Uzman Erbaş Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

Uzman erbaş eğitimde maaş alıyor mu, uzman erbaş (uzman çavuş – uzman onbaşı) olmayı düşünen gençlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri hiç kuşku yok ki. Uzman erbaş eğitim sürecinde maaşlar konusu ile ilgili olarak; uzman erbaş eğitimde maaş alıyor mu? Uzman çavuşlar eğitimde maaş alıyor mu? Uzman erbaş eğitim parası ne kadar? gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Uzman Erbaş

Türk Silahlı Kuvvetleri uzun yıllardır kademe kademe profesyonel orduya geçiş için adımlar atıyor. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarının en önemli ayağı askeri personelin profesyonelleştirilmesi. Bu bağlamda Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla sayıda uzman erbaş alımı yapıyor. Eskiden zorunlu askerlik yapanların icra ettiği muharip kadro görevlerinin büyük bölümünü artık uzman çavuşlar, uzman onbaşılar ve sözleşmeli erler icra ediyor.

UZMAN ÇAVUŞ BAŞVURU FORMU DOLDUR

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR

Uzman çavuş alımı, uzman onbaşı alımı faaliyetlerinin ve alınan personel sayısında artırıma gidilmesi çok sayıda gencimizi bu alımlara başvuru yapmaya yöneltti. Kutsal askerlik mesleğini icra etmek isteyen yüz binlerce gencimiz uzman çavuş başvuru formu ve uzman onbaşı başvuru formu doldurarak askerlik mesleğine ilk adımı atmayı amaçlıyor. Uzman erbaş başvurusu sonrasında mülakat sürecine tabi tutulan adaylardan başarılı olanlar eğitime alınıyor. Uzman erbaş eğitimi 4 yıl sürüyor. Uzman erbaş olmaya hazırlanan gençlerimiz, uzman erbaş eğitimde maaş alıyor mu sorusunun cevabını öğrenmek istiyor.

Uzman Erbaş Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

Uzman erbaş başvuru ve alım süreci hakkında genel olarak bilgi verdik. Şimdi yazımızın asıl konusu olan uzman çavuşlar eğitimde maaş alıyor mu hususunda detaylara geçelim. Mülakatlarda başarılı olan adaylar 4 ay sürecek olan eğitim safhasına çağrılır. Uzman erbaş eğitimi için askeri birliği katılan adaylar ilk birkaç gün içinde sözleşme imzalar. Sözleşme imzalama genelde ilk üç gün içinde tamamlanır. Sözleşme imzalandıktan sonra uzman erbaş adayları maaş almaya hak kazanmış olur.

  Askerlik Tecil Ettirme

İLGİLİ KONULAR:

UZMAN ÇAVUŞLUKTAN MEMURLUĞA GEÇİŞ

UZMAN ÇAVUŞLUKTAN ASTSUBAYLIĞA GEÇİŞ

Uzman Erbaş Eğitim Süresi Maaşları Ne Kadar?

Uzman onbaşılar ve uzman çavuşlar eğitimde, normal görevdeymiş gibi maaş alırlar. Ortalama olarak uzman çavuşlar eğitimde 3100 TL maaş alırlar. Normal görevdeymiş gibi maaş almak ifadesi yanlış anlamalara sebep olmasın. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, kadro görevlerine, görev yaptıkları birliğe, birliğin bulunduğu yere göre maaşlarına ek ödemeler alırlar. Yani doğuda görev yapan, komando birliğinde görev yapan, jandarma olan, hudut birliğinde görev yapan, paraşütçü olan uzman çavuşlar daha yüksek maaş alır. Normal görevdeymiş gibi maaş alma derken kasıt, batı garnizonlarında bulunan bir birlikte, komando, paraşütçü veya jandarma olmayan bir uzman çavuş maaşıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere uzman çavuş ve uzman onbaşılar görevlerine göre maaşlarına ek ödemeler alır. Uzman çavuşlar bu ek ödemelerle birlikte 5700 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Uzman çavuşlara verilen bu ek ödemeler hangileri, hangi ek ödeme ne kadar, nerde görev yapan ne kadar maaş alır gibi konularda detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilirsiniz.

UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sorularınızı Bize Yazın

Uzman erbaş eğitim süresi maaşları hakkında tüm bilinmesi gereken hususları ayrıntıları ile izah etmiş bulunuyoruz. Uzman erbaş eğitim süresi maaşları konusu ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm hususları, cevabı aklınıza takılan tüm soruları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Deneyimli yazar ekibimiz siz okuyucularımızdan gelen tüm soruları hızlı ve en güncel bilgileri kullanarak doğru şekilde cevaplayacaklardır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 142 YORUM
 1. Furkan dedi ki:

  12 kasımda mülakata girdim ve Havacılığı kazandım çok şükür ne zaman egitime çagırırlar bekliyorum hala

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Öncelikle hayırlı olsun umuyoruzki en yakın zamanda sizi eğitime çağıracaklardır.

  2. Hüseyin dedi ki:

   Uzman erbaş olduktan sonra aşamalı olarak astsubay subay olunur mu

 2. Göökkkhaaann dedi ki:

  6 ay uzman er baş eğitimi sonunda toplu bir ödeme yapıldığı doğrumu toplu bi para alınıyor mu ?

  1. None dedi ki:

   Doğru

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba bn uzman erbas olmak için başvuru yaptım el taragimda 2 cm platin var bu problem olur mu herhangi bir engeli yok

 4. Uzman çavuş dedi ki:

  Allah yardım etsin o adamlara şehit mi olur diye düşüneceğine para düşünüyorlar allah hepimizi parayla boğsun

  1. erkan akkus dedi ki:

   Görüşünüzden dolayı teşekkürler.

  2. Yunus dedi ki:

   Merhaba ben jandarma uzmanlık için mülakata cagirildim yazılı sınav da ne sorulur kac soru olur yardımcı olabilir misiniz

 5. Pusnac dedi ki:

  Hanımlar tek derdiniz para mı? Allah’ım sizlere akıl versin önce sağlık sıhhat, ayıptır para derdinde olacağınıza kocanıza destek çıkın mesleği kolay mı sanıyorsunuz?

 6. Tugba dedi ki:

  Merhaba esim 19 ekimde uzman olarak egitime basladi ama subatin 8inde gelecek 4 bcuk ay surdu egitimi subat ayi maasinida alabiliyormu? Cnku 15i arasinda 7 gun kaliyor

  1. admin dedi ki:

   Silahlı kuvvetlerde çalışılan ayın değil çalışılacak ayın maaşı alınır. Ayrıca tayin yerine göre değişen miktarlarda yol harcırahı ödemesi de olur.

 7. zehra dedi ki:

  iyi akşamlar eşim 17 aralık 2018 de eğitime başladı eğitimde ilk maaşı ne zaman alır ocağın 15 ine yatarmı bilgi verirmisiniz?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Normal şartlar altında her ayın 15’i maaş günüdür. Herhangi bir teknik sıkıntı olmaması halinde ayın 15’inde maaşların yatırılması gerekmektedir.