Çölyak Metabolizma Ödemesi Sorgulama

Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama gibi sorular bu hastalıktan çocuğu, kendisi veya yakını muzdarip olanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan. Bir metabolizma rahatsızlığı olarak bilinen çölyak hastalığı, SGK tarafından alınan kararın ardından maaşa bağlandı. Çölyak hastalığına yakalanan kişi ya da kişiler, yaş gruplarına göre değişik miktarlarda yardım parası alabilecek. Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama nasıl yapılır gibi çölyak hastalarına devlet yardımı hakkında tüm bilinmesi gerekenler yazımızın devamında.

SGK tarafından Çölyak hastalarına yapılacak olan yardım parasının süresi ise sınırsız olarak belirlenmiştir. Ancak bu yardımın alınması için belirli şartların yerine getirilmesi, daha doğru bir cümle ile belirli şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki kişinin yaşadığı çölyak rahatsızlığı ile ilgili rapor almasıdır. SGK tarafından kabul görecek olan Çölyak hastalığını belirleyen rapor, Devlet hastanelerinden ya da Üniversite hastanelerinden alınmalıdır.

Çölyak Parası Sorgulama

Çölyak metabolizma ödemesi için her ayın 8’i ile 14 arasında Ziraat Bankası şubelerinden alınabilmektedir. Çölyak hastalığı için ödenen yardım parasını ise E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Eğer henüz E-Devlet şifreniz bulunmuyor ise en yakın PTT şubesini ziyaret ederek 2 TL bedel karşılığı şifrenizi alabilirsiniz. Eğer PTT üzerinden şifre alma işlemini gerçekleştirmek istemiyorsanız, kullandığınız internet bankacılığı bilgileri ile yine sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden çölyak parası sorgulama işlemi yapmak için BURAYA tıklayın. Açılan sayfada ilk olarak Kimlik Bilgilerimi Doğrula sekmesine tıklayarak giriş sayfasına geçiş yapın. Giriş sayfasında TC no ile E Devlet şifrenizi ilgili kutulara eksiksiz olarak girdikten sonra Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Sisteme giriş yap sekmesini tıkladığınızda çölyak parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Not: Aldığınız rapor 2 yıl olsa dahi, SGK tarafından 1 yıl olarak kabul görecek, ertesi yıl raporu tekrar almanız gerekecektir. Bunun amacı ise iyileşme gösteren kişilerin haksız maaş almalarının önüne geçilmesidir.

colyak parasi

colyak parasi

Çölyak Hastalığı Yardımı Başvurusu

Çölyak hastalığı olan kişinin bu yardımdan faydalanması için başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Başvuru işlemlerine geçmeden önce 18 yaşın altındaki hastalar için önemli bir açıklamada bulunmak istiyorum. Eğer 18 yaşın altındaki biri bu rahatsızlığı yakalanırsa, SGK’lı anne ya da babası üzerinden bu yardımı alabilir, ödemeler SGK’lı kişinin adına yapılmaktadır.

  İş Göremezlik Raporu

Başvuru için ;

 • Çölyak rahatsızlığına dair rapor aslı (Fotokopisinin sizde kalması faydalı olacaktır)
 •  2 adet resim,
 • Ziraat Bankası hesap cüzdanı fotokopiniz,
 • Kimlik fotokopisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

SGK Çölyak Parası Ne Kadar

(Değişik: 21/04/2011-27861/10 md. Yürürlük :21/04/2015)
6.2.16- Doğuştan Metabolik Hastalıklar ile Çölyak Hastalığı
(3) Çölyak hastalığında; gastroenteroloji uzman hekimi tarafından 1 yıl süreli rapor düzenlenir. Bu hastaların kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formüllü un içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.); gastroenteroloji uzman hekimi tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak 2017 yılı itibariyle bir aylık;
a) 0-5 yaş için: 78,75 TL
b) 5-15 yaş için: 120 TL
c) 15 yaş üstü için: 108,75 TL tutar ödenir

Uygulama Detayı

21.04.2015 tarih, 29333 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren „Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Sağlık Uygulama Tebliğinin “Doğuştan Metabolik Hastalıklar ile Çölyak Hastalığı” başlıklı maddesi yeniden düzenlenmiştir. İlgili maddenin 2. ve 3. fıkralarında belirtilen hastaların, kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formül içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.) için yaşa göre bir aylık ödenecek tutarlar belirlenmiştir.

Söz konusu ürünler medula reçete provizyon sisteminden giriş yapılarak sadece eczanelerden temin edilmekte iken, 21.04.2015 tarihi itibariyle Tebliğde belirtilen tutarlar yaş gruplarına göre aylık olarak otomatik ödeme sistemiyle doğrudan hak sahiplerine ödenecek olup, hak sahipleri bu ürünleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir.

Sorularınızı Bize Yazın

Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama gibi çölyak hastalarına devlet yardımı ile ilgili tüm kritik hususları detaylı olarak izah etmiş bulunuyoruz. Çölyak Ödemeleri ile ilgili tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

  Corona Virüs Bilgilendirme Sitesi Açıldı mı? Site Linkine Nerden Ulaşabilirim?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben çölyak için SGK ya gittim Bağkurluyum.bağkur borcunuz var diye kesmişler bunun dayanağı var mı birde borç Ödenirse geçmişte başvuru yapıldığı için yatmayan paralar yatar mı teşekkürler

 2. Zeynep dedi ki:

  Mrb.bu ay çölyak odenegjm yatmamış.her ay düzenli olarak yatiyordu.raporumu da Eylül 2018 de yenilettip teslim etmiştim SGK ya.

  1. admin dedi ki:

   Konuyu bağlı olduğunuz SGK hizmet merkezi ile görüşmeniz gerekiyor. Yatırılmamasının sebebini ancak onlar söyleyebilir.

 3. enis dedi ki:

  her ayın kaçında yatıyor

 4. Türkmen dedi ki:

  Raporumuzu nereye vermemiz gerekiyor ve bn sadece hastaneye verdim SSK ya vermem gerekiyor mu

  1. admin dedi ki:

   SGK’ya bildirim yapmanız gerekir.

 5. Samet dedi ki:

  Meraba bizim bu ödenekten haberimiz yoktu takı e.Devlet ten öğrenene kadar bu yatırilan ödeneğin geçmiş ödemesini alabiliyormuyuz saygilarimla……

  1. admin dedi ki:

   Geçmişe yönelik ödeme ne yazık ki söz konusu değil.

 6. امراه dedi ki:

  Her ay düzenli olarak yatırılmakta olan 108.75 kr Çölyak metabolizma parası bu ay 43 tl olarak yatırıldı harhangi bir sıkıntı mı var yoksa rapor süresi etkiliyor mu?

 7. Songül dedi ki:

  Sgk ‘nın ödediği 108 tl hicbir sekilde colyak ürünlerine yetmiyor istedigimizi rahat rahat alamiyiriz cafe acilmis ama cok pahalı ya oranin fiyatlarını düşürün ya da maaşı lutfen biraz destekçi olun görmezden gelmeyin gereğinin yapılmasını arz ederim

 8. Songül dedi ki:

  20 yaşındayım Çölyak hastasıyım sgk nin verdiği 108 tl yetmiyor hangi alış veris merkezine gitsek yiyecekleri çok pahalı almakta zorlanıyorum.

 9. halil dedi ki:

  Merhaba benim oglum 3 yasida colyak hastasi raporumuz var gerekli yerlere verdik bu ay parsmiz ptt ye ve ziraat bankasina yatmadi hangi gunler yatiyor acaba

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. SGK ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılır.

 10. İsmail Alma dedi ki:

  Eşim çölyakla her ay ptt den 108/75 kr ödenek aliyordum bu ay 91/20 krus ödenek verdiler bir sorun mu var aceba

  1. admin dedi ki:

   Kesintinin sebebini ancak SGK verebilir. SGL İl Müdürlüğüne konu hakkında başvuru yapmanız gerekiyor.

 11. Ayse dedi ki:

  Bir diger sorum kocasinin gecici bagkur borcu yuzunden colyak odenegi alamayanlar borc kapaninca alamadigi odenekleri alirmi bunun icin ne yapmak gerekir.

 12. Ayse dedi ki:

  Ablamin çölyak raporu var fakat odenekten sonradan haberi oldu. Geçmiş raporlu gunlerin odenegini alabilirmi. Alabilirse nereye başvurması gerekir.

  1. admin dedi ki:

   Çölyak ödemeleri geriye yönelik olarak yapılmıyor.

 13. Rabia dedi ki:

  merhaba ben çölyak hastasıyım 20 yaşındayım sgk dan destek alıyorum ama babamın üzerine yatıyor.Babam yanımda olmadan da ptt den alamıyorum. Ama ben başka bir şehirde okuyorum o yüzden babamı her defasın da yanımda götüremem. Parayı kendim almak için ne yapmalıyım?

  1. admin dedi ki:

   Babanızın sigortası üzerinden sağlık hizmeti aldığınız için yardım babanızın adına yapılıyor. Kendi adınıza yatırılması için ancak sigortalı olarak çalışmaya başlamanızla olabilir. babanız parayı ikamet ettiği yerden aldıktan sonra size PTT veya bankaları kullanarak gönderebilir.

 14. Serdal oğul dedi ki:

  Merhaba admin nasılsın bir sene önce bana ankilozan sipondilit teşhisi konuldu bu zamana kadar bu hastalığa sahip başka kimseyle tanışamadım bana bu konuda yardımcı olurmusun insanlarla konuşup dertlesmek ve bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

 15. SULTAN dedi ki:

  Merhaba. Ocak ayı ödemesi olacak mı ?

 16. SULTAN dedi ki:

  MERHABA. GENELDE HER SENE OCAK AYINDA ÖDEME YAPILMAYIP , ŞUBAT AYINDA İKİ ÖDEME BİRDEN YAPILIYORDU. 2018 DE DEMİ BÖYLE OLUCAK?

  1. admin dedi ki:

   Günümüz itibariyle ödeme planı değişikliği olduğuna dair herhangi bir açıklama yok. ödemeler geçtiğimiz yıllardaki gibi yapılacaktır.

 17. Ergun dedi ki:

  Merhaba benim kızım çölyak hastası ödenek için nasıl başvuru yapabilirim

  1. admin dedi ki:

   Başvurular SGK’ya yapılıyor.

 18. Serdal oğul dedi ki:

  Birde çölyak, ankilozan spondilit (romatizma)ve yüksek risk kemik erimesi malulen emekli edermi

  1. admin dedi ki:

   Malulen emeklilik için yüzde 60 işgücü kaybı olması gerekiyor. Rahatsızlıklarınızın seviyesi, ne kadar işgücü kaybına sebep olduğu ancak uzman hekimler tarafından tespit edilebilir.

 19. Serdal oğul dedi ki:

  Admin bey çölyak parası ne kadar olucak 2018 de

  1. admin dedi ki:

   Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, çölyak ile ilgili daha önce kurulan meclis araştırma komisyonu çalışmalarını tamamladı. çalışmalar sonucunda çölyak rapor süresinin 2 yıla çıkarılması ve ödemelerin artılması yönünde görüş bildirildi. hazırlanan tasarı meclis gündemine gelip tasarılaşması bekleniyor. Bu yıl içinde ödemelerde artış olması büyük ihtimal ama ne zaman olacağı henüz kesinleşmiş değil.

 20. Dilek dedi ki:

  Admin benim anlamadığım konu burda bazı kişiler yazmışki 18 yaşıma girdim babamın üstünden alıp kendi üstüme alabilirmiyim yazmis sizde evet demissiniz ee ben evliyim eşimin üstüne yatirilcakmis ne alaka o zaman 18 yaşındaki çocuğun sigortasi olmadan kendi üstüne nasıl alıyor babasının sigortasından yararlandığı halde

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım. Yanlış anlamayı düzeltelim önce. Çölyak ödemesi, kimin sigortası üzerinden sağlık hizmeti alınıyorsa onun adına yatırılır. Siz evli ve çalışıyorsanız kendi üzerinize alabilirsiniz. Ancak çalışmıyor ve eşinizin sigortası üzerinden sağlık hizmeti alıyorsanız eşinizin adına olur.