Çocuk Parası Sorgulama – Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?


  Çocuk Parası Sorgulama – Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

  Çocuk parası, dünyaya sağlık olarak gelen her bebek için yapılan devlet ödeneği desteğidir. Çocuk parası ödeneği, ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3. ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiştir. Bebeğinizin sağlıklı olarak dünyaya gelmesinin ardından çocuk parası ve süt parası ödemelerinizi alabilirsiniz.

  SGK çocuk parası yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmalıdır. Başvurunuz sırasında doğum belgesi ve ödenek almak isteyen kişinin kimliği gerekmektedir. Kısa bir değerlendirmenin ardından onaylanan ödeneğin yatıp yatmadığını E Devlet internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

  Alacağınız çocuk yardımlarının tamamında bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir. Aksi bir durumda yardım ödeneği başvurusu ret olarak sonuçlanmaktadır.

  İlginizi Çekebilir;

  2019 Süt Parası Kaç Ay Alınır?

  Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

   

   

  Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

  Çocuk parası yardımı doğan her bebeğiniz için farklı miktarda ödenmektedir.

  • İlk çocuk için 300 TL.
  • İkinci çocuk için 400 TL.
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL.

  Daha fazla bilgi için https://www.onlinesorgula.gen.tr/cocuk-parasi-ne-kadar-2144.html buradaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

  Ödenek Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yardım ödeneği almak isteyen kişilerin doğumun gerçekleştiği hastaneden doğum belgesi alması gerekmektedir. Alacağınız doğum belgesi ile birlikte Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’na başvuru yapabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait bürolar genellikle kaymakamlık ve belediye binaları içerisinde yer almakta, kimi zaman belediye binası yakınında bulunmaktadır. Arzu ederseniz, https://sosyalyardimlar.aile.gov.tr/iletisim linke tıklayarak genel merkeze ait iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

    Yaşlılık Maaşı Tarihleri - Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatıyor 2019

  Başvuru Sonucu Sorgulama

  Başvuru yaptığınız çocuk parası ya da süt parası ödemelerinizin durumunu E Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi için öncelikle E Devlet sistemine TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından şahıs ödemeleri menüsü altında tarafınıza yapılacak olan tüm devlet destek ödemelerini görüntüleyebilirsiniz.

  E Devlet şifreniz bulunmuyor ise çocuk yardımı sorgulama 144 numaralı telefon üzerinden de yapılabilmektedir. Aradığınızda başvuru yaptığınızı ve sonucu öğrenmek istediğinizi iletirseniz, başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Çocuk Parası Yardım Ödemesi Ne Zaman Yatar?

  Devlet tarafından yapılan yardım ödeneği ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında hesaplara yatırılmaktadır. Bankada bir hesabınız bulunmuyor ise PTT üzerinden de ödemenizi alabilirsiniz. Yardım parasını hangi bankadan almak isterseniz, E Devlet sitesine giriş yaparak ilgili banka hesabını sisteme tanımlayabilirsiniz.

  Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama

  Ziraat Bankası çocuk parası sorgulama işlemi için öncelikle yardım başvurunuzun eksiksiz olarak tamamlanmış olması gerekmektedir. Başvurunuzun sonrasında E Devlet üzerinden Ziraat Bankası hesabınızı sisteme eklemiş olmalısınız. E Devlet sistemine şahıs ödemeleriniz için henüz bir banka eklemediniz ise şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Ziraat Bankası internet bankacılığı kullanıyorsanız, hesabınıza giriş yaparak çocuk parası yardımı Ziraat Bankası hesabınıza yatmış mı? kontrol edebilirsiniz. Eğer internet bankacılı kullanıcısı değilseniz, şubelerden ya da ATM’ler yardımı ile hesabınıza gelen bir ödeme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 53 YORUM
  1. Gungor dedi ki:

   Bir aile taniyorum kirada oturuyorlar adam 70 yaşinda emekli fakat borçlanmış daha doğrusu dolandirilmiş bilgili insan değiller şimdi emekli maaşın büyük bölümü krediye veriliyor kadin epilepsi hastası 60 yaşinda kadin şimdi kira ödemede zorlaniyorlar devletten yardim alabilirlermi

   1. erkan akkus dedi ki:

    durumları gerçekten zor ise sosyal yardımlaşma vakıfları kendilerine yardımcı olacaktır.

  2. Sevim dedi ki:

   Oğlum kasım 2017 doğumlu. Doğduğunda doğum parasını almadım. Şimdi alabilir miyim ? Belli bir süresi var mı ?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Doğum yardımında zaman aşımı 5 yıl. Başvuru yapmanız halinde doğum yardımı alabilirsiniz.

  3. Bircan dedi ki:

   Benim eşim cezaevinde ben nasıl maaşa baqlanabilirim

   1. admin dedi ki:

    Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuru yapmalısınız.

  4. Yeter dedi ki:

   Ben 4 cocuk annesiyim cocuklarim kucuk ama sadece 2 cocuguma cocuk parasi aliyodum sonra kesildi ezin sigortali diyolar mecbur calisiyo esim isitme engelli cocuklarim kucuk tekrar cocuk parasini almak icin ne yapmalitim bide nakdi yardim icin basvuru yapsam olurmu

  5. Yeter dedi ki:

   İyi geceler ben 4 çocuk annesiyim ama cocuklarimin sadece 2sine cocuk parasi adi altin da ayda 150 lira yardim aliyodum ama iki aydir vermiyolar esinsigortali diyolar esim zaten hep sigortaliydi kesmelerinin sebebini anlamisdegilum cocuklarim kücuk gecim zor esim isitme engelli mecbur calisiyo ben tekrar cocuk parasini almak icin ne yapmaliyim bide nakdi yardim icin basvuru yapsam kabul olurmu lutfen bi yardimci olun

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Son aylarda sosyal yardım konusunda eskiye nazaran daha sıkı davranılıyor. Kesinti sebebi eşinizin sigortalı olmasıysa yeniden başvuru yapmaktan başka yapacak bir şey yok ne yazık ki. Ancak kabul edilmesi ne yazık ki çok kolay olmayacaktır. Şayet çocuklarınız okul çağındaysa Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

  6. Meryem dedi ki:

   Iyi geceler benim iki ufak kizim var eşim beni aldati evden ayrildim durumum yok boşanma davasi açmaya çocuklarım küçük temizliğe yarim gun gidiyorum zor durumdayım devletten cocuklarim için yardım alamazmiyim ☹

   1. admin dedi ki:

    Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız. Durumunuzun uygun olduğu değerlendirilirse yardımlardan faydalanabilirsiniz.