2020 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

2020 Muhtaçlık sınırı ne kadar, nasıl hesaplanır gibi soruların cevaplarını devletten yardım almak istiyorum diyen dar gelirli vatandaşlarımızın çok iyi bilmesi gerekiyor. Çünkü devletin sosyal yardım verirken dikkate aldığı en önemli ve temel kriter muhtaçlık sınırıdır. Muhtaçlık sınırı ile ilgili olarak; muhtaçlık sınırı ne demek? Muhtaçlık sınırı ne kadardır? Muhtaçlık sınırı nasıl hesaplanır?  Muhtaçlık sınırı kaç lira? Muhtaçlık belgesi nasıl alınır? Muhtaçlık belgesi nereden alınır? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda.

2020 Devletten Sosyal Para Yardımı Alma

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Cumhurbaşkanı emri ile zaman içerisinde halkın refah düzeyi için harekete geçti. Muhtaçlık aylığı, özellikle fakir ailelerin yararlandırılması için en önemli unsurlardan birisi haline geldi.

Ülkemiz, gelir seviyesine kıyasla dünyanın en çok sosyal yardım veren ülkesi konumunda. Anayasamızdaki sosyal devlet ilkesinin gereği olarak devletimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza büyük miktarlarda sosyal yardım veriyor. Yani devletimiz, ihtiyaç sahiplerinin, yoksulların, garibanların, kimsesizlerin kimsesi ve en büyük destekçisi konumdadır. Ancak devlet yardımlarından yararlanmak isteyenlerin bazı şartları taşıması gerekiyor elbette ki. Devlet bu yardımları verirken en çok başvuru yapanların aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında olup olmadığına dikkat ediyor. Peki bu muhtaçlık sınırı nedir, muhtaçlık sınırı ne kadar, nasıl hesaplanır? İşte devletten sosyal yardım almak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken tüm bu soruların cevapları.

Muhtaçlık Sınırı Ne Demek?

Muhtaçlık sınırı yazımızın ilk bölümünde de bahsettiğimiz üzere devletin yardım yaparken dikkate aldığı en önemli kriterdir. Fakirlik maaşı, 2022 engelli maaşı, 65 yaş maaşı gibi maaş ödemeleri, başta olmak üzere her şekilde devletten para yardımı almak için başvuru yapanların ilk olarak aylık gelirinin muhtaçlık sınırı altında olup olmadığına bakılmaktadır. Yani muhtaçlık sınırı, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bir aylık geçinebileceği en düşük para miktarını ifade etmektedir. Aylık geliri bu rakamın altında olan her Türk Vatandaşı, sosyal adalet ve gelir adaletinin sağlanabilmesi için devletten yardım parası, ayni yardım ve benzeri sosyal yardımları alabilir.

2020 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu?

Muhtaçlık sınırının tarifine verdikten sonra şimdi de 2020 muhtaçlık sınırı ne kadar olduğuna değinmeye başlayalım. Yukarıda da belirttiğimiz üzere muhtaçlık sınırının hesaplanması için dikkate alınan rakam asgari ücrettir. Çocuk ve eş yardımı dahil edilmeyen asgari ücretin üçte biri muhtaçlık sınırının en üst rakamıdır. 2020 TL olaran asgari ücretin, 191 TL’si  asgari geçim indirimidir. Net asgari ücretten AGİ çıkarıldığında 1829 TL bir maaş kalır. Muhtaçlık sınırı ise bu 1829 TL’nin üçte biri kadardır. Yani 2020 yılı için muhtaçlık sınırı 609 TL olarak gerçekleşti. Yani bir aylık geliri 609 TL veya daha altında olan vatandaşlarımız muhtaçlık sınırı altında yaşadığı kabul edilir. Bu durumda olan vatandaşlarımız devlet tarafından yapılan para yardımı başta olmak üzere nakdi ve ayni yardım başvurusu yapmaya hak kazanmaktadır.

  2020 Çocuk Parası Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Peki muhtaçlık sınırı altında olanlar hangi devlet yardımlarından faydalanabilir, bu devlet para yardımları ne kadar? Şayet muhtaçlık sınırı altındaysanız ve devletten alabileceğiniz para yardımları hangileri ve bu para yardımları be kadar öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

Muhtaçlık Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Aylık geliri muhtaçlık sınırı altında olanların devlet yardımlarından faydalanabilmek için yapmaları gereken şey ise muhtaçlık belgesi almak. Muhtaçlık belgesine fakirlik kağıdı veya fakirlik belgesi de denebilmektedir. Bu sizde kafa karışıklığına sebep olmasın. Bu isimlerin hepsi aynı şeyi ifade etmektedir. Şimdi de muhtaçlık belgesi nereden ve nasıl alınır konusuna açıklık getirelim. Muhtaçlık belgesi muhtarlıklar tarafından verilmektedir. Devlet yardımlarının büyük bölümü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından verilmektedir. Muhtarlar ve SYDV sosyal yardım verilmesi konusunda koordineli olarak çalışmaktadır. Muhtaçlık belgesi almak için mahalle muhtarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Muhtarlar muhtaçlık belgesi verilmesinde bazı konulara dikkat eder. Muhtar başvuru yapanın gelir durumu hakkında araştırma yapar ve gerçekten muhtaçlık sınırı altında olup olmadığının tespitini yapar. Kişinin geliri gerçekten muhtaçlık sınırı altındaysa muhtaçlık belgesi verir.

Muhtardan fakirlik belgesi almak bazen tek başına yeterli olmayabilir. Muhtarlıktan aldığınız fakirlik belgesi ile SYDV’ye başvuru yaptığınızda kurum çalışanları sizden SGK’dan maaş almadığınıza dair belge isteyebilirler.

Muhtaçlık Sınırı Hesaplama

Muhtaçlık sınırının ne kadar olduğunu verdikten sonra şimdi de muhtaçlık sınırı nasıl hesaplanır konusunda detaya girelim. Çünkü muhtaçlık sınırının hesaplanması çoğu vatandaşımızın yanlış yaptığı, karıştırdığı bir konu. Muhtaç sınırı hesaplama yapılırken önce yardım başvurusu yapan kişinin evinde kaç kişini yaşadığı tespit edilir. Bu kişiler çekirdek aileyi kapsar, yani anne, baba ve çocuklar. Önce hanede yaşayanların tüm gelirleri toplanır. Sonra bu tüm gelirler evdeki toplan kişi sayısına bölünür. Yapılan bu işlemler sonucunda kişi başına düşen gelir 483 TL’nin altındaysa bu hanedeki kişilerin geliri muhtaçlık sınırı altında olduğu tespit edilmiş olur.

  Devlet Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim, Şartları Nelerdir ?

Muhtaçlık sınırı hesaplamasında son dönemde önemli bir değişiklik yapıldı bunu da mutlaka belirtmek gerek.  65 yaş maaşı yani yaşlılık maaşı başvurusu yapanlarda hesaplama eskisinden farklı yapılıyor. Eskiden bir kadın veya erkek fark etmeksizin 65 yaş maaşına başvuru yaptığında hanedeki tüm gelirler hesaplanıyordu. Son yapılan değişiklikle bu değiştirildi. Mesela çocukları ile yaşayan bir yaşlı vatandaşımız yaşlılık maaşı başvurusu yaptığında artık çocuklarının gelirleri muhtaçlık sınırı hesaplamasına dahil edilmiyor. Yapılan bu değişiklikle artık çok daha fazla dar gelirli vatandaşımız yaşlılık maaşı almaya hak kazanıyor.

Devlet Yardımları Neler, Nasıl Alınır?

Belediye Yardımları Neler, Nasıl Alınır?

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. mustafa dedi ki:

  değerli admin çok güzel bilgiler veriyorsunuz. peki bu işlemlerin yapılırken bankada bulunan para sorun olur mu ? yani ödemelerim için babam göndermişti henüz ödemelerimi yapmadım. engelli maaşı için soruyorum.

 2. H Uçan dedi ki:

  Ben 19 yaşındayım%67 engelli yim engelli maaşı alabilirmiyim evdeki kişi sayısı 5 babam emekli

  1. erkan akkus dedi ki:

   Evdeki kişi başına düşen gelirde yazımıza göre uygunsa alabilirsiniz.

 3. Mehmet dedi ki:

  bir hanede üç kişiyiz babam ssk emeklisi 8. ay 2015 te ben üniversite okurken bana burs verilmesi için sosyal yardımlaşmaya baş vurdu hane geliri muhtaçlık sınırını geçtiği için reddedildi deniliyor sanırsam çok az bir farkla geçiyor fakat benim vermiş olduğum kira bedeli bu muhtaçlık sınırını etkiler mi.

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   İlk başvurunuz da ki gelir gider durumu yeni başvurunuzda da aynı ise durum değişmeyecek. Gider göstergeniz ekstradan kira ise, tekrar değerlendirmeye alınacaktır.

  2. Özgur dedi ki:

   Yardim kapsam dişi ne demek admin

 4. Lütfiye Çorbacı dedi ki:

  70 yaşında muhtaç bayan oğlu ve eşi ile yaşamaktadır.
  eşinin 1800 tl emekli maaşı dışında hiçbir geliri yoktur.
  Bu bayan muhtaçlık maaşı alabilir mi.
  Teşekkürler.

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   Muhtaçlık maaşı alabilmeniz için, devletin belirlediği şartların üstünde olmamanız gerekiyor.

 5. yolcu dedi ki:

  Merhaba. Sydv’na Diğer aile yardımı adında başvuru yaptık. Tarafımıza başvurunuz heyetimiz tarafından red edilmiştir diye geri dönüş yapıldı. Ancak neden dolayı red edildiği bilgisi verilmemiş. Bunun nedenini nasıl öğrenebiliriz? Tekrar başvuru yapma hakkımız var mı?

  1. admin dedi ki:

   Red nedenini bizzat başvuruyu yaptığınız SYDV şubesinden öğrenebilirsiniz.

 6. Murat dedi ki:

  Annem 65lik maaşını bu ay 543tl aldı zamlanacak deniyordu ama 2019 ocak

 7. Slymn dedi ki:

  Merhaba engelli üzerinden ötv muafiyetli araç aldık fakat araç değeri’nin 120 de 1i muhtaçlık sınırını aştığını söyleyip 2022 maaşını kestiler. Fakat şöyle bir durum oldu aracın otvsiz fiyatı üzerinden değilde Kasko bedeli üzerinden hesaplandı. Benim okuduğum yasal mevzuatta otvsiz fiyatı üzerinden hesap yapılması gerekiyor örnek vermek gerekirse aracın otvsiz fiyatı 47500 tl. Kasko değeri 65500 tl. Doğru olan hesap 47500 tl. Üzerinden yapılması gerekmiyor mu? Lütfen bu konuda bilgi verebilirmisiniz?

 8. Güven dedi ki:

  Annem babamdan boşandı yetim aylığı alıyor.fakat ablasida boşandığı için maaş 2 ye bölünüyor yani yetim aylığı almasına rağmen 65 yaş maaşıda alabilirmi teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. admin dedi ki:

   İki maaşın aynı anda alınması ne yazık ki mümkün değil.