2020 Güncel Diyetisyen Maaşları Ne Kadar, Şartları Neler ?

2020 senesinde diyetisyenlerin aldığı maaşlar diyetisyenin özel hastanelerde ya da devlet hastanesinde çalışma durumunda göre değişmektedir. Diyetisyen olmak için bu alanda 4 senelik lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Başarılı şekilde 4 senelik eğitimi tamamlayan kişiler, devlet hastanelerinde, özel sektörde ya da bireysel olarak diyetisyen olarak çalışma imkanı bulunmaktadır. Buna göre çalışılan kuruma göre maaşlar da değişmektedir. 2020 senesinde güncel diyetisyenler maaşlarını belirleyen unsurlar ise:

 • Devlet hastanelerinde diyetisyen maaşları her diyetisyen için aynı olmaktadır. Devlet hastanelerinde diyetisyenin yabancı dil ya da donanımları ekstra ücret almasına yol açmaz.
 • Özel hastanelerde diyetisyenin alacağı maaş ise hastanenin maaş politikasına ve kişinin uzmanlık durumuna göre değişmektedir. Yabancı dil, eğitim başarıları ve sertifikaları da bu noktada belirleyici olmaktadır.
 • Özel ya da devlet hastanelerinde çalışmanın dışında bağımsız olarak görev almayı tercih eden diyetisyenler, kendi ücretlerini belirleyebilmektedir. Bunun için referanslar ve iş alanındaki başarılar belirleyici olmaktadır.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyenlik mesleği günümüzde en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Obezitenin artış göstermiş olmasının yanı sıra beslenme kaynaklı hastalıkların tedavisi için de her geçen gün diyetisyenlik daha önemli bir branş olmaktadır. Diyetisyen olmak için 4 senelik lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Diyetisyen olmak için:

 • Kişinin diyetisyenlik alanında lisans eğitimi veren bölümlere girmiş olması gerekmektedir.
 • 4 senelik lisans eğitiminin tamamlanmasından sonra diyetisyen olarak birinci kademeden göreve başlanabilir.

Diyetisyenler yalnızca kilo verdiren ya da kilo aldıran bir meslek grubu değildir. Özellikle hastalıklar ve metabolizma ile ilgili sağlık sorunlarında da kişiye özel bir beslenme programı oluşturmayı da sağlamaktadır. Diyetisyenler çeşitli hastalıklar için de tedavi edici beslenme düzeni oluşturarak özellikle şeker hastalığı ya da obezite gibi durumlarda destekleyici beslenme programını oluşturmaktadır.

  2020 Yeşil Kart Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Diyetisyen Olmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diyetisyen olma şartları arasında 4 senelik lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir. Özel, vakıf ya da devlet üniversitelerinin 4 senelik olan beslenme ve diyatetik bölümlerinden başarılı şekilde mezun olunması gerekmektedir. Bu detayın dışında diyetisyenler bireysel danışmanlık verme hakkına da sahip olmak için eğitimlerini başarılı bir ortalama ile tamamlamalıdır. Kariyerlerine diyetisyenlik dışında yüksek lisans ve doktora yaparak da devam ederek üniversitelerde hoca ya da asistan olarak görev alabilmektedir. Kariyerlerine hangi alanlarda devam ettiklerine göre kazançları ve maaşlar da belli olmaktadır. Diyetisyen olmak için:

 • Üniversite sınavlarından diyetisyen bölümüne girebilecek bir puan elde edilmesi gerekmektedir.
 • 4 senelik lisans eğitiminin başarılı şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir.

Diyetisyen Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenlik görev ve sorumlulukları sağlık açısından ideal kilo ve sağlıklı metabolizma oluşturmayı sağlamayı kapsar. Diyetisyenler kişiye özel bir tedavi planı oluşturmak için doğru bir beslenme programı oluşturmaktadır. Diyetisyen görevleri ise:

 • Diyetisyenler fazla kilolu olma durumunda kilo kaybı için kişiye özel bir beslenme programı hazırlamalıdır.
 • Çeşitli özel hastalıklara özel olarak kişiye göre analiz yapmalıdır. Bunun dışında beslenme programı hazırlama görevi de diyetisyenlerindir.
 • Kişinin vücuduna ve genetik özelliklerine göre en doğru beslenme planını hazırlamalıdır.

Bu görevlerin yanı sıra diyetisyenler vücut için analizleri de yapmalıdır. Gerekli durumlarda tetkik ve testleri de yapmak için hastayı bilgilendirmelidir.

Diyetisyen Maaşları 2020 Devlet

Devlet hastanesinde diyetisyen maaşları görev alınan süreye göre belirlenmektedir. Diyetisyenlerin aldığı maaşlar kademeye göre belirlenmektedir. Bunun yanı sıra devlet hastanesinde göreve yeni başlayan ve derece – kademe 8/1 olan diyetisyenler 2.900 TL maaş ile işe başlar. Bu maaş, kademe arttıkça yükselmektedir. Bunun yanı sıra diyetisyenin medeni durumuna göre çocuk ya da eş yardımı da alabilmektedir.

  IBAN Numarasına Para Yatırma Nasıl Yapılır?
Çalıştığı Yer Tem.18 Oca.19 Tem.19
Devlet hastanesi         4.485,00 ₺         4.664,40 ₺          4.850,98 ₺
Üniversite hastanesi         4.205,00 ₺         4.373,20 ₺          4.548,13 ₺
Akademisyen         4.002,00 ₺         4.162,08 ₺          4.328,56 ₺
Toplum – Halk Sağlığı Merkezi         4.125,00 ₺         4.290,00 ₺          4.461,60 ₺
Belediyeler         4.580,00 ₺         4.763,20 ₺          4.953,73 ₺
Gençlik ve Spor Bakanlığı         4.035,00 ₺         4.196,40 ₺          4.364,26 ₺
KYK – THY         4.255,00 ₺         4.425,20 ₺          4.602,21 ₺

Diyetisyen Maaşları 2020 Özel

Özel hastanelerde diyetisyen maaşları diyetisyenin görev aldığı hastaneye ve hastanenin maaş politikasına göre değişmektedir. Bunun yanı sıra diyetisyenlerin alacağı maaşlar özellikle kişinin yabancı dil gibi donanımlarının yanı sıra eğitim başarılarına göre de değişmektedir. Özellikle özel sektörde maaş aralıkları oldukça geniş olmaktadır. Bundan dolayı da belirli bir maaştan bahsetmek söz konusu olmasa da ortalama olarak diyetisyenlerin 2019 senesinde özel hastanelerde aldıkları maaşlar şu şekilde olmaktadır:

 • Göreve henüz başlayan diyetisyenlerin maaşları 3700 TL’den başlamaktadır.
 • 1 – 5 sene arası tecrübeli diyetisyen maaşları ise 4,900 TL civarında olmaktadır.
 • 5 ve daha fazla tecrübesi olan diyetisyenler ise 6 Bin TL ve üzerinde maaş almaktadır.

Diyetisyenlerin aldıkları maaşlar çalışılan özel hastaneye göre de değişmektedir. Özellikle devlet hastanelerinde görev alan diyetisyenlerin maaşları kademeye göre belirlenmektedir. Maaşlar, diyetisyenlerin görev süresine göre artış göstermektedir. Görev süresi uzadıkça maaş oranları da buna göre uzamaktadır. Bunun yanı sıra özellikle özel sektörde çalışan diyetisyenler ise çalıştıkları kuruma göre maaş almaktadır.

Uzman Diyetisyen Nasıl Olunur?

Uzman diyetisyenlik için 4 senelik lisans eğitimi veren üniversitelerin beslenme ve diyetetik fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Uzman diyetisyenler özel ya da kamu hastanelerinde hizmet verebilmektedir. Uzman diyetisyen olmak için:

 • Üniversite sınavlarına girmek ve 4 senelik lisans eğitimi alma hakkı kazanmak gerekmektedir.
 • Bunun dışında diyetisyen alanında eğitim veren lisans bölümlerinde 4 senelik bir eğitim almak gerekmektedir.
 • Eğitimin başarılı şekilde tamamlanmasından sonra diyetisyenler hizmet vermeye başlayabilir.
  YouTuber Nasıl Olunur? YouTuber Ne Kadar Para Kazanır?

Diyetisyenlik oldukça önemli ve oldukça geniş çaplı bir alandır. Diyetisyen olmak için göreve başlayan kişilerin kendilerini sürekli olarak geliştirmesi ve sürekli olaraak bilgi edinmesi gerekmektedir. Beslenme alanında sürekli olarak güncel olması oldukça önem teşkil eder.

Uzman Diyetisyen Maaşları 2020

Uzman diyetisyenlerin maaşı çalışılan alana ve kuruma göre belirlenecektir. Uzman diyetisyenler; devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ya da bireysel şekilde çalışabilir. Buna göre maaşlar da belirlenmektedir. Diyetisyenlerin alacağı maaşı belirleyen detaylar ise:

 • Uzman diyetisyenler devlet hastanesinde hizmet veriyorsa, işe yeni başlayan kişiler ilk kademe olarak 2250 TL maaş almaktadır.
 • Özel hastanelerde diyetisyen olarak hizmet veren kişilerin alacağı maaşlar kurumun maaş politikasına ve diyetisyenin başarılarına, eğitim gördüğü alana ve yabancı dil gibi donanımlarına göre belirlenmektedir.
 • Bağımsız şekilde diyetisyenlik yapan kişilerin alacağı maaş oranları ise kişinin iş kalitesine ve başarılarına göre değişmektedir.

Diyetisyenlerin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Diyetisyenlerin çalışma şartları çalıştıkları hastane ve kuruma göre değişmektedir. Bunun dışında diyetisyenlerin iş alanı ve iş tanımları da oldukça geniştir. Çalışma şartları genellikle diğer tıp branşlarına göre kısmen daha rahat olsa da hasta sorumluluğu ve kişiye özel en doğru beslenme programı oluşturma anlamında zorlayıcı olabilmektedir. Bundan dolayı da diyetisyenlerin sürekli olarak kendini geliştirme ve doğru tedaviyi doğru beslenme alışkanlıkları ile belirlemesi gerekmektedir.

Güncel Müezzin Maaşı Ne Kadar?

Güncel Acip Tıp Teknisyeni Maaaşları Nekadar? (Özelde – Devlette)

Güncel Tıbbi Sekreterlik Maaşları Ne Kadar ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.