2019 Yurtdışı Emeklilik Şartları ve Emeklilik İşlemleri


  2019 Yurtdışı Emeklilik Şartları ve Emeklilik İşlemleri

  Yurtdışı emeklilik şartları ve emeklilik işlemleri 2019 yılında da büyük bir merak konusu oldu. Yurtdışından emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için hazırlamış olduğumuz yazımızda aradığınız birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yazımızda yurtdışı emeklilik ile ilgili olarak

  Yurtdışı Emeklilik Şartları Ve İşlemleri Hakkında Yasada Neler Değişti?

  Emeklilik her belli bir yaştan sonra her insanın hayali haline geliyor. Yurtdışından emekli olmak isteyen, yurtdışı emeklilik borçlanması konusunu merak eden özellikle Almanya gibi çalışan vatandaşımızın çok olduğu ülkelerde, şartların ve işlemlerin nasıl olduğu konusunda bilgi almak isteyenler oldukça fazlalaştı. Yapılan düzenlemelerde emekli olmak isteyen vatandaşlar için şartların esnemesi, emeklilik konusunu göz odağı yaptı. Bunun yanında SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar gibi sorular artmaya başladı.

  Malulen Emeklilik Şartları

  Malulen Emeklilik Sorgulama

  Bildiğimiz gibi yurtdışından emekli olmak isteyen Türk vatandaşlarımızın 5400 gün prim yatırması gerekiyordu. Yani yurtdışından emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın yurtdışı borçlanma müracaatında 100 bin TL üzerinde ödeme yapması gerekiyordu. Torba yasa da denilen yeni düzenlemeye göre artık yurtdışındaki emeklilik için ödenmesi gereken prim 3600 güne düşürüldü. Yani artık 58 yaşında yurtdışından emekli olmak mümkün. Malulen emeklilik için yapılan düzenlemede ise bildiğimiz gibi önce SGK bizden 1800 gün üzerinden belirli bir para alıyordu, daha sonra sağlık kurulunda maluliyet oranı belirleniyordu. Bu yasa değişikliğiyle beraber para yatırmadan sağlık kurumunda maluliyet oranı belirlenebilecek, yani daha sonra ödeme yapılabilecek.

    E Devlet Miras Sorgulama

  2019 Yurtdışı Emeklilik Borçlanma İşlemleri Ve Şartları

  Yurtdışından emeklilik için borçlanma işlemleri ve şartları hakkında SGK şöyle der: “Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışan Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler.”

  Yurtdışı hizmet borçlanmasından faydalanabilmek için, borçlanma yapmak istenen başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmak ve ev kadınlığında geçen süreleri belgelendirip yazılı istekte bulunmak gerekir.

  Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi?

  4500 Günden Emeklilik Şartları 4500 Günle Emeklilik

  Yurtdışı borçlanması hesaplaması her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişiklik gösterir. Yurtdışı emeklilik (hizmet) borçlanması için ilk önce Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi doldurulmalıdır. Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi için tıklayın. Bu belge, Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerinden de temin edilebilir.

  Yurtdışı emeklilik borçlanması konusunda unutulan ve sorun olan şeylerden biri de yurtdışında geçen sürelerin borçlanma başvurusu sırasında belgelendirilmesidir. Yurtdışı emeklilik sorgulama işlemleriniz için e-devlet üzerinden  T.C. kimlik no ve şifrenizle birlikte emeklilik başvuru takibi yapabilirsiniz.

  Yurtdışı Emeklilik Borçlanması Başvurusunda SGK’ ya Verilecek Belgeler Ve Evraklar 2019

  Yurtdışı emeklilik başvurusunda istenen belgelerin bir kısmı aşağıdaki gibidir. Geri kalan belgelere aşağıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

  • Nüfus cüzdanı ve pasaport belgesi fotokopisi,
  • Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi,
  • Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri ile ilgili belgeler,
  • Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri ile ilgili belgeler,
  • Ev kadını olarak geçen süreler, ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesi ile ilgili belgeler olmak üzere birçok belge istenir. Bu belgelerin detaylarına SGK Yurtdışı işlemleri menüsünden ulaşabilirsiniz.
    Dul Maaşı Sorgulama E Devlet | Sosyal Yardımlaşma Dul Aylığı

  2019 Yurtdışı Emeklilik Ve Borçlanma İşlemlerinde Nereye Başvurulur?

  Yurtdışı borçlanma ve emeklilik işlemlerinde başvuru yapmanız gereken yer Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi ile birlikte SGK’ dır. Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri, başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince yapılacaktır. Türkiye’de ikametgah kaydı bulunmayan kişilerin emeklilik borçlanma işlemleri, nüfusa kayıtlı oldukları ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince yapılır.

  Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması bulunmayanların, sigortalılık süreleri ile ev kadını olarak geçen sürelerine ait borçlanma işlemleri ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince yapılır.

  Kendilerine veya hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmak suretiyle kısmi aylık bağlanmış olanların borçlanma işlemleri hakkında SGK şöyle der: “Almanya hariç, son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (c) bendi kapsamında çalışanların borçlanma işlemleri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.”

  Mavi Kart Sahipleri İçin Yapılan Düzenlemeler

  Torba yasadan mavi kartlılar için de değişiklikler çıktı. Hatırlarsak mavi kartı olanlar Türkiye’den çıktıktan sonra 15 yılı Türk vatandaşı olarak geçirmiyorsa gün eksikliğinden dolayı emekli olabiliyordu. Mavi kartlılar için yapılan yurtdışı emeklilik için düzenleme de 4 yılı geçmemek şartıyla vatandaşlık eksiğiniz varsa isteğe bağlı olarak bunu prim olarak yatırabiliyorsunuz ve vatandaşlıktan çıkmanıza gerek kalmıyor.

  2019 Yurtdışı Emeklilik Başvuru İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Emeklilik başvurularınızı bir an önce bitirmek ve emekli olmak istiyorsanız başvurunuzu takip etmeniz büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de SGK sizden bunun için birçok belge istiyor. Posta ile başvuru yapmanız durumunda eksik bir belge gönderme ihtimaliniz yüksektir. Ya da sizden ayrıca bir belge de istenebilir. Bundan dolayı başvurunuzu şahsen Sosyal Sigortalar Kurumuna gidip yapmanız size hız açısından büyük fayda sağlayacaktır. Başvurunuzu yapmadan önce gerekli belgeleri tam ve eksiksiz şekilde hazırlamış olduğunuza dikkat edin. Başvurunuzu doğru ve eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra herhangi bir engel yoksa 1 ay içerisinde maaşınız yatmaya başlar. Ama yine de posta yoluyla başvuru yapma hakkınız mevcuttur.

    İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı? İşten Çıkarılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

  2019 Yurtdışı Borçlanması Ve Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

  Yurtdışı emeklilik başvurusu sırasında vereceğiniz tüm belgelerin güncel olmasına dikkat edin. Emeklilik işlemlerini hallettiniz ve maaşınız yatmaya başladı diyelim. Peki, ne kadar maaş alacağım? Sorusu herkesin aklına geliyor. Yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar sorusunun yanıtını tam olarak vermek mümkün değil. Çünkü statü, borçlanma tutarı gibi birçok etkiye göre alacağınız maaş değişiklik gösterecektir.

  Yurtdışı Emeklilik İçin Diğer Şartlar

  Borçlanma ile emekli olabilmeniz için yurda kesin dönüş yapmanız şarttır. Yani, yurt dışında çalışmamanız, yurtdışından işsizlik maaşı almamanız ve yurtdışından ikameye dayalı sosyal yardım almamanız gerekir.

  Yurtdışından emeklilik, borçlanma şartları ve işlemleri hakkındaki yazımızı okudunuz. Emeklilik hakkındaki diğer faydalı yazılarımıza ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

  3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

  Emekli Maaşı Hesaplama Emekli Maaşım Ne Kadar Olur 

  Doğum Borçlanması Ne Kadar Kadınların Emeklilik Durumu 

  Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar 

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cengiz Güngör dedi ki:

   Hepsi güzelde sağlık sigortası hakkında hiç yazmamışsınız. SGK sağlık sigortası yapıp sontrada Almanyaya bildiriyormu? Bildirirse Almanyadaki sigortanızı kaybediyorsunuz bunu biliyor musunuz? Bir araştırın ve görün.
   Saygılar