Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir ?

Sosyal yardımlar nelerdir, konusu ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlarımızı son derece yakından ilgilendiriyor. Devletimiz anayasal görev görevi dar gelirli vatandaşlarımıza çeşitli kalemlerde sosyal yardımda bulunuyor. Devletin yaptığı sosyal yardımlar nelerdir? Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar kimlere verilir? Sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır? Gibi devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar hizmetler hakkında tüm bilinmesi gerekenler yazımızın devamında. Sosyal yardımlaşma para yardımı veya ayni yardım başvurusu yapmayı düşünüyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Anayasamızın ikinci maddesinde sosyal devlet ifadesi yer almaktadır. Anayasamızın bu amir hükmü gereği olarak devletimiz ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlarımıza sosyal yardımlar veriyor. Bu yardımlarla toplumdaki tüm vatandaşların belirlenen asgari hayat standartlarına ulaşması ve sosyal adaletin sağlanması amaçlanıyor. Bu sosyal yardımlar; nakdi yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı, ayni yardım gibi çeşitli şekillerde olabiliyor.

İLGİLİ KONULAR:

SOSYAL YARDIMLAŞMA KÖMÜR YARDIMI

ÖĞRENCİ YARDIM PARASI

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar; maddi yardımlar ve nakdi yardım olarak iki sınıfa ayrılır. Yani devlet ihtiyaç sahiplerine yardımı, nakit para yardımı olarak veya kömür gıda, giyecek gibi malzeme olarak yapar. Sosyal yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü vasıtası ile dar gelirli vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubeleri kaymakamlık binaları içinde yer aldığı için vakıf yardımları bazı yerlerde kaymakamlık yardımı olarak da adlandırılmaktadır. Bu durum sizi yanıltmasın, kaymakamlık yardımları ve vakıf yardımları birbirinden farklı şeyler değildir.

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar listesi ise şu şekilde:

 • Nakdi yardım
 • Gıda yardımı
 • Kömür yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Kira yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Şartlı gebelik yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Engelli ihtiyaç yardımı
 • Afet yardımı
 • Terörden zarar görenlere yardım
  Yaşlılık Maaşı

Sosyal yardımlar büyük bir çoğunlukla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vasıtasıyla dağıtılır. Bu iki kurum haricinde belediyeler de kendi bütçelerinden yardıma muhtaç vatandaşlara; nakdi yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı faaliyetleri yürütmektedirler.

Yukarıda saymış olduğumuz sosyal yardımlar ile ilgili olarak detaylı açıklamalar içeren makaleleri daha önce yayımlamıştık. Bu sosyal yardımlar ilgili olarak aşağıda verdiğimiz linklerdeki makaleleri okuyarak başvuru yapmayı düşündüğünüz sosyal yardım hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

ŞARTLI GEBELİK YARDIMI

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI

Sosyal Yardımlar Kimlere Verilir?

Devletin yaptığı sosyal yardımlar kimlere verilir ile ilgili olarak yazımızın başından bu yana sürekli olarak ihtiyaç sahibi dar gelirli ifadesini kullandık. Dar gelirli çok genel bir ifade ve sosyal yardımlar kimlere verilir sorusunun cevabını açıkça vermiyor. Bu yüzden sosyal yardımlar kimlere veriliyor konusuna biraz açıklık getirelim.

Sosyal yardım başvurusu yapıldıktan sonra ilgili kurumun çalışanları ilk olarak başvuru yapan ailenin maddi durumu inceleme altına alınır. bu incelemede sosyal yardım başvurusu yapılan ailenin gelirinin muhtaçlık sınırı altında olup olmadığına bakılır. Geliri muhtaçlık sınırı üstünde olan ailenin başvurusu kabul edilmez. Bundan sonra başvuru yapanın ev, araba, arsa gibi menkul ve gayrımenkul sahibi olup olmadığına bakılır. Bu iki başlığın yanı sıra başvuru yapılan hanedeki çalışma potansiyeli olan kişi sayısı, hanede engelli bulunup bulunmadığı da dikkate alınır. Saydığımız bu kriterlere uygun olan ailelerin başvurusu kabul edilerek para yardımı veya ayni yani yardım yapılır.

Devletin yaptığı sosyal yardımlar kimlere verilir konusunu genel hatları ile açıkladık ancak bu konu çok daha geniş kapsamlı. Sosyal yardımlar kimlere veriliyor meselesi ile ilgili olarak daha detaylı bilgi sahibi olarak sosyal yardım başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceğine dair bir fikir edinmek istiyorsanız aşağıda linkini verdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

  SGK Çölyak Ödeme Tarihleri

SOSYAL YARDIMLAR KİMLERE VERİLİYOR

Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal yardım sorgulama işlemi e devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E Devlet üzerinden TC no ile sosyal yardım sorgulama işlemi yapmak için e devlet şifrenizin olması gerekir. Şayet e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 lira ücret karşılığında e devlet şifresi edinebilirsiniz.

E Devlet üzerinden TC no ile Sosyal Yardım Sorgulama yapmak için BURAYA tıklayın.

Tıklamayı yaptıktan sonra ekranınıza ilk olarak kimlik e devlet giriş sayfası açılacaktır. Bu sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesini tıklayın. Bu tıklamayı yaptıktan sonra kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Açılan bu sayfada ilgili kutucuklara TC no ile e devlet şifrenizi eksiksiz olarak girin ve ardından Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Bu saydığımız adımları eksiksiz olarak tamamladığınızda sosyal yardım sorgulama işleminizi bitirmiş olacaksınız. Sosyal yardım sorgulama sayfasında eğer daha önce sosyal yardım başvurusu yapmadıysanız, sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır şeklinde bir uyarı yazısıyla karşılaşırsınız.

Sosyal Yardım Numarası

Sosyal yardım sorgulama işlemi e devlet haricinde telefonla da yapılabilmektedir. Sosyal yardım telefon numarası ALO 144 Sosyal yardım hattıdır. Sosyal yardım hattı ALO 144’ü arayarak sosyal yardımlar ile ilgili istediğiniz tüm bilgileri alabilirsiniz. Daha önce yapılan sosyal yardım başvurularının sonucunu da ALO 144 Sosyal Yardım hattını arayarak öğrenebilirsiniz.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Umut ozan öztaş dedi ki:

  Benım sosyal bı gevencem yok ibb sosyal yardım kartı vermıs her ay yuz lıra yuklenıyor oda bıseye yetmıyor ben kıra yardımında buluncaktım muhtarlıga gıtım muhtaclık gelgesı için muhtar vermıyor dıyorkı sadece muhtaclık belgesını engellılere verıyoruz boyle bısey varmı bılgılendırırmısınız teşekkürler

 2. blank habibe dedi ki:

  esim asgari ucretle calisyor 2 tane kizim var yardimlasmadan ne gibi yardim alabilirim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Eşinizin sigortalı olarak çalışıyor olması sosyal yardım alma noktasında ne yazık ki şansınızı bir hayli düşürüyor. Başvuru yapmanıza engel hiç bir durum yok, elbette başvuru yapabilirsiniz. Ancak başvurunuzun kabul edilme ihtimali ne yazık ki çok düşük.

 3. blank Suhrt dedi ki:

  144 u kimse açmıyor aylardır çalıyor meşgule düşüyor aceba ordakiler ne iş yapıyor

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Bu tarz şikayetleri sık sık alıyoruz. Bu durumu BİMER’e yazarak şikayet başvurusunda bulunabilirsiniz. BİMER’e şikayet nasıl yapılıyor bilmiyorsanız konu hakkında yayımladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.