2020 Yeni Doğan Bebek Parası Nereden, Nasıl Alınır? Hesaplama ve Sorgulama

Yeni doğan çocuk parası PTT şubelerinden sadece kimlik bilgileri ile alınabilmektedir. Ancak bu paranın alınabilmesi için öncelikle başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili birimleri almaktadır. Çalışan ya da çalışmayan tüm annelerin yararlanabileceği yeni doğan bebek parası desteği ailenin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. En az alınacak bebek parası 300 TL iken en fazla alınacak bebek parası ise 600 TL olmaktadır.

Yeni Doğan Bebek Parası yardımı Nedir?

Çocuk yardımı ödeneği yeni doğum yapan annelerin desteklenmesi amacıyla yürütülen ve 2015 yılında çıkartılan kanunla yürürlüğe giren bir destek projesidir. Yeni doğum yapan annelerin bebek parası yardımından yararlanmaları için başvuru yapması ve ardından parasının yatıp yatmadığına dair sorgulama yapması gerekir. Sorgulama işleminin ardından kişilere bebek parası yardımının yatırıldığı sonucu çıkması durumunda anne istediği bir vakitte PTT şubelerine giderek kimlik bilgileriyle birlikte parasını temin edebilmektedir.

2020 Yeni Doğan Bebek Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yeni doğum yapmış annelerin bu ödenekten faydalanabilmeleri için bazı şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Bu şartların başında annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gelmektedir. Bu şartın dışında gerekli diğer şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Doğum yapan ve Mavi Kart sahibi olan anneler de bu yardımdan yararlanabilmektedirler.
 • Yeni doğan bebek parasının alınabilmesi için kesin olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruda bulunulmadığı takdirde otomatik olarak yeni doğan bebek parası yardımı sunulmamaktadır.
 • Doğum yapan kişinin bebeğinin ölü olarak doğmaması gerekmektedir. Devlet ölü olarak doğan bebekler için bebek parası yardımı yapmamaktadır.
 • Yeni doğan çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir. Bu tarihten önce olan doğumlar için bebek parası yardımı yapılmamaktadır.
 • Yeni doğan bebek yardımının alınabilmesi için annenin sigortalı olup olmadığına bakılmamaktadır. Tüm yeni doğum yapmış anneler yeni doğan bebek parası yardımından yararlanabilmektedir.

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadardır?

Çocuk parası yardımı devlet tarafından belirlenmekte olup çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Çocuk sayısına göre devletin belirlediği yeni doğan bebek parası aşağıdaki gibidir:

 • İlk doğumunu yapan annelere verilecek bebek parası yardımı 300 TL’dir.
 • İkinci doğumunu yapan annelere verilecek bebek parası yardımı 400 TL’dir
 • Üçüncü ve fazla doğum yapan annelere verilecek bebek parası yardımı 600 TL’dir.
  e-Devlet Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır? 2020 Mobil İmza Ücretleri

Yukarıda belirtilen yardım miktarları 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerlidir. Ancak annenin 2015 öncesinden yapmış olduğu doğumlar göz önünde bulundurularak 2015 tarihinden sonra yapılan doğumlarda yeni doğan bebek parası yardım yapılır. Yani annenin 2015 yılından önce 2 çocuğu varsa 2015’ten sonraki doğuracağı 3. Çocuk için 600 TL para alacaktır.

Annelerin ikiz ve üçüz bebek doğurması durumunda hesaplamalar farklılık gösterir. Annenin birinci çocuğundan sonra hamile kalması ve doğacak çocukların ikiz olması durumunda ikinci ve üçüncü çocuğun parasını toplamda almaktadır.

Yeni Doğan Bebek Parası Alınabilmesi İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Çocuk parası almak isteyen annelerin doğumdan sonra verilen doğum raporu ile birlikte il ve ilçelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları Büyükelçiliklere ve Konsolosluklara giderek başvuru talebi oluşturabilir. Başvuru esnasında kişiye verilecek olan başvuru dilekçesinin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasının yanında hastaneden alınan doğum raporu ile birlikte başvuru tamamlanmaktadır. Başvuru sürecinin sonuçlanması en fazla 90 gün sürmektedir. Başvurunun kabulünden sonra kişilerin yeni doğan bebek paraları PTT’ye yatırılır. Annenin Kimliği ile PTT şubelerine gitmesi halinde yeni doğan bebek parasını zahmetsiz bir şekilde alabilecektir.

Yenidoğan Bebek Parası Hesaplama

Sigortalı Çalışan Annelerin Doğum Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Çalışan annelerin yararlanabildiği doğum rapor parasının hesaplanması 3 aylık aldığı alınan maaş ödemesi toplamına göre yapılır. Annenin sigortasının bulunmaması ve eşinin çalışması durumunda da bu yardımdan yararlanılabilmektedir. Günlük olarak alınan brüt ücretin üçte ikisi kadarı kişilere geri verilmektedir. Annenin sigortalı olması durumunda doğum yapmadan önceki bir sene içerisinde en az 120 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. Ancak annenin yerine eşi bu hizmetten yararlanmak isterse doğumdan önceki bir sene içerisinde 120 gün prim ödemesinin gerçekleşmesinin yanında genel sağlık sigortası primi dahil hiçbir borcunun bulunmaması şartı aranmaktadır. Hesaplama ise aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

 • Kişinin 8.000 TL ile çalıştığı var sayılırsa bunun 120 günlük brüt ücreti 88,88 TL’ye tekabül eder.
 • Kişilere brüt ücretinin üçte ikisi kadarı ödeneceğinden dolayı bu para 59,25 TL olacaktır.
 • Doğum yapan kişinin 112 gün doğum izni göz önünde bulundurulduğunda kişiye ödenecek tutar 6.636 TL olacaktır.
 • Ancak gebeliğin çoğul olması ve kişinin ikiz doğurması durumunda süreç 140 gün olduğundan dolayı ödenecek rapor parası 8.295 TL olmaktadır.

Emzirme Ödeneği Nedir ve Başvuru Şartları Nelerdir, Nasıl Sorgulanır?

Yeni doğum yapan annelere verilen süt parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir destek türüdür. Kişilerin bu destekten yararlanabilmeleri için sigortalı olmaları ve en az 4 aylık bir prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Gerekli olan şartların devamı aşağıdaki gibidir:

 • Annenin yeni doğum yapmış olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Sigortası bulunmayan ve çalışmayan annelerinin eşlerinin sigortalı olması durumunda bu destekten yararlanmak mümkündür.
 • Bu destekten 4C kapsamında bulunan kişiler yararlanamamaktadır.
 • Başvuru yapılabilmesi için 2015 senesi ve sonrasında doğum yapılmış olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise başvuru süresinin sadece 5 yıl olmasıdır.
 • Annenin ya da sigortalı olarak çalışan eşin bu destekten yararlanabilmesi için bebeğin canlı olarak dünyaya gelmesi gerekmektedir. Ölü olarak doğan bebeklere süt parası yardımı yapılmaz.
 • Ödenekten yararlanmak isteyen aile fertlerinin çocuğun şahsına ait kimlik belgesini almış olmaları gerekmektedir.
  Oto Galerici Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Bunun yanında içinde bulunduğumuz yılda emzirme ödeneği sadece anneye yapıldığıdır. Ayrıca 2020 senesinde yazılı ve sözlü başvurular kaldırılmıştır. Doğumdan sonra hastanede yapılan kayıt sonucunda süt parası yardımının sonucu direkt olarak başlamış olur. Kişilerin e-Devlet sistemi üzerinden kimlik doğrulama işlemi yapmalarının ardından şahıs ödemesi sorgulama sayfasında başvuru sonuçlarını takip etmeleri mümkün olmaktadır. e-Devlet sistemi üzerinde bulunan arama motoruna “SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama” yazılarak aratıldığında da sorgulama sayfasına giriş yapılabilmektedir.

Yeni Doğan Bebek Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çocuk parası için başvuru yapan annelerin sorgulamasını e-Devlet kapısı üzerinden yapmaları mümkündür. Bunun için kişinin e-Devlet şifresinin bulunması gereklidir. e-Devlet şifresi bulunmayan kişilerin PTT şubelerinden 2 TL hizmet bedeli karşılığında şifrelerini temin etmeleri mümkündür. Kişilerin e-Devletten sorgulama yapabilmesi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine girerek kimlik doğrulama kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlayan kişilerin sitenin üzerinde bulunan arama motoruna “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” yazarak arama yapması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesi altında çıkan “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” seçeneğine tıklanır. Böylece yeni doğan bebek parası yardımı sorgulama işlemi tamamlanmış olur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.