Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır, Kaç Günde Çıkar, Ücreti Ne Kadar?

Evlilik için sağlık raporunun alınabilmesi için; kişilerin öncelikle sağlık raporu veren bir kuruma gitmesi gereklidir. Kişiler sağlık raporunu hangi sebeple almak istediklerini anlattıklarında; kendilerine yapılacak olan testler söylenecektir ve ilgili yönlendirmeler yapılacaktır. Bunun üzerine kişiler öncelikle 3 tüp olmak üzerine kan vereceklerdir. Sonrasında ise akciğer filmleri çekilecektir. İlgili testlerin sonuçları çıktığında ise; herhangi bir problem ile karşılaşılmaması durumunda, kişilere evlenmeye bir engellerinin olmadığına dair bir rapor verilmektedir. Bu raporda kişilerin fotoğrafları, isimleri, kimlik bilgileri, nüfusa kayıtlı oldukları yer gibi bilgiler yer almaktadır. Ayrıca kişilerin sağlık ocağından sağlık raporu almak istemesi durumunda; akciğer filmi için bir hastaneye gitmeleri gerecektir ve hastanede kendilerine verilen raporu da tekrar sağlık ocağına giderek onaylatmaları gerekecektir. Dolayısı ile bir gün halledilebilecek bir işlem gibi gözükse de; evlilik için sağlık raporu almak, koşuşturması olan bir işlemdir.

Kişilerin bu işlemi gün içerisinde tamamlayabilmeleri mümkündür. Ancak bunun için erken saatte sağlık raporu alacakları kuruma gitmeleri gereklidir. Çünkü hem testlerin yapılma süresi, test sonuçlarının çıkma süresi ve hem de hastanenin o günkü yoğunluğu dikkate alındığında; kişilerin işlerinin çeşitli nedenlerden dolayı bir sonraki güne sarkması olası bir durumdur.

Evlilik İçin Sağlık Raporları Hangi Kurumlardan Alınır?

Evlilik için sağlık raporunun alındığı kurumlar şunlardır:

 • Evlilik için sağlık raporu almak amacı ile aile hekimlerine gidilebilmektedir.
 • Toplum sağlığı merkezlerinden evlilik için sağlık raporu alınabilmesi mümkündür.
 • Devlet hastanelerinde, ilgili sağlık raporunun testlerini yapabilecek bütün teçhizatlar bulunduğu için; sağlık raporunun devlet hastanelerinden alınması da mümkündür.
 • Özellikle zaman sıkıntısı yaşayan çiftler; özel hastanelerden evlilik için sağlık raporu almayı daha çok tercih etmektedir.
  Emekli Maaşı Hesaplama Emekli Maaşım Ne Kadar Olur

Evlilik İçin Sağlık Raporu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Evlilik için sağlık raporu ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Kişilerin sağlık raporu almak istedikleri kuruma kendilerinin gidip, aynı zamanda gerekli işlemleri de kendilerinin yürütmeleri gereklidir.
 • Her ne kadar kişilerin sağlık ocaklarından veya aile ve toplum sağlığı merkezlerinden de sağlık raporu alabilmesi mümkün olsa da; bazı testlerin yapılabilmesi adına gerekli teçhizatlar bu kurumlarda bulunmadığı için, kişilerin bazı testler için hastanelere gitmeleri gerekebilmektedir.
 • Kişilerin bazı testler için başka kuruma yönlendirilmeleri durumunda; ilgili raporu ilk gittikleri kuruma da onaylatmaları gereklidir.
 • Kişiler ilgili işlemleri devlet hastanesinde yaptırırlarsa kendilerinden ücret alınmamaktadır. Ancak özel hastanelerde yaptırmaları durumunda kendilerinden ücret istenebilmektedir.
 • 50 yaş ve üzerinde olan kadınlar eğer menopoza girmişlerse ve bunu da kanıtlayabilmişlerse; kendilerine sağlık raporu verilirken Akdeniz anemisi testi yapılmaz.
 • 60 yaş ve üzerinde olan kişiler evlenirken heyet raporu almalılardır. Ayrıca sağlık raporu yerine geçen heyet raporlarında fotoğraflarının olması gereklidir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Almak İsteyen Kişilere Hangi Testler Yapılır?

Evlilik için sağlık raporu almak isteyen kişilere yapılan testler şunlardır:

 • Evlilik için sağlık raporu almak isteyen kişilere kan tahlili yapılır. Yapılan kan tahlili ile birlikte; kişilerin hepatit, frengi veya AIDS gibi hastalıklarının olup olmadığı belirlenir. Ayrıca kişilerin ileride kan uyuşmazlığı kaynaklı bir problem yaşamalarına neden olacak kan gruplarının olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Evlilik için sağlık raporu almak isteyen kişilerden akciğer filmi istenmektedir. Kişilerin bu filmi özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde çektirmeleri gereklidir. Çünkü sağlık ocaklarında akciğer filmi çekebilecek bir teçhizat bulunmamaktadır.
 • Kişilere ayrıca Akdeniz anemisi testi yapılmaktadır ve kan alındı belgesi talep edilmektedir.
 • 60 yaş üzeri çiftlere ise; akıl sağlıklarının yerinde olup olmadığına dair bir test yapılmaktadır.
  2020 İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir, Şartları Nelerdir?

Kişilerin Evlenmesine Engel Hastalıklar Nelerdir?

Kişilerin evlenmesine engel hastalıklar şunlardır:

 • Frengi, kişilerin evlenmesine engel bir hastalıktır.
 • Bel soğukluğu kişilerin evlenmesine engel bir hastalıktır.
 • Şankroid kişilerin evlenmesine engel bir hastalıktır.
 • Cüzzam her ne kadar günümüzde rastlanan bir hastalık olmasa da; kişilerin evlenmesine engel bir hastalıktır.
 • Verem kişilerin evlenmesine engel bir hastalıktır.

HIV, hepatit B ve hepatit C gibi hastalıkların tespit edilmesi durumunda kişilerin evlenmesine mani olunmamaktadır. Çünkü evliliğe engel olan hastalıklar bulaşıcı hastalıklardır. Ancak kişilerin bulaşıcı olmayan bu hastalıkları aşabilmeleri amacı ile gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca kişilerin yukarıda sayılan bulaşıcı hastalıklara yakalanması durumunda; kişiler tedavi olmadıkları sürece evlenmelerine izin verilmemektedir. Verem olan bir kişinin ise; evliliği 6 ay süre ile ertelenmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Evliliğe Engel Midir?

Kan uyuşmazlığı evliliğe engel değildir. Çünkü kan uyuşmazlığı problemi; çiftler arasında oluşan bir problem değildir, anne ile çocuk arasında oluşabilecek bir problemdir. Kan uyuşmazlığı Rh faktörü ile ilgili bir durumdur ve annenin kan grubunun Rh (-) olması halinde eğer babanın kan grubu Rh (+) ise yaşanabilmektedir. Bu durumda çocuğun kan grubunun Rh (+) olması halinde; ilgili Rh faktörü annenin kanına geçmektedir ve annenin bağışıklık sistemi de savunmaya geçerek antikor üretmeye başlamaktadır. Bu durumda oluşabilecek tehlikeler ise şunlardır:

 • Doğacak olan bebekte kansızlık görülebilmektedir.
 • Doğacak olan bebekte kalp yetmezliği görülebilmektedir.
 • Doğacak olan bebek anne karnında ölebilmektedir.

Ancak kan uyuşmazlığı önüne geçilebilecek bir problemdir. Hamileliğin 28. haftasında anti-D adı verilen bir iğnenin yapılması ile ilgili problem ortadan kaldırılabilmektedir.

Evlilik İçin Alınacak Sağlık Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Evlilik için alınacak sağlık raporunun geçerlilik süresi; 6 aydır. Kişiler nikah başvurusu yapmadan önce 6 aylık bir zaman dilimi içerisinde sağlık raporu alabilme hakkına sahiptirler. Nikah başvurusu için gerekli olabilecek bütün belgelerin geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlenmiştir.

  4500 Günden Emeklilik Şartları ve Maaşı Nedir?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Ne Kadar Sürede Alınır?

Evlilik için sağlık raporunun alınma süresi; ortalama bir gündür. Çiftlerin bir gün içerisinde gerekli işlemleri tamamlayabilmesi mümkündür. Ancak bazen kişinin gittiği kurumun kendisini gerekli testlerin yapılabileceği bir kuruma göndermesi ve kişinin sonrasında onay için tekrar dönmek zorunda kalması veya kişinin gittiği kurumun oldukça yoğun olması gibi durumlarda; sağlık raporunun alınma süresi uzayabilmektedir. Özel hastanelerde sağlık raporunun alınma süresi birkaç saattir. Diğer kurumlarda bu süre birkaç saatten daha uzun sürebilmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Almaya Aç Karna Mı Gidilmelidir?

Evlilik için sağlık raporu almaya aç karna gidilmelidir. Çünkü kişilere yapılan testlerin bazılarının aç karna yapılması gerekmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporunun Ücreti Nedir?

Evlilik için sağlık raporu ücreti; kişinin sağlık raporunu çıkarttığı yere göre değişiklik göstermektedir. Kişi eğer sağlık raporunu devlet kurumundan almak ister ise; kendisinden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak kişinin zamandan tasarruf edebilmek amacı ile sağlık raporunu özel hastaneden almak istemesi durumunda kişiden ücret alınmaktadır. Kişiden alınan ücreti; kişinin gittiği özel hastanenin test başına belirlediği ücretlere göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin bu test için özel hastanede kişi başı ortalama 300 TL ile 400 TL arasında bir miktarı gözden çıkarması gereklidir.

NİKAH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

ÇEYİZ DESTEĞİ NEDİR, NASIL ALINIR?

ÇEYİZ YARDIMI NEDİR NASIL ALINIR?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Sefa dedi ki:

  merhaba,
  nisanlim isvicrede, calistigi icin pek vakti yok kan testi yapmamiz gerekiyor. ben burda(Türkiye) yapsam oda orda yapsa oluyormu yoksa mecbur ayni hastahaneyemi gitmemiz gerekiyor?
  ve ayri bir soru: pazartesi günü gelse kan testi yapsak özel hastahanede. nikahi, kan sonucunu aldigimiz gün yaparlarmi yada ertesi günü? (diger evraklar tam). 3 veya 4 gün yeterli bir sürec olurmu bizim icin ?
  cevabiniz icin simdiden tesekkürler
  saygilarima.

  1. erkan akkus dedi ki:

   sanıyoruz ki yeterli olacaktır.

 2. ELİF dedi ki:

  MERHABA NİŞANLIM ÇANAKKALEDE İKAMET EDİYOR FAKAT BEN İSTANBULDAYIM NİKAHIMIZ DA İSTANBULDA KIYILACAKNİŞANLIM YARIN GELECEK BİRLİKTE HERHANGİ BİR DEVLET HASTAHANESİNE SAĞLIK RAPORU İÇİN BAŞVURACAĞIZ SAĞLIK RAPORUNU ALDIKTAN SONRA AİLE HEKİMİNE ONAYLATACAK MIYIZ ? BENİM AİLE HEKİMİM ONUN RAPORUNU DA ONAYLAR MI?

 3. Nejat dedi ki:

  Merhaba ben yabancı uyrukluyum nişanlım türk. Saglık raporu için aynı aile hekimine muracaat edebiliyor muyuz? Benim farklı işlem yapmam gerekiyormu?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sağlık raporu için aile hekimine başvuru yapabilirsiniz.

 4. Helin dedi ki:

  Merhaba,

  Ben belcikada ikamet ediyorum ve esim Izmir Aliagada.
  Temmuzun 1de dugunumuz var Trde olucak ve ayni gun nikah kiymak istiyoruz.
  Fakat ben haziranin 25inde Izmirde ola biliyorum en erken.
  1 Temmuz pazar gunune kadat yetismesi mumkun mu butun gerekli belgelerin ?
  Veya burda yurt disindan ben Turkiyede gecerli olabilecek belgeler ala biliyormuyum, zaman kazanmak adina?

  Saygilarimla,

  Helin Cataldegirmen

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Nikah başvurusunu normalde kadın ve erkeğin birlikte yapması gerekiyor. 25 Haziran’da Türkiye’ye geleceğinizi belirtmişsiniz. 29 haziran Cuma gününe kadar nikah işlemlerinizin yetişmeme ihtimali olabilir. Bu sebeple noterden vekaletname alarak müstakbel eşinizin işlemleri başlatma şansı var. Böyle yaparak Türkiye’ye geldiğinizde sadece sağlık raporu kalmış olur.