2020 Çocuk Parası Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Çocuk parası yani halk tabiriyle doğum parası olarak bilenen, devlet tarafından yeni doğum yapmış annelere verilen tutara denir.18 yaşına kadar reşit sayılmamakla birlikte çocuk olarak görülen tüm kadınlarımız ancak 18 yaşını doldurmuş ve anne olmuşsa bu haktan faydalabilmektedir.Bunun temel nedeni ise  günümüzde maalesef ki hala devam etmekte olan çocuk gelinlerin sayısını en aza indirmektir.Çocuk parası alabilmek için ilk şart sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışıyor olmaktır.

Annelerin bu hassas dönemde yanında olan devlet çocuk parasınıda doğrudan annenin hesabına yatırır.

Çocuk Parasına Nasıl Başvurulur ?

Çocuk parası başvurularının Sgk İl müdürlüklerine gidilerek yapılması gerekmektedir.Başvurunuzun ardından online olarak sonucunuzu e-devlet sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulama Nedir ?

Başvurunuzun ardından PTT, Ziraat Bankası ve E-devlet üzerinden kontrol edebileceğiniz çocuk parası sorgulaması mevcuttur.Ayrıca artık Aile sosyal politikalar Bakanlığı müşteri hizmetleri numarası ALO 144 ‘ü arayarak da sorgulamalarınızı yapabilir hatta eğer durumuzunuz çocuk bakımına müsait değilse gerekli çocuk yardımı konusunda da yetkililere danışabilir , yardım talebinde bulunabilirsiniz.

PTT Doğum Parası Süreci Nasıl İlerler?

Doğum paraları içinde PTT’yi tercih eden aileler için bu süreci özetlememiz gerekirse.Doğum parası ssk nın yeni doğum yapan ssk lı çalışan annelere verdiği paradır.Yani ssk lı olarak çalışmayan ve doğum yapan kişiler bu paradan yararlanamaz.Ancak bu süreçte ssk lı olup gerekli başvurusunuda gerçekleştiren anneler için PTT kendi bünyesinde olan  444 1 788 ‘i arayarak başvurunuzun durumunu sorgulayabilir , paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.Tc kimlik numaranız ile PTT merkezlerine de giderek de sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.Ancak mevcut bulunan PTT merkezleri evinize uzaksa ve ulaşımınız zor ise ya da vaktiniz yoksa bu gibi durumlarda da PTT İnternet bankacılığını kullanarak veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bu süreci takipte bulunabilirsiniz.

  2021 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulama esnasında paranız eğer hesabınıza yattıysa, o dakika PTT gişelerinden paranızı çekip kullanabilirsiniz.

2020 Çocuk Parası Ne Kadar Oldu ?

Geçim sıkıntısı çekmekte olan çocuklu ailelerin gözü kulağı artık devlet tarafından yapılacak olan yardımlarda.Bunlardan en çok tercih edileni ise tabii ki çocuk paraları.2019 yılında da çocuk parası almak için binlerce aile yardımın miktarını merak etmekte.

Açıklanan tutarlar ise şöyle ;

 • Canlı doğan ilk bebek için 300 TL
 • İkinci bebek için 400 TL
 • Üçüncü ve sonraki bebekler için 600 TL’dir.
 • İkiz bebek doğumlarında bir bebek için 300 TL diğer bebek için 400 TL

uygun görülmüştür.

Çocuk Parası Ne zaman Yatar ?

Çocuk parası alınırken başvuru yapılan tarih oldukça önemlidir.Eğer doğum parası için başvurduğunuz tarihden sonraki ayın 25. de yatmaktadır.Bu durumda başvurunuzu OCAK 2019’da yaptıysanız paranız hesabınıza ŞUBAT 2019 ‘da yatacaktır.Doğum parasından faydalanabilmek adına ince bir ayrıntıda şudur ki ; aile hekiminizin düzenleyeceği  belge sonrasında kendi çalıştığınız işyerine başvuru yapmanız gerekir.Bu doğrultuda doğum paranızı alma hakkına sahip olursunuz.

Süt Parası Nedir? Nasıl Alınır? Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum Rapor Parası Hesaplama | Ne Kadar Doğum Parası Alırım?

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır – Devlet Yardımları


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 53 YORUM
 1. Gungor dedi ki:

  Bir aile taniyorum kirada oturuyorlar adam 70 yaşinda emekli fakat borçlanmış daha doğrusu dolandirilmiş bilgili insan değiller şimdi emekli maaşın büyük bölümü krediye veriliyor kadin epilepsi hastası 60 yaşinda kadin şimdi kira ödemede zorlaniyorlar devletten yardim alabilirlermi

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   durumları gerçekten zor ise sosyal yardımlaşma vakıfları kendilerine yardımcı olacaktır.

 2. blank Sevim dedi ki:

  Oğlum kasım 2017 doğumlu. Doğduğunda doğum parasını almadım. Şimdi alabilir miyim ? Belli bir süresi var mı ?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Doğum yardımında zaman aşımı 5 yıl. Başvuru yapmanız halinde doğum yardımı alabilirsiniz.

 3. blank Bircan dedi ki:

  Benim eşim cezaevinde ben nasıl maaşa baqlanabilirim

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuru yapmalısınız.

 4. blank Yeter dedi ki:

  Ben 4 cocuk annesiyim cocuklarim kucuk ama sadece 2 cocuguma cocuk parasi aliyodum sonra kesildi ezin sigortali diyolar mecbur calisiyo esim isitme engelli cocuklarim kucuk tekrar cocuk parasini almak icin ne yapmalitim bide nakdi yardim icin basvuru yapsam olurmu

 5. blank Yeter dedi ki:

  İyi geceler ben 4 çocuk annesiyim ama cocuklarimin sadece 2sine cocuk parasi adi altin da ayda 150 lira yardim aliyodum ama iki aydir vermiyolar esinsigortali diyolar esim zaten hep sigortaliydi kesmelerinin sebebini anlamisdegilum cocuklarim kücuk gecim zor esim isitme engelli mecbur calisiyo ben tekrar cocuk parasini almak icin ne yapmaliyim bide nakdi yardim icin basvuru yapsam kabul olurmu lutfen bi yardimci olun

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Son aylarda sosyal yardım konusunda eskiye nazaran daha sıkı davranılıyor. Kesinti sebebi eşinizin sigortalı olmasıysa yeniden başvuru yapmaktan başka yapacak bir şey yok ne yazık ki. Ancak kabul edilmesi ne yazık ki çok kolay olmayacaktır. Şayet çocuklarınız okul çağındaysa Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

 6. blank Meryem dedi ki:

  Iyi geceler benim iki ufak kizim var eşim beni aldati evden ayrildim durumum yok boşanma davasi açmaya çocuklarım küçük temizliğe yarim gun gidiyorum zor durumdayım devletten cocuklarim için yardım alamazmiyim ☹

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız. Durumunuzun uygun olduğu değerlendirilirse yardımlardan faydalanabilirsiniz.