Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik tecil ettirme işlemi çok sayıdaki vatandaşımızı son derece yakından ilgilendiren bir konu. Askerlik tecil ettirme konusuyla ilgili olarak özellikle internet ortamında çok sayıda eksik ve yanlış bilgi var ve bu durum büyük bir bilgi kirliliğine sebep olup insanları yanlış yönlendirebiliyor. Askerlik tecil ettirme ile ilgili olarak; askerlik nasıl tecil ettirilir, askerlik tecil şartları nelerdir, askerlik kaç yıl tecil edilebilir, askerlik kaç yaşına kadar tecil edilebilir soruları başta olmak üzere konuyla ilgili tüm merak ettikleriniz ve bilmeniz gereken hususları sizin için kaleme aldık.

askerlik tecil ettirme

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre 20 yaşını doldurmuş her Türk Vatandaşı erkek askerlik yapmakla mükelleftir. Askerlik vazifesinin yerine getirilmesi talep edilmesi halinde, ilgili kanun maddesinde sayılan hallerde geçici süre ile ertelenebilmektedir. Yapılan bu askerlik erteleme işlemine Askerlik Tecili denir.

İLGİLİ KONU:

ASKERLİK SORGULAMA – NE ZAMAN ASKERE GİDECEĞİM

Askerlik Tecil Ettirme Şartları

Askerlik tecili ile ilgili yaptığımız genel tarifin ardından askerlik tecil ettirme şartları konusundan bahsedelim şimdi de. Askerlik tecili hangi hallerde yapılır Askere Alma Kanununda sıralanmıştır. Öğrenim hayatının devam etmesi halinde ve sağlık sebebi ile askerlik tecil edilebilir. Ayrıca lisanslı sporcular, yüksek lisans ve doktora yapanlar, kardeşi veya abisi hali hazırda asker olanlar askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Yabancı ülkede çalışma ve oturma izni olanlar, yüksek öğrenim mezunlarından, yurt içinde veya yurt dışında bilimsel alanda yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları bilimsel kurum tarafından tasdik edilenler de askerliğini erteleme hakkına sahiptir.

Eğitim Sebebiyle Askerlik Tecil Ettirme

Eğitim öğretim hayatına devam edenler askerliği tecil ettirme hakkınsa sahiptir. Lise, yüksekokul, üniversite öğrencileri eğitim hayatları devam ettikleri sürece 29 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptir. Şayet 29 yaşına kadar lise, yüksekokul ve üniversiteden mezun olunmamış ve farklı bir geçerli mazeret olmaması halinde askerlik tecil edilemez ve askere gidilmesi gerekmektedir. Yüksek lisans ve doktora programına başlayanlar ile askerliğini 35 yaşına kadar tecil ettirme hakkınsa sahiptir.

Eğitim sebebiyle askerlik tecil ettirme konusu ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri açık öğretim askerliği tecil eder mi hiç kuşku yok ki. Eğitim sebebi ile askerlik tecilinde örgün eğitim veya açık öğretim arasında hiçbir fark söz konusu değildir. Açık öğretim okuyanlar, tıpkı örgün eğitime dahil olanlar gibi askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptir.

  Astsubay Maaşı

Sağlık Sebebiyle Askerlik Tecil Ettirme

İlgili kanunda askerlik tecili için sayılan diğer bir erekçe ise sağlık sebepleri. Yoklama Heyeti Hekimleri tarafından yapılan muayene sonucunda zamanla veya tedavi ile iyileşebilecek hastalığı olduğu tespit edilenler 1 yıl süreyle askerliğini tecil ettirebilir. Ayrıca aşırı kilolu olanlar da 1 yıl süre askerliğini tecil ettirmeleri mümkün. Geçici hastalık ve aşırı kilo sebepleriyle askerliğini tecil ettirenler tecil süresinin sonunda yeniden muayeneye girer. Aşırı kilo veya sağlık sorunu devam ettiği heyet tarafından görülenlerin askerliği yeniden tecil ettirebilir.

2017 Askerlik Tecil Süreleri – Askerlik Kaç Yaşına Kadar Ertelenir

Askerlik erteleme ile ilgili pek çok gencimizin cevap almak istediği bir soru da askerliği kaç yaşına kadar tecil ettirebilirim. Askerlik tecil süreleri, tecil gerekçesine göre değişiklik göstermektedir.

Askerlik kaç yaşına kadar tecil edilir madde madde sıralayalım şimdi de.

 • Lise, açık öğretim, ön lisans ve lisans öğrencileri eğitim hayatları sürdüğü sürece 29 yaşına kadar
 • Yüksek lisans öğrencileri ve doktora yapanlar 35 yaşına kadar,
 • Lisanslı sporcular profesyonel sporcular 33 yaşına kadar,
 • Yurt dışında oturum ve çalışma izni olanlar 38 yaşına kadar,
 • Kardeşi veya abisi asker olanlar, kardeş veya abinin askerliği bitene kadar
 • Bilimsel alanda yenilik ve ilerleme getirdikleri tasdik olunanlar 36 yaşına kadar askerliklerini erteletme hakkında sahiptirler.

Mezun Olduktan Sonra Askerlik Tecil Hakkı – Mezunların Askerlik Tecil İşlemleri

Öğrencilerin mezun olduktan sonra tecil ettirme hakkı belirli şartları taşıması halinde vardır. Doktora tamamlandıktan sonra, yüksek lisans veya üniversite bittikten sonra mezun olduğunuz okul, okulla ilişiğinizin kesildiğini Milli Savunma Bakanlığının ilgili birimine bildirir. Bu bildirimin ardından teciliniz sonlanmış olur. Mezuniyet sonrası tecil hakkından yararlanmak veya yoklama kaçağı durumuna düşmemek için 2 ay içerisinde askerlik şubesine başvurarak gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir.

 1. Lise mezunu olanlar, mazeretsiz olarak askerliklerini 3 yıl süre ile erteletme hakkınsa sahiptir. Bu 3 yıllık süre içerisinde şayet açık öğretim, yüksek okul ve lisans gibi üniversite eğitimine başlanması halinde askerlik yeniden ertelenebilir.
 2. Üniversite bittikten sonra mezunlar, ön lisans, lisans, açık öğretim fark etmeksizin 29 yaşını geçmemek kaydıyla mezun olduktan sonra 2 yıl daha askerliğini tecil ettirebilir.
 3. Yüksek Lisans mezunu olanlar veya doktorasını tamamlayanlar 35 yaşını geçmemek kaydıyla 1 yıl daha askerliğini erteletebilirler.
  2021 Subay Maaşları

 

Öğrencilikte askerlik yaş sınırı bu şekilde. Yukarıda belirttiğimiz yaşlar son sınırdır. Eğitim hayatınız devam etse dahi bu yaşlara geldiğinizde askere gitmeniz gerekmektedir. Şayet bu yaşlara gelip askerlik yoklamanızı yaptırmaz iseniz yoklama kaçağı durumuna düşersiniz.

Askerliğini bir süre daha erteletmek isteyenler büyük bir oranda açık öğretim fakültesine kayıt yaptırıyor. Bu kanuni bir hak ve kesinlikle suç değil. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus söz konusudur. Askerlik yoklamasını yaptırmayıp yoklama kaçağı durumuna düşmeniz halinde açık öğretim fakültesi öğrencisi olmak tecil için geçerli bir sebep değildir.

İkinci Üniversite Askerlik Tecil Ettiriyor Mu?

İkinci üniversite okumak askerliği tecil eder mi en fazla kafa karışıklığı yaratan ve hakkında yanlış bilgi sahibi olunan konu olarak dikkati çekiyor. İkinci üniversite, ilk mezun olunan üniversitenin dengi veya daha düşük seviyedeki bir eğitim kurumuysa tecil hakkı vermez. Yani dört yıllık fakülte mezunu olan birisi açık öğretime veya başka bir dört yıllık fakülteye kayıt yaptırırsa tecil hakkı kazanamaz. Ön lisans programından mezun olanlar dikey geçiş sınavına girmeleri halinde askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir

Askerlik tecili nerede yapılır, askerlik nasıl tecil ettirilir sorularını cevaplamaya başlayalım şimdi de. Askerlik tecil işlemleri askerlik şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Tecil işlemi için yerli askerlik şubesi veya ikametinizin askerlik şubesine gitmek gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Tecil işlemlerinizi herhangi bir askerlik şubesinden yaptırmanız mümkün. Askerlik tecil işlemleri online olarak e devlet sisteminden yapılması kesinlikle söz konusu değildir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi tecil işlemleri askerlik şubesinden yapılmaktadır. Tecil için askerlik şubesine gitmeden önce askerlik celp dönemi olup olmadığı konusuna dikkat etmeyi unutmayın. Tahmin edeceğiniz üzere askerlik celp dönemlerinde askerlik şubeleri son derece yoğun olmaktadır. Şayet yoklama veya tecil süresini geçme durumunuz yoksa celp döneminin bitmesini ve yoğunluğun azalmasını bekleyebilirsiniz.

Askerlik şubesine tecil için başvurduğunuzda şube çalışanları size doldurmanız için 2 adet form vereceklerdir. Eğer ki tecil isteğiniz sağlık sebebiyleyse sizden aile hekiminizden alınmış bir sağlık raporu istenecektir. İstenmesi halinde sağlık raporu, doldurduğunuz 2 adet form ve aşağıda sayacağımız tecil için gerekli belgeleri şube görevlilerine teslim etmenizin ardından şubenin iş yoğunluğuna göre 30 dakika ile 2 saat arasında tecil işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Tecil Yapılmazsa Ne Olur

Tecil yaptırılması gerektiği halde yaptırılmamasının doğal olarak yasal sorumlulukları vardır. Tecil işlemini yaptırmayan kişi askerlik yoklamasını da yaptırmadıysa yoklama kaçağı durumuna düşer. Askerlik yoklamasını yaptırıp tecil yaptırmadığı için askere gitmemiş durumuna düşerse bakaya olmuş olur. Tecil yaptırmama durumunda idari para cezası uygulandığı gibi hapis cezası ihtimali de söz konusu olabilmektedir. Para cezası uygulamasında yakalanan ve kendi gelen arasında da farklılıklar söz konusudur.

  Askerlik Borçlanması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bakaya; askerlik yoklamasını yaptırıp askere gitmemeye verilen isimdir. Bakaya duruma düşmüş bir kişi 2017 yılı itibariyle; 0-4 ay arasında kendi teslim olması halinde 369 TL, yakalanması halinde 1489 TL idari para cezası ile cezalandırılır. Bu para cezaları her yıl artırılmaktadır. 2018 yılı için para cezaları belli olduğunda burada sizinle paylaşacağız.

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler

 • Son mezun olduğunuz okuldan alınmış diploma ve 4 adet fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi
 • 6 adet vesikalık fotoğraf. Bazı askerlik şubelerinde web kamerası ile yerinde fotoğraf çekimi yapılmakta. Böyle olup olmadığına dair bir bilginiz yoksa yanınızda fotoğraf götürmeyi ihmal etmeyin.
 • Varsa ehliyet ve 2 adet fotokopisi

Liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavına girerek bir üniversiteye kayıt yaptıranların tecil işlemi yapmasına gerek yoktur. Kayıt yaptırdığınız okul, otomatik olarak kayıt bilgilerinizi askerlik şubesine iletir ve tecil işleminiz gerçekleşir.

Askerlik Tecil Ettirme Son Tarih

Askerlik tecil ettirme son tarih meselesi yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşmemeniz için veya bir kez daha askerliğinizi erteleyebilmeniz için son derece kritik bir öneme haiz konu olarak ön plana çıkıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra otomatik olarak teciliniz sonlanmaktadır. Mezun olduğunuz okulunuz, okul ile ilişiğinizin kesildiğini Milli Savunma Bakanlığına bildirir ve teciliniz sona ermiş olur. Yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşmemek için veya tekrar askerliğinizi tecil ettirmek için mezun olduktan 2 ay sonra askerlik şubesine giderek gerekli işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Sorularınızı Bize Yazın

Askerlik erteleme konusu ile ilgili olarak; askerlik nasıl tecil ettirilir başta olmak üzere askerlik tecil ettirme son tarih, askerlik erteleme için gerekli belgeler,askerlik tecili kaç yaşına yapılır gibi lise mezunu, üniversite mezunu ve yüksek lisans mezunu olanları son derece yakından ilgilendiren soruları son derece detaylı olacak şekilde cevaplamış bulunuyoruz. Konu ile ilgili tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Tecrübeli ve yetkin yazar kadromuz tüm sorularınızı çabuk ve doğru şekilde yanıtlayacaklardır.

Onlinesorgula.gen.tr ailesi olarak askerlik ile ilgili tüm konuları yakından takip edip okurlarımızı güncel olarak bilgilendirmekteyiz. Askerlik ile farklı bir konuda bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duymanız halinde ilgili makalelerimi okuyabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. Osman degirmenciler dedi ki:

  28/11/2001 doğumlu açık öğretim okuyan çocuğum var.askerliğini tecil ettirmesi gerrkiyormu

 2. Ahmet dedi ki:

  #Tecilhakkımızıgeriverin
  twitter tag
  https://chat.whatsapp.com/LxP7Mlb1xFlC60E7fdrVSr
  wp grubumuza gelebilirsiniz 22 yaş mağduruyuz üniverste sınav giremiyoruz desteklerinizi bekliyoruz

 3. Fatih dedi ki:

  Merhabalar yaş 22 tecil yapabilirmiyim acık lise ful aktifim