Çölyak Metabolizma Ödemesi Sorgulama

Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama gibi sorular bu hastalıktan çocuğu, kendisi veya yakını muzdarip olanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan. Bir metabolizma rahatsızlığı olarak bilinen çölyak hastalığı, SGK tarafından alınan kararın ardından maaşa bağlandı. Çölyak hastalığına yakalanan kişi ya da kişiler, yaş gruplarına göre değişik miktarlarda yardım parası alabilecek. Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama nasıl yapılır gibi çölyak hastalarına devlet yardımı hakkında tüm bilinmesi gerekenler yazımızın devamında.

SGK tarafından Çölyak hastalarına yapılacak olan yardım parasının süresi ise sınırsız olarak belirlenmiştir. Ancak bu yardımın alınması için belirli şartların yerine getirilmesi, daha doğru bir cümle ile belirli şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki kişinin yaşadığı çölyak rahatsızlığı ile ilgili rapor almasıdır. SGK tarafından kabul görecek olan Çölyak hastalığını belirleyen rapor, Devlet hastanelerinden ya da Üniversite hastanelerinden alınmalıdır.

Çölyak Parası Sorgulama

Çölyak metabolizma ödemesi için her ayın 8’i ile 14 arasında Ziraat Bankası şubelerinden alınabilmektedir. Çölyak hastalığı için ödenen yardım parasını ise E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Eğer henüz E-Devlet şifreniz bulunmuyor ise en yakın PTT şubesini ziyaret ederek 2 TL bedel karşılığı şifrenizi alabilirsiniz. Eğer PTT üzerinden şifre alma işlemini gerçekleştirmek istemiyorsanız, kullandığınız internet bankacılığı bilgileri ile yine sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden çölyak parası sorgulama işlemi yapmak için BURAYA tıklayın. Açılan sayfada ilk olarak Kimlik Bilgilerimi Doğrula sekmesine tıklayarak giriş sayfasına geçiş yapın. Giriş sayfasında TC no ile E Devlet şifrenizi ilgili kutulara eksiksiz olarak girdikten sonra Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Sisteme giriş yap sekmesini tıkladığınızda çölyak parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Not: Aldığınız rapor 2 yıl olsa dahi, SGK tarafından 1 yıl olarak kabul görecek, ertesi yıl raporu tekrar almanız gerekecektir. Bunun amacı ise iyileşme gösteren kişilerin haksız maaş almalarının önüne geçilmesidir.

colyak parasi

colyak parasi

Çölyak Hastalığı Yardımı Başvurusu

Çölyak hastalığı olan kişinin bu yardımdan faydalanması için başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Başvuru işlemlerine geçmeden önce 18 yaşın altındaki hastalar için önemli bir açıklamada bulunmak istiyorum. Eğer 18 yaşın altındaki biri bu rahatsızlığı yakalanırsa, SGK’lı anne ya da babası üzerinden bu yardımı alabilir, ödemeler SGK’lı kişinin adına yapılmaktadır.

  Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Başvuru için ;

 • Çölyak rahatsızlığına dair rapor aslı (Fotokopisinin sizde kalması faydalı olacaktır)
 •  2 adet resim,
 • Ziraat Bankası hesap cüzdanı fotokopiniz,
 • Kimlik fotokopisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

SGK Çölyak Parası Ne Kadar

(Değişik: 21/04/2011-27861/10 md. Yürürlük :21/04/2015)
6.2.16- Doğuştan Metabolik Hastalıklar ile Çölyak Hastalığı
(3) Çölyak hastalığında; gastroenteroloji uzman hekimi tarafından 1 yıl süreli rapor düzenlenir. Bu hastaların kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formüllü un içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.); gastroenteroloji uzman hekimi tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak 2017 yılı itibariyle bir aylık;
a) 0-5 yaş için: 78,75 TL
b) 5-15 yaş için: 120 TL
c) 15 yaş üstü için: 108,75 TL tutar ödenir

Uygulama Detayı

21.04.2015 tarih, 29333 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren „Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Sağlık Uygulama Tebliğinin “Doğuştan Metabolik Hastalıklar ile Çölyak Hastalığı” başlıklı maddesi yeniden düzenlenmiştir. İlgili maddenin 2. ve 3. fıkralarında belirtilen hastaların, kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formül içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.) için yaşa göre bir aylık ödenecek tutarlar belirlenmiştir.

Söz konusu ürünler medula reçete provizyon sisteminden giriş yapılarak sadece eczanelerden temin edilmekte iken, 21.04.2015 tarihi itibariyle Tebliğde belirtilen tutarlar yaş gruplarına göre aylık olarak otomatik ödeme sistemiyle doğrudan hak sahiplerine ödenecek olup, hak sahipleri bu ürünleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir.

Sorularınızı Bize Yazın

Çölyak parası ne kadar, çölyak parası sorgulama gibi çölyak hastalarına devlet yardımı ile ilgili tüm kritik hususları detaylı olarak izah etmiş bulunuyoruz. Çölyak Ödemeleri ile ilgili tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

  İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  2017 de 108 tl olan ödeme.
  2021 da yine 108 tl ödeniyorsa,
  Enflasyon yok demektir yetkilileri tebrik ediyorum…

 2. Deniz dedi ki:

  Merhaba, bu ödemeyi belirli bir süredir alıyordum ancak kendiliğinden kesintiye uğradı şuan ne yapmalıyım tekrar ödemeyi alabilmek için ? 22 yasında ve öğrenciyim çapa da metabolizma hastalıkları kısmında takipli hastayım.

 3. Coskun dedi ki:

  colyak hastalarinada 1000tl lik yardim varmi?

 4. Murat dedi ki:

  SGK lı olup Bağkur borcu olan çölyak parası yatmıyor bu ne kadar doğrudur SGK birimi söyledi