2019 Güncel Müezzin Maaşı Ne Kadar?


  2019 Güncel Müezzin Maaşı Ne Kadar?

  Güncel müezzin maaşları, 3 Ocak’ta açıklanan TÜİK verilerine bağlı olarak verilen enflasyon zammı ile birlikte ortalama 3. 234 TL olmuştur. Enflasyon zammının oranı %11,15 olarak belirlenirken, müezzin maaşlarını etkileyen etmenler doğrultusunda maaş tutarları değişiklik gösterebilmektedir.

  Müezzin Maaşlarını Etkileyen Faktörler

  Müezzin maaşlarını neler etkiler sorusunun yanıtı evli olma durumu, görev alınan alan, çalışma yılı ve mezun olunan okulun lisans olup olmadığıdır. Lisans mezunları ile lise mezunlarına farklı maaşlar verilmektedir. Hizmet yıllarına göre alınan maaşlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeni başlayan 12/2 imam hatip lisesi mezunu müezzinler 2.923 TL maaş almaktadır.
  • Yeni başlayan 10/2 ön lisans mezunu müezzinler 2.927 TL maaş alır.
  • Yeni başlayan 9/1 lisans mezunu müezzinler 2.938 TL maaş almaktadır.
  • 3 hizmet yılını doldurmuş 8/1 lisans mezunu müezzinler 2. 941 TL maaş almaktadır.
  • 6 hizmet yılı boyunca görev almış 7/1 lisans mezunu müezzinler 2. 945 TL maaş alır.
  • 9 hizmet yılını doldurmuş 6/1 lisans mezunu müezzinler 2, 949 TL maaş alacaklardır.
  • 12 hizmet yılını dolduran 5/1 lisans mezunu müezzinler 2, 955 TL maaş alacaktır.
  • 25 yıl ve üzeri müezzin olarak görev almış ¼ lisans mezunları 3, 134 TL maaş almaktadırlar.

  Bu maaş bilgilerine ek olarak devlet kurumlarında çalışmakta olan müezzinler için BES kesintisi, sendika aidatı, ekstra mesai, kalkınmada öncelik projesi  kapsamında alınan ek ücretler eklenmektedir. Maaş hesaplanırken devlette çalışılan hizmetin yeni başlayan, bekar, çocuğu olmayan memur ölçütleri esas alınır, sonrasında çocuk parası, AGİ, aile yardımları gibi ek ücretler eklenir.

    Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

  Devlette çalışan tüm memurlar ve çalışan toplu sözleşme kapsamında her 2 yılda bir zam almaktadır. Yetkili sendika üyesi bu zamlara göre 2019 yılı müezzin maaşlarında %4 +%3,5 zam yapılması öngörülmüştür. 2020 yılı için ise %4+ %5 zam yapılması konusunda  anlaşmaya varılmıştır. Bunun yanı sıra enflasyon ve ekonomiye göre de maaşlarda değişiklik gözlenebilmektedir.

  Çalışma Alanının Müezzin Maaşlarına Etkisi

  Çalışılan kuruma göre müezzin maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Normalde yukarda belirtilen ücretlendirme üzerinden hesaplansa da, bazı durumlarda müezzinler ek ücret alabilir. Mescit ve camilerde görevli müezzinler, özellikle dini bayramlarda çalıştıkları için ekstra ücret alabilmektedirler. Devlet memurlarının tamamı gibi 8 saat görev başında bulunma zorunluluğu bulunan müezzinler, bayramlarda çalışmaları halinde saatlik ücret alırlar. Maaşlarının çalışma saatine bölünmesi sonucu elde edilen rakamın 4 katı üzerinden hesaplanan ekstra ücretler, müezzinlere büyük kolaylık sağlamaktadır.

  Müezzin Maaşlarında Kademe Farkı

  Müezzin maaşlarının farklı kademelere göre şekillenmesi, kademelerin mezuniyet durumuna göre değişkenlik göstermesi nedeniyle söz konusudur. Mezun olunan okulun durumu, mezun olunan okulun hangi derece olduğu gibi konular, alınan maaşı etkilemesinin yanında başlangıç kademesi ve yükselme derecelerini etkiler. Devlet kurumlarında görülen yükselme derecelerinde imam hatip lisesi ve ön lisans mezunları daha geriden başladığından hizmet yıllarına göre aldıkları maaş ve zamlar daha az olmaktadır.

  İmam hatip mezunları, ön lisans mezunları ve lisans mezunlarının görev tanımları hemen hemen aynı olmasına rağmen kademe ilerleme durumları ve maaşları birbirinden farklıdır. Bu kapsamda imam hatip mezunları 12/2 ile göreve başlarken ön lisans mezunları 10/2, lisans mezunları ise 9/1 şeklinde göreve başlarlar ve maaşlar da bu çerçevede değişkenlik gösterir. Bunun dışında yıllık alınan zamda da değişimler gösterir. 25 hizmet yılını aşmış imam hatip lisesi mezunu bir müezzin ile yine 25 hizmet yılını aşmış lisans mezunu bir müezzinin maaşları arasında, maaş üzerinden hesaplanan yüzdelik dilimle yapılan zamlar nedeniyle 800 ile 1000 TL arasında fark görülür.

    SRC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar - 2019 SRC Belgesi Fiyatları

  Müezzin İş Tanımı

  Müezzin ne iş yapar sorusunun yanıtı; imam ve vaiz ile ortak görevlerin haricinde şu şekilde sıralanabilir:

  • Vakit namazlarda, cuma ve teravih namazlarında müezzinlik yapmak,
  • Cenaze namazlarında sala vermek,
  • Güneşin doğmasına 1 saat kala ezan okumak,
  • Her gün öğle namazından bir saat önce açıp yatsı namazından bir saat sonra camii kapatmak ve bu süreler içerisinde cami içerisinde bulunmak,
  • Camilerdeki ses cihazları ve elektronik aletlerin bakımı, onarımı gibi konularda bilgi sahibi olmak ve bozulan cihazların onarımı için yetkililere haber vermek,
  • Gerekli durumlarda imam ve vaiz ile birlikte eğitim programları ve kurslar düzenlemek,
  • Cami ve çevresinin bakımı, bahçe düzenlemesi gibi işlerde imam ile birlikte görev almak,
  • Cenazelerde hazır bulunmak ve vaizin olmadığı durumlarda vaaz vermek,
  • Müftülükçe sorumluluk altına verilen camilerde, sonradan atanan kayyım ve imamlara yardımcı olmak,
  • Ezanı güzel okuma ve dini musiki konuları ile ilgili kendini geliştirmek ve bu konularda verilen eğitimlerde eğitmen rolünü üstlenmek,
  • Vakit ezanlarında, Cuma salalarında ve cenazelerde minberde bulunmak görevleri müezzine aittir.

  Müezzin Çalışma Saatleri

  Müezzin kaç saat çalışır sorusunun yanıtı 8 saat olsa da genellikle müezzinler 8 saatten fazla çalışmaktadırlar. Müezzinler, sabah ezanını okumakla görevlendirildikleri için bu saatlerde başladıkları işlerine yatsı namazına kadar devam etmekle birlikte, Ramazan ayında teravih namazları için de camide bulunmakla yükümlüdürler. Bunun yanında imamın yokluğunda imamın yerine vekalet etme sorumlulukları da bulunmaktadır. Ancak yapılan ekstra işlere rağmen müezzin maaşlarında çoğunlukla artış beklenmez.

  Müezzin Olmak İçin Gerekli Şartlar

  Müezzin olmak için gerekli ön koşullar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen usullerin ışığında şu şekilde sıralanır:

  • Kpss sınavında yeterli puan almış olmak,
  • İmam hatip lisesi ve üzeri dini öğrenim düzeyine sahip olmak,
  • Lisans mezunları için kpss sınavından en az 50 puan almış olmak,
  • Hafız olmak,
  • Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında kadrolu veya sözleşmeli herhangi bir görev almamış olmak,
  • Engel bulundurmamak
    Süt İzni Süresi - Süt İzni Kaç Saat

  Bu şartları karşılayan kişiler müezzin olarak görev alabilmektedir.

  Müezzinlerin Devlet Kurumlarına Atanma Durumu

  Müezzin atamaları Kpss sınavından 50 puanın üzerine çıkılması halinde mümkün olsa da yıllık atama oranları kapsamında 50 puan yeterli olmayacaktır. Genellikle yüksek rakamlarla açılan kontenjanlar son yıllarda düşürülmeye başlanmış, bu nedenle müezzin olmak için gerekli şartlarda kısıtlama gibi durumlar söz konusu olmuştur.

  Müezzinlik atamaları için kpss ve yukarıda belirtilen şartların haricinde herhangi bir yazılı  sınavdan geçmeyecek olsalar da, Ankara’da bir müezzinlik mülakatı yapılacaktır. Bu mülakat, adayların sistem üzerinden başvuru yapması ve kendilerine gönderilen formu eksiksiz doldurması sonucu çağrılmaları ile gerçekleşecektir. Belirtilen tarihte Ankara’da olamayan adaylar, müezzin olarak atanamaz.

  Müezzin Atamaları Sırasında Gerekli Belgeler

  Müezzin atamalarında istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kpss’den ilgili puan türünde en az 50 alındığının kaydını barındıran çıktı,
  • C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı,
  • Mezuniyet durumunu gösterir diploma,
  • Hafızlık belgesi,
  • Sabıka kaydı,
  • Başvurulan unvanda görev yapmaya dair engel teşkil edecek bir özrün bulunmadığına dair belge,

  Gerekli belgelerin var olmaması durumunda kayıt geçersiz sayılmaktadır. Belgeler kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir. Adaylar Ankara’da yapılan mülakatta Kur’an-ı Kerim, dini bilgiler , ezan ve kametten sorumlu tutulacaklardır. Bu mulakat ve sınavlardan sonra müezzin maaşı almaya hak kazanan müezzinlerin ataması gerçekleştirilir.

  İmam Maaşlar Ne Kadar?

  Vaiz Maaşı Ne Kadar?

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.