2020 Güncel Acip Tıp Teknisyeni Maaaşları Nekadar? (Özelde – Devlette)

2019 için güncel acil tıp teknisyeni ATT maaşları enflasyon oranlarına göre artış göstermiştir. Memur maaşlarına yüzde 4 zam düzenlemesine ek olarak da yüzde 1,49 enflasyon zammı da uygulanmaktadır. Ancak bu maaş oranları hem özelde hem de devlette farklı olmaktadır. Acil tıp teknisyenleri maaşları devlet hastanelerinde 4,500 TL olmakla beraber, özel hastanelerde ise 3,500 TL olarak belirlenmiştir. 2019 senesinde acil tıp teknisyeni maaşları da enflasyon oranlarına göre değişmektedir. Kamu alanında çalışan Acil tıp teknisyenleri ise her ay ortalama olarak 8 gün çalışmaktadır. Buna göre maaşlar belirlenmektedir.

ATT Maaşları 2 Yıllık Mezunlar İçin

Acil tıp teknisyeni maaşları ek ödemeler ve döner sermaye dışında net olarak 2530 TL olmaktadır. Bu maaşlar, kişinin kadrosuna ve çalıştığı kuruma göre değişmektedir. Acil tıp teknisyenleri 2 senelik ön lisans eğitimini tamamlamış olan kişilerdir. Bunun yanı sıra:

 • Özel hastanelerde çalışan acil tıp teknisyeni maaşları hastanenin fiyat politikasına göre değişmektedir.
 • Devlet hastanelerinde çalışan acil tıp teknisyenlerinin maaşları ise enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir.
 • Özel hastane ve devlet hastanesi personellerinin maaşları birbirinden farklı olmaktadır.
 • Maaş oranları özel hastane tarafından belirlenmektedir. Ortalama olarak özel hastanelerde 3 Bin ve 4 Bin TL arası maaş verilmektedir.
 • Kamu alanında görev alan kişiler için maaşa ek olarak çocuk yardımı da verilmektedir.

2020 Yılı Paramedik Maaşları

Paramediklerin aylık maaşları eğitim seviyelerine göre belirlenmektedir. Acil tıp teknisyeni olabilmek için en az 2 sene boyunca ön lisans eğitiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu meslekte daha yüksek maaş alan kişiler ise 4 senelik lisans eğitimi almış kişilerdir. Lise mezunları 12. Derecenin 2. Kademesi kapsamında mesleğe başlamaktadır. Lise mezunu olan acil tıp teknisyenleri ise mesleği icra etmeye başladıkları zamanlarda ise yaklaşık olarak 4250 TL maaş almaktadır. Bu maaş ödeneklerine ek olarak çocuk yardımı gibi ek ödemeler de maaşa eklenmektedir. Genel olarak döner sermaye tutarları 750 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu kapsamda eş ve çocuk yardımları eklendiğinde ise aşağıdaki gibi maaş alınmaktadır:

 • Çalışmayan eş için eş ödenekleri 2020 senesinde ise 251,68 TL’den 278,58 TL seviyesine çıkmıştır.
 • 6 yaşından küçük olan çocuklar için çocuk ödeneği ise 2019 senesinde 58,98 TL’den 65,28 TL seviyesine çıkmıştır.
 • 6 yaşından büyük çocuklar için çocuk yardımı 29,49 TL’den 32,64 TL seviyesine çıkmıştır.
  Türkiye ile Yunanistan Akdeniz Gerilimi Neler Getirecek?

Üniversite Mezunu Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Üniversite mezunu ATT maaşları 5000 TL olarak belirlenmiştir. Lise mezunu olan acil tıp teknisyenlerinde olduğu gibi üniversite mezunu olan acil tıp teknisyenlerinde de döner sermaye ücretleri ilave edilmektedir. Döner sermaye ve ek ücretlerin eklenmesi durumunda maaşlar artmaktadır. Bunun yanı sıra:

 • Standart nöbet ücretleri 1 saatlik için 15,54 TL olarak belirlenmiştir. Bayram nöbeti ücretleri ise 1 saatlik 16,48 TL olmuştur.
 • Standart icap ücretleri için bir saatlik 3,88 TL olmuştur. Bayram icap ücretleri ise bir saatlik 4,65 TL olmuştur.
 • Lise mezunu olan standart nöbet ücretleri 1 saatlik olarak 12,12 TL olarak belirlenmiştir. Bayram ücretleri ise ise bir saatlik için 13,73 TL olmuştur.
 • Standart icap ücretleri ise bir saatlik 3,24 TL olarak belirlenmiştir.

ATT Çalışma Saatleri ve Maaşı

Acil tıp teknisyeni maaşları 2020 senesinde enflasyon oranlarına göre belirlenmiştir. Sağlık meslek lisesi mezunları ya da ilgili bölümlerden mezun olmuş olan 2 senelik yüksek okul mezunları, kadrolu olarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra acil tıp teknisyeni maaşları lise mezunu, yüksek okul mezunu ya da 4 senelik üniversite mezunları için değişmektedir. Lise mezunları, memur olduğu için 12. Derecenin 2. Kademesinden işe başlamaktadır. Yüksekokul mezunları ise 10. Derecenin 2. Kademesinden meslek hayatına başlamaktadır. Kademelerdeki farklılık maaşların belirlenmesi için önem teşkil etmektedir. Derece ve kademelere göre lise mezunu ve üniversite mezunu olan acil tıp teknisyenleri maaşları değişmektedir.

Lise mezunu olan acil tıp teknisyenleri 3.550 TL civarında olmaktadır. Bu maaşlar döner sermayeye ve eş ve çocuk yardımına göre de değişmektedir. Acil tıp teknisyeni çalışanları döner sermayesi görev yapılan hastaneye göre değişmektedir. Genel olarak büyük şehirlerdeki hastanelerde döner sermaye ücretleri 750 TL kadar olabilmektedir. Bunun yanı sıra döner sermaye ücretleri genel olarak 4 Bin 200 TL’ye kadar çıkmaktadır. Buna göre:

 • Çalışmayan eş için 278,58 TL verilmektedir.
 • 6 yaşından küçük olan çocuklar için çocuk yardımı ise 65,28 TL olmuştur.
 • 6 yaşından büyük çocuklar için verilen ödenek ise 32,64 TL olmuştur.
  Facebook Çalışanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

ATT Maaşları Özel Hastanelerde Ne Kadar ?

Acil tıp teknisyeni maaşları özel hastanelerde hastanenin maaş politikasına göre değişmektedir. Acil tıp teknisyenleri nöbetçi ya da icapçı olmaları durumunda da nöbet ücretleri ve icap ücretleri de almaktadır. Milli ve dini bayramlarda ise icap ücretleri daha yüksek olmaktadır. İcap ve nöbet ücretleri ise saatlik olarak verilmektedir. Görev yapılan süre boyunca bu hizmet süreleri hesaplanır ve toplam rakam bulunur. Bunun yanı sıra:

 • Yüksek okul mezunu olan kişiler normal nöbet ücreti için bir saatlik olarak 14,54 TL almaktadır. Bunun dışında bayramlarda ise 16,48 TL almaktadır.
 • Normal icap ücretleri ise bir saatlik 3,88 TL olarak belirlenmiştir. Bayramlar için ise icap ücretleri 4,65 TL olarak belirlenmiştir.

2020 Yılı ATT Maaşları Ne Kadar Oldu ?

Acil tıp teknisyeni maaşları 2019 özel sektörde tercih edilen hastaneye göre değişmektedir. Sağlık hizmeti veren özel kuruluşlar, tamamen serbest piyasa ekonomisi ile çalışmaktadır. Bundan dolayı da sabit ve standart bir rakam vermek söz konusu değildir. Bunun dışında acil tıp teknisyeni yetiştiren çok sayıda devlet ve özel okul da bulunmaktadır. Bundan dolayı da maaş personellere ve kişinin eğitim seviyesine göre değişmektedir.

Özel Sektör Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar ?

Özel sektör ATT maaşları hastaneden hastaneye göre değişmektedir. Kadro az ise ya da personel fazla ise maaşlar da bu durumda etkilenmektedir. Genel olarak İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerde bu maaşlar, döner sermayenin etkisi sebebiyle daha yüksek olmaktadır. Bu aşamada maaşlar 3 Bin TL olarak başlamaktadır. Bunun yanı sıra bazı özel ve büyük sağlık kuruluşlarında ise ATT maaşları 4 Bin TL ve üzerine bile çıkabilmektedir. Bunun dışında özel sektörde maaşları 2500 ve 3000 TL arasında değişmektedir.

  HGS'ye Nasıl Para Yüklenir

ATT Puanları

Acil tıp teknisyeni puanları okula ve şehre göre değişmektedir. Buna acil tıp teknisyeni bölümü için puanlar ise:

 • Marmara Üniversitesi 354,101 puan,
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi 353,119 puan,
 • Ankara Üniversitesi 352,943 puan,
 • Dokuz Eylül Üniversitesi 350,658 puan,
 • Mersin Üniversitesi 346,974 puan,
 • Erciyes Üniversitesi 345,088 puan,
 • Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi 343,593 puan,
 • İstanbul Medipol Üniversitesi 343,593 puan,
 • İstanbul Aydın Üniversitesi 338,919 puan,
 • Pamukkale üniversitesi 336,522 puan gerektirmektedir.

HEMŞİRE MAAŞLARI

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

ATT NEDİR, NE İŞ YAPAR, NASIL OLUNUR?

ATT MESAİ SAATLERİ


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. yasin kalem dedi ki:

  sağlık sektörünede çok fazla yüklenme var yakında kapanacak bu alanda iş sahası olarak

 2. blank Abdullah dedi ki:

  Başlangıç için kötü bir maaş ama zamanla artması iyidir.

 3. blank ADMİN dedi ki:

  Kesin net bir bilgi yok..

 4. blank Handenur Köse dedi ki:

  Merhaba Paramedik özel hastanede cok sık nöbete kalırmı paramedik cok istiyordum fakat ileride evlillik olduhunda eşin ve cocugunla ilgilenemeyebilirsin bile diyip aklımı cok karıştırdılar

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Özel sektördeki maaş ve mesai şartları için sabit bir şey söylenmesi imkansız. Devlet kurumlarına nazaran mesai saatlerinin daha fazla olacağı açık ancak ”eş ve çocukla ilgilenemeyecek kadar” ibaresi kesinlikle çok abartılı. Nihayetinde hangi meslek olursa olsun özel sektörde mesai saatleri bir miktar esnektir.

 5. blank Htc dedi ki:

  Özel hastanede çalışmak için bi şart gerekiyor mu bide ilk sene maaşı daha mı düşük oluyor.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. özel hastanelerde ATT maaşı tamamen işverenin inisiyatifinde bir durumdur. İlk işe başlayışta maaşın bir miktar düşük olması olası bir durum.

 6. blank okan dedi ki:

  yüksek mezun olup evli 1 tanede çocuk vards büyük devlet hastanesinden ne kadar maaş alma şansimiz var

  1. blank admin dedi ki:

   Tek bir rakam söylemek mümkün değil. döner sermaye ödemesi hastaneden hastaneye değişir. Çıplak maaşın ne kadar olduğu, döner sermaye ödemelerinin ne kadar olduğu eş ve çocuk yardımının ne kadar olduğu hakkında detaylı rakamlar yazımızda mevcut. Yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz