Memur Olma Şartları

Memur olma şartları, devlet memuru olmayı hedefleyenlerin iyi bilgi sahibi olması gereken kritik bir konu. Milyonlarca vatandaşımız memur olabilmek için gayret sarf ediyor. Memur olmak konusu ile ilgili olarak; kimler memur olabilir? Kimler memur olamaz? Memur olma şartları nelerdir? Memur olma yaşı kaçtır? Sınavsız memur olunur mu? Memur olmak için KPSS’den kaç puan almak gerekir? Memur olmanın en kolay yolu hangisi? Gibi sorular başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de memur olmak istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

memur olma şartları

Devlet Memuru Olmak

Ülkemizde işsizlik oranı uzun yıllardır sürekli yüzde 10 seviyesinin üzerinde seyrediyor. İstatistiki olarak genç nüfus kabul edilen 15 – 24 yaş arasında işsizlik oranı ise yüzde 20. Gelişmekte olan bir ülkeyiz her yıl ekonomimiz kayda değer bir büyüme rakamı yakalıyor. Avrupa’nın en genç, dünyanın da en genç nüfuslarından birine sahip olan bir ülkeyiz. Her yıl çalışabilecek nüfusa 1 milyona yakın kişi dahil oluyor. Ekonomik büyüme oranlarımız her ne kadar iyi olsa da sahip olduğumuz bu büyük genç nüfusa yeterli iş imkanı sağlanma noktasında sıkıntı yaşadığımız da bir gerçek.

Tüm Memur Alımı İlanlarını Takip Ermek İçin BURAYA tıklayın.

Genç nüfusumuzdaki büyük işsizlik oranı ve kamu çalışanlarına tanınan özlük haklarının özel sektöre oranla görece daha iyi olması gençleri devlet memuru olmaya yöneltiyor. Her yıl milyonlarca vatandaşımız devlet memuru olmak umuduyla büyük bir rekabetin içine giriyor. Buna paralel olarak da memur olma şartları neler, kimler memur olabilir gibi sorular cevapları en çok merak edilen sorularda başı çekiyor. Şimdi memur olmak isteyenler için tüm bilmeleri gerekenleri sıralamaya başlayalım.

İLGİLİ KONULAR:

ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ZABITA MAAŞLARI

ZABITA OLMA ŞARTLARI – NASIL ZABITA OLUNUR?

Memur Olma Şartları Neler?

Devlet memuru olmak ile ilgili olarak önce kimler memur olabilir kimler memur olamaz sorularına cevap vererek başlayalım. Memur olmak için gereken şartlar iki kategoridir. Bunlardan ilki memur olma genel şartlarıdır. İkincisi ise memur olma özel şartlarıdır. Memur olma genel şartları memuriyete girecek her kişide mutlaka olması gereken şartlardır. Subay, astsubay, polis, komiser yardımcısı, zabıta, infaz koruma memuru gibi bazı devlet memuriyetlerinde yaş, eğitim seviyesi, fiziksel özellik, sağlık durumu, fiziki yeterlilik gibi bazı memur olma özel şartları aranır.

  e-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Memur Olma Genel Şartları Neler?

Memur Olma Genel Şartları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde sayılmıştır. İlgili kanun maddesine göre memur olmak için gereken şartlar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
 2. 18 yaşını doldurmuş olmak. Meslek ve sanat okulu mezunlarının atanabildiği bazı memurluk kadrolarında 15 yaşını doldurmuş olmak da yeterlidir.
 3. Genel olarak lise mezunu olmak. Yeteri kadar istekli olmaması veya bazı memur kadrolarının özelliğine göre de ilköğretim mezunları da memur olarak atanabilir.
 4. Kamu haklarından (memnu haklar) kısıtlanmamış olmak
 5. Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla hapis cezasına çaptırılmamış olmak.
 6. Affa uğramış, ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş veya hükmün açıklanması geri bırakılmış dahi olsa; anayasal düzene ve anayasal düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar, rüşvet, zimmet, irtikap, dolandırıcılık, hırsızlık, hileli iflas, güveni kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, kaçakçılık, suç gelirini aklama gibi yüz kızartıcı ve onur kırıcı suçlardan mahkum olmamak.
 7. Engelli atamaları hariç olmak üzere görevini yürütmeye engel akıl hastalığı bulunmamak
 8. Askerlikle ilişiği bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak
 9. Askerlik çağına gelinmiş ise muvazzaf askerliğini yapmış, ertelenmiş veya yedek hizmete alınmış olmak
 10. Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasında olumsuz durumu olmamak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

POLİS MEMURU NASIL OLUNUR – POLİS OLMA ŞARTLARI

POLİS MEMURLARI NE KADAR MAAŞ ALIR – POLİS MEMURU MAAŞI

Memur Olma Özel Şartları Neler?

Yukarıda belirttiğimiz üzere genel memur olma şartları devlet memuru kadrosuna atanabilmek için herkesin taşıması gereken şartlardır. Bazı devlet memuru kadrolarına atanabilmek için özel şartlar aranır. Fikir oluşturması açısından özel şartlar aranan bazı memur kadrosu ve aranan özel şartların neler olduğuna örnekler verelim.

 • İtfaiye eri, zabıta, infaz koruma memuru (gardiyan) olmak için 30 yaşını doldurmamış olmak, erkek adaylar için en az 167cm, bayan adaylar için en az 162 cm olmak gerekir.
 • Polis ve komiser yardımcı olmak için 30 yaşından gün almamış olmak erkek adaylar için en az 167 cm, bayan adaylar için en az 162 cm boyunda olmak gerekir. Ayrıca adaylar fiziki yeterlilik testine de tabi tutulur.
 • Subay ve astsubay olabilmek için yukarıda saydığımız diğer devlet memurlukları gibi yaş, boy kilo, fiziki yeterlilik özel şartları aranır
  2020 Doğum İzni Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yukarıda özel memur olma şartlarına genel bir fikir sahibi olabilmeniz için birkaç örnek verdik. Bunlar gibi çok sayıda devlet memuru kadrosu için memur olma özel şartları aranır. Bu özel şartların tamamını burada yazmamız mümkün değil çünkü bu tüm bu özel şartlar onlarca sayfa sürer. Eğer ki atanmayı istediğiniz devlet memuru kadrosunun özel şartları olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, o memur kadrosu ile ilgili düzenlemenin yapıldığı kanunu incelemeniz gerekiyor.

GÖZ AT:

ZABIT KATİBİ OLMA ŞARTLARI – NASIL ZABIT KATİBİ OLUNUR

ZABIT KATİBİ MAAŞLARI – ZABIT KATİBİ NE KADAR MAAŞ ALIR

Memur Olmanın En Kolay Yolu Hangisi?

Herkesin bildiği gibi milyonlarca kişi memur olmak istiyor ve bunun sonucu olarak memur olmak eskiye nazaran bir hayli zorlaştı. Her eğitim seviyesinde yapılan KPSS sınavına milyonlarca kişi giriyor ve bu yoğunlukta memur olmaya yetecek puanı almak çok kolay değil. Darbe girişimi sonrasında devlete sıvan örgüt mensuplarının temizlenmesiyle çok sayıda kamu kurumunda personel açığı meydana geldi. Bu sebeple bazı kamu kurumları sınavsız memur alımı yapıyor. Devlet Personel Başkanlığı resmi sitesinden sınavsız memur alım ilanlarını takip ederek başvurmak günümüz itibariyle göreceli olarak en kolay memur olma yöntemi olarak görünüyor.

Bunun yanı sıra bazı kamu kurumları 657 Sayılı kanunun 59. maddesine göre açıktan atama yöntemiyle KPSS sınavsız memur alımı yapma hakkına sahip.

İlgili kanun maddesine göre Sınavsız Memur Alan Kurumlar ve Kadroları;

 • Cumhurbaşkanlığı memurlukları
 • Bakan yardımcılıkları
 • Başbakan başmüşavirleri
 • Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, I. Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadroları
 • Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
 • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı
 • Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirliği kadroları ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları
 • TÜİK ve AB Bakanlığı kadroları
 • Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu
 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği
 • Milli Savunma Bakanlığı
 • Özel Kalem Müdürlükleri
 • Vali Kadroları
 • Diyanet
 • MİT
 • Milli savunma Bakanlığı
 • Anayasa mahkemesi

Geçtiğimiz yıla kadar memur olmanın en kolay yolu uzman çavuşluktan memuriyete geçişti. 2 yıl uzman çavuşluk yapanlar, uygun kadro şartlarını taşımaları ve başvurularının uygun görülmesi halinde KPSS sınavsız, açıktan atama yöntemiyle memur olabiliyorlardı. Darbe girişimi sonrası TSK’da yaşanan personel sıkıntısı sebebiyle açıktan atama ile memuriyete geçiş yapabilmek için uzman çavuş olarak hizmet etme süresi 7 yıla çıkarıldı. Yani artık uzman çavuşluktan memuriyete geçiş eskiye nazaran daha zor.

  Veteriner Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

GARDİYAN NASIL OLUNUR- GARDİYAN OLMA ŞARTLARI

GARDİYAN NE KADAR MAAŞ ALIR – GARDİYAN MAAŞLARI

Memur Olma Yaşı Kaçtır?

Memur olmak için yaş sınırı 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunun 40. maddesinde düzenleniyor. İlgili maddede memur olmak için yaş sınırı ‘’genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar’’ olarak tarif ediliyor. 15 yaşını dolduran meslek ve sanat okulu mezunları, bazı devlet memuru kadrolarına Kaza-i Rüşt Belgesi alınmış olması şartıyla atanabiliyor. Bu istisnai durum haricinde memur olmak için yaşı sınırı 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

Yukarıda memur olmak için alt yaş sınırı kaç olduğundan bahsettik. Bazı memur kadroları içinde üst yaş sınırı bulunuyor. Polis, zabıta, komiser yardımcısı, itfaiye eri gibi memur kadrolarında atanabilmek için 30 yaşını bitirmemiş olmak şartı aranır. Subay olmak için ise 27 yaşını bitirmemiş olmak gerekir. Astsubaylarda yaş sınırı ise önlisans mezunları için 25, lisans mezunları için ise 27’dir.

Memur Olmak İçin KPSS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

Memur alımı ilanı veren kamu kurumları, başvuru şartlarında KPSS puan şartı da koyarlar. Şimdiye kadar yapılan memur alımı ilanları incelendiğinde kurumlar büyük bir çoğunlukla en az 70 KPSS sınavı puanı şartı istemektedir. Ancak bazı memur alımı ilanlarında ise en düşük 60 puan olduğu olabiliyor. Tabi bu bahsettiğimiz bu puanlar alt sınır. Bu memur alım ilanlarına alınacak memur sayısının katlarca fazlası başvuru oluyor. Doğal olarak memur alımları bu alt puan sınırının çok çok üzerinde kapanıyor.

GÖZ AT:

NASIL İTFAİYECİ OLUNUR – İTFAİYECİ OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

İTFAİYECİLER NE KADAR MAAŞ ALIR – İTFAİYECİ MAAŞLARI

Sorularınızı Bize yazın

devlet memuru olma konusu ile ilgili olarak; memur olma şartları neler, kimler memur olabilir, kimler memur olamaz, memur olmanın en kolay yolu hangisi, memur olma yaşı kaçtır, sınavsız memur alan kurumlar hangileri başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm sorulara ayrıntılı bir şekilde yanıt vermiş bulunuyoruz. memur olma şartları ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. yetki yazar ekibimiz tüm sorularınıza titizlikle, hızlı ve doğru şekilde cevap vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.