Uzman Çavuş Olmak İçin Şartlar Nelerdir

Uzman çavuş olmak, ülkemizdeki çok sayıdaki gencimizin gelecek planları arasında yer alıyor. Haliyle gençlerimiz uzman çavuş olma ile ilgili olarak bilgiye ihtiyaç duyuyor. Uzman çavuş olma şartları nelerdir? Nasıl uzman çavuş olunur? Uzman çavuş alımı ne zaman? 2020 uzman çavuş alımı şartları neler? İlkokul mezunu uzman erbaş olabilir mi? Uzman erbaş olmak için boy ve kilo şartları neler? Gibi uzman çavuş olma ile ilgili akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Uzman çavuş olmak istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız, tüm bilmeniz gerekenler yazımızda.

uzman çavuş olmak için şartlar

Uzman Erbaş Nedir? Ne İş Yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri orduda profesyonelleşme, kadro görevlerinde yetişmiş personel devamlılığı sağlamak gibi maksatlarla 1986 yılından başlayarak uzman erbaş istihdam etmeye başladı. Uzman erbaş genel bir ifadedir ve uzman onbaşı ve uzman çavuşları kapsamaktadır. Uzman erbaşlar kadro görevlerini icra ederler ancak kanunen erbaş görevlerinin verilmesi de mümkündür. Ordumuz profesyonelleşme hedefinin gereği olarak her yıl bünyesindeki uzman erbaş sayısını artırmakta ve bunun için her geçen yıl sayısı artan uzman erbaş alımı yapmaktadır.

İLGİLİ KONULAR:

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

UZMAN ÇAVUŞLUKTAN MEMURLUĞA GEÇİŞ – UZMAN ÇAVUŞLAR NASIL MEMUR OLUR

UZMAN ÇAVUŞLUKTAN ASTSUBAYLIĞA GEÇİŞ

Uzman erbaşlar sözleşmeli olarak istihdam edilirler. Bir uzman erbaşın ilk sözleşmesi 2 ile 5 yıl arasında olur. İlk sözleşmenin tamamlanmasının ardından yapılacak sözleşme kişinin kendi isteğine göre en az 1 en fazla 5 yıl olacak şekilde yenilenebilir. Önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında uzman erbaş alımı artarak devam edecek. Uzman çavuş alımı ne zaman yapılacağına dair açıklama yayımlandığında güncel olarak sitemizden sizinle paylaşacağız. 2020 uzman erbaş alımı ilanlarını takip etmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuru Formu Doldurmak için BURAYA tıklayın.

Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı Başvuru Formu Doldurmak için BURAYA tıklayın.

Deniz Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı Başvuru Formu Doldurmak için BURAYA tıklayın.

Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı Başvuru Formu Doldurmak için BURAYA tıklayın.

Uzman Çavuş Olma Şartları Neler?

Aşağıda saydığımız uzman erbaş olma şartları Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Jandarma uzman erbaş alımlarını kapsamaktadır. Ancak jandarma uzman erbaş alımında yaş ve askerlik şartları 694 Sayılı KHK ile değiştirildi. Jandarma uzman erbaş alımı şartlarında yapılan değişiklikleri sonraki maddelerde detaylı olarak inceledik.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak
 • Müracaatın yapıldığı tarihte, terhisinin üzerinden 3 yıldan az süre geçmiş olmak
 • Erbaş veya er olarak askerlik yapmış olmak
 • Uzman erbaş alımı yapılan sınıf ve branşlar için aranan vasıflara sahip olmak
 • Müracaatın yapıldığı senenin 1 Ocak günü itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak
 • Daha önce askeri öğrencilikten ilişiği kesilmemiş olmak
 • Daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinde, subay yedek subay (asteğmen), astsubay, uzman jandarma (muvazzaf) veya uzman erbaş olarak görev yapmamış olmak
 • Taksirle işlenmiş suç fiilleri hariç olmak üzere affa uğramış, ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, zaman aşımına uğramış veya adli sicil kaydından çıkarılmış bile olsa herhangi bir suçtan hakkında hüküm verilmemiş olmak
 • Askerlik görevi boyunca emre itaatsizlikte ısrar, amir ve üste fiili taarruz, üste hakaret, isyan, fesat, mukavemet suçlarından hüküm almamış olmak
 • Askerlik görevi boyunca Askeri Ceza Kanunun 148. maddesinde sayılan suçlardan hüküm almamış olmak
 • Yapılacak güvenlik soruşturması neticesinde Türk Silahlı Kuvvetler Personeli olmaya engel teşkil edecek sakıncalı bir halin olmaması
 • Başvuru esnasında askerlik görevine devam edenler için, birlik komutanı tarafından düzenlenen nitelik belgesinde 80 ve üzerinde not almak
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin onun ve haysiyetini küçük düşürücü fiillerde bulunmamış olmak
 • Herhangi bir yıkıcı, bölücü, yasadışı görüş ve ideolojiyi benimsememiş olmak
 • Boy ve kilo cetvelinde belirtilen sınır değerler arasında olmak (Boy ve kilo tablosu aşağıda)
 • Askeri hastanelerden alınmış, sağlığının uzman erbaş olaya müsait olduğunu gösteren sağlık raporu almak
 • Yapılacak olan yazılı sınav, sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik (spor mülakatı) testlerinde başarılı olmak.
  Askere Giderken Alınacaklar 2020 - Yanımıza Almamız Gerekenler Listesi

İLGİMİZİ ÇEKEBİLİR:

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI – NASIL GARDİYAN OLUNUR?

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

Askerlik Yapmadan Uzman Erbaş Olunur Mu?

Son zamanlarda askerlik yapmadan uzman çavuş olunur mu sorusuyla sıkça karşılaşmaktayız. Detaylara girmeden önce belirtelim ki askerliğini yapmamış kişi uzman çavuş olabilir. Uzman erbaş olmak için aranan şartlardan biri de askerliğini yapmış olma olduğunu belirtmiştik ama bu durumun bir istisnası mevcut. 25 Ağustos 201 tarihinde 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 56. Maddesi jandarma uzman erbaş alımı ile ilgili esasları düzenliyor. İlgili maddeye göre Jandarma uzman erbaş alımında askerliğini yapmış olma şartı kaldırıldı. Yani Jandarma Genel Komutanlığı askerliğini yapmışların yanı sıra, askerliğini yapmayanlardan da askerlik şartsız jandarma uzman erbaş alımı yapıyor. Askerliğini yapmadan jandarma uzman erbaş olanlarla ilk aşamada 5 yıllık sözleşme imzalanıyor. 3 yıl jandarma uzman erbaş olarak hizmet edenler askerliğini yapmış sayılıyor.

İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir Mi?

Yukarıda uzman çavuş olmak için gereken şartlar arasında en az lise ve dengi okullardan mezun olma kriteri olduğunu belirtmiştik. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacı bir hayli arttı. Bu sebeple o tarihten bu yana yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ilkokul mezunu olanlara da uzman erbaş olma yolu açılmış oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri dönem dönem ilkokul mezunu uzman erbaş alımı da yapmaktadır. Bu alımlar için de MSB resmi internet sitesinden duyuru yapılmaktadır.

İLGİLİ KONULAR:

ZABITA OLMA ŞARTLARI – NASIL ZABITA OLUNUR?

 ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ZABITA MAAŞLARI

 Uzman Çavuş Olmak İçin Boy ve Kilo Şartları Neler?

Uzman erbaş olmakla ilgili olarak en çok yanlış bilgi boy ve kilo şartlarında olsa gerek. Özellikle bazı internet sitelerinde boy ve kilo şartı ile ilgili olarak gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan tablolar bulunuyor. Uzman çavuş boy kilo hesaplama yapılırken beden kitle indeksi dikkate alır. Uzman erbaş olmak için boy şartı en az 164 cm en fazla 210 cm olmak şeklindedir. Bu boy aralığındaki her bir santimetre boy için ayrı bir kilo alt ve üst sınırı vardır.

  2021 Askerlik Yoklama Kaçağı Olursam Ne Olur? Tutanak Ne İşe Yarar?

Uzman Çavuş Boy Kilo Oranları Tablosu İçin BURAYA Tıklayın

Uzman Çavuş Olmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Uzman erbaş olmak için yaş sınırı Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri için 25 yaşını bitirmemiş olmak yani 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile jandarma uzman alımında yaş sınırında da değişikliğe gidilmiştir. Jandarma Uzman alımında yaş sınırı 27 yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış olmak) olmaktır. Yaş hesabında gün almamış olmak, yaşını doldurmamış olmak gibi ifadeler kafa karışıklığına yol açabiliyor. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için uzman çavuş yaş sınırını örnekle anlatalım.

2020 uzman erbaş alımı yaş sınırı (Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri Hava Kuvvetleri) için;

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle uzman erbaş alımına 1 Ocak 1995 ve daha küçük doğumlular başvuru yapabilir.

2020 Jandarma uzman erbaş alımı yaş sınırı;

1 Ocak 2020 tarihi itibariye jandarma uzman erbaş alımına 1 Ocak 1993 ve daha küçük doğumlular başvuru yapabilir.

Uzman çavuş alımı yaş sınırı ile ilgili diğer bir önemli husus ise düzeltilmiş nüfus kaydı durumudur. Bazı kişiler mahkemeye başvurarak yaşını küçültüp büyütebilmektedir. Uzman çavuş alımı başvurularında kesinlikle mahkeme kararı ile düzeltilmiş yeni yaş dikkate alınmaz. Başvuruda esas alınan yaş düzeltilmemiş nüfus kaydı yaşıdır.

GÖZ AT:

POLİS NASIL OLUNUR – POLİS OLMAK İÇİN GEREKENLER ŞARTLAR

POLİS MAAŞLARI  – POLİSLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

Uzman Erbaş Alımında KPSS Şartı Var Mı?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından son yayımlanan Uzman Erbaş Başvuru Formu ile uzman erbaş alımında KPSS şartı getirildi. KPSS şartı Uzman Erbaş Başvuru Formunun ‘’Yazılı Sınav Uygulama Esasları’’ maddesinde açıklanıyor. İlgili maddede ÖSYM tarafından yapılan ve hala geçerli olan KPSSP93, KPSSP94, KPSSP3 puan türlerinden alım yapılacağı ifade ediliyor. Halen askerliğini yapmakta olanlar için KPSS şartı söz konusu değil. Askerliğini yaparken uzman erbaş alımına başvuru yapanlar daha önce de olduğu gibi yazılı sınava tabi tutulmaya devam edecekler.

  Sözleşmeli Er-Erbaş Görevleri ve Yetkileri Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Uzman erbaş alımında KPSS şartı uzman erbaş olmak istiyorum diyenlerin kafasının karışmasına sebep oldu. Uzman erbaş başvuru formu hala MSB’nin resmi sitesinde yer alıyor ve geçerliliğini koruyor. Tabi bu durum her uzman erbaş alımının KPSS şartı ile yapılacağı anlamına gelmiyor. Daha önce çıkarılan KHK’lar ile askerlik şartsız uzman erbaş alımı, ilkokul mezunu uzman erbaş alımı yapıldı. Bahsettiğimiz bu iki alımda olduğu gibi KHK ile KPSS’siz uzman erbaş alımı mümkün olabilecektir. Bunun haricinde uzman erbaş alımlarında Milli Savunma Bakanlığı tarafından başvuru yapacak adaylar için taban puan açıklaması yapılacaktır.

Uzman Çavuş Olmak Zor Mu?

Çok sayıda kişi uzman çavuş olmak istiyorum diyor ki alımlara başvuran kişi sayısı da bu durumu doğruluyor. Başvuru sayısı çok fazla olsa da büyük çoğunluğun aklına uzman çavuş olmak zor mu, uzman çavuş olunur mu soruları geliyor.  Uzman erbaş başvurusu yapanların büyük bölümü askerliğini yapmış kişiler. Askerlik mesleğinin zor olduğunu her askerlik yapan yakinen tecrübe etmiştir. Askerlik irade, dayanıklılık, sabır, fedakarlık gerektiren bir meslek. Ama görevini başarı ile yapmanın, vatan hizmet etmenin verdiği manevi hazzın tadı bu zorluklara göğüs germeyi kolaylaştırıyor.

Her ne kadar maddiyat ikinci planda olsa da göğüs gerilen bu zorlukların karşılığını devlet Türkiye ortalamasının üstünde bir maaş ödeyerek veriyor. Ayrıca belirli bir süre uzman çavuş olarak hizmet yapıldıktan sonra astsubaylığa veya devlet memurluğuna geçiş imkanı da var. Her birey kendi karakter yapısını bilir. Bu sebeple askerlik yapabilir miyim sorusunu kendinize sormanız gerekir. Uzman çavuşluk askerlik mesleğinin doğası gereği elbette zor ancak bugüne kadar on binlerce kişi yaptı ve hali hazırda yapmaya da devam ediyor. Ayrıca uzman çavuş olarak göreve başladıktan sonra şayet askerliğin size göre olmadığına karar verirseniz ilk 2 ay içinde sözleşmenizi feshetme hakkında sahipsiniz. Uzman çavuş olunur mu sorusunun cevabı her bir bireyin karakterine göre değişiklik gösterir. Askerliği meslek olarak yapabileceğinize inanıyorsanız  başvuru yapmaktan çekinmeyin.

GÖZ AT:

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR ?

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR  – ASTSUBAY MAAŞLARI

Sorularınızı Bize Yazın

Uzman erbaş olma şartları neler, kimler uzman çavuş olabilir, nasıl uzman erbaş olunur, 2020 uzman çavuş alımı şartları neler başta olmak üzere uzman erbaş olmak konusu ile ilgili olarak tüm bilinmesi gereken başlıkları detaylı bir şekilde izah etmiş bulunuyoruz. Uzman çavuş olmak için gerekiyor konusu ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. Yazar kadromuz tüm sorularınıza titizlikle, güncel bilgileri kullanarak, doğru ve hızlı şekilde yanıt vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 401 YORUM
 1. Eren dedi ki:

  Orta okul mezunuyum ama fiziğim ve çevikliğim mükemmel sizce alınabilir miyim ?

 2. Veli dedi ki:

  Ben spor mülakatından merak ettiğim bir konu var 1500m nasıl koşmalıyız beraber koştuğumuz rakiplere göre mi yoksa bir süre mi var ben onu tam çözemedim ? Bide sözlü mülakat olacak mı?

 3. Murat emre dedi ki:

  Merhabalar benim boyum 1.66 uzman çavuş olurken boya çok önem veriliyor mu? Ve insanların bir kısmı uzman Çavuş olmak zor bir kısmı çok kolay diyor sizce bu fikirlere hangisi doğru

1 8 9 10