Sözleşmeli Er Nasıl Olunur

Sözleşmeli er nasıl olunur, çok sayıda gencimizin cevabını merak ettiği bir soru. Türk silahlı Kuvvetleri profesyonel orduya geçiş projesi kapsamında çok sayıda sözleşmeli er alımı yapıyor. Sözleşmeli erlik konusu ile ilgili olarak; sözleşmeli er nedir? Sözleşmeli er ne iş yapar? Sözleşmeli er olmak için başvuru şartları neler? Kimler sözleşmeli er olabilir? Sözleşmeli Er Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?Sözleşmeli er nasıl olunur? Gibi sözleşmeli er olmak konusu ile ilgili akıllara gelebilecek tüm soruların cevabı yazımızda. Ayrıca yazımızın içinde bulunan Sözleşmeli Er Dilekçe Formunu indirebilirsiniz. Sizde sözleşmeli er olmak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Sözleşmeli Er Nedir? Sözleşmeli Er Ne İş yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri, uzun süredir profesyonel orduya geçiş üzerine projeler üretiyor ve bunun için çeşitli adımlar atılıyor. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarının en önemli uygulamalarından biri de sözleşmeli er alımı. TSK günümüze kadar çok sayıda sözleşmeli er istihdam etti. Uygulamada başarılı sonuçlar elde edilmesi ile birlikte sözleşmeli er alımı 2018 yılında da devam edecek.
Sözleşmeli er başvurusu eskiden her kuvvetin kendi internet sitesi üzerinden yapılıyordu. Ancak yapılan değişiklikle sözleşmeli er alımı başvuruları merkezi olarak Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılıyor.

Sözleşmeli Er Başvurusu yapmak için BURAYA tıklayın.

Sözleşmeli Er Dilekçe Formu (Örneği) İNDİR

Zorunlu askerlik kapsamında, mükellef askerlerin yaptığı görev ve hizmetleri ücret karşılığında yapan askeri personele sözleşmeli er denir. Sözleşmeli er profesyonel askerdir, normal askerlerin vatan hizmeti olarak yaptıkları tüm görevleri yapar ve karşılığında maaş alır. Sözleşmeli erlikte ilk sözleşme 3 yıl, ikinci sözleşme 4 yıl olarak yapılır. Bu 7 yıllık hizmet esnasında uygun şartları taşıyanlar sınava girerek uzman çavuş veya astsubay olabilirler. Ayrıca 7 yıllık hizmet süresini tamamlayan sözleşmeli erler, TSK’da veya diğer kamu kurumlarında uygun şartları taşımaları halinde memur olarak atanabilirler. Sözleşmeli erlerin uzman çavuş, astsubay ve memur olmaları ile ilgili bilgiler yazımızın en son bölümünde. Sözleşmeli er ne kadar maaş alır, sözleşmesi biten er ne kadar ikramiye alır detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda linkini verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

  Askerlik Borçlanması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İLGİLİ KONU:

SÖZLEŞMELERİ ER MAAŞI NE KADAR – SÖZLEŞMELİ ER MAAŞ VE İKRAMİYESİ

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları Nelerdir?

Şimdi de kimler sözleşmeli er olabilir konusundan bahsedelim. Sözleşmeli er olmak için aranan şartlar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
 2. En az ilkokul mezunu olmak
 3. Askerliğini yapmış olanlar için 25 yaşını bitirmemiş olmak. Askerliğini yapmamış olanlar için 20 yaşından gün almış, 25 yaşını bitirmemiş olmak. Mahkeme kararı ile yapılan yaş küçültme veya büyütme işlemi başvuruda dikkate alınmaz. Şayet yaş düzeltmesi yapıldıysa düzeltme yapılmadan önceki yaş dikkate alınır.
 4. Türk Silahlı Kuvvetlerinden veya askeri okullardan herhangi bir sebeple çıkarılmamış olmak
 5. Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve sözleşmeli er olarak çalışmamış olmak
 6. Taksirli suçlar haricinde herhangi bir suçtan 1 ay veya daha fazla hapis cezası almamış olmak
 7. Devlet güvenliğine tehdit oluşturan yapı, oluşum organizasyon ve terör örgütleriyle bağlantılı olmamak
 8. Askerliğini yaparken müracaat edenler için Birlik Komutanlığından Sözleşmeli Er Nitelik Belgesi almış olmak
 9. Askerliğini yaparken, askerliğe elverişli değildir raporuyla teskere almamış olmak
 10. Sözleşmeli er boy kilo tablosunda belirtilmiş olan standartlar içinde bulunmak.(Sözleşmeli er boy kilo tablosu yazının sonunda)
 11. Eğitim öğretim sebebiyle herhangi bir kurum ve kuruluşa hizmet veya yükümlülüğü bulunmamak
 12. Ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, affa uğramış, hükmün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi;
 • Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, devlet kurumlarını aşağılama, halkı askerlikten soğutma, rüşvet, zimmet, iftira, irtikap, dolandırıcılık, sahtecilik, görevi kötüye kullanma, cinsel saldırı, fuhuş, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma gibi yüz kızartıcı haysiyet kırıcı suçlardan,
 • Askerliğini yapmış veya yapmakta olanlar için; emre itaatsizlikte ısrar, firar, üste veya amire fiili taarruz, fesat, isyan, üste mukavemet, üste hakaret suçlarından
 • Askeri Ceza Kanunun 148. maddesinde sayılan suçlardan hüküm almamış olmak şartları atanır.

İLGİLİ KONULAR:

UZMAN ÇAVUŞ NASIL OLUNUR- UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI

UZMAN ÇAVUŞ NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sözleşmeli Er Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yazımızın başında sözleşmeli olmak için askerliğini yapmamış olanlar, halihazırda asker olanlar, ve askerliğini yapmış olanların başvurabildiğini belirtmiştik. Saydığımız bu üç gruptan, sözleşmeli er başvurusu için gerekli belgelerin bazıları ortaktır. Askerliğini yapmakta olanlardan ve askerliğini yapmış olanlardan bazı ek belgeler istenir.

 • Sınava çağırma belgesi (internet sitesinden ön başvuru yaptıktan sonra başvurunun kabul edildiğini gösteren yazının çıktısı)
 • Sözleşmeli er başvuru dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 8 adet vesikalık fotoğraf
 • Adli sicil kaydı belgesi (Sabıka kaydı)
 • Eğer varsa; ehliyet, askeri ehliyet, başarı belgesi, fırıncı, aşçı elektrikçi gibi branşların diplomaveya kurs belgelerinin aslı ve bir adet fotokopisi
 • Askerliğini hali hazırda yapmakta olanlardan, birlik komutanından alınmış, sınıf ve branşını gösteren Kadro Görev Yeri Yazısı
 • Askerliğini hali hazırda yapmakta olanlardan, birlik komutanından alınmış Sözleşmeli Er Nitelik Belgesi
 • Askerliğini yapmış olanlardan, terhis belgesinin aslı ve askerlik şubesinde onaylatılmış bir adet fotokopisi
  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur – Sözleşmeli Er Mülakat Safhaları

Sözleşmeli er başvuru şartları ve başvuru için gerekli belgeleri saydıktan sonra şimdi de en önemli olan sözleşmeli er nasıl olunur konusunu anlatmaya başlayalım. İnternet üzerinden yapılan ön başvuru onaylanınca adaya mülakat için nereye ve ne zaman gelmesi gerektiği yönünde bilgilendirme de yapılır.

Sözleşmeli er mülakatı 4 aşamada yapılır.

 1.  Birinci aşama sözleşmeli er adaylarının evrak incelemesi ve kontrolüdür. Burada adayların, kendilerinden istenen evrakları tam ve eksiksiz olarak getirip getirmedikleri, belgelerdeki bilgilerin doğru olup olmadığı kontrol edilir. Evraklarının tam ve eksiksiz olduğu tespit edilen adaylar  ikinci aşamaya geçmeye hak kazanır.
 2.  İkinci aşama ön sağlık kontrolü aşamasıdır. Bu aşamada adayların genel görünüşleri ve genel sağlık durumları değerlendirilir, herhangi bir rahatsızlık veya hastalıklarının olup olmadığı tespit edilir.
 3. Ön sağlık kontrolü aşamasını başarıyla geçen adaylar fiziki yeterlilik spor mülakatı aşamasına alınırlar. Sözleşmeli er spor testinde adaylar şınav, mekik ve 400 metre koşu branşlarında spor testine tabi tutulurlar.
 4. dördüncü ve son aşama ise sözlü mülakat aşamasıdır. Sözlü mülakat aşamasında adaylar komisyon üyeleri ile yüz yüze görüşme yapar. sözlü mülakatta komisyon üyeleri adayları, genel görünüş, kendini ifade becerisi, diksiyon, kendine güven, konuşmada akıcılık yönünde değerlendirir.

Bu 4 aşamayı başarıyla geçen adaylar son olarak heyet raporu vermeye yetkili bir hastaneye sevk edilir. Burada Sözleşmeli Er Olur şeklinde heyet raporu alan adaylar, güvenlik soruşturmasında da bir sakıncaları olmadığı tespit edilirse sözleşmeli er olmaya hak kazanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

GARDİYAN NASIL OLUNUR- GARDİYAN OLMA ŞARTLARI

GARDİYAN NE KADAR MAAŞ ALIR – GARDİYAN MAAŞLARI

Sıkça Sorulan Sorular

Sözleşmeli Er Memur Olabilir Mi?

sözleşmeli erler, 7 yıllık hizmetlerini tamamladıktan sonra, KPSS sınavına girmelerine gerek kalmadan, atanmak istenen memurluk için uygun kadro şartlarını taşıyorlarsa açıktan atama usulüyle memur olabilirler.

  Milli Savunma Üniversitesi Nedir? Nasıl Girilir? Puanı Kaç?

Sözleşmeli Erlikten Astsubaylığa Geçiş Mümkün Mü?

Sözleşmeli er astsubay olabilir mi sorusu okurlarımızdan en sık gelen soru. Sözleşmeli erler, 3 yıllık sözleşmeli erlik yaptıktan sonra uygun şartları taşıyorsa ve astsubaylığa geçiş sınavını kazanmaları halinde astsubay olabilir.

Sözleşmeli Erlere Beylik Silahı Verilecek Mi?

Sözleşmeli Er Kanunu,  sözleşmeli erlere beylik silahı verilmesine imkan tanımıyor. Sözleşmeli erlere beylik silahı verilebilmesi için Sözleşmeli Er Kanununda değişiklik yapılması gerekiyor. Günümüz itibariyle sözleşmeli erlerin beylik silahı alabilmesi için henüz bir mevzuat değişikliği çalışması söz konusu değil.

Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Geçiş Mümkün Mü?

Sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş mümkün. 3 yıllık hizmet süresinden sonra uzman çavuşluğa geçiş için başvuru yapılır. kurum amirleri ve birlik komutanlarının değerlendirmesi ve uygun şartlarınn taşınması halinde uzman çavuşluğa geçiş yapılabilir.

GÖZ AT:

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR ?

ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR? – 2018 ASTSUBAY MAAŞLARI

Sorularınızı Bize yazın

Sözleşmeli er nasıl olunur konusu ile ilgili olarak; sözleşmeli er nedir, ne iş yapar, sözleşmeli er başvuru şartları nelerdir,sözleşmeli er başvurusu için gereken evraklar nelerdir, başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruları ayrıntılı olacak şekilde cevaplandırmış bulunuyoruz. Sözleşmeli er nasıl olunur konusu hakkında tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yazarlarımız tüm sorularınıza doğru ve hızlı şekilde cevap vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 86 YORUM
 1. ismet dedi ki:

  merhaba ben 16.08.2018 sözleşmeli erliğe başvurdum kazandım eğitime ne zaman çağırılırm halen çağrılmadım bu normal mi admin bay/bayan

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Çağrının ne zaman yapılacağı konusunda net bir tarih vermek ne yazık ki mümkün değil. Bunun sebebi ise güvenlik soruşturması. Mülakatlarda başarılı olup sözleşmeli er olmaya hak kazananlar güvenlik soruşturmasına tabi tutulur. Eğitim başlangıç tarihine kadar soruşturma sonuçlanmamış olursa bir sonraki döneme kalma durumu söz konusu oluyor.

 2. Firat dedi ki:

  1 haftadar bakaya yim sozlemeli ere basvurdum sorun olurmu

  1. admin dedi ki:

   İlgili yönetmeliklerde bakaya ve yoklama kaçağı durumda olanların başvuru yapamayacağı şeklinde ifade var.

 3. Gazi dedi ki:

  23.12.1999 dogumluyum 2019 da 20 den gun alacam ve basvuru açılınca basvurma hakkim oluyor ama benim 2. Ayda yoklamam var normal gitmemek için tecil ettirecem sözleşmeliye başvurduğumda bu bana sıkıntı çıkarırmi? Ve 2. Olarak sozlesmeli er lige başvurunun açıldığında bana direk bildirim gelmesi için ne yapmam gerek bunun bildirimini veya bilgisini nasıl alırım?
  Ve sozlesmeli er olmak icin ne yapmam gerekecek dosya hazirlamam lazimmi?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. İlk olarak yoklama ve tecil işlemlerinizi ihmal etmeden mutlaka yaptırın. Yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşenler zaten sözleşmeli erlik başvurusu yapamaz. Tecil ettirmeniz sözleşmeli er başvurusunda hiçbir olumsuzluğa sebep olmaz. Sözleşmeli er alımlarını Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz.

 4. Özkan dedi ki:

  Hocam öncelikle selamın aleyküm sözleşmeli erde 3 yıl görev yaptıktan sonra uzman cavusluga geçiş için illa ki lise mezunu olmak gerekiyor mu yoksa komutanlara kalmış bir olay mı hani illa sen lise mezunu olacan diyorlar mi ben şuan açık lise okuyorum ama mezun olmam zor hani askerliği de yapmadım ne tavsiye edersiniz başvuruyum mu sozlesmeliye banna bi yol gösterseniz saygılarımla

  1. admin dedi ki:

   Uzman erbaşlıkta eğitim şartı bazı alımlarda lise mezunuyken bazı alımlarda ortaokul mezunu da olabiliyor. Tabi yıl sonra sonra geçiş şartlarında değişiklik yapılmış olabilir. Bu yüzden şayet imkanınız varsa lise diplomanızı almanız tüm sorunları ortadan kaldıracaktır.

 5. MARAZ ALI dedi ki:

  jandarma Beni yakaladi 15gun icinde subeye gel dediler bende gitmedim 98 dogumluyum orta okul mesunuyum OKUMUYORUM SIMDI acik ogretim lisesine kayit yaptirsam subeye gitsem tecil HAKIM VARMI

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Bu yıl kayıt yaptırırsanız tecil yaptırma şansınız olur.