2021 Askerlik Yoklama Kaçağı Olursam Ne Olur? Tutanak Ne İşe Yarar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte 2021 askerlik yoklama kaçağı olursam ne olur, tutanak ne işe yarar sorusuna yanıt vererek bilgi edinelim. Bilindiği üzere her Türk genci erkek, 18 yaşına yıl bazında girdiği an itibari ile askerlik yoklaması çağına gelmiş demektir ve bu anlamda devlet sistemleri otomatik olarak çalışır.

Örneğin 2000 doğumlu bir erkek, 01 Ocak 2021 tarihi itibari ile tüm devlet sistemlerinde yoklamasını olmak zorunda olan bir kişi haline dönüşür. Kolluk kuvvetlerinin GBT sistemlerinde de yoklama kaçağı olarak görülmeye başlar. Normal şartlarda 18 yaşında ya da 19 yaşında yapmanız gereken askerlik yoklaması, 20 yaşında askere gitmek zorunda olduğunuz için bir nevi kural ihlaline dönüşür. Birçok genç bu anlamda ciddi anlamda korktuğundan dolayı sizlere bilgiler sunacağız.

2021 Askerlik Yoklama Kaçağı Olarak Yakalandım, Ne Yapacağım?

Tabi ki bu noktada Polis, Çarşı ve Mahalle Bekçisi, Jandarma gibi emniyet güçlerimizin GBT çalışmalarına denk geldiğiniz zaman sistemde yoklama kaçağı olarak görünebilirsiniz. Ancak burada ilk etapta sizi zan altında bırakan herhangi bir durum yok. Devletin bu anlamda ki sistemleri tamamen otomatik olarak çalıştığından dolayı sizde sistemde bu şekilde görünüyorsunuz ve emniyet güçleri burada bir adım atmak zorundadır.

Askerlik yoklama kaçağı olarak yakalandığınızda kolluk kuvvetleri, sizler için üzerinde TC kimlik bilgileriniz, güncel tarih ve saat bilgisi ile birlikte tutanağın tutulduğu yer bilgisini içeren bir matbu evrak düzenler. Bu evrak üzerine sizde imza atarsınız. Bu evrak size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde o evrak ile birlikte en yakın askerlik şubesine giderek yoklama olmak zorundasınız.

Buraya kadar herhangi bir sorun yok. O evrak ile birlikte 15 gün içerisinde yoklama olmaz iseniz bu sefer sistemlerde tutanak tarihinden itibaren geçen ve yoklama olmadığınız gün sayısı da yer alır. Buradan sonra korkmanız gayet normal. Çünkü devlet kolluk güçlerinin size tebliğ ettiği bir emri ihlal etmiş sayılacaksınız ve buradan sonraki süreçte cezai yaptırım süreçlerinin başlaması mümkün olacaktır. Askerlik yoklama kaçağı konusu bu neden dolayısı ile çok çok önemlidir.

  Subay Maaşları

e-Devlet Askerlik Yoklaması Nasıl Yapılır?

Tabi ki yoklama kaçağı olarak yakalandığınız zaman her ne olursa olsun öncelikli olarak askerlik şubesine gidin ve bu tutanak ile alakalı yasal süreci durdurun. Bu çok daha önemlidir. Yoklama kaçağı olduktan sonra ya da öncesinde e-Devlet üzerinden askerlik yoklaması olma şansınız da vardır.

  • Yoklama Başvurusu (turkiye.gov.tr) linkine tıklayın.
  • Gelen ekranda GİRİŞ YAP sekmesine tıklayın ve e-Devlet bilgilerinizi girdikten sonra giriş yapın.
  • Akabinde gelen sayfada sizden istenen kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurun.
  • Sonrasında ise bir sonraki sayfaya ilerleyin ve burada güncel ikamet adresi bilgilerinizi doğru bir şekilde girin.
  • Akabinde başvurunuzu ASAL (Asker Alma Daire Başkanlığı) bünyesine gönderin ve yoklama işlemlerinizi tamamlayın.

Bu süreçten sonra eğer ki askerlik tecili yapmadı iseniz en kısa süre içerisinde koronavirüs kapsamında ki tedbirler de dikkate alınarak celp dönemlerinden herhangi birinde asker alma sürecine dahil edilirsiniz. Tabi ki bununla alakalı tüm işlemleri de yine e-Devlet sistemi üzerinden sorunsuz bir şekilde takip edebilirsiniz. Tüm soru ve sorunlarınızı yorum alanlarımızdan bizlere ileterek daha çok merak ettiğiniz soruların yanıtlarını alabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kayserili dedi ki:

    Merhabalar Tecil Yasının 22 ye İnmesiyle İstemeyerek Y Kaçağına Düşmüşüz Ve İlk Kez Bu Duruma Düştüğüm İçin Polisden 1 Kere Tutanak Yedim Ve 3 Gün Süre Zarfında Gidip Şubeye İşlemleri Yaptırdım Muayne Oldum 1500 TL Civarında Para Cezası Kesildi Lakin 1 Hafta Geçmeden Bu Para Cezası İptal Oldu Ocak Ayında Gideceğim Yer Açıklandı Ve Malesef Bakaya Kaldım Bile İsteye Bir Durum Olmadığı İçin Şimdi Bana 24.Maddeden Para Cezam Kesinlesmedigi İçin Günü 5 TL den mi Yoksa Asliye Mahkemesine Mi Verirler Yoklama Kaçağı Olduğum da Ocak Ayında Şubeye Ek C2 götürdüm ve Bana 2020 Aralığına Kadar Tecilllisiniz Denmişti (1996) Doğumluyum Sayın @admin Gerekli Bilgiyi Paylaşırsan Çok Sevinirim.