Çölyak Metabolizma Ödemesi Sorgulama

Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama gibi sorular bu hastalıktan çocuğu, kendisi veya yakını muzdarip olanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan. Bir metabolizma rahatsızlığı olarak bilinen çölyak hastalığı, SGK tarafından alınan kararın ardından maaşa bağlandı. Çölyak hastalığına yakalanan kişi ya da kişiler, yaş gruplarına göre değişik miktarlarda yardım parası alabilecek. Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama nasıl yapılır gibi çölyak hastalarına devlet yardımı hakkında tüm bilinmesi gerekenler yazımızın devamında.

SGK tarafından Çölyak hastalarına yapılacak olan yardım parasının süresi ise sınırsız olarak belirlenmiştir. Ancak bu yardımın alınması için belirli şartların yerine getirilmesi, daha doğru bir cümle ile belirli şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki kişinin yaşadığı çölyak rahatsızlığı ile ilgili rapor almasıdır. SGK tarafından kabul görecek olan Çölyak hastalığını belirleyen rapor, Devlet hastanelerinden ya da Üniversite hastanelerinden alınmalıdır.

Çölyak Parası Sorgulama

Çölyak metabolizma ödemesi için her ayın 8’i ile 14 arasında Ziraat Bankası şubelerinden alınabilmektedir. Çölyak hastalığı için ödenen yardım parasını ise E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Eğer henüz E-Devlet şifreniz bulunmuyor ise en yakın PTT şubesini ziyaret ederek 2 TL bedel karşılığı şifrenizi alabilirsiniz. Eğer PTT üzerinden şifre alma işlemini gerçekleştirmek istemiyorsanız, kullandığınız internet bankacılığı bilgileri ile yine sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden çölyak parası sorgulama işlemi yapmak için BURAYA tıklayın. Açılan sayfada ilk olarak Kimlik Bilgilerimi Doğrula sekmesine tıklayarak giriş sayfasına geçiş yapın. Giriş sayfasında TC no ile E Devlet şifrenizi ilgili kutulara eksiksiz olarak girdikten sonra Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Sisteme giriş yap sekmesini tıkladığınızda çölyak parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Not: Aldığınız rapor 2 yıl olsa dahi, SGK tarafından 1 yıl olarak kabul görecek, ertesi yıl raporu tekrar almanız gerekecektir. Bunun amacı ise iyileşme gösteren kişilerin haksız maaş almalarının önüne geçilmesidir.

colyak parasi

colyak parasi

Çölyak Hastalığı Yardımı Başvurusu

Çölyak hastalığı olan kişinin bu yardımdan faydalanması için başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Başvuru işlemlerine geçmeden önce 18 yaşın altındaki hastalar için önemli bir açıklamada bulunmak istiyorum. Eğer 18 yaşın altındaki biri bu rahatsızlığı yakalanırsa, SGK’lı anne ya da babası üzerinden bu yardımı alabilir, ödemeler SGK’lı kişinin adına yapılmaktadır.

  Rapor Parası Alma Şartları

Başvuru için ;

 • Çölyak rahatsızlığına dair rapor aslı (Fotokopisinin sizde kalması faydalı olacaktır)
 •  2 adet resim,
 • Ziraat Bankası hesap cüzdanı fotokopiniz,
 • Kimlik fotokopisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

SGK Çölyak Parası Ne Kadar

(Değişik: 21/04/2011-27861/10 md. Yürürlük :21/04/2015)
6.2.16- Doğuştan Metabolik Hastalıklar ile Çölyak Hastalığı
(3) Çölyak hastalığında; gastroenteroloji uzman hekimi tarafından 1 yıl süreli rapor düzenlenir. Bu hastaların kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formüllü un içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.); gastroenteroloji uzman hekimi tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak 2017 yılı itibariyle bir aylık;
a) 0-5 yaş için: 78,75 TL
b) 5-15 yaş için: 120 TL
c) 15 yaş üstü için: 108,75 TL tutar ödenir

Uygulama Detayı

21.04.2015 tarih, 29333 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren „Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Sağlık Uygulama Tebliğinin “Doğuştan Metabolik Hastalıklar ile Çölyak Hastalığı” başlıklı maddesi yeniden düzenlenmiştir. İlgili maddenin 2. ve 3. fıkralarında belirtilen hastaların, kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formül içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.) için yaşa göre bir aylık ödenecek tutarlar belirlenmiştir.

Söz konusu ürünler medula reçete provizyon sisteminden giriş yapılarak sadece eczanelerden temin edilmekte iken, 21.04.2015 tarihi itibariyle Tebliğde belirtilen tutarlar yaş gruplarına göre aylık olarak otomatik ödeme sistemiyle doğrudan hak sahiplerine ödenecek olup, hak sahipleri bu ürünleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir.

Sorularınızı Bize Yazın

Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama gibi çölyak hastalarına devlet yardımı ile ilgili tüm kritik hususları detaylı olarak izah etmiş bulunuyoruz. Çölyak Ödemeleri ile ilgili tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

  Doğum Borçlanması Ne Kadar Kadınların Emeklilik Durumu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. Ezgi dedi ki:

  1 yıldır aldığım çölyak paramı doktora yeniletmem ve evrakımı SSK’ya vermeme rağmen 3 aydır alamıyorum kimi arayıp sorsam bir sonuç alamıyorum. Verilen ücret 1 aylık ekmek giderimi dahi karşılamazken bu tarz aksaklıklar neden oluyor bilemiyorum. İzlemem gereken yolu söylermisiniz?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Ezgi Hanım. Kamu bürokrasisinde bu tarz sorunların yaşanması ülkemizde alışılmış bir durum. Vazifesini layıkıyla yerine getirmeyen kamu çalışanları sebebiyle vatandaşlar mağduriyet yaşıyor. Durumunuzu detaylı olarak anlattığınız bir şikayeti BİMER’e yazmanız bu durumda fayda sağlayacaktır. Şikayet yazınızda, başvurduğunuz kurumun ilgili şubesini, biliyorsanız görevli memurun adına kadar detaylı olarak mutlaka yazın. Normal şartlar altında vatandaşların işlerini savsaklayabilen kamu çalışanları, BİMER şikayeti olduğunda işlerini tam da olması gerektiği gibi yapmaya başlıyorlar birden. BİMER’e şikayet nasıl yazılır bilmiyorsanız konu hakkında daha önce yayımladığımız makalemizi Bilgi Bankası kategorisine girerek okuyabilirsiniz. Şikayet yazınızda dikkat etmeniz gereken husus üstüne basarak tekrar edelim. Aksaklığın yaşandığı birim ya da şubeyi net olarak, hatta memurların ismini vererek yazın.

 2. Tuğçen dedi ki:

  Merhabalar kzım 6 aylık ve pku hastası ve bizde çölyak metobolizma ödeneği alıyoruz.İlk ay yarım olmak üzere 60lira alırken kasım ve aralık ayları için 46tl aldık.Bunda bir yanlışlık var mı acaba?Ücretler neye göre belirleniyor?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Tuğçen Hanım. Metabolizma ödeme tutarları SGK tarafından belirleniyor. İlk ay aldığınız tutar, rapor tarihinden başlayarak ödeme tarihine kadar geçen sürenin 1 aydan fazla olması sebebiyle olabilir.

 3. Dilek dedi ki:

  Para hastanın üzerine yatmiyormus çalışanın üzerine yatiyormus ben çalıştıktan sonra kendi ihtiyacimi zaten alırım çok saçma geldi bu sistem bana

 4. Dilek dedi ki:

  Merhabalar çölyak raporu verdi doktor sgk ya basvurucam yanımda götürmem gereken rapor haricinde baska bi evrak varmı ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım. Başvuruda 2 adet fotoğraf ve paranın yatırılacağı Ziraat Bankası hesap cüzdanı talep ediliyordu. SGK ve Zirast Bankası arasında imzalanan protokolle MOSİP hayata geçirilid. Yani hesap numarasına gerek olmadan ödemeler hak sahibi adına Ziraat Bankasına yatırılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken husus kimin sağlık sigortası üzerinden hizmet aldığınız. Kendi sigortanız varsa sizin adınıza yatırılır. Babanızın, eşinizin veya başkasının sigortası üzerinden sağlık hizmeti alıyorsanız sağlık hizmeti aldığınız kişi adına para yatırılır.

 5. Kader dedi ki:

  Merhabs. Bem colyak hastasiyim.30 yasindayim.ve babamin sigortasi uzerinden yararlsniyom
  Dha once sgk kendi adima acmis oldugum hesab nmarasini verdim.fakat hesabima yatmadi.babamin sigorta hesabina yatiyo. Kendi hesabima almak istiyorum.nasl yapabilirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Kader Hanım. Çölyak ödemesi hesabınızla ilgili bu hatayı SGK İl Müdürlüğüne gidip, bilgilerinizi güncelleterek düzeltebilirsiniz.

 6. aysun korkmaz dedi ki:

  Merhaba; özel hastaneden alınmış çölyak raporu SGK tarafından kabul ediliyor mu acaba? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Aysun Hanım. Çölyak raporları üniversite hastaneleri veya devlet hastanelerinden alınması gerekmektedir.

 7. Serdal oğul dedi ki:

  Çölyak hastası malulen emekli olurmuş

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Serdal Bey. Çölyak hastalığı tek başına malulen emekli olmayı sağlamaz. Ancak Çölyakla birlikte başka işgücü kaybına sebep olan rahatsızlıklar da varsa malulen emekli olma ihtimali doğar.

 8. emine dedi ki:

  daha önce çölyak param yatırıldığı halde 3 aydır yatırılmıyor.Raporumu yenilediğim halde yatırılmamış.Sizce ne yapmam gerekli.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım. Raporunuzu yenileyen sağlık kurumu çölyak ödemesi için SGK’ya gerekli bildirimi yapmadığı ihtimali akıllara geliyor ilk olarak. İlgili sağlık kurumuna giderek bu durumun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bundan sonuç alamamanız halinde SGK İl Müdürlüğüne giderek raporunuzu bizzat ibraz edebilirsiniz.

 9. şeyma dedi ki:

  Çölyak olupta iyileşen biri var mı ki her yıl yeniden rapor istiyor.Bu hastalığın tedavisi yok ve bunu herkes biliyor.Devletin yaptığı saygısızlıktan başka birşey değil…

 10. Zübeyir Atan dedi ki:

  Merhaba. Benim 5 yaşında buğday alerjisi oğlum var. Çölyaklılar gibi beslemem lazım. Devlet desteği için bir düzenleme yok diye biliyorum.
  Bu konuda ne yapabilirim?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Zübeyir bey. Buğday alerjisi için devlet tarafından yapılan bir ödeme yok. Ancak maddi sıkıntılarınız söz konusuysa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 11. Şerife dedi ki:

  Çölyak

 12. Şerife dedi ki:

  Ben bagkurluyum çok hak ödemesi yapilir mi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Şerife Hanım. Sosyal güvenceli olmak çölyak ödemelerine etki etmez. Raporunuz varsa çölyak ödemesi için başvurabilirsiniz.

 13. Gül dedi ki:

  Eylül ayında çölyak raporu aldım sgkya bildirdim ancak param yatmadı.170 ı aradım işverene onaylatmak gerekiyor dendi.isverende sistemde yok diyor.konuyla alakalı yardımcı olurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   İşvereninizin sistemde yok derken neyi kastediyor tam olarak anlamış değiliz. Konu hakkında daha detaylı bilgi vermeniz halinde sorunuza bir cevap vermemiz mümkün olacaktır.

 14. Berk dedi ki:

  Bana daha yeni çölyak teşhisi konuldu. E devletten baktım ama orada ödeme bulunmamaktadır yazıyor şuan yapmam gereken işlemler nelerdir acaba ? Birde rapor hangisi oluyor .

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Çölyak ödemesi alabilmek için raporunuzla birlikte SGK’ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Şayet 18 yaşın altındaysanız ödemeler sizin değil ebeveyniniz adına yapılır.

 15. Serap dedi ki:

  Colyak hasimato polinorapati fibromiyalji panil atak olan bir kisi engelli raporu alabilirmi?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Serap Hanım. Sorunuzda saydığınız tüm rahatsızlıklara engelli raporu verilmekte. Engelli raporu alabilmek için en az yüzde 40 iş gücü kaybı olduğunun engelli heyet sağlık kurulunca tespit edilmiş olması gerekiyor. Burada önemli olan hastalığın hangi seviyede olduğu. Mesela çölyak hastalığında kişinin yaşam kalitesini ne kadar etkilediğine göre yüzde 75’e kadar işgücü kaybı verilebilmekte. Tabi bu saydığınız hastalıkları olan her kişi engelli raporu alabilir anlamına gelmez bu. kararı kişinin hastalık durumuna bakarak engelli sağlık kurulu verir.

  2. Arzu dedi ki:

   Mrb arzu ben
   Yaklasik 3 ayn once ogrendim colyak hastasi oldgumu 2 kez aldim bu yardim parasini ve bu ay yatmadi neden oldugunu bilemiyorum cunku raporum daha cok yeni sebebini ogrenebilirmiyim rica etsem tsk ederim simdiden urunlerimiz cok pahali oldugu icin bi nebze olsun faydasi oluyordu

  3. admin dedi ki:

   Kesilme sebebi bireyseldir ve bunu ancak bağlı bulunduğunuz SGK merkezi ile bizzat irtibat kurarak öğrenebilirsiniz.

 16. Serap dedi ki:

  Merhaba bugun colyak raporu ile basvuranlar nezaman maas alabiliyor. Ve ben hesap nosu vermedim ptt den isme yatiyormu.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Serap Hanım. Çölyak ödemesi için hesap numarası vermenize gerek yok. PTT’ye isminize yatırılacaktır. Çölyak ödemeleri her ayın 8’i ila 14’ü arasında yapılmaktadır.

 17. Arzu dedi ki:

  20yaşındayım, çalışmıyorum sgk babamın üzerinden faydalanıyorum. Başvuruda yanımda babam olmalı mı ya da verdigim banka hesap numarası babamın üstüne mi olmalı? İkametim beşiktaşta, beşiktaş sgkdan mı basvuru yapmalıyım?

  1. admin dedi ki:

   iyi günler Arzu Hanım. Çölyak metabolizma ödemesi için ikametinizde başvuru yapmak gibi bir zorunluluk söz konusu olmasa da ikametiniz olan Beşiktaş SGK’dan yapmak sizin için avantaj sağlayacaktır. Başvuru esnasında sağlık güvencesinden faydalandığınız babanızın yanınızda olması zorunlu değil. Başvuru esnasında sizden hesap numarası isteyeceklerdir. Kendi adınıza olan bir hesap numaranızı verebilirsiniz.

 18. ALİ dedi ki:

  Eşim Çölyak SGK çalışanı.Her ay Çölyak Ödeneği alıyor.. İşveren tarafından çıkış yapılması durumunda işsizlik maaşı bağlanması söz konusu. Eğer işsizlik maaşı aldığı taktirde çölyak ödemesi durdurulur mu?

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Ali bey,
   Öncelikle sorunuzdan anladığımız eşiniz çölyak hastası ve aynı zamanda SGK çalışanı olduğunu söylüyorsunuz. Çölyak ödemesi kişinin sigrota durumuna bakılmaksızın devlet tarafından ilk etapta sınırsız süre iken sonradan yapılan düzenleme ile her yıl rapor yenilenmesine göre verilen aylık maaştır. Bu ödeneği almak için sigortalı veya sigortasız olma durumu farketmez. Eşiniz her yıl raporunu yenilediği takdirde ister çalışıyor olsun ister işsizlik maaşı alıyor olsun bu ödemeyi almaya devam eder.

 19. Merve dedi ki:

  Ben 18 yasimi doldurdum almak istiyorum babamin üstüne ne yapmaliyim

  1. admin dedi ki:

   Babanızın üzerine olan çölyak ödemesini daha önceden alabileceğinizi yazmıştık. Bunun için bulunduğunuz ildeki veya ilçenizdeki SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.

 20. Merve dedi ki:

  Ben bu ay 18 yaşıma girdim babam çekiyordu normalde şimdi ben cekebilrmiyim artık babam çekemez mi

  1. admin dedi ki:

   Bu durumda arzu ederseniz ödemenizi siz alabilirsiniz ya da babanız aynı sekilde alabilir.

  2. Musa dedi ki:

   Admin çölyak parası 2018 itibariyle ne kadar oldu bilgin var mı

  3. admin dedi ki:

   SGK yeni tutarları henüz açıklamadı. Açıklama yapıldığında sitemizden paylaşacağız.