Dosya Masrafı İadesi Sorgulama E Devlet

Dosya masrafı iadesi sorgulama, tüketici hakem heyetine dosya masrafı iadesi başvurusu yapanların başvurularının durumunu takip etmeleri için sunulan bir hizmet.  E Devlet dosya masrafı sorgulama hizmeti, diğer e devlet sorgulama işlemlerine nazaran fazladan birkaç adım gerektiriyor. Hal böyle olunca da kredi dosya masrafı sorgulama işlemi bir miktar kafa karıştırıcı olabiliyor. Görsellerle sade ve anlaşılır bir dille e Devlet dosya masrafı iadesi sorulama işlemi nasıl yapılır sizin için kaleme aldık.

e devlet dosya masrafı iadesi sorgulama

Dosya Masrafı Geri Alma

Türkiye’deki bankalar uzun yıllar boyunca dosya masrafı adı altında, müşterilerine kullandırdıkları kredilerden fahiş oranda haksız kesintiler yaptılar. Bu duruma sessiz kalmayan bazı duyarlı vatandaşlar konuyu mahkemeye taşıdılar. Yaşanan hukuki sürecin ardından mahkemeler bu haksız fahiş kesintilerin geri ödenmesi yönünde karar aldı. Alınan bu mahkeme kararlarının Yargıtay tarafından da onanmasının ardından kredi dosya masrafı adı altında vatandaşlardan haksızca tahsil edilen bu paraların geri iadesi sürecinin önü açılmış oldu.

Yargıtay kararının ardından büyük bankaların siyasiler nezdinde yaptığı lobi faaliyetleri sonucunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bir yönetmelik hazırladı. Finansal Tüketicilerden alınacak Ücretlere Yönelik Usul ve Esaslar adlı bu yönetmelik 3 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikle bankalara, müşterilere kullandırdıkları kredinin binde 5’i oranın dosya masrafı alma yasal hale getirildi. Tüm bu gelişmeler sonrasında 3 Ekim 2014 tarihinden sonra çekilen kredilerlerde binde 5’i aşan dosya masrafları, bu tarihten önce çekilen kredilerde ise dosya masraflarının tamamının tahsil edilebilmesi durumu söz konusu.

Dosya Masrafı iadesi Sorgulama İşlemi

Yargıtay’ın almış olduğu kararlar olmasına rağmen bankalar, yıllarca haksız şekilde kestikleri dosya masrafı bedellerini müşterilerine geri vermeye yanaşmadılar ve hala da yanaşmıyorlar. Geçmiş yıllarda kredi çekenlerin, dosya masrafı geri alma için bankalara yaptığı başvuruları bankalar istinasız olarak hukuksuz bir şekilde olumsuz yanıtlıyor. Kredi çekenlere ise dosya masrafını geri almak için tüketici hakem heyetine başvurmak kalıyor. Tüketici hakem heyetine yapılan dosya masrafı iadesi başvurularının sonuçlanması ise genellikle bir yılı buluyor. Bankaların tam olarak arzuladıkları şey de tam olarak işte bu. Sürecin uzaması ve sizin dosya masrafı geri almaktan vazgeçmeniz. Sizin bu durumda yapmanız gereken vazgeçmeyerek hakkınız olan paranızı bankadan tahsil etmek.

  İsteğe Bağlı Sigorta Primi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

Şayet Tüketici Hakem Heyetine dosya masrafı geri alma başvurusu yaptıysanız, artık yapmanız gereken başvurunuzun sonucunu takip etmek. Kredi başvuru sonucunun takip edilebilmesi için e Devlet sistemi üzerinden dosya masrafı iadesi sorgulama hizmeti sunuluyor. Kamu hizmetlerinin elektronik ortama taşınması çalışmaları neticesinde çok sayıda devlet hizmeti sorgulama işlemi neredeyse tek bir adımda TC ile e Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Ancak ne yazık ki dosya masrafı iadesi sorgulama işlemi birkaç aşamada gerçekleştirilebiliyor ve hal böyle olunca sorgulama işlemi bir miktar kafa karıştırıcı olabiliyor.

Adım Adım E – Devlet Dosya Masrafı iadesi Sorgulama Nasıl Yapılır

E devlet sistemi üzerinden TC ile dosya masrafı iadesi sorgulama işlemi nasıl yapılır, adım adım sade ve anlaşılır bir dille ve görsellerle destekleyerek anlatmaya başlayalım.

  1. Dosya masrafı iadesi sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle e Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığı e Devler şifrenizi alabilirsiniz.
  2. E Devlet şifreniz varsa ilk yapmanız gereken sisteme giriş yapmanız. Sisteme giriş yapmak için BURAYA tıklayın. Ekranınıza gelen sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.dosya masrafı iadesi sorgulama 1
  3. Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıda gördüğünüz sayfa gelecektir. İlgili kutulara TC kimlik No ile e Devlet şifrenizi girdikten sonra Sisteme Giriş Yap seçeneğine tıklayın.dosya masrafı iadesi sorgulama 2
  4. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gördüğünüz sayfa açılacak. Sayfada yer alan Uygulamaya Git sekmesine tıklayın.dosya masrafı iadesi sorgulama 3
  5. Uygulamaya Git sekmesine tıkladığınızda ekranınıza aşağıda gördüğünüz yeni sekmede bir sayfa açılacak. Açılan sayfada gördüğünüz Tüketici Başvuruları yazısının üzerine tıklayın.dosya masrafı iadesi sorgulama 4
  6. Tüketici Başvuruları yazısına tıklamanızın ardından ekranınıza aşağıda resmini gördüğünüz sayfa açılacak. Açılan yeni sayfanın sol üst tarafında yer alan Tüketici Başvuru yazısına tıkladığınızda aşağı doğru 3 yeni seçenek açılacak. Bu üç seçenekten en altta yer alan Yapılan Başvurular yazısına tıklayın. Yapılan Başvurular sekmesine tıklamanızın ardından  sayfada Başvuru Başlangıç yazan kutucuğa hakem heyetine başvuru yaptığınız tarihten önceki bir tarihi girin. Başvuru Bitiş yazan kutucuğa ise günün tarihini girin ve ardından Sorgula butonuna tıklayın.dosya masrafı iadesi sorgulama 5
  Çalışan Anneye Doğum Parası

Sorgula butonuna tıkladığınızda kredi dosya masrafı iadesi sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

GÖZ AT:

Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne Zaman Yatar

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar

Dosya Masrafı Sorgulama Sonucu

Tüketici Hakem Heyetine yapılan kredi dosya masrafı iadesi başvurularının hemen hemen tamamı başvuru yapanın lehine sonuçlanmaktadır. Hakem heyeti tüketici lehine karar vermesinin ardından ilgili bankaya paranın 15 gün içerisinde ödenmesi için tebligat yollamaktadır. Buna rağmen bankalar bazen tebligat olmasına rağmen ödemeyi hak sahibine yapmayarak hukuksuzluğa devam ediyor. Tebligata rağmen dosya masrafı iadesi olmaması halinde Tüketici Mahkemesine dava açmanız gerekiyor. Bankalar bu davaları kaybedeceğini bile bile bu yola başvuruyorlar. Sebep ise son derece açık, bankalar sizi bu şekilde uğraştırarak yıldırmak, dosya masrafını geri almaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar. Böyle durumlarda soğukkanlılığınızı yitirmeyin, eninde sonunda hakkınız olan dosya masrafı haracını yasal faizi ile geri alacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca Tüketici Mahkemesine dava açılması gözünüzü korkutmasın. Mahkeme sizin lehinize sonuçlanır ve tüm dava ve avukat masraflarınız banka tarafından ödenmek zorundadır.

Sorularınızı Bize Yazın

Kredi dosya masrafı iadesi sorgulama hizmeti nasıl kullanılır, sorgulama nasıl yapılır detaylı bir şekilde görseller ile anlatmış bulunuyoruz. Dosya masrafı sorgulama işlemi hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olması halinde yortumlar kısmına yazarak bize iletin. Konu hakkında uzman yazar ekibimiz tüm sorularınıza kıs sürede güncel bilgilerle yanıt vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.