2020 Diyetisyen Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Ne Kadar Kazanır?

2020 yılında Diyetisyen iş tanımı, nasıl olunur ve maaşı özel ya da devlette görev almaya göre değişmektedir. Diyetisyenler, günümüzde sağlıklı beslenme, bireysel vücut analizi ve vücut değişimi hakkında uzmanlaşmış kişilerdir. Diyetisyenler yalnızca kilo verme ya da kilo alma gibi konularla ilgilenmemektedir. Diyetisyenler sağlıklı yaşam ve metabolizma konularında da uzmanlaşmış kişilerdir. Bunun yanı sıra çeşitli hastalık ve sorunlarda ise kişiye özel beslenme danışmanlığı da vermektedir. Diyet ürünlerin yanı sıra besin analizi ve kişiye özel sağlıklı beslenme düzeni de oluşturmaktadır.

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyenlik mesleği günümüzün en önemli sağlık branşlarından biridir. Diyetisyenler, alanında lisans eğitimi almış ve uzmanlaşmış kişilerdir. Diyetisyenler, vücut analizi ile beraber sağlıklı hayat alışkanlıklarını beslenme yönünden geliştiren kişilerdir. Diyetisyenler çeşitli hastalıklar için de tedavi edici beslenme düzeni oluşturarak özellikle şeker hastalığı ya da obezite gibi durumlarda destekleyici beslenme programını oluşturmaktadır. Diyetisyenlerin görevi ise:

 • Bireysel vücut analizi oluşturma
 • Beslenme diyetetik sağlama
 • Besin değerlerinin analizini yapma
 • Beslenme ve diyet programı geliştirme

Bu görevlerin yanı sıra çeşitli sağlık sorunları için de kişiye özel liste yapmakla da görevli olmaktadır. Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde görev almaktadır. Bunun dışında herhangi bir kuruma bağlı olmadan, bireysel danışmanlık hizmeti de verebilmektedir.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen olmak için devlet ya da vakıf üniversitelerinin 4 yıllık beslenme ve diyatetik bölümünden mezun olmak gerekmektedir. 4 senelik eğitimin ardından ise beslenme ve diyet uzmanı, diyetisyen ya da diyet uzmanı statüleri ile görev almaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra diyetisyenler bireysel danışmanlık verme hakkına da sahip olacaktır. Kariyerlerine diyetisyenlik dışında yüksek lisans ve doktora yaparak da devam edebilmektedir. Kariyerlerine hangi alanlarda devam ettiklerine göre kazançları ve maaşlar da belli olmaktadır. Devlet ve özelde çalışan diyetisyenlerin aldığı maaşlar farklı olmaktadır. Diyetisyen olmak için:

 • Üniversite sınavlarından diyetisyen bölümüne girebilecek bir başarı elde edilmesi gerekir.
 • 4 senelik lisans eğitiminin başarılı şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Kişinin özel ya da devlet alanında çalışmaya karar vermesi ve bu aşamadan sonra hizmet vermeye başlaması gerekmektedir.
  Corona (Wuhan) Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıldır?

Diyetisyen Ne İş Yapar?

Diyetisyenlik görev tanımı sağlık açısından ideal kilo ve sağlıklı metabolizma oluşturmayı sağlayan tüm yöntemleri içermektedir. Diyetisyenler, bu anlamda kilo kaybı dışında kilo alma ve vücudun ideal kilosuna ulaşmasını sağlamaktadır. Diyetisyenler:

 • Diyetisyenler fazla kilolu olma durumunda kilo kaybı için kişiye özel bir diyet programı hazırlama
 • Çeşitli özel hastalıklara özel olarak kişiye göre analiz yapma ve beslenme programı hazırlama
 • Kilo aldırma için vücuda ve genetik özelliklere göre uygun beslenme alışkanlıkları kazandırma olarak sayılabilir.

Bu görevlerin yanı sıra diyetisyenler vücut için analizleri de yapmaktadır. Gerekli olan test ve tetkikleri de tamamlamak ile görevli olmaktadır.

Diyetisyen Maaşları 2020 Devlet

Devlet hastanelerinde diyetisyen maaşları göreve başlama süresine göre değişmektedir. Devlet hastanesinde göreve yeni başlayan ve derece – kademe 8/1 olan diyetisyenler 4,000 TL maaş ile işe başlamaktadır. Bunun dışında:

Çalıştığı Yer Tem.18 Oca.19 Tem.19
Devlet hastanesi         4.485,00 ₺         4.664,40 ₺          4.850,98 ₺
Üniversite hastanesi         4.205,00 ₺         4.373,20 ₺          4.548,13 ₺
Akademisyen         4.002,00 ₺         4.162,08 ₺          4.328,56 ₺
Toplum – Halk Sağlığı Merkezi         4.125,00 ₺         4.290,00 ₺          4.461,60 ₺
Belediyeler         4.580,00 ₺         4.763,20 ₺          4.953,73 ₺
Gençlik ve Spor Bakanlığı         4.035,00 ₺         4.196,40 ₺          4.364,26 ₺
KYK – THY         4.255,00 ₺         4.425,20 ₺          4.602,21 ₺

Diyetisyenlerin maaşları devlet ve özel hastanelerde farklı olmaktadır. Özellikle günümüzde artan obezite ve beslenme kaynaklı sağlık sorunları sebebiyle diyetisyenlere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bundan dolayı da diyetisyen maaşları her geçen gün iyileştirilmek için yeni düzenlemeler ile revize edilmektedir.

  CEO Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alınır?

Diyetisyen Maaşları 2020 Özel

Özel sektörde diyetisyen maaşları diyetisyenlerin yaptıkları işin kalitesine ve bireysel tecrübelerine göre değişmektedir. Özellikle yurtiçi ve yurtdışında çalışan diyetisyen kazançları da işin kalitesi ile beraber kişinin tecrübe süresine göre değişmektedir. Diyetisyenlerin ortalama olarak kazandıkları ücretler ise kişinin eğitimine ve yabancı dil gibi donanımlarına göre değişmektedir. Yabancı dil, eğitimler ve sertifika becerilerine göre özel sektörde alınan maaşlar değişmektedir. Bunun yanı sıra özellikle çalışılan kurum ve maaş politikası da maaşlar için belirleyici olmaktadır. Buna göre özel sektörde çalışan diyetisyenlerin maaşları ise:

 • Yeni başlayan diyetisyenlerin maaşları 3,700 TL’den başlamaktadır.
 • 1 – 5 sene arası tecrübeli diyetisyen maaşları ise 4,900 TL’den başlamaktadır.
 • 5 ve daha fazla tecrübesi olan diyetisyenler ise 6 Bin TL ve üzerinde maaş almaktadır.

Diyetisyenlerin aldıkları maaşlar çalışılan kuruma göre değişmektedir. Özellikle devlet hastanelerinde çalışan diyetisyenlerin maaşları kademeye göre belirlenmektedir. Maaşlar, diyetisyenlerin görev süresine göre belirlenmektedir. Görev süresi arttıkça, maaş oranları da artmaktadır. Bunun dışında özellikle özel sektörde çalışan diyetisyenler ise çalıştıkları kuruma göre maaş almaktadır.

Uzman Diyetisyen Nasıl Olunur?

Uzman diyetisyenlik için üniversitelerin beslenme ve diyetetik fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Uzman diyetisyenler özel ya da kamu kuruluşlarında görev almaktadır. Diyetisyen olmak için:

 • Üniversite sınavlarına girerek belirli bir puan almak gerekmektedir.
 • Ardından diyetisyen alanında eğitim veren lisans bölümlerinde 4 senelik bir eğitim almak gerekmektedir.
 • Eğitimin başarılı şekilde tamamlanmasından sonra diyetisyenler hizmet vermeye başlayabilir.

Diyetisyenler besinlerle ilgili bütün verileri araştırmalıdır. Ardından bu süreç boyunca meydana gelen tüm değişimleri de gözlemlemelidir. Yaş, cinsiyet ve yapılan işlere göre harcanan enerji ve alınması gereken besinleri oluşturmalıdır. Bunun dışında besin gruplandırılması ve hastalıkların önlenmesi için de diyet listesi de hazırlamalıdır.

  Spiker Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman Diyetisyen Maaşları 2020

Uzman diyetisyenlerin maaşı çalışılan alana ve kuruma göre değişmektedir. Uzman diyetisyenler; devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ya da bireysel olarak bağımsız şekilde görev alabilmektedir. Diyetisyenlerin aldığı maaş oranlarını belirleyen unsurlar ise:

 • Uzman diyetisyenler devlet hastanesinde görev alacaksa, ilk kademe olarak 2250 TL maaş almaktadır.
 • Özel sektörde görev alacak olan diyetisyenlerin alacağı maaşlar kurumun maaş politikasına ve diyetisyenin başarılarına, eğitim gördüğü alana ve yabancı dil gibi donanımlarına göre belirlenmektedir.
 • Bireysel olarak diyetisyenlik yapan ve bağımsız şekilde görev alan kişilerin alacağı maaş oranları ise direkt olarak diyetisyen tarafından belirlenmektedir. Kişinin başarıları ve eğitim durumuna göre maaşları belirlenmektedir.

Diyetisyen Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenlerin görev ve iş tanımı kilo alma, kilo verme dışında da sağlık açısından oldukça geniş çaplıdır. Buna göre diyetisyenlerin görev ve iş tanımları ise:

 • Diyetisyenler besinlerle ilgili olarak tüm verileri araştırmalı ve oluşan değişimleri de gözlemlemelidir.
 • Yaş, cinsiyet ve yapılan işler kapsamında harcanan enerji ve alınması gereken besinlerden bir zincir oluşturulmalıdır. Bu zincire uygun olarak haftalık besin listesi hazırlanmalıdır.
 • Yanlış beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi ve buna göre kişileri bilgilendirmesi gerekmektedir.
 • Besinlerin gruplandırılmasının yanı sıra kişiye özel diyet programlarının hazırlanması gerekmektedir.
 • Hastalıklardan kurtulmak ve önlemek için diyet programları hazırlamaktadır.
 • Toplumun yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi için kişiye özel eğitim programlarının hazırlanması gerekmektedir.
 • Kişinin beslenme açısından bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur?

Diyetisyen Maaşları


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.