Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Evin yükünü taşıyan ev hanımları için emeklilik artık hayal değil. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yapılan değişiklikle ev hanımlarına emeklilik yolu açıldı. Ev hanımları emeklilik için ne yapmalı, ev hanımlarına emeklilik başvurusu nasıl yapılır, ev hanımlarına emeklilik başvurusu nereye yapılır, ev hanımlarına emeklilik başvurusu için gerekli belgeler gibi tüm merak edilen konuların ayrıntılarını yazımız devamında bulabilirsiniz.

Bulaşık, çamaşır, temizlik derken ev hanımları kimilerine göre herkesten daha fazla çalışıyor. Şimdi ise evde verilen emekler karşılığında ev hanımları için emeklilik artık hayal değil. İlgili kanun maddesinde yapılan bu değişiklik sonrasında tam 12 milyon ev hanımı emekli olma fırsatını yakaladı.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için 2 yol var.

  1. Bu iki yoldan ilki isteğe bağlı sigortalılık. Hiçbir sigortası olmayan ve çalışmayan 18 yaşından büyük ev hanımları Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvurması ve her ay düzenli olarak prim ödemesi gerekiyor.
  2. İkinci yol ise aynı zamanda ev bütçesine katkı sağlayan kadınları daha yakından ilgilendiriyor. Evde yapılan her türlü dikiş nakış benzeri iş emeklilik hayali kuran ev hanımları için önemli bir fırsat. Ev hanımlarının evde yaptıkları bu işler zaten vergiden muaf. Hiçbir işte çalışmayan ev hanımlarında olduğu bu evde iş yapan ev hanımları da Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvurup düzenli olarak sigorta primlerini ödeyerek emekli olma şansını yakalıyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Gereken Belgeler

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için;

  • Vergi dairesinden alınmış vergi mükellefi olunmadığına dair belge
  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi
  2021 Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? Şartları Nelerdir?

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır

Ev hanımlarına emeklilik başvuruları, ikamet ettiğiniz ilde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Eğer bir ilçe merkezinde yaşıyorsanız başvurular varsa ilçenizdeki Sosyal Güvenlik İlçe Müdürlüğüne yoksa Sosyal Güvenlik Merkezine yapılıyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu için önce vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. Vergi Dairesinden vergi mükellefi olmadığınıza dair yazıyı aldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna kimlik fotokopinizle birlikte başvuruda bulunmalısınız. Başvuru esnasında ise İsteğe Bağlı Sigortalılık Bildirgesi doldurmanız gerekmekte.

Ev Hanımlarına Emeklilik Uygulamasında Aylık Prim Miktarı Ne Kadar?

Ev hanımlarına emeklilik uygulamasında 2017 yılı için en düşük aylık prim miktarı 455 TL olarak belirlendi. Vergiden muaf olarak evde dikiş nakış gibi iş yapan ev hanımları, beyan ettikleri aylık kazancın yüzde 32’si kadar prim ödemesi yapacaklar. Ama dediğimiz gibi bu rakam aylık olarak 455 TL’nin altında olamaz. Yapılan bu prim ödemeleri sağlık hizmetlerini de kapsıyor. yani bu sigorta primlerini yatıran ev hanımları tüm sağlık hizmetlerinden faydalanmaya hak kazanıyor. Ayrıca prim ödemesi 5 yılı geçtikten sonra şayet primi yatıran ev hanımı vefat ederse geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanıyor.

Ev Hanımlarına Emeklilikte Ne Zaman Emekli Olunur

Ev hanımlarına emeklilik uygulamasında yatırılan primler Bağ-Kur kapsamında değerlendirilir. Yani ev hanımları 9000 gün prim ödemesi ve 58 yaşını doldurunca emekli olabilir. Emekli olmadan önceki son 3,5 yılda SSK’lı olarak bir işte işçi olarak çalışma şansı yakalarsanız 7200 prim gününde de emekli olabilirsiniz. Tabi daha az prim süresi ile de bu uygulamada emekli olmak mümkün. 5400 gün prim ödemesini yaptığınızda 61 yaşını doldurmuşsanız yaş haddinden de emekli olmaya hak kazanırsınız.

  Deprem Öncesinde, Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşe dedi ki:

    Ölmeden emekli olsak bari 🙂