Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım sorusuna yanıt verecek ve fikir edineceğiz. Emekli maaşı hesaplama ile alakalı olarak insanların ciddi manada araştırma yaptıklarını biliyoruz. İnternet üzerinde emekli maaşınızı hesaplayabileceğiniz kapsamlı ve doğru hesap yapan bir araç olmadığı için bunu formüller ile sizler hesap etmek zorundasınız.

Emekli maaşlarında özellikle devlet birçok farklı unsuru dikkate alır ve bilhassa ön plana çıkan seçeneklerden birisi de emekli maaşından ziyade prim günleri. 3600 günden emekli maaşı hesaplama konusunda da insanların internet üzerinde araştırma yaptıklarını biliyoruz. Ancak yüksek emekli maaşı almak için ne yapılmalı şeklinde araştıranların da sorularına yanıt vermek önceliklerimizden birisi olarak ön planda. Hemen bu sorulara yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz.

Yüksek Emekli Maaşı Alabilmek için Neler Yapılmalı?

Devlet, bildiğimiz üzere zaman içerisinde emeklilik modelini tamamen yaşa dayalı hale getirdi ve günümüzde emekli olma yaşı erkekler için 65 yaşına kadar çıkarıldı. Öyle ki sizler, 65 yaşına kadar bir fiil aktif çalışarak çok ciddi bir emeklilik prim sayısına ulaşabilirsiniz. Yüksek emekli maaşı alabilmek için öncelikli en büyük kriterlerden birisi de prim gün sayınızın yüksek olmasıdır. Örneğin siz aktif çalışma hayatınızda 3600 gün değil 7000 gün çalıştınız ve priminiz bu oranda yattı. Emekli maaşınız ciddi manada artacaktır.

Bununla birlikte yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız maaşınız üzerinden sigorta primi yatırılmış olması gerekiyor. Örneğin günümüzde asgari ücret 1600 TL. Ancak sizler 3000 TL maaş alıyorsunuz. Sigorta priminizin de 3000 TL olarak yatması halinde çok yüksek miktarda emekli maaşı ile başlarsınız. Devlet memurlarının primleri maaş üzerinden yattığı için emeklilik yaşantılarına çok yüksek ücretler ile başlayabilirler. Dolayısı ile yüksek emekli maaşı almak bu şekilde daha makul bir hale geliyor.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun yanıtı için emekli maaşı hesaplama formülleri ile çok pratik bir şekilde hesaplama yapabilirsiniz. Tabi ki biz size aşağıda sunacağımız veriler ile birlikte 2020 yılının güncel verileri üzerinden birkaç seçenek sunacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız. SGK prim ödemesi taban ve tavan tutarları 2020 yılında aşağıdaki gibidir;

  HES Uygulaması Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır? Neden Önemlidir?
Yıl Alt Sınırı (Taban)
Üst Sınırı (Tavan)
2020 2.943,00 TL 22.072,50 TL
2019 2.558,40 TL 19.188,00 TL
2018 2.029,50 TL 15.221,40 TL
2017 1.777,50 TL 13.331,40 TL
2016 1.647,00 TL 10.705,50 TL

SGK primlerinde taban tutar brüt asgari ücrettir. Tavan tutar ise brüt asgari ücretin 2017 yılından önce 6,5, 2017 yılında sonra ise 7,5 katının çarpımı olarak hesaplanır. Emekli maaşı güncelleme katsayısı da bu anlamda çok önemli unsurlardan birisi olarak dikkatleri çeker. Dolayısı ile bu anlamda devletin SGK resmi internet sitesi üzerinden sunduğu hesaplama araçlarını da kullanmak ciddi manada mantıklı olabilir. Aşağıdaki linklere tıklayarak bu anlamda gerekli tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Yukarıdaki linklere tıklayarak sorunsuz bir şekilde prim gün sayısı ve emekli maaşı güncelleme katsayısı dahil emekli maaşı hesaplama işlemini 2020 ve 2021 yıllar için yapabilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları yorum alanlarımızdan bizlere iletirseniz sizlere gerekli bilgileri sunacağız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.