Devlet Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim, Şartları Nelerdir ?

  Devlet Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim, Şartları Nelerdir ?

  Erzak yardımı nasıl alınır, dar gelirli vatandaşlarımızın iyi bilmesi gereken bir konu. Devlet gıda yardımı, devletin yaptığı sosyal yardımlar arasında önemli bir yer tutuyor. Devletten gıda yardımı alma konusu ile ilgili olarak; erzak yardımı nasıl alınır? Erzak yardımında neler var? Erzak yardımı için nereye başvurulur? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda. Siz de erzak yardımı nasıl alabilirim diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

  Devlet Erzak Yardımı

  Devletimiz dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza anayasal bir sorumluluk gereği sosyal yardım veriyor. Devletin verdiği sosyal yardımların büyük bölümü nakdi yardım yani para yardımı. Ama devletin yardımları sadece par yardımından ibaret değil. Her yıl milyonlarca vatandaşımıza erzak yardım paketi dağıtılarak gıda yardımı yapılıyor.

  Devlet gıda yardımı daha çok, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) şubeleri ve belediyeler vasıtasıyla yapılıyor. Ancak Vakıflar genel Müdürlüğü ve Kızılay da erzak yardımı organize edip vatandaşlarımızın yüzünü güldürüyor. En çok gıda yardımı belediyeler tarafından yapılmakta. Belediyeler kendi bütçelerinden erzak yardım paketi dağıtımı yaptığı gibi hayırsever vatandaşlar tarafından hazırlanan erzak yardım paketlerinin dağıtılmasına da aracılık ediyor. Bu sebeple erzak yardımı nasıl alabilirim diyenlerin ilk başvuru yapacağı yerler belediyeler olmalı.

  Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

  Erzak yardımını belediyeler ve SYDV tarafından yapıldığını yukarda belirtmiştik. Belediyeler ve SYDV muhtarlar ile görüşerek dar gelirli vatandaşları tespit edip gıda yardımı yapıyor. Bu sebeple çoğu zaman gıda yardımı başvurusu yapmaya gerek kalmayabilir. Ancak özellikle kalabalık nüfusu olan yerlerde her fakir vatandaşın tek tek tespit edilmesi çok kolay değil. Şayet böyle durumdaysanız belediyeye veya SYDV şubesine gıda yardımı başvurusu yapmanız gerekiyor. Gıda yardımı başvurusu yapmadan önce muhtarlıktan fakirlik belgesi alırsanız hem işlemleriniz çok daha hızlı biter hem de gıda yardımı almanız daha kolay olur. Gıda yardımı başvurusu yaparken yanınızda nüfus cüzdanı ve fakirlik belgesi olması yeterli olacaktır. Devlet kurumları gıda yardımı başvurusunda başka belge talep etmezler.

  İLGİLİ KONU:

  FAKİRLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

  Son yıllarda özellikle bazı büyük şehir belediyeleri ve bazı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubeleri erzak yardım paketi dağıtımı uygulamasını terk etmeye başladı. Artık erzak yardım paketi dağıtılması yerine dar gelirli vatandaşlara sosyal yardım kartı veriliyor. Erzak yardımı başvurusu yapan vatandaşların önce başvuruları değerlendiriliyor. Maddi durumu gıda yardımı almaya uygun olanlara sosyal yardım kartı veriliyor. Bu sosyal yardım kartlarına her ay 100 TL, 150 TL, 200 TL gibi değişen tutarlarda her ay bakiye yükleniyor. Sosyal yardım kartı alanlar yatırılan bu parayı anlaşmalı marketlerde istedikleri gibi harcayabiliyorlar. Bu uygulama erzak yardım paketine göre çok daha iyi. Çünkü vatandaşlar erzak yardım paketinde herkese verilen aynı gıdaları alırken, sosyal yardım kartı sayesinde neye, ne kadar ihtiyacı varsa markete giderek kendisi alabiliyor.

    Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

  Erzak Yardımı Sorgulama

  E devlet kapısı sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte devlet dairelerinde yapılan işlemler, başta sosyal yardım sorgulama olmak üzere artık eskiye nazaran çok daha kolay ve hızlı yapılabiliyor. Sosyal yardım sorgulama işlemleri büyük bir oranda e devlet üzerinden yapılabiliyor ancak gıda yardımı sorgulama işlemi henüz e devlet üzerinden yapılamıyor ne yazık ki. Gıda yardımı sorgulama işlemi yapmak için hala eski usulleri kullanmak gerekiyor.

  Yazımızın ilk bölümlerinde erzak yardımı büyük oranda belediyeler ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılıyor. Şayet belediyeye gıda yardımı başvurusu yaptıysanız erzak yardımı sorgulama için ya bizzat belediyeye giderek bilgi almak veya telefonla bilgi almanız gerekiyor. Bu durum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı erzak yardımı için de geçerli. SYDV’ye yardım başvurusu yaptıysanız erzak yardımı sorgulama yapmak için ya bizzat vakıf şubesine giderek başvurunun durumu hakkında bilgi almalı veya telefonla arayarak bilgi talep etmeniz gerekiyor.

  İLGİLİ KONULAR:

  DEVLET YARDIMLARI NELERDİR, NASIL ALINIR?

  BELEDİYE YARDIMLARI NELERDİR, NASIL ALINIR?

  Erzak Yardımında Neler Var?

  Erzak yardım paketleri genelde birkaç ufak değişiklikle her yerde hemen hemen aynıdır. Erzak yardım paketinde; makarna, sıvı yağ, çay, salça, kuru bakliyat, şeker gibi temel gıda ve ihtiyaç maddeleri bulunur. Gıda yardımı alan ailenin şayet çocuğu varsa çocuklara yönelik olarak kek, bisküvi gibi gıdalar da olabilir. Anca yukarıda da belirttiğimiz gibi herkese standart aynı gıda yardım paketini vermek her zaman doğru olmuyor. Bazen pakette yardım alan kişinin evinde bolca bulunan ürünler olabiliyor. Durum böyle olunca gıda yardımı tam anlamıyla amacına ulaşmamış oluyor.

  Bu bahsettiğimiz durumu ortadan kaldırmak ve yardımları daha düzenli bir hale getirmek için çoğu yerde artık sosyal yardım kartı uygulamasına geçiliyor. İkametinizin belediyesine veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine giderek bulunduğunuz yerde sosyal yardım kartı uygulaması olup olmadığını sorup öğrenebilirsiniz.

    2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır - Devlet Yardımları

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
  1. Emine bağriyanik dedi ki:

   Benim iki çocuğum var durumum hiç yok ben nasıl yardım alabilirim yeşil kartliyim çok zor dirumdayim

  2. Gülden dedi ki:

   Engelli oglum var sizden yardim evim kira kocam kanser yardim istiyorum kocamın telefonundan yazdim

  3. Kader can dedi ki:

   Selam esim calismiyor eve erzak almakta cok zorlaniyor uc cocugum var hergun onlara ne pisirsem sasiriyorum cunki evde erzak olmadiginda yemek yapamiyorum banada yardimci olsaniz cok sevinirim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. ikametinizin bulunduğu belediyeye ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine yardım başvurusu yapabilirsiniz.

   2. Hasan dedi ki:

    Neye güvenerek 3 çocuk yaptı

   3. NİDA dedi ki:

    Hasan Bey neden ön yargıyla yaklaşıyorsunuz.belki maddi olarak çok iyi bir durumdalardı ve talihsiz bir kaza sonucu bu duruma geldiler.Eşi belki yatalak ne biliyorsunuzda yorum yapıyorsunuz. Zamanın ne getireceğini kimse bilemez.iki kere düşünüp bir kez konuşun Düşmez kalkmaz bir ALLAH….