2020 Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardımı başvuruları alınacak yardımın kaynağına ve niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda öğrenci yardımları devlet destekli olabileceği gibi, burslar şeklinde özel olarak da verilebilmektedir. Bu şekilde burs alınabilmesi için ilk şart, kişinin maddi durumunun kötü olması ve diğer öncelik kaynağı olacak sebeplere sahip olmasıdır. Bu sebepler, şehit çocuğu olunması, anne ya da babanın vefat etmiş olması ya da anne babanın ayrı olması olabilmektedir.

Öğrenci Yardımı Başvuru Kanalları

Öğrenci yardımlarına başvuru yolları, yardımı alacağınız kuruluşun resmi internet sitesinden duyurular kısmıdır. Bu kısımda kurumun yardım taleplerini nereden, nasıl aldığına dair bilgiler yer almaktadır. Bu şekilde yapılacak başvurular için her bir burs veren kurumun internet sitesinin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. şirketler ve dernekler her yıl yaklaşık aynı saatlerde sayfalarında yayınladıkları bir form ile öğrencilerin başvurularını talep etmektedir. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu’ndan alınacak yardımlar için daha fazla takip gerekmektedir. bu şekilde öğrenci yardımı, burs ya da kredi almak istediğiniz kuruluşun takibini doğru yaparak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Yardımı Veren Kurumlar

Öğrencilere yardım veren kurum ve kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Devlete ait SED yardımı
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri
 • Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci bursları
 • Vakıf ve dernek bursları
 • Başarılı öğrencilere verilen okul bursları
 • Ticari kuruluşlar tarafından verilen destekler
 • İş adamları ve holdingler tarafından verilen burslar
 • Hayırseverler tarafından verilen yardımlar

Belirtilen alanlardan yardımlar alınarak okul hayatı sürdürülebilmektedir.

SED Öğrenci Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

SED öğrenci burslarına başvuru yapmak için kişilerin Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’na gitmesi gerekmektedir. Burada, çocuğun yaşına bağlı olarak çocuğa ya da veliye verilecek form doldurulmalıdır. Formun doldurulmasının ardından kişiler, 6 ay süre ile incelemeye alınmaktadır. Sonrasında yardım verilmesi istenen çocuk, kurum psikologları ile görüşmeye alınmaktadır. Yapılan görüşme sonrasında çocuğun yardım almasına karar verilirse, gerekli yardım çocuğa ulaştırılır.

  2021 Devletten İstimlak Parası Nereye, Ne Zaman Yatar? Sorgulama

SED yardımında esas, çocuğun iş sahibi olma ve ayakları üzerinde durmasına ilişkin gayreti ve isteğidir. Derslerde başarısızlık durumunda yardım kesintiye uğrar. Bunun  yanında SED yardımı karşılıksız olarak verilmektedir. Bu nedenle kişilerin yapması gereken sadece, kendi ayakları üzerinde duracağına dair yetkililerle konuşmaktır. Bunun dışında herhangi bir teminat alınmamaktadır.

SED yardımı, gerekli belgelerin hazırlanmasının ardından Aile Sosyal Politikalar il ve ilçe müdürlüğüne başvuru yapılması ile verilmektedir. Gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kimlik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık raporu
 • İş ve meslek kurslarına başvurmuşsa gerekli evraklar
 • Kuruluş tarafından talep edilmesi halinde özel durum beyan eden evraklar

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Öğrenci Yardımları

SYDD tarafından verilen öğrenci yardımları, farklı başlıklar altında, farklı belgeler ile başvuru kabul etmektedir. Bu bağlamda farklı yardımlara göre istenen farklı belgeler şu şekilde açıklanabilir:

Nakit, gıda, yakacak, giyecek yardımları:

 • Kimlik belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Barınma yardımları:

 • Nüfus cüzdanı
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Tapu kaydı

Eğitim yardımı:

 • Nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Şartlı eğitim yardımı:

 • Nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Belirtilen yardımlardan hangisi isteniyorsa, onun belgeleri hazırlanarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılır. Belirtilen dilekçeler müdürlüklerde yazılabilmektedir. Bunun yanında kişiler, sadece belirtilen yardımları değil, yiyecek ve erzak yardımları da alabileceklerdir.

KYK Öğrenci Yardımları Başvurusu

KYK öğrenci bursuna başvuru, üniversite dönemindeki gençlere ve ortaokul seviyesindeki çocuklara farklı şekillerde verilmektedir. Ortaokul seviyesinde, her yıl Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı adıyla yapılan bir sınavın sonucuna göre ücretsiz yurt ve burs imkanı tanımaktadır. Bu imkanlar dahilinde üniversite dönemine kadar ücretsiz okuma imkanı, çocuklara sunulmaktadır. Bu şekilde yapılacak işlemde, herhangi bir geri ödeme yada teminat alma durumu söz konusu değildir. Ancak çocuğun derslerinde düşme olması durumunda burs kesintiye uğramaktadır.

  Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru

Üniversite döneminde yapılacak başvurularda ise yapılması gereken, kişilerin üniversite açılış döneminde Kredi Yurtlar Kurumu resmi internet sitesini takip ederek yurt ve burslara başvuru yapması olacaktır. Bu şekilde yapılacak başvurularda kişiler, kredi de burs da alabilir. İki seçenekten biri, kişinin özelliklerine göre belirlenmektedir. Her iki durumda da kabul etmeme olasılığı bulunmaktadır.

Açılacak başvuru formunda aylık gelirden tapu durumuna kadar pek çok detaylı ekonomik tahlil yapılmaktadır. Bu bağlamda kişiler, formu doldururken tüm bilgileri hatasız ve eksiksiz vermeli, tüm soruları doğru yanıtlamalıdır. Yaklaşık 2 hafta içerisinde sonuçları açıklanan KYK başvurusu sonucunda kredi alırsanız, aldığınız miktarı faiziyle geri ödemek zorunda kalırsınız. Ancak burs alırsanız, herhangi bir geri ödeme durumu söz konusu değildir. Bu nedenle alınacak yardımın niteliğine göre ekranda onay ve sanal imza belgeleri bulunacaktır.

KYK sonuçlarının gelmesinden itibaren, eğer kredi çıkmışsa, almama ihtimaliniz de bulunacaktır. Eğer hiçbir şey yapmaz ve internet üzerinden hiç işlemde bulunmazsanız, kredi alamazsınız. Ancak sanal imza ile size gönderilecek evrakları imzalayıp talimatları yerine getirirseniz, kredinizi burs ile aynı oranda alabilirsiniz.

Vakıf ve Dernek Burslarına Başvuru

Vakıf öğrenci yardımlarına başvurmak için her bir vakfın internet sayfası takip edilmelidir. Bu sayede yardımlar için doldurulması gereken formlara ulaşılabilir. Vakıfların hepsinin birbirinden farklı kriterleri bulunmaktadır: bazı vakıflar sadece belirli illerde bulunan üniversite ve lise öğrencilerine yardımcı olurken, bazıları sadece belirli bir kütüğe mensup öğrencilere yardım etmektedir. Bu nedenle her bir vakfın kriterleri özenle kontrol edilmeli, kriterleri uymayan vakıflara boş yere başvuru yapılmamalıdır. Vakıfların hangi kriterlere sahip olduklarını, internet üzerinden vakıfların resmi internet sitelerinden görebilirsiniz. Ayrıca dolduracağınız formlar aracılığıyla, vakıfların yardımlarına erişebilirsiniz.

Başarılı Öğrencilere Verilen Okul Bursları

Başarılı öğrenciler için verilen burslar kapsamında okul bursları, maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını okutabilmeleri amacıyla verilmektedir. Bu kapsamda notları yüksek olan ilk ve orta okul öğrencileri için verilen yardımda genellikle başvuru değil, öğretmen seçimi etkilidir. Başarılı çocuğun ailesinin okul ile görüşmesi tabi ki etkili olacaktır. Ancak bu öğrenci yardımında genellikle etkili olan öğretmen kanaatidir. Bu yardım, genellikle çocuğun ailesine banka hesabı aracılığıyla ulaştırılırken, çocuğa kalem, kitap, defter ve diğer okul gereçleri, okul içerisindeki depolardan verilebilir.

  2020 Çeyiz Parası Nedir? Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari Kuruluşlar Tarafından Verilen Öğrenci Yardımlarına Başvuru

Ticari kaynaklı yardımlara başvuru, genellikle odalar ve ticari şirketlerin verdiği burslar çerçevesinde olduğundan, staj süresince tanınan stajyerlere, lise ve üniversite çağındaki öğrencilere verilmektedir. Bu şekilde verilecek yardımlarda, öğrencinin başarılı olduğunun görülmesi halinde, öğrenciye staj süresinin tamamını o şirkette geçirmesi teklif edilir. Kabul etmesi halinde stajyere yardım bağlanır. Bunun yanında bazı şirketler, vereceği öğrendi yardımının yanında stajyere, okul bittikten sonra belirtilen şirkette çalışmaya devam etmesi de istemektedir. Bu öğrenci yardımında da genellikle başvuru yöntemi değil, seçme yöntemi kullanılır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Gizem dedi ki:

  mrhba benim eşim cezaevinde hükümlüydü ceza indiriminden faydalanıp çıkmış fakat eve gelmedi biz onu cezaevinde biliyorduk benim çocuklarım için aldığım yardım kesildi eşim dışarda olduğu için vermiyorlar.esimi bulup boşanma açmam gerekiyormuş sdv öyle söyledi her ay duzenli alıyordum suan hicbir gelirim yok ne yapmalıydım esi cezaevinde olanlar alır esin dışarda oldugu icin bu yardimdan faydalanamazsın dediler tekrar başvurum iptal oldu

 2. blank Ahmet dedi ki:

  Merhaba üniversiteyi bitirdim şuan açıktan okuyorum bir gelirim yok acaba ben de alabilir miyim ???

 3. blank Yağmur dedi ki:

  Merhba adım yağmur ığdırlıyım 6kardeşiz 5imiz okuyoruz koyde yaşıyoruz evimiz yıkık yağmur yağınca damlıyor .Babam bel fıtığı tek geçimkaynağımız ama bize yetişemiyor .2ablam üniversite okuor birinin bursu kesildiği için şuan çok zor durumda sağlık meslek oğrencisiyim duzgunbir harçlığım bile yok lütfen sesimi duyun şimdiden allah razı olsun

 4. blank Rabiye dedi ki:

  Merhaba lar benim 2 çocuğum var oğlum okumuyor çalışıyordu belinde fıtık çıktığı için çalışamıyor küçük kızım 13 yaşında ve ortaokul öğrencisi ve bn bunun ihtiyaçlarını karsilyamiyorum kiram 325 tl eşimin işi serbest meslek ve kis olduğu için ise gidemiyor ve benim ayağım kırık ve ilaçların parasını karsilyamiyorum ben bu yardımdan yararlanabilirmiyim acaba

 5. blank cevat dedi ki:

  benimüç çocuğum var üçüde öğrenci biri hasta eklem romatizmal iki ayda bir akaray hastaneye gidiyorum syd yardımıyla gidiyorum ama yetmiyor çok zor durumdayım eğer gerçekten imkanınız varsa lütfen yardımcı olun çocuklarımı okutamıyorum evimi geçindiremiyoru lütfen msj mı dikkate alın

 6. blank leyla dedi ki:

  Merhabalar benim birtane oğlum var ortaokula gidiyo yardim için nereye basvurduysam olmadı evi kendinin olan ve evinde doğalgaz kullanan yardim aliyo bize gelince alamıyoruz eşimin borçları olduğu için çocuğun ihtiyaçlarını karsilayamiyorum ben kendim rahatsız olduğum için eve eşime katkı saglayamiyorum bize yardım edilmesini istiyorum aĺlah rızası icin

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. İçinde bulunduğunuz durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Sosyal yardım başvurularınız kabul edilmiyorsa en iyi seçenek Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına oğlunuz için burs talebinde bulunmak olabilir. Bu sayede çocuğunuzun masrafları için devlet desteği alabilirsiniz.

 7. blank Çiğdem dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var biri ilköğretim 3.sınıfta. Şartlı eğitim ve sağlık yardımı alıyorum. Eğitim yardımı başvurusunda bulunursam bana da çıkar mı. Kaç ayda bir alınıyor bu yardım

  1. blank admin dedi ki:

   Bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınıza ancak mütevelli heyet karar verebilir. Bu yardım aylık olarak ödeniyor. Başvuruyu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmanız gerekiyor.

 8. blank dilek dedi ki:

  Iyi günler ben 2.evliliğimi yaptım ilk eşimden 10 yaşında bi kızım var 2. Esimden iki oğlum var borcumuz çok sigortalı bi işi bile yok eşimin kızımın babası yardım etmiyo kızım okuyo okul masrafların bazen karsilayamiyoz kirada oturuyoruz köyde küçük bi köy evi var benim üstüme ama ne fayda geliri yok acaba bana yardım ederlermi

  1. blank admin dedi ki:

   Üzerinize kayıtlı olan gayrımenkul yüzünden sosyal yardım almanız noktasında sorun çıkarması muhtemel. Başvuru yapmanızın önünde herhangi bir engel yok, siz başvurunuzu yapın. Durumunuzu detaylı olarak kurum çalışanlarına iletin. Onlar neler yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir.

 9. blank Kadriye dedi ki:

  Hayırlı akşamlar benim eşim günlük 50 tl ile günlük bulaşık işlerinde çalışıyor dün bu sayfayı okuduktan sonra tüm evraklarımla semtimde bulunan aile politika bakankığna başvurdum fakat bu yardımdan faydalamıyacağımı söylediler evim kira eşimin belirli işyeri yok günlük 50 tl ile ev bakmaya ve 3 tane öğrencim var onları elinizden geldiğince okutmaya çalışıyoruz bu yardım dar gelirli aileler içinse bizde dar gelirli bir aileyiz ama yardım size parçalanmış aileler için dendi ben ne yapmalıyım biz ne yapmalıyız saygılar .

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Kadriye Hanım. Görevlilerin parçalanmış ailelerden kasttetikleri, daha önce yetiştirme yurduna verilen çocukların ailelerinin yanına dönüp eğitim hayatına devam edebilmeleri ile alakalı bir yardım türü. Özellikle son zamanlarda sosyal yardım verilmesi ne yazık ki zorlaştırıldı. Yazımızda bahsettiğimiz yardımdan başka olarak çok sayıda yardım türü var. onlardan biri için başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca ikametinizin belediyesine de yardım başvurusu yapmanız faydalı olacaktır.

 10. blank Kadriye akkurt dedi ki:

  Hayırlı akşamlar benim eşim günlük 50 tl ile günlük bulaşık işlerinde çalışıyor dün bu sayfayı okuduktan sonra tüm evraklarımla semtimde bulunan aile politika bakankığna başvurdum fakat bu yardımdan faydalamıyacağımı söylediler evim kira eşimin belirli işyeri yok günlük 50 tl ile ev bakmaya ve 3 tane öğrencim var onları elinizden geldiğince okutmaya çalışıyoruz bu yardım dar gelirli aileler içinse bizde dar gelirli bir aileyiz ama yardım size parçalanmış aileler için dendi ben ne yapmalıyım biz ne yapmalıyız saygılar .

 11. blank Sude dedi ki:

  Bu yardımdan sigortasız olanlarmi yararlanıyor sigortalıyiz ama inşaatta çalışıyo eşim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Sude Hanım. Öğrenci yardımından çok büyük bir oranda herhangi bir sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan ailelerin çocukları faydalandırılıyor ama bu iki sebep de tek başına yeterli değil.

 12. blank İlhan dedi ki:

  Merhaba benim bi oğlum bu sene ikinci sınıfa geçti eğtim yardımından faydalanıyorum anca her iki ayda bir 70 tl alıyorum ilk okul için daha fazla miktar verildiğini okudum ama ben sadece 70 tl alıyorum neden bu kadar az acaba

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba İlhan Bey. Sizin almış olduğunuz yardımın adı şartlı eğitim yardımı. Bahsettiğiniz daha fazla miktardaki öğrenci yardımını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vermekte. İki yardım türünün birbirinde farklı şartları söz konusu. Şartlı eğitim yardımı çok daha geniş kapsamlıyken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği öğrenci yardımının kapsamı daha dar. Geçmiş yıllarda büyük bir çoğunlukla çocuklarını Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarına veren aileleri hedef alarak başlatıldı. Çocukların yurtlardan tekrar aile ortamına dönerek eğitim hayatlarını sürdürmeleri sağlandı bu yardımla. Geçtiğimiz yıl ise kapsamı bir miktar daha genişletilerek yaklaşık 70 bin çocuğa eğitim desteği sağlandı.

 13. blank Zehra dedi ki:

  Bize bu bilgileri verdiğiniz için teşekkürler öncelikle benim 13yaşda ilköğretime giden bir oglum babasıyla 8yıl önce boşandık babası madde bağımlısı sekiz yıldır hiç bir şekilde nafaka ödemedi bakmada cok zorlanıyorum hem psikolojik olarakta cok kötü durumda ardından ikinci evliliğinimi yaptım esim suan işsiz evim kira babamın kötü alışkanlıkları yüzünden onların olan eski model bi aracı üstüme yapıldı satmamısı icin küçük kızım yüzünden çalısamıyorum Ona bakacak kimse yok zor durumdayım cocugu mu yurda vermek istemiyorum

  1. blank admin dedi ki:

   İyi Günler Zehra Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz bu sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. bahsettiğiniz ekonomik şartlar sizi sosyal yardımların hedef kitlesi içine alıyor. Herhangi bir sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan ve çocuğu olan dar gelirli ailelere çeşitli şekillerde sosyal yardım yapılıyor. Siz de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ancak üzerinize kayıtlı olan araç sosyal yardım alınması noktasında sorun olacaktır. İlgili kurum personeli başvurunun yapılmasının ardından, başvuru yapanın maddi durumunun tespiti için araştırma yapar. Haliyle üzerinize kayıtlı bu araç araştırmada ortaya çıkacaktır ve bu durum sosyal yardım almanıza engel olacaktır. Bu duruma göre tedbir almanızda fayda var.

 14. blank Kader akin dedi ki:

  İyi aksamlar ben de bu yardimdan faydalanmak. İstiyorum benim kocam ozurlu calisamiyor durumumuz cok kotu iki cocugum var biri 4,sinifa gecti ogrenci parasi 3 aydan 3 aya 120 tl veriyolar arada bi yatiyo bi yatmiyo kaymakamliktan yapmistim bu yardim icin basvuruyu sosyal politikalara basvursam bende bu yardimdan faydalanabilirmiyim acaba esim ozurlu ve ozurlu raporu var 3 aydan 3 aya verdikleri parayla gecinmeye calisiyoruz lutfen yardimci olurmusunuz .

  1. blank admin dedi ki:

   İyi günler Kader hanım.Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan onlinesorgula.gen.tr ailesi olarak bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Çocuklarınız için şartlı eğitim yardımı uygulamasından faydalandığınızı anlıyorum verdiğiniz bilgilere göre. öğrenci yardımından faydalanmak istiyorsanız başvurunuzu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunun ardından kurum görevlileri gerekli inceleme çalışmalarını başlatacak uygun görülmesi halinde öğrenci yardımından faydalanmanız mümkün olacaktır. Hem okuyan çocuklarınızın olması hem de eşinizin engelli olması sizi sosyal yardım uygulamalarının hedef kitlesi yapar. Ayrıca ikametinizdeki belediyeye başvuru yaparak çeşitli kalemlerdeki sosyal yardımlardan faydalanmanız mümkün olacaktır.

 15. blank aysu dedi ki:

  Mrb. Ben ünv kazandim ikamet ettiğim ilin ddişinda. Unv oöğrenci parasi almak için ne yapmaliyim?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Aysun Hanım. Öğrenci yardımından faydalanabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bu konu ile ilgili daha önce bir yazı yayımladık. Aranan şartları taşıyıp taşımadığınızı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Başvuru için takip etmeniz gereken yöntem ise şu şekilde. Öğrenci yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubelerine yapılıyor. Bahsettiğimiz bu kurum çalışanları başvurunuzun ardından adınıza bir dosya açıp gerekli incelemeleri başlatırlar. Yapılan incelemeler sonucunda ekonomik durumunuz sebebiyle eğitim hayatınızı devam ettirmekte zorlandığınız yönünde tespit yapılırsa öğrenci yardımından faydalanabilirsiniz. Ayrıca, Öğrenci yardımından faydalanmanın yanı sıra Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalmanız da mümkün olacaktır.

 16. blank Mahmut dedi ki:

  Benim iki cocugumda okuyor kucugu ilkokul buyugu ortaokulda okuyar asgari ucret aliyorum egitim yardimindan nasil yararlanabirim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey. Öğrenci yardımı başlangıç olarak çocuğunu maddi yetersizlikler sebebiyle Çocuk Esirgeme Kurumu Yurtlarına bırakmak zorunda kalan aileler hedef alınarak başlatıldı. İlerleyen dönemlerde ise kapsamı genişletilerek tüm dar gelirli aileleri kapsar hale geldi. Öğrenci yardımı uygulamasını şu anda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yürütmekte. Başvurular Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılabilmekte. Yardım Başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği başvuruda bulunan ailenin maddi durumu incelendikten sonra karar veriliyor. Genel itibariyle öğrenci yardımı, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, düzenli gelire sahip olmayan ailelere veriliyor. Bu tabi sizin başvurunuzun kesin olarak kabul edilmeyeceği anlamına gelmez. Burada kritik olan kurum çalışanlarının vereceği karar. ilgili yönetmelikte çocuğunun eğitimini devam ettiremeyecek kadar dar gelirli aile şeklinde bir ibare var. Eğer ki yapılan inceleme neticesinde sizin de böyle bir durumunuz olduğuna karar verilirse yardım yapılabilir. Ama Başta da belirttiğimiz gibi bu yardım daha ziyade sosyal güvencesi olmayan, düzenli geliri olmayan ailelere veriliyor. Kabul edilmeme ihtimali olsa da başvurmanızda fayda olduğunu söyleyebiliriz.