Askerlik Borçlanması Ne Kadar

Askerlik Borçlanması Ne kadar olduğu sorusu sosyal güvenlik kapsamında sigortalı olarak çalışan erkek vatandaşlarımızın cevabını en çok merak ettiği soruların başında yer alıyor. Askerlik borçlanması, emeklilik yaşını geriye çekerek daha erken emekli olma şansı tanıyor. Askerlik borçlanması nedir, askerlik borçlanması ne kadar, askerlik borçlanması nasıl yapılır, askerlik borçlanması nasıl hesaplanır, askerlik borçlanması taksitle ödenir mi gibi askerlik borçlanmasıyla ilgili olarak bilmeniz gereken tüm soruların cevabı yazımızda.

Askerlik Borçlanması Nedir

Türkiye’de emeklilik yaşını öne çekmenin yöntemlerinin başında askerlik borçlanması geliyor. Ülkemizde erkek vatandaşlar askerlik borçlanmasıyla, emeklilik yaşını geriye çekebiliyor. Bunun yanı sıra da istenen prim süresi de azaltılıyor. Emeklilik yaşını geriye çekebilmek yani daha erken emekli olabilmek için askerliğin işe girmen önce yapılmış olması gerekiyor. askerliğini işe girişinden önce yapan birisi borçlanmaya başvurarak sigorta başlangıç tarihini geriye çektirebiliyor. Ülkemizde kademeli emeklilik sistemi söz konusu olduğundan işe girişi geriye alınan kişi, bir önceki kademeye dahil oluyor. Bu sayede de askerlik borçlanması sayesinde emeklilik yaşı 1 veya 2 yıl hatta bazı durumlarda 3 yıl geri çekilebiliyor.

Askerliğini sigortalı olarak işe girdikten sonra yapanlar da askerlik borçlanması yapabiliyor. Askerliğini işe girişten sonra yapanlar borçlanma ile prim gününü artırabiliyor fakat emekliliği geri çekme durumu söz konusu olmuyor.

İlginizi Çekebilir:

İhbar Tazminatı Nedir

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

Askerlik Borçlanması Ne Kadar

Borçlanma yapmayı düşünenlerin en çok merak ettikleri konu askerlik borçlanması ne kadar sorusunun cevabıdır hiç kuşkusuz. Askerlik Borçlanması Ne Kadar detaylıca incelemeye başlayalım şimdi de.

Askerlik borçlanmasının en düşük tutarı brüt asgari ücretin yüzde 32’si, en yüksek tutarı brüt asgari ücretin altı buçuk katının yüzde 32’sidir. 1 Temmuz 2017 – 31 Aralık tarihleri arasında brüt asgari ücret 1777,50 TL olduğu dikkate alınınca 2017 yılı için askerlik borçlanması için;

 • Günlük en düşük prim tutarı 18,96 TL
 • Günlük en yüksek prim tutarı 123,24 TL’dir
  Nikah İçin Gerekli Belgeler

Askerlik borçlanmasına başvurmak istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak Borçlanma Talep Dilekçesi’ne ulaşabilirsiniz.

ASKERLİK BORÇLANMASI FORMU İÇİN TIKLAYIN

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Askerlik borçlanması hesaplama işlemi günlük prim tutarı ile askerlikte geçirilen gün sayısının çarpılması ile yapılmaktadır. 2017 yılı için günlük en düşük prim tutarı ile askerlik borçlanması ne kadar olur ona bakalım şimdi de.

 • 30 gün için en düşük askerlik borçlanma tutarı; 568,80 TL
 • 180 gün için en düşük askerlik borçlanma tutarı; 3412,80 TL
 • 360 gün için en düşük askerlik borçlanma tutarı; 6825, 60 TL
 • 540 gün için en düşük askerlik borçlanma tutarı; 10238,40 TL

Askerliğinizi yukarda hesaplamasını verdiğimiz sayılardan farklı gün miktarında yaptıysanız, askerlik yaptığınız gün sayısını 18,96 ile çarparak askerlik borçlanması ne kadar olur hesaplayabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir Mi?

Askerlik borçlanmasıyla ilgili olarak çok sorulan diğer bir soru ise askerlik borçlanması taksitle ödenir mi? Askerlik borçlanma ödemelerinde ne yazık ki taksitlendirme söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik kurumuna başvuru yapmanız ardından size tebliğ yapılacaktır. Tebliğin elinize ulaşmasının ardından 1 ay için tüm tutar peşinen yatırılması gerekmektedir. Ödemeyi Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalardan veya PTT şubelerinden yapabilirsiniz. 1 ay içinde ödeme yapmadığınız takdirde borçlanma talebiniz geçerliliğini yitirir. İlerleyen zamanlarda ödeme yapmak istiyorsanız yeni baştan borçlanma başvurusu yapmanız gerekir.

Göz At:

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Askerlik Borçlanması Sorgulama

Askerlik borçlanması sorgulama işlemi SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden veya diğer tüm sorgulamalarda olduğu gibi e Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmanızın sonrasında e Hizmetler bölümünden SGK’yı seçerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL’lik bir ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

  Kırmızı Kalem Yiyen Kredi Alabilir Mi?

Askerlik Borçlanması Emekliliği Ne Kadar Geriye Çeker

Askerlik Borçlanması emekliliği geriye çeker mi, ne kadar geriye çeker gibi sorular konu hakkında en çok merak edilen hususların başında yer alıyor. Askerlik borçlanmasıyla emeklilik yaşının geriye çekilmesi mümkün. 1999 yılında sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikle mevcut çalışanların emeklilik yaşı kademeli oldu. Haliyle askerlik borçlanmasıyla sigorta giriş tarihini geriye almak ve o giriş yılının emeklilik yaşına tabi olmak söz konusudur.

Bunu durumu daha açık olması için bir örnekle izah edelim. Sigortaya başlangıç tarihi 1 Ocak 2000 bir çalışan 60 yaşında emekli olur. Bu kişi 6 aylık borçlanma yaparsa sigorta başlangıç tarihi 1 Temmuz 1999 olur. 1 Temmuz 1999 sigorta başlangıcı olanlar emeklilikte 58 yaşa tabidir. Örnekte de görülebileceği gibi 6 aylık bir borçlanma ile emeklilik 2 yıl geriye çekilmiş olur.

Sorularınızı Bize Yazın

Askerlik borçlanması ne kadar, askerlik borçlanması hesaplama, askerlik borçlanması taksitle ödenir mi askerlik borçlanması emekliliği ne kadar geriye çeker öncelikli olmak üzere konuyla alakalı bilmeniz gereken tüm detayları aktarmış bulunuyoruz. Askerlik borçlanmasıyla ilgili sorunuzun cevabını yazımızda bulamadıysanız ya da farklı bir konuda öğrenmek istediğiniz bir nokta varsa yorumlar bölümünden bize yazın. Alanında uzman ve yetkin yazar ekibimiz sorunuzu en kısa zaman süresinde en güncel bilgiler ışığında yanıtlayacaklardır.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar ben 20.05. 1996 sigortalı olarak işe başladım askerlik 18 ay yaptım nekadar borçlanma yaparsam emeklilik yaşı ne olur nezaman emekli olurum. 05.03.1969 doğumluyum, 5300 primim var. Teşekkürler ederim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey. Emeklilik için 25 yıl sigortalılık, 56 yaş ve 5825 prim gününe tabisiniz. 525 gün askerlik borçlanması yaparak prim gününüzü doldurup emekli olmak için yaşı bekleyebilirsiniz.