2020 Komando Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

2020’de komando olma koşulları Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde görevlerini doğru ve uygun şekilde yerine getirecek vatandaşları bulmak açısından düzenlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, askeri birlikleri için komanda başvurularını kabul etmektedir. Komandolar, her alanda operasyon yapabilme kapasitesine sahiptir. Komandolar, en zorlu şartlarda görev yapmaktadır. Bazı durumlarda dağlarda, bazı durumlarda ise ormanda günlerce görevde kalmaktadır. Bundan dolayı da komando olma şartları oldukça zorlu tutulmuştur. Bunun başlıca sebepleri:

 • Komandolar günlerce zorlu operasyonlarda kalabilir. Bundan dolayı eğitimler yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da yapılmaktadır. Bu zorlu aşamaları geçebilmek için komando olma şartları oldukça titizlikle hazırlanmıştır.
 • Komando olmak isteyen kişilerin gönüllü olma şartı aranmaktadır. Gönüllü olmayan kişilerin bu göreve alınması söz konusu değildir.
 • Eğitimler sırasında komandolar her türlü silahı kullanmayı öğrenmek durumundadır.
 • Silahların en az birinde profesyonel kullanım şartı aranmaktadır.

Nasıl Komando Olunur?

Komando olmak için vatandaşların gönüllü olması gerekmektedir. Gönüllü olmayan ya da komando olmak istemeyen kişilerin bu göreve alınması söz konusu değildir. Askerlik görevin tamamlayacak olan kişiler askerlik formunda ‘’Komando Olmak İstiyorum’’ bölümünü işaretlemelidir. Bunun dışında:

 • Komando olmak istediğini belirten kişilerin fiziksel ve psikolojik muayeneleri yapılmaktadır.
 • Komando olmak için başvuran kişilerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olması gerekmektedir.
 • Komandoluk için başvuru yapan kişiler ilk olarak bir eğitime sokulur. Bu eğitim kapsamında farklı silahların kullanımı öğretilir.
 • Eğitim sırasında kişilerin en az bir silahı profesyonel olarak kullanması gerekmektedir.
  Subay Maaşları

Eğitimlerini başarılı şekilde tamamlayan kişiler, komando olarak görev alabilir ve daha sonra askerliği profesyonel bir kariyer olarak sürdürebilir. Komandoların oldukça zorlu şartlar altında çalıştığı unutulmamalı ve buna uygun adayların başvuru yapması gerektiği bilinmelidir.

Komando Olmak için Gerekli Fiziksel Şartlar Nelerdir?

Komando olmak için fiziksel şartlar başvuruların kabul edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Adayların fiziksel durumları ve kapasiteleri oldukça önem teşkil eder. Bu aşamada başvuran vatandaşların boyları ve kiloları kontrol edilmektedir. Buna göre aranan fiziksel şartlar ise:

 • Başvuruda bulunan adayların boy ve kilo indeksleri birbirine yakın olmalıdır.
 • Fiziksel şartlardan bir diğeri ise adayların ciddi bir ameliyat ya da hastalık geçirmemiş olmasıdır.
 • Ameliyat olan ya da zorlu hastalıklara sahip olan adayların kabul edilmesi söz konusu değildir.
 • Komando olacak kişilerin vücutlarının görünen yerlerinde herhangi bir ameliyat izi ya da kesik olmaması gerekmektedir.

Komando Olmak için Aranan Boy Şartı Nedir?

Komando olmak için boy şartı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından en az 1.60 cm olarak belirlenmiştir. Ancak boy tek başına yeterli değildir. Kişinin kilo indeksi ile boyunun uyumlu olması gerekir. Başvuru yapan kişi şayet 1.60 ise kilosunun en fazla 70-75 kilo olması gerekmektedir.Komando olmak için üst boy sınırı ise 2 metre 10 cm olmaktadır. Ancak genel olarak yapılan başvurularda 1 metre 70 cm ve 1 metre 85 cm olan adaylar kabul edilmektedir. Askerlik muayenesi kapsamında kişinin fiziki durumuna göre boy ve kilo oranlarının uyumlu olmasına da dikkat edilmektedir.

Komando Olmak için Aranan Kilo Şartı Nedir?

Komandoluk için kilo şartı da kabul aşamasında oldukça önemlidir. Komando olabilmek için adayların fiziki yeterlilikleri oldukça önemlidir. Boy şartını karşılayan adayların kilo alanında da aranan şartları karşılaması gerekmektedir. Operasyon sırasında adayların uzun süreli koşma, atlama ya da yük taşıma gereklilikleri bulunmaktadır. Bundan dolayı da kilo şartı oldukça önemlidir. Kilo oranı hesaplanırken:

 • Kişinin boyundan 1 metre eksilir ve 10 eklenir. Çıkan değer kişinin kaç kilo olması gerektiğine işaret eder.
 • Kişinin boyu eğer 1.65 ise, bu değerden 1 metre çıkarılır ve 65 kalır. 65 değerine 10 eklenir ve kişinin en fazla 75 kilo olması gerektiği hesaplanır.
 • Komando olacak kişilerin fit ve sağlıklı olması aranan en önemli özellik arasındadır.
  Yoklama Kaçağı Nedir? Yakalanırsa Ne Olur?

Komando Başvurusunda Göz Derecesi Kaç Olmalıdır?

Komandoluk için göz şartları oldukça sıkı tutulmuştur. Günlerce operasyonda kalacak olan ve uzun menzildeki hedefleri görebilecek adaylar, komando olarak seçilmektedir. Bundan dolayı da göz hastalıkları olan kişilerin komando olabilmesi söz konusu değildir. Buna göre komando olma şartları kapsamında aranan göz derecesi:

 • Komando olmak isteyen kişilerin gözlerinin sağlıklı olması gerekmektedir.
 • Adayın gözünde miyop varsa maksimum 3 derece olması gerekmektedir.
 • Astigmat için maksimum derece 1 derece olmaktadır.
 • Kişinin gözleri 3.5 derece bozuk ise komando olması söz konusu değildir.

Kimler Komando Olamaz?

Komando olmak için aranan şartları yerine getirmek gerekmektedir. Göz derecesi yüksek olan kişiler ya da astım hastası olan kişilerin komando olması söz konusu değildir. Komandolar genellikle dağlarda, zorlu arazilerde görev yapan kişilerdir. Bundan dolayı da toz gibi astım hastalarının ataklarını şiddetlendirecek durumlar oldukça sık yaşanacaktır. Migren hastaları, astım hastaları gibi kişiler askere alınsa da komando olamaz. Bunun yanı sıra sağlık raporu ile celp atlatan kişilerin de komando olması söz konusu değildir. Mevzuat sağlık özrü nedeniyle geçici hastalığa sahip olan kişilerin de komando olması söz konusu değildir. Kişinin ayağı ya da kolu geçmişte kırılmışsa ve zayıfsa, bu başvurunun kabul edilmesi söz konusu değildir.

Komando Maaşları Ne Kadar?

Komando maaşları askerin rütbesine göre değişmektedir. Komando olmak isteyen kişiler gerekli eğitimleri aldıktan sonra göreve başlamaktadır. Bu kişilerin rütbelerine ve başarılarına göre maaşları da değişmektedir. Rütbelerine göre aldıkları maaşa ek olarak görev tazminatı, komando tazminatı, aile yardım ücreti ve çocuk ücreti de ödenmektedir. Bunun dışında zorunlu askerlik hizmeti kapsamında gönüllü olarak komando olan vatandaşlara, asker maaşının biraz daha üstünde ödeme yapılmaktadır. Askerliğini komando olarak yapmak isteyen kişilerin askerlik formunda ‘’Komando olmak istiyorum.’’ Kısmını işaretlemesi gerekmektedir.

  Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası

Psikolojik Rahatsızlık Geçmişi Olanlar Komando Olabilir mi?

Psikolojik hastalıklarla komando olmak mümkün değildir. Komando olmak oldukça zorlayıcı görevleri yerine getirmektir. Bundan dolayı da kişinin yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da sağlıklı olması oldukça önemlidir. Bundan dolayı da komando olarak başvuru yapan kişilerin psikolojik hastalık geçmişi de araştırılmakla beraber bu konuda muayene de yapılmaktadır. Bundan dolayı da komando olacak kişilerin sabırlı, sinirlerine hakim olabilen ve stres altında doğru karar verebilen kişiler olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra geçmiş dönemde ciddi bir ameliyat geçiren kişilerin komando olması da söz konusu değildir. Ciddi ameliyat geçirmiş kişiler, farklı atmosfer ortamlarında aşırı fiziksel tepki verebilir. Bundan dolayı da komando başvuruları kabul edilmemektedir. Komando olma şartları:

 • Komando olacak kişilerin psikolojik yeterliliği muayene edilmektedir. Buna uygun adaylar, diğer aşamaya geçebilmektedir.
 • Adayların ciddi sağlık sorunlarının olmaması gerekmektedir. Bunlar arasında migren, astım, ciddi ameliyatlar komando olma yolunda engeldir.
 • Komando olacak kişilerin komandoluk hakkında bilgi sahibi olması ve hangi alanlarda ve görev alanlarında çalışacağına dair bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Askere Ne Zaman Gideceğim – Askerlik Sorgulama


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 39 YORUM
 1. Efe dedi ki:

  Selamün aleyküm 174 boyum var 15 yaşındayım ve 70 kiloyum komando olabilir miyim sizce veya kilo vermem gerekli mi ?

 2. Cihan Aktaş dedi ki:

  Merhaba ben askerde komando olarak kalmak istiyorum ne yapmalıyım