Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru şartları ve nasıl yapıldığı dar gelirli ailelerin öğrenmek istediği konuların başlıcalarından biri. Halk arasında daha ziyade öğrenci yardımı olarak bilinen Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı ekonomik zorluklar yaşayan aileler için son derece önemli. Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru şartları nelerdir, Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvurusu nasıl yapılır gibi soruların onlinesorgula.gen.tr olarak sizin için araştırdık ve rehber niteliği taşıyan bu makaleyi hazırladık.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı

Devlet dar gelirli vatandaşlarımıza pek çok şekilde ekonomik yardımlarda bulunuyor. Bu sosyal yardımların eğitim ayağında yer alanların arasında en önemlilerinden biri hiç kuşku yok ki Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı. Yaşadıkları maddi sıkıntılar sebebiyle çocuklarına bakmakta, okula göndermekte zorlanan ailelere yönelik yapılan bu yardım halk arasında daha ziyade Öğrenci Yardımı adıyla biliniyor. Öğrenci Yardımı ilk Olarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Yurtlarına bırakılan çocukların ailelerinin yanına dönerek eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için başlatılmıştı. İlerleyen yıllarda kapsamı genişletilen Öğrenci yardımı artık geçim sıkıntısı çeken tüm vatandaşlara yönelik olarak verilmeye başlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının dağıttığı bu yardım sayesinde çok sayıda çocuk aile yuvası sıcaklığına ve okula gitme şansına kavuştu. 2016 yılında Öğrenci yardımı 79 binin üzerinde çocuk için verildi. Çocuk başına ailelere ortalama 653 TL yardım yapıldı.

Öğrenci Yardımı konusunda daha detaylı bilgi almak için Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Öğrenci yardımı başvuruları Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılmakta. Başvuruda, üstünde T.C. kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı ve yardım talep edilen çocuğun okulundan alınmış öğrenci belgesi istenir. Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri görevli personeli yapılan başvuru için bir dosya oluşturarak gerekli incelemeleri başlatır. Yapılan incelemeler sonucunda ailenin gerçekten yardıma muhtaç olduğu tespit edilirse bu yardım ödemesi aileye yapılır. Yapılan bu incelemeler esnasında başvuru yapandan gerçekten dar gelirli olduğunun tespit edilmesi için bazı belgelerde istenebilir.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru Şartları

Genel hatlarıyla Öğrenci Yardımının ne olduğuna değindikten sonra, Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı alabilmek için önce dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. Öğrenci yardımı başvuruları Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabiliyor. Dilekçe ile yapılan başvuruyu değerlendiren kurum çalışanları öncelikle başvuru için bir dosya oluşturuyor. Daha sonra görevliler ailenin maddi durumunun gerçekten kötü olup olmadığına dair bir araştırma gerçekleştiriyor. Yapılan araştırmada ailenin gerçekten dar gelirli olduğu tespit edildiği takdirde Öğrenci Yardımı veriliyor.

  Emekli Maaşı Promosyonu Aylığı Ödemesi Sorgulama

Başvuru esnasında istenen belgeler ise şu şekilde;

 • Başvuranın ve çocuğun kimlikleri
 • Çocuğun okulundan alınmış öğrenci belgesi
 • Varsa, ailenin dar gelirli olduğunu gösteren resmi belge

Bir ailede birden fazla çocuk var ise her biri için ayrı ayrı başvuru yapılabiliyor. Yani birden fazla çocuğu olan dar gelirli aile her çocuk için öğrenci yardımı alabiliyor.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Ne kadar

Öğrenci yardımı tutarı çocuğun hangi eğitim kurumunda okuduğuna göre değişiklik göstermekte. 2017 yılı için Öğrenci Yardımı turaları şu şekilde;

 • Anaokulu ve kreşte okuyan çocuklar için 456 TL
 • İlköğretim okuyan çocuklar için 684 TL
 • Ortaokul ve lise okuyan çocuklar için 730 TL
 • Üniversite okuyan çocuklar için 821 TL

Öğrenci Yardımı ile ilgili aklınıza takılan bir nokta, merak ettiğiniz bir konu varsa yorumlar bölümünden bize yazabilirsiniz. Konu hakkında uzman editörlerimiz sorunuzun cevabını en kısa sürede ve doğru şekilde cavaplandıracaklardır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Gül dedi ki:

  Eşim sigortalı oldugu için onay vermediler dar gelirliyim tespit ettiler ama SGK olsa olmazmı tşk

 2. Metin Toprak dedi ki:

  2 çocuğum okula gidiyor

 3. Meral dedi ki:

  9 yaşında, oğlum var eğitim yardımı istiyorum

 4. Songül karayapı dedi ki:

  Benim üç kızım okuyor biri lise diyeri orta okul bir diyeri ilk okul birtanesi 2 yaşında eşim yurt dışına gitti ve bize bakmıyor kendi ailemin yardımıyla geciniyorum oda nereye kadar evim kira bazen de ev temizliyine gidiyorum bana yardım verilirmi ve ben kahramanmaraş ın pazarcık ilcesinin narlı mahallesinde oturuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 5. bayram yilmaz dedi ki:

  benim biri üniversite diğeri oraokul olmak üzere iki öğrencim var maddi durumun yok kendim iş kazasından dolayı calisamiyorum her hangi vi gelirim yok bu yardımdan yararlanma sansim varmı.

 6. Bingöl çelik dedi ki:

  Bingöl çelik 5cocugum var eşim denetim görüyor 1kizim gümüşhane üniversitesine gidiyor 1oglum ilkokula gidiyor 1oglum yozgat üniversitesine gidiyor yardım icin başvurdum bi sonuç alamadık yardımcı olmamızı arz ederim adana yüreğir