Engelli Maaşı


  Engelli Maaşı

  Engelli maaşı, devletimizin engelli vatandaşlarımıza tanıdığı haklardan en önemlisi hiç kuşku yok ki. Engelli aylığı konusu ile ilgili olarak; engelli aylığı alma şartları neler? Kimler engelli maaşı alabilir? 2018 engelli maaşı ne kadar oldu? Engelli maaşı nasıl alınır, nasıl bağlanır? Engelli maaşları kaç ayda bir verilir, ayın kaçında yatıyor? Engelli maaşı başvurusu nereye yapılır, gerekli belgeler nelerdir? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların detaylı cevapları yazımızda. Siz de engelli maaşını nasıl alabilirim diye merak ediyor ve bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.Ayrıca yazımızda cihazınıza indirebileceğiniz Engelli Maaşı Başvuru Dilekçe Örneği de yer alıyor.engelli maaşı

  Engelli Maaşı

  TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yıl sonu itibariyle nüfusumuz 80 milyonu aşmış durumda. 80 milyonluk ülke nüfusumuzun 10 milyonluk kısmını ise engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Yani ülke nüfusumuzun yüzde 12’si, ister sonradan kazanılmış olsun ister doğuştan, ister fiziksel olsun ister mental bir engele sahip. Engelli vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal hayata katılma noktasında engeli olmayan kişilere göre yaşadıkları zorluk ve dezavantajlar herkesin malumu. Engelli vatandaşlarımızın azımsanmayacak bir bölümü engelleri sebebiyle çalışamıyor ve bunun sonucu olarak büyük maddi zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

  ENGELLİ AYLIĞI BAŞVURU SONUCU ÖĞRENME

  Engelli vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı bu ekonomik sıkıntıları hafifletmek için devletimiz engelli aylığı uygulamasını hayat geçirdi. Engelli aylığı uygulaması 2022 sayılı kanun kapsamında yürütülüyor. Bu sebeple halk arasında bu maaş daha ziyade 2022 maaşı olarak anılıyor. 2022 Engelli maaşı uygulamasının yürütülmesi ve finansmanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vasıtasıyla sağlanıyor. Ekonomik sıkıntı çeken tüm engelli vatandaşlarımız için hayati öneme haiz olan 2022 Engelli Aylığı ile ilgili olarak bilinmesi gereken tüm hususları, akıllara gelebilecek tüm soruları  en ince ayrıntısına inecek şekilde sırayla cevaplamaya başlayalım .

  İLGİLİ KONULAR:

  ENGELLİ RAPORU YÜKSELTME

  ENGELLİ RAPORU SORGULAMA

  Engelli Maaşı Alma Şartları Neler?

  Engelli aylığı hakkında yaptığımız bu genel girişin ardından kimler engelli maaşı alabilir, engelli parası bağlanma şartları neler olduğundan bahsedelim.

    Evde Bakım Maaşı

  Engelli aylığı başvurusu yapabilmek için;

  • Yetkili sağlık kuruluşu tarafında verilmiş en az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli sağlık kuru raporu almak
  • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmamak
  • Nafaka bağlanmamış veya nafaka bağlanması mümkün olmamak
  • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak
  • SGK’dan maaşı veya geliri bulunmamak (emekli maaşı, ölüm aylığı, dul maaşı ve benzeri)
  • Başvuru sahibinin hanesindeki kişi başına düşen gelir rakamının muhtaçlık sınırı altında olması. Muhtaçlık sınırı, net asgari ücretin üçte biri kadardır. 2018 yılında özürlü maaşı alabilmek için gelir sınırı 483,64 TL’dir.
  • 18 yaşını doldurmuş olmak. 18 yaşında küçük engelli bireylerin kendilerine değil ailelerine maaş bağlanır.

  Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar Neler?

  Yukarıda saydığımız bu şartları taşıyan engelli vatandaşlarımız bu yardımdan yararlanmaya hak sahibidir. Engelli maaşına başvurmak isteyenler, başvuru esnasına bazı belgeler ibraz etmesi gerekir.

  • En az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli sağlık kurulu raporu
  • Engelli maaşı başvuru dilekçesi. Dilekçe örneği indirmek için BURAYA tıklayın.
  • Mal bildirimi belgesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • SGK’dan gelir ve maaş alınmadığına dair belge

  İLGİLİ KONULAR:

  FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN NASIL ALINIR?

  KAYMAKAMLIKTAN SOSYAL YARDIM NASIL ALINIR?

  Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

  Kimler özürlü maaşı alabilir sorusunu yanıtını verdikten sonra şimdi de özürlü maaşı nasıl alınır konusuna açıklık getirelim. 2022 Sayılı Kanunun 5. Maddesine göre engelli parası başvuruları kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı olduğu ikamet adresindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine yapılır. Yukarıda saydığımız tüm belgeleri topladıktan sonra vakıf şubesine giderek, ilgili birime tüm belgelerinizi teslim edin. Başvurunuzu kayda alan kurum çalışanları maaşınızın bağlanması için gerekli işlemleri başlatacaktır.

  2022 maaşı sorgulama işlemleri günümüz itibariyle e devlet sistemi üzerinden ne yazık ki yapılamıyor. Aylık bağlanması, engelli maaşı başvuru sorgulama gibi 2022 özürlü aylığı ile ilgili tüm işlemleriniz hakkında her türlü bilgiyi Sosyal Yardımlar Müdürlüğünden almanız gerekiyor. Sosyal Yardımlar Müdürlüğü Eskişehir Yolu Söğütözü Mahallesi 2177.Sokak No:10/A  Çankaya/ANKARA adresinde yer alıyor. Ayrıca özürlü maaşları ile ilgili olarak (312) 705 40 00 numaralı telefonu arayarak bilgi edinebilirsiniz.

    Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

  2018 Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

  Engelli aylığı hesaplama işlemi yapılırken devlet memuru maaş katsayısı dikkate alınıyor. Memur maaşlarına zam geldikçe engelli maaşına da zam gelmiş oluyor. 2018 yılı Ocak ayında memur maaşlarına yüzde 4 zam yapılmasına daha önceden karar verilmişti. 2017 yılının ikinci yarısında enflasyon yüzde 1,69 olarak gerçekleşti. Enflasyon farkının da eklenmesi ile birlikte 2018 Ocak – 2018 Temmuz ayları arasında memur maaşlarına yüzde 5,69 zam yapılmış oldu. Memur maaş zammının netleşmesinin ardından engelli maaşı 2018 ne kadar olacak sorusu da cevabını bulmuş oldu. İşte hali hazırda özürlü aylığı alan ve engelli maaşına başvuru yapmak isteyenlerin merakla beklediği engelli maaşı ne kadar oldu sorusunun cevabı.

  • Engel oranı yüzde 40 – yüzde 69 arası olanlar; 1197,44 TL (Aylık 399,14 TL)
  • Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanlar; 1796,16 TL (Aylık 598,72 TL)

  Engelli maaşı 2019’da ne kadar olacak şimdiden bir tahminde bulunmak çok sağlıklı olmayacaktır. Engelli maaşlarına zam memur maaşlarına yapılan zamma göre hesaplanıyor. Memur maaşlarına 2018’in ikinci yarsısında ve 2019’da ne kadar zam yapılacağı her ne kadar belli olsa da enflasyon farkı ne kadar olur şimdiden bilmek mümkün değil. Bu yüzden engelli maaşı 2019 ne kadar olacak sorusuna ancak zam dönemi geldiğinde ve enflasyon farkı açıklandığında net cevap vermek daha sağlıklı olacaktır.

  GÖZ AT:

  BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

  DEVLET YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

  Engelli Maaşına Ne Kadar Zam Geldi?*

  2017 Temmuz ayında yapılan zamla yüzde 40 ile yüzde 69 arasında işgücü kaybı bulunan engelliler 1059 TL engelli parası almaya başlamıştı. 2018 yılında yapılan son zamla ise bu tutar 1197 TL’ye yükseldi. Böylece engelli maaşına zam 138 TL oldu.

  Aynı şekilde yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan hak sahipleri 2017 Temmuz zammıyla 1589 TL maaş almaya başlamıştı. 2018 Ocak zammıyla beraber engelli maşına zam 207 TL oldu.

  Engelli Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor?

  2022 özürlü aylığı konusunda en çok merak edilen hususlardan biri de engelli aylığı ne zaman yatar meselesi. Engelli maaşları Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olma üzere yılda 4 kez yatırılır. Bu aylar içindeki maaş ödeme günlerinde yığılma olmasını engellemek maksadıyla maaş günü kişinin doğum tarihine göre belirlenir.  Hak sahibi kişi doğum tarihinin son rakamına göre maaş ödeme ayının belli gününde maaşını alır.

    Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

  Doğum Tarihine Göre Engelli Maaşları;

  • Doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlar her maaş ayının 5. günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 olanlar her maaş ayının 6. günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 2 ve 7 olanlar her maaş ayının 7. günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 3 ve 8 olanlar her maaş ayının 8. günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 4 ve 9 olanlar her maaş ayının 9. günü maaş yatırılır.

  Engelli Aylığı Nereden Alınır?

  2022 Engelli aylığı ödemeleri PTT üzerinden gerçekleştirilmekte. Maaşınız yattıktan sonra herhangi bir PTT şubesine üzerinde TC Kimlik Numarası yazan nüfus cüzdanınızla giderek maaşınızı çekebilirsiniz.

  Engelli Maaşı Aylık Olacak Mı?

  Engelli maaşı alanlar, engelli maaşı aylık olacak mı hususunda büyük bir merak içinde. 2022 Engelli aylığı yazımızın başında da belirttiğimiz üzere 3 aylık olarak yapılan bir ödeme.  Bu maaşı alan vatandaşların büyük bir bölümünün maaşın aylık olarak ödenmesi yönünde bir temennisi var. Beklentiler maaşın her ay ödenmesi yönünde olsa da bu yönde bir değişiklik yapılacağına dair herhangi bir gelişme söz konusu değil. Özellikle bazı internet sitelerinde engellilere müjde, engelli maaşları aylık olacak şeklinde aslı olmayan haberler ne yazık ki çok sık şekilde yer alıyor. günümüz itibariyle özürlü maaşının aylık ödenmesine yönelik hükümetin bir çalışması söz konusu değil. Önümüzdeki günlerde bu yönde bir gelişme olması halinde sitemizden siz değerli okuyucularımızla anlık güncel olarak paylaşacağız.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR?

  FAKİRLİK MAAŞI SORGULAMA

  Sorularınızı Bize Yazın

  2022 engelli aylığı konusu ile ilgili olarak, kimler engelli aylığı alabilir, alma şartları nelerdir, nasıl alınır, ayın kaçında yatar, 2018 engelli maaşları ne kadar oldu, ne kadar zam geldi, engelli parası kaç lira başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruları en ince ayrıntısına kadar cevaplandırmış bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınız yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar ekibimiz sizden gelen tüm soruları en güncel bilgileri kullanarak, doğru ve hızlı bir şekilde yanıtlayacaklardır.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
  1. İsmet dedi ki:

   Epilepsi hastası kızımın yüzde 50 raporu var 2022 maaş alıyor du.ben işe girdim kestiler.kizim2000 doğum ki 18 yaşını doldurunca maaş bağlanır mı . teşekkürler.

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Kızınız hane üyesi olduğu için hane gelirine bakılır. Şayet hane kişi başı geliriniz muhtaçlık sınırı altındaysa bağlanır.

  2. 05416274895 dedi ki:

   Kardesimin gözleri ileri derecede görmuyo bu yuzden askere de almadılar akıl olarak da biraz sorunlu gözlerinden dolayi okuma yazmasıda yok 18 yasnda acaba engelli maasi ve bakıcı parası alabilr mi??

   1. admin dedi ki:

    Engelli maaşı alabilmek için hangi şartların taşınması gerektiğini makalemizde detaylı olarak izah ettik. Yazımızda saydığımız şartları taşıması ve en az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli raporu alması halinde engelli maaşı alma şansı olabilir.

  3. erdi dedi ki:

   8/3/2018 de 2022 maaşı için başvuru yaptım 2/4/2018 onaylandı alo 144aradim haziran 5le 8 arası alirsiniz dedi nekadar toplu para aliriz bu durumda ilk defa alicaz çünkü rapor oranı da yüzde 43

  4. erdi dedi ki:

   Admin bey sizden bi bilgi almak istiyorum

  5. erdi dedi ki:

   Başvuru yaptık aldigim asgari ücret engelli oluyo muhtaclik sinirini aciyomus devlet aldım asgari ücret e gözünü diktise bişey demiyorum artk allaha bırakıyorum bi mantık yörütün önce bn asgari ücret almasam bnm halim ne olur bnm eşim engelli raporu da yüzde 43 yetiyo yinede olmuyo alamıyo z durumum kötü kira doğal gaz su hepsi bütün yük üstümde gelir mi ne esgari ucret bi de 1 yaşında çocuğum var eşimde engelli calismiyo raporu var bu devlet niye yardım ci olmuyo bize eşim engelli ki bn bu maaşı istiyom sağlam insana istemiyo m yeter artık allah rızası içn bi bi yardım edin

   1. K dedi ki:

    Annemin de yüzde 57 raporu var ve ben asgari ücretten de az yetim aylığı alıyorum yaklaşık 1300 tl. Annemle ikimiz yaşıyoruz. Maalesef bize de vermiyorlar. Sadece gelene bakıyorlar. Gelen de zor yetiyor zaten.

   2. admin dedi ki:

    Engelli maaşı başvurularında hanede kişi başı düşen gelirin yoksulluk sınırı altında olmasına bakılıyor. mevcut durumda kişi başı hane geliriniz muhtaçlık sınırı üzerinde görünüyor ne yazık ki.

  6. erdi dedi ki:

   Eşimin yüzde 43 raporu var bn bn kendim ssk lı bi işte calisiyom asgari ücret aliyom eşimin engelli maaşı almasına engel mi bu durum

   1. admin dedi ki:

    Hanedeki kişi başı düşen gelir muhtaçlık sınırı üstünde ise engelli maaşı bağlanmaz.