Gardiyan Nasıl Olunur

Gardiyan nasıl olunur sorusu, Adalet Bakanlığı’nın son yıllarda büyük sayıda infaz koruma memuru (İKM) alımı yapması sebebiyle çok kişi tarafından sorulur oldu. Gardiyan olma süreci ile ilgili olarak; Kimler gardiyan olabilir? Gardiyan olmak için aranan şartlar neler? Gardiyan nasıl olunur? Gardiyan olmak için KPSS’den kaç puan almak gerekiyor? Gardiyanlık başvurusu nereye, nasıl yapılır? gibi tüm soruların ayrıntılı cevapları makalemizde. Ayrıca yazımızın içerisinde gardiyanlık başvurusu yapabilmeniz için gardiyan başvuru formu da bulunuyor. Siz de gardiyan olmak istiyorum ama gardiyan olmak için ne yapmak lazım bilmiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

gardiyan nasıl olunur gardiyan olmak için şartlar

İnfaz Koruma Memuru Nedir Ne İş Yapar?

İnfaz Koruma Memuru ya da halk arasında yaygın olarak gardiyan olarak bilinen memur, ceza ve tutukevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, kanunlara uygun şekilde yaşamaları ve davranmalarını sağlamak, bu kişilerin yeniden topluma kazandırılması için yapılan çalışmaları yürütür. Adalet Bakanlığı kampüs cezaevlerinin hizmete geçmesi ile birlikte çok sayıda İKM alımı yapıyor.  Gardiyan alımı başvuru sonuçları, alımı gerçekleştiren adliyenin resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

İKM – Gardiyan Başvuru Formu indirmek için BURAYA tıklayın.

İLGİLİ KONU:

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

2020 Gardiyan Olmak İçin Şartlar Neler?

İnfaz koruma memurluğu hakkında verdiğimiz bu genel bilginin ardından kimler infaz koruma memuru olabilir konusuna değinelim ilk olarak. Gardiyanlık sınavı başvurusu yapabilmek için adayların bazı şartları taşıması bekleniyor. İnfaz Koruma Memuru olmak için aranan şartlar;

 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesinde sayılan memur olabilme niteliklerini taşımak
 • En az lise ve dengi bir okul mezunu olmak
 • KPSS sınavından 70 ve üzeri not almış olmak
 • KPSS sınavının yapıldığı tarih itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak
 • İnfaz Koruma Memuru Alımı sınavı son başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak
 • İlgili yönetmelikle belirlenmiş olan boy ve kilo sınırları içinde bulunmak. (İnfaz Koruma Memuru Boy – Kilo Tablosu ve boy kilo ölçümü esasları sayfanın en sonunda)
 • Yapılacak güvenlik soruşturmasında olumsuz bir durumun çıkmaması.
  2020 Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır, Evrakları ve Ücretleri

Yukarıda saymış olduğumuz şartları taşıyan herkes gardiyanlık alımına başvuru yapmaya hak kazanır.

Gardiyanlık Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?

İnfaz koruma memurluğu başvurusu yapacak adaylardan başvuru esnasın yanlarında;

 • Başvuru formu (EK-1)
 • 4 adet Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu (EK-3)
 • Öğrenim belgesi (diploma) fotokopisi
 • Merkezi sınav (KPSS) sonuç belgesi
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf bulundurması istenir.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu (EK-3) indirmek için BURAYA tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ZABITA MAAŞLARI

ZABITA OLMA ŞARTLARI – NASIL ZABITA OLUNUR?

Gardiyanlık Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

İnfaz koruma memurluğu alamı başvuruları Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına yapılır. Buralara gitme imkanından yoksun adaylar kendi ikametlerindeki Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapabilirler.

Gardiyan Olmak Zor Mu?

İKM alımı başvurusu yapmayı düşünenlerin bir kısmının tereddüt yaşadığı bilinen bir şey. Çok kişinin aklını gardiyan olmak zor mu sorusu karıştırıyor şüphe yok ki. İlk olarak şunu söylemek gerekir ki infaz koruma memurları, suça karışması sebebiyle cezaevinde yatan kişilerle birebir muhatap olmaları gerekiyor. Bu durum ister istemez gardiyanlığı bir miktar zorlaştırdığı bir gerçek. Son yıllarda ilçe cezaevleri kapatılarak, büyük kampüs şeklindeki cezaevleri inşa edilerek hizmete alınıyor. Bu infaz koruma memurları için bir avantaj. Modern teknolojiye sahip bu yeni cezaevleri gardiyanların işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Sonuç olarak, her meslek zordur, gardiyanlık belki bazı mesleklerden daha zor olabilir. Ancak mevcut şartlarda gardiyan olmak, devlet memuriyeti olması da göz önünde bulundurulduğunda tercih edilmesinde sıkıntı olmayan bir meslek olarak değerlendirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

POLİS NASIL OLUNUR – POLİS OLMAK İÇİN GEREKENLER ŞARTLAR

POLİS MAAŞLARI – POLİS NE KADAR MAAŞ ALIR?

Gardiyan Nasıl Olunur?

Yazımızın bu bölümüne kadar infaz koruma memuru nedir, ne iş yapar, kimler gardiyan olabilir, gerekli belgeler nelerdir sorularına cevap verdik. Şimdi de gardiyan olmak için  ne yapılmalı, başvuru esnasında takip edilmesi gereken adımların neler olduğundan bahsedelim.

  Numarataj Belgesi Nereden, Nasıl Alınır ?

Her ceza ve infaz kurumu, ihtiyacı olan infaz koruma memuru için kendisi ilan eder. Genellikle birden fazla ceza ve infaz kurumu aynı tarih aralığında gardiyan alımı ilanına çıkabilmektedir. Adaylar bu infaz koruma memuru alımlarından sadece bir tanesine başvurabilir. Birden fazla kurumun infaz koruma memuru alımına başvuru yapan adayların başvurusu geçersiz sayılır. Başvurunun yapılmasının ardından komisyon tarafından adaylara boy kilo ölçümü için tarih verilir. Gerekli belgeler başlığında saymış olduğumuz 4 adet Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu (EK-3) boş olarak boy kilo ölçümü safhasında getirilmesi gerekmektedir.

Komisyonlara alımı yapılacak personel sayısının 5 katı sayıdaki adayı sınava çağırma hakkı verilmiştir.  Yani bir ceza ve tutukevine 50 adet infaz koruma memuru alımı yapılacaksa, 250 aday sözlü sınav ve mülakat aşamasına çağrılır. sınavlarda başarılı olan adaylar yatılı olarak 5 aylık infaz koruma memuru eğitimine tabi tutulurlar.  5 aylık süre boyunca adaylar eğitim aldıkları konularda yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak sınava tabi tutulurlar. eğitim başarı ile tamamlayan infaz koruma memuru adayları çalışacakları kurumlara gönderilirler, eğitimde başarısız olanların ilişiği kesilir. 5 aylık süre boyunca adaylara 300 TL öğrenci maaşı verilir.

Bayan Gardiyan Nasıl Olunur?

kadın ceza ve tutukevlerinde doğal olarak bayan infaz koruma memurları görev yapmaktadır. Bu sebeple infaz koruma memuru alımlarında çok sayıda bayan gardiyan alımı da yapılmaktadır. bayan gardiyan alımı esasları ile erkek gardiyan alımı esasları arasında boy ve kilo oranları haricinde herhangi bir bir farklılık söz konusu değildir. Yani yazımızın bu noktasına kadar saydığımız tüm şartlar bayan gardiyan alımları için de geçerlidir.

GÖZ AT:

ZABIT KATİBİ OLMA ŞARTLARI – NASIL ZABIT KATİBİ OLUNUR

ZABIT KATİBİ MAAŞLARI – ZABIT KATİBİ NE KADAR MAAŞ ALIR

Sorularınızı Bize Yazın

Gardiyan nasıl olunur – infaz koruma memuru nasıl olunur başta olmak üzere gardiyanlık başvurusu ve alımı hakkında akıllara gelebilecek tüm soruların detaylı cevaplarını vermiş bulunuyoruz. Konu hakkında tüm sorularınızı yorumlar kısmından yazarak bize iletebilirsiniz. tecrübeli yazar kadromuz tüm sorularınıza hızlı ve güncel bilgileri kullanarak doğru şekilde yanıt vereceklerdir.

  2020 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

İKM BOY KİLO ÖLÇÜMÜ TABLOSU

GARDİYANLIK BOY VE KİLO TABLOSU

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 90 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Önlisans 2.sınıftayım gardiyanlık için başvuru yapabilir miyim lise diplomamla fakat önlisans kpss puanım var.

 2. Hüm dedi ki:

  2019 ikm alımı ve başvuruları ne zaman bilen var mı?

 3. Görkem dedi ki:

  Elimde ve kolumda dövme var. Diğer tüm şartları sağlıyorum. Ikm olabilir miyim?

 4. Sado dedi ki:

  İyi günler kolumda platin var ikm olmama engelmidir. Kolumu normal bi şekilde kullanabiliyorum

 5. Caner dedi ki:

  İyi günler .. Sağ kulağımın duymaması sebebi ile askerlikten muaf oldum . Ama yaşantımda herhangi bir sorun teşkil etmiyor . Böyle bir durumda gardiyanlığa başvuru yapabilirmiyim?

  1. admin dedi ki:

   Kulağınızdaki işitme kaybı sağlık muayenesinde ne yazık ki sorun teşkil edecektir.

 6. panda dedi ki:

  9.sınıfa gidiyorum gardiyanlığı okumak isdiyorum ama kolumda jilet izi var ve üniversite okumuyacağım lise diploması ile gardiyan olabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. memuriyet için biraz genç bir yaştasınız. Öncelikle liseden mezun olmalı ve ardın KPSS sınavına girmeniz gerekir.