 300 TL civarındadır.

Belediye Memur Maaş Hesaplama

Yazımızın bu bölümüne kadar belediyede çalışan memur maaşı ve ek ödemeleri hakkında bilgi verdik. Şimdi de belediyede memur olmak isteyenler için örnek bir belediye memuru maaş hesaplama işlemi yapalım.

Evli, eşi çalışmayan, 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir memur 409,17 TL eş ve çocuk yardımı alır. Başta da belirttiğimiz gibi sosyal denge ödemesi belediyeden belediyeye değişiklik gösterse de ortalama 500 TL kabul edilebilir. Bunlara ek olarak ortalama 300 TL de yemek parası eklendiğinde belediyede çalışan bir memur 1210 TL ek ödeme alması mümkün olur.

Tüm bu ek ödemeleri dahil ettiğimizde işe yeni başlayan belediyede çalışan memur maaşları 4550 TL ile 4850 TL arasında olabilir. Tabi bunlara ek olarak fazla mesai yapılması durumunda maktu mesai ücreti de alınması mümkün. Maktu mesai ücreti zabıta memurları, şoförler ve itfaiye personeli için ödenir. Büro işi yapan belediye memuru için fazla mesai ödemesi yapılmaz. Yukarıda verdiğimiz tüm ek ödeme rakamları ortalama tutarlardır, kesin rakam olarak kabul edilemez. Bu ek ödemeler her belediye için değişiklik göstermektedir. Nüfusu büyük yerleşim yerlerinin belediyelerinde ek ödemeler daha yüksek olurken, nüfusu az olan yerleşimlerin belediyelerinde daha az olur.

  Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar? Aile Hekimi Nasıl olunur?

Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar?

Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIR?

NASIL ZABITA OLUNUR?

Memur Olma Şartları – Nasıl Memur Olunur?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 123 YORUM
 1. Yeliz D. dedi ki:

  Merhaba. Ben işletme bölümü mezunuyum. Belediyede çalışmayı çok istiyorum. Fakat kpss şartı var mıdır bilmiyorum. Kpss olmadan da girebiliyor muyuz acaba???

  1. Melek dedi ki:

   Nasıl oluyor