Doğum Borçlanması Ne Kadar Kadınların Emeklilik Durumu

Doğum Borçlanması Ne Kadar başta olmak üzere Doğum Borçlanmasında son durum tüm çalışan kadınların iyi bilmesi gereken bir konu. Doğum Borçlanması, doğum yapması sebebiyle iş hayatından uzak kalan çalışan kadınlara devlet tarafından sunulan bir haktır. Doğum borçlanması şartları nelerdir, doğum borçlanması günlük ne kadar, doğum borçlanması için gerekli belgeler, doğum borçlanması primi ne kadar, doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır, doğum borçlanması taksitlendirme gibi doğum borçlanmasında son durum hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızda.

doğum borçlanması ne kadar

Çalışma hayatında kadınlar doğum yapmaları sebebiyle iş hayatlarından ve kariyerlerinden bir süre uzak kalmak durumunda kalıyor. İş hayatından bu uzak kalma neticesinde çok sayıda kadın emekli olabilmek için gerekli prim gününü doldurmakta zorlanıyor. Bu durumun ortadan kaldırılması, kadınların da emeklilik hakkını sorunsuzca elde edebilmesi için doğum borçlanması yapma hakkı tanınıyor tüm çalışan kadınlara.

İlgili Konular:

Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

Çalışan Anneye Doğum Parası

2014 yılında yapılan kanun değişikliği sonrasında çalışan tüm kadınlara doğum borçlanması yapma hakkı tanındı. Bağ-Kur, SSK veya Emekli Sandığı (4/A, 4/B, 4/C) fark etmeksizin tüm doğum yapan kadınlar artık doğum borçlanması yapabiliyor.

Doğum Borçlanması Kaç Yıl Yapılabiliyor

Doğum borçlanması her bir çocuk için en fazla 720 gün (2 yıl), toplamda en fazla 3 çocuk için yapılabiliyor. Yani çalışan bir kadın yaptığı üç doğum için toplamda en fazla 2160 gün (6yıl) doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanması doğumdan sonraki 2 yılı kapsamaktadır. Bu 2 yıllık süre içerisinde kadın tekrar işe başlamışsa sadece çalışmadığı günler için borçlanma yapabilir.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir

Konu hakkında yaptığımız bu genel girişin ardından, doğum borçlanması şartları nelerdir, kimler doğum borçlanması yapabilir sorularını cevaplayalım ilk olarak. Doğum borçlanması yapabilmek için temel olarak 3 şart aranıyor. Bu şartlar;

  • Doğumun ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra gerçekleşmiş olması. Sigortaya ilk girişten önce yapılan doğumlar için borçlanma yapmak kanunen mümkün değildir.
  • Doğumun ardından çocuğun sağ olması. Doğum borçlanması 1 doğum için en fazla 720 gün yani 2 yıl için yapılabilir. Doğumun ardından çocuk iki yıldan daha önce bir sürede hayatını kaybederse, çocuğun hayatta olduğu süre kadar borçlanma yapılabilir.
  • Borçlanma yapılacak olan dönemde çalışmıyor olmak. Doğumun gerçekleşmesinin bir süre sonrasında kadın tekrar sigortalı olarak çalışmaya başlamışsa doğum borçlanması yapamaz. Bu durumu bir örnekle izah edelim. Doğum yapan bir kadın, doğumdan 3 ay sonra tekrar çalışmaya başlarsa ancak çalışmadığı 3 ay için borçlanma yapabilir. Sigortalı çalışılan dönemler için borçlanma yapmak mümkün değildir.
  Süt Parasında Zaman Aşımı

Doğum Borçlanması Kaç Gün?

Doğum borçlanması kaç gün olduğu sorusu, borçlanma yapmak isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri. Borçlanma, her bir doğum için en fazla 720 gün yani 2 yıl yapılabilir. İlgili kanun gereği en fazla 3 çocuk için borçlanma yapılabilir. Her bir çocuk için 720 gün, toplamda 3 çocuk için 720×3=2160 gün yani 6 yıl borçlanma gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir:

Süt Parası Nereden Nasıl Alınır 2017

Çalışan Anneye Doğum Parası

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

Doğum Borçlanması yapmak isteyen SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kapsamında çalışan kadınlar Doğum Borçlanması Formu doldurması gerekiyor. Doldurulan borçlanma talep formunun yanına bir adet kimlik fotokopisini eklemeniz yeterli olacaktır.

Doğum Borçlanma Başvurusu Nereye Yapılır

SSK (4/A) ve Bağ-Kur (4/B) kapsamında çalışanlar borçlanma başvurusunu hali hazırda çalışıyorsa çalıştığı ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, çalışmıyorsa son çalıştığı ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine yapması gerekiyor. Emekli Sandığı üyeleri (4/C) ise başvurularını Mithatpaşa Caddesi NO:7 Sıhhiye/ANKARA adresinde bulunan SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na yapmaları gerekmektedir.

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Geri Çeker Mi

Borçlanma yapmak isteyen çalışan kadınlar için cevabını en çok merak edilen ve kritik olan soru hiç şüphesiz doğum borçlanması emeklilik yaşını geri çeker mi, düşürür mü sorusu olsa gerek. Doğum Borçlanmasının sigortaya ilk giriş tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için yapılabildiğini söylemiştik. Hal böyle olunca borçlanmanın sigortaya giriş tarihini geri atması söz konusu olmuyor. Borçlanma ile ilk sadece prim günü kazanılabiliyor. Emeklilik yaşını geri çekme, emeklilik yaşını düşürme doğum borçlanmasıyla yapılması kanunen mümkün değildir.

Göz At:

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

2017 Doğum Borçlanması Ne Kadar

Konu hakkında en kritik sorulardan biri olan doğum borçlanması ne kadar sorusunu cevaplamaya başlayalım şimdi de. Askerlik borçlanmasında olduğu gibi doğum borçlanmasında da en az aylık prim tutarı brüt asgari ücretin yüzde 32’si şeklinde belirlenmiştir. Borçlanmada en yüksek prim miktarı ise brüt asgari ücretin yüzde 32’sinin altı buçuk katıdır 2017 yılı için brüt asgari ücret 1777,50 TL olduğu göz önüne alınırsa;

  • Doğum Borçlanmasında en düşük aylık prim tutarı 568,80 TL’dir.
  • Doğum Borçlanmasında en yüksek aylık prim tutarı 4266 TL’dir.
  SGK, SSK, Bağ-Kur Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Borçlanma yapmak isteyenler bu en düşük ve en yüksek prim tutarları arasında, maddi imkanları el verdiği oranda istekleri tutarı prim olarak yatırabilirler.

Doğum Borçlanması Günlük Ne Kadar

Doğum Borçlanması ne kadar sorusunu cevaplamamızın ardından şimdi de günlük tutardan bahsedelim. Yukarıda da bahsettiğimiz rakamlar aylık en düşük ve en yüksek prim tutarları. Kişi burada bu alt ve üst sınırlar arasında istediği tutarı prim olarak yatırabilir. Bir doğum için 2 yıllık borçlanma yapılabilse de o 2 yılın tamamını borçlanmak gibi bir zorunluluk yok. Emeklilik için daha az süre yeterli oluyorsa ya da maddi olanaklarınız daha azına yetiyorsa daha az sürelerde borçlanabilirsiniz. Hal böyle olunca doğum borçlanması günlük ne kadar sorusu büyük önem kazanıyor.

Doğum Borçlanmasının günlük en az tutarı brüt günlük asgari ücretin yüzde 32’si en fazla günlük brüt asgari ücretin yüzde 32’sinin altı buçuk katıdır.

Bu durumda;

  • Doğum borçlanmasının günlük en düşük tutarı 18,96 TL
  • Doğum borçlanmasının günlük en yüksek tutarı 142,20 TL’dir.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Siz okurlarımıza fikir vermesi açısından örnek bir doğum borçlanması hesaplama işlemi yapalım.

Doğum Borçlanması Ne Kadar başlığında doğum borçlanmasının günlük en düşük 18,96 TL aylık ise 568,80 TL olduğunu belirtmiştik. Bu durumda 720 gün yani 2 yıl doğum borçlanması yapan bir çalışan kadın toplamda 13651 TL ödem yapması gerekmektedir. Tabi bu rakam en alt sınırdır. Maddi olanaklarınız el veriyorsa daha fazla emekli maaşı almak için bu prim miktarını artırabilirsiniz.

Sorularınızı Bize Yazın

Doğum borçlanması ne kadar, doğum borçlanması için gerekli evraklar, doğum borçlanması emeklilik yaşını geri çeker mi, düşürür mü, doğum borçlanması günlük ne kadar, doğum borçlanması hesaplama, doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır gibi doğum borçlanmasında son durum hakkında bilmeniz gereken tüm önemli noktaları detaylı bir şekilde açıklamış bulunuyoruz. Doğum borçlanmasıyla ilgili olarak aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız veyahut başka bir konu hakkında sorunuz varsa yorumlar kısmından bize yazın. Her biri alanında yetkin yazar ekibimiz sorularınızı en kısa zaman zarfında en güncel bilgiler ışığında cevaplandıracaklardır.

  2020 Rapor Parası Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.