2020 Komando Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

2020’de komando olma koşulları Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde görevlerini doğru ve uygun şekilde yerine getirecek vatandaşları bulmak açısından düzenlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, askeri birlikleri için komanda başvurularını kabul etmektedir. Komandolar, her alanda operasyon yapabilme kapasitesine sahiptir. Komandolar, en zorlu şartlarda görev yapmaktadır. Bazı durumlarda dağlarda, bazı durumlarda ise ormanda günlerce görevde kalmaktadır. Bundan dolayı da komando olma şartları oldukça zorlu tutulmuştur. Bunun başlıca sebepleri:

 • Komandolar günlerce zorlu operasyonlarda kalabilir. Bundan dolayı eğitimler yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da yapılmaktadır. Bu zorlu aşamaları geçebilmek için komando olma şartları oldukça titizlikle hazırlanmıştır.
 • Komando olmak isteyen kişilerin gönüllü olma şartı aranmaktadır. Gönüllü olmayan kişilerin bu göreve alınması söz konusu değildir.
 • Eğitimler sırasında komandolar her türlü silahı kullanmayı öğrenmek durumundadır.
 • Silahların en az birinde profesyonel kullanım şartı aranmaktadır.

Nasıl Komando Olunur?

Komando olmak için vatandaşların gönüllü olması gerekmektedir. Gönüllü olmayan ya da komando olmak istemeyen kişilerin bu göreve alınması söz konusu değildir. Askerlik görevin tamamlayacak olan kişiler askerlik formunda ‘’Komando Olmak İstiyorum’’ bölümünü işaretlemelidir. Bunun dışında:

 • Komando olmak istediğini belirten kişilerin fiziksel ve psikolojik muayeneleri yapılmaktadır.
 • Komando olmak için başvuran kişilerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olması gerekmektedir.
 • Komandoluk için başvuru yapan kişiler ilk olarak bir eğitime sokulur. Bu eğitim kapsamında farklı silahların kullanımı öğretilir.
 • Eğitim sırasında kişilerin en az bir silahı profesyonel olarak kullanması gerekmektedir.
  Bordo Bereli Nasıl Olunur? Eğitimleri Nasıldır?

Eğitimlerini başarılı şekilde tamamlayan kişiler, komando olarak görev alabilir ve daha sonra askerliği profesyonel bir kariyer olarak sürdürebilir. Komandoların oldukça zorlu şartlar altında çalıştığı unutulmamalı ve buna uygun adayların başvuru yapması gerektiği bilinmelidir.

Komando Olmak için Gerekli Fiziksel Şartlar Nelerdir?

Komando olmak için fiziksel şartlar başvuruların kabul edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Adayların fiziksel durumları ve kapasiteleri oldukça önem teşkil eder. Bu aşamada başvuran vatandaşların boyları ve kiloları kontrol edilmektedir. Buna göre aranan fiziksel şartlar ise:

 • Başvuruda bulunan adayların boy ve kilo indeksleri birbirine yakın olmalıdır.
 • Fiziksel şartlardan bir diğeri ise adayların ciddi bir ameliyat ya da hastalık geçirmemiş olmasıdır.
 • Ameliyat olan ya da zorlu hastalıklara sahip olan adayların kabul edilmesi söz konusu değildir.
 • Komando olacak kişilerin vücutlarının görünen yerlerinde herhangi bir ameliyat izi ya da kesik olmaması gerekmektedir.

Komando Olmak için Aranan Boy Şartı Nedir?

Komando olmak için boy şartı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından en az 1.60 cm olarak belirlenmiştir. Ancak boy tek başına yeterli değildir. Kişinin kilo indeksi ile boyunun uyumlu olması gerekir. Başvuru yapan kişi şayet 1.60 ise kilosunun en fazla 70-75 kilo olması gerekmektedir.Komando olmak için üst boy sınırı ise 2 metre 10 cm olmaktadır. Ancak genel olarak yapılan başvurularda 1 metre 70 cm ve 1 metre 85 cm olan adaylar kabul edilmektedir. Askerlik muayenesi kapsamında kişinin fiziki durumuna göre boy ve kilo oranlarının uyumlu olmasına da dikkat edilmektedir.

Komando Olmak için Aranan Kilo Şartı Nedir?

Komandoluk için kilo şartı da kabul aşamasında oldukça önemlidir. Komando olabilmek için adayların fiziki yeterlilikleri oldukça önemlidir. Boy şartını karşılayan adayların kilo alanında da aranan şartları karşılaması gerekmektedir. Operasyon sırasında adayların uzun süreli koşma, atlama ya da yük taşıma gereklilikleri bulunmaktadır. Bundan dolayı da kilo şartı oldukça önemlidir. Kilo oranı hesaplanırken:

 • Kişinin boyundan 1 metre eksilir ve 10 eklenir. Çıkan değer kişinin kaç kilo olması gerektiğine işaret eder.
 • Kişinin boyu eğer 1.65 ise, bu değerden 1 metre çıkarılır ve 65 kalır. 65 değerine 10 eklenir ve kişinin en fazla 75 kilo olması gerektiği hesaplanır.
 • Komando olacak kişilerin fit ve sağlıklı olması aranan en önemli özellik arasındadır.
  Sözleşmeli Er Nasıl Olunur

Komando Başvurusunda Göz Derecesi Kaç Olmalıdır?

Komandoluk için göz şartları oldukça sıkı tutulmuştur. Günlerce operasyonda kalacak olan ve uzun menzildeki hedefleri görebilecek adaylar, komando olarak seçilmektedir. Bundan dolayı da göz hastalıkları olan kişilerin komando olabilmesi söz konusu değildir. Buna göre komando olma şartları kapsamında aranan göz derecesi:

 • Komando olmak isteyen kişilerin gözlerinin sağlıklı olması gerekmektedir.
 • Adayın gözünde miyop varsa maksimum 3 derece olması gerekmektedir.
 • Astigmat için maksimum derece 1 derece olmaktadır.
 • Kişinin gözleri 3.5 derece bozuk ise komando olması söz konusu değildir.

Kimler Komando Olamaz?

Komando olmak için aranan şartları yerine getirmek gerekmektedir. Göz derecesi yüksek olan kişiler ya da astım hastası olan kişilerin komando olması söz konusu değildir. Komandolar genellikle dağlarda, zorlu arazilerde görev yapan kişilerdir. Bundan dolayı da toz gibi astım hastalarının ataklarını şiddetlendirecek durumlar oldukça sık yaşanacaktır. Migren hastaları, astım hastaları gibi kişiler askere alınsa da komando olamaz. Bunun yanı sıra sağlık raporu ile celp atlatan kişilerin de komando olması söz konusu değildir. Mevzuat sağlık özrü nedeniyle geçici hastalığa sahip olan kişilerin de komando olması söz konusu değildir. Kişinin ayağı ya da kolu geçmişte kırılmışsa ve zayıfsa, bu başvurunun kabul edilmesi söz konusu değildir.

Komando Maaşları Ne Kadar?

Komando maaşları askerin rütbesine göre değişmektedir. Komando olmak isteyen kişiler gerekli eğitimleri aldıktan sonra göreve başlamaktadır. Bu kişilerin rütbelerine ve başarılarına göre maaşları da değişmektedir. Rütbelerine göre aldıkları maaşa ek olarak görev tazminatı, komando tazminatı, aile yardım ücreti ve çocuk ücreti de ödenmektedir. Bunun dışında zorunlu askerlik hizmeti kapsamında gönüllü olarak komando olan vatandaşlara, asker maaşının biraz daha üstünde ödeme yapılmaktadır. Askerliğini komando olarak yapmak isteyen kişilerin askerlik formunda ‘’Komando olmak istiyorum.’’ Kısmını işaretlemesi gerekmektedir.

  2020 Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Psikolojik Rahatsızlık Geçmişi Olanlar Komando Olabilir mi?

Psikolojik hastalıklarla komando olmak mümkün değildir. Komando olmak oldukça zorlayıcı görevleri yerine getirmektir. Bundan dolayı da kişinin yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da sağlıklı olması oldukça önemlidir. Bundan dolayı da komando olarak başvuru yapan kişilerin psikolojik hastalık geçmişi de araştırılmakla beraber bu konuda muayene de yapılmaktadır. Bundan dolayı da komando olacak kişilerin sabırlı, sinirlerine hakim olabilen ve stres altında doğru karar verebilen kişiler olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra geçmiş dönemde ciddi bir ameliyat geçiren kişilerin komando olması da söz konusu değildir. Ciddi ameliyat geçirmiş kişiler, farklı atmosfer ortamlarında aşırı fiziksel tepki verebilir. Bundan dolayı da komando başvuruları kabul edilmemektedir. Komando olma şartları:

 • Komando olacak kişilerin psikolojik yeterliliği muayene edilmektedir. Buna uygun adaylar, diğer aşamaya geçebilmektedir.
 • Adayların ciddi sağlık sorunlarının olmaması gerekmektedir. Bunlar arasında migren, astım, ciddi ameliyatlar komando olma yolunda engeldir.
 • Komando olacak kişilerin komandoluk hakkında bilgi sahibi olması ve hangi alanlarda ve görev alanlarında çalışacağına dair bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Askere Ne Zaman Gideceğim – Askerlik Sorgulama


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. ebubekir dedi ki:

  merhaba ben 17 yaşındayım küçükken kolum kırıldı ve egzama hastalığım var sizce ben komando olabilirmiyim bilen varsa lütfen yazsın teşekkürler

 2. BAYRAM DEMİR dedi ki:

  Merhaba ben komando olmak istiyordum ve bugün askerliğim açıklandı J.KOMD.TERÖR.MÜC.HRK.OK.K./YENİFOÇA İZMİR de acemi birliği yapacağım,jandarma komando olmak için 2020 kurallarına göre lise mezunu olmak şartmı,ben ortaokul mezunuyum bir sorun olurmu acaba cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. :))

 3. ece aydin dedi ki:

  yurt disinda yasiyorum zorunlu olarak, fakat Turkiyeye donecegim komando olmak istiyorum ve bir kadinim ailem bu konuda buyuk ihtimalle destek olmayabilir bu surecte tek basima olucagim icin olabildigince bilgi toplamaya calisiyorum… psikolojik ve fiziksel acidan hic bir sorunum yok fakat yurt disindan Turkiyeye donunce neler yapmali nasil bir yol izlemeliyim nerelere bas vurmam gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim

 4. Uygar Doğan dedi ki:

  merhaba benim boyum 174 kilom ise 54 komando için engel olurmu

  1. dddd dedi ki:

   60-65 ideal

 5. Fnrss1 dedi ki:

  Ben izmir foça veyahut da isparta egirdir de komando olmak istiyorum 16 yaşındayım spor lisesi okuyorum ama universite yi kho da okuduktan sonra mi o eğitim merkezlerine gidebilirim.
  Eger kho ya gitmeden eğitim alabiliyor isem nasıl başvuru yapabilirim.
  Bide astsubay meslek y.o bayan alımı olmuyor mu?

 6. Demiray Demir dedi ki:

  Merhaba Ben Küçüklüğümden beri komando olmak istiyorum.Boyum 1.74 cm Kilom 52 Hiçbir rahatsızlığım yok.Kan Grubum 0Rh-.Komando olmak içinde Fitness a gidiyorum.Ordu Da Yaşıyorum 15 Yaşındayım.Ulaşmak İsteyenler bana yazabilir Gmail Üzerinden:
  demiray5252@gmail.com

 7. Olcay aktaş dedi ki:

  Kolay gelsin bende kocaeliden bu sene askere gidicem inşallah lise mezunuyum 27yaş 177 boy 76 kg yum sporla uğraşıyorum komandoluğu çok istiyorum ordan jöh e geçme şansım olurmu

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Askerliğinizi yaparken veya yaptıktan sonra jandarmanın uzman erbaş alımlarına başvuru yapabilirsiniz. Yapılacak olan elemelerde başarılı olmanız halinde uzman erbaş olabilir daha sonra diğer özel birimlere geçme şansını elde edebilirsiniz.

 8. Yasin dedi ki:

  Herhangi bir sağlık sorunum yok. E devletten komandoya evet yazdım boyum 1.77 kilo 75 komando olmayı çok istiyorum büyük ihtimal alirlarmi beni

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Komando olma arzunuzun gerçekleşmesini temenni ederiz. Ancak bu TSK’nın kadro planlaması ile bağlantılı. Geçmiş yıllarda komando olmak isteyip olamayana, olmak istemeyip olan pek çok örnek mevcut.

 9. Serkan dedi ki:

  Merhaba yaşım 16 boyum 170 kilo 60
  Ben liseye gitmedim sakıncası varmıdır ??
  Komando olabilirmiyim..

 10. arif dedi ki:

  oncelikle hepinize iyi ramazanlar ben birinci sinifa giderken annem beni sinifdan aldirdi. Ogretmenimiz demis anneme bu cocugu aldir diye yani kucuktum tam gelismemistim annemde beni okuldan aldirdi yani dondurdu. okula bir sene gidmemenin etkisi olurmu ben bordo breli olmak istiyorum derslerim cok iyi her sene takdir aliyorum 7.sinifa gidiyorum boyum 1.55 cevaplarsaniz cok tesekkur ederim
  nasil bordo berli olunur diye bana gonderirseniz cok tesekkur wderi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 1 yıl okuldan ayrı kalmanız herhangi bir sorun teşkil etmez. Bordo bereli bir sıfattır, askeri bir zümreye karşılık gelmez. Bordo bereli yani özel kuvvet personeli olabilmek için öncelikle subay, astsubay veya uzman erbaş olmak gerekiyor. Bunları düşünmek için yaşınız genç. liseyi bitirdikten sonra harp okulları veya astsubay meslek yüksek okullarının sınavına girip kazanmanız ve bu okullardan mezun olmanız gerekiyor. Bordo vereli olmak rütbeli bir asker olduktan sonraki aşamadır.

 11. Ahmet Akgun dedi ki:

  Merhabalar, boyle bilgilendirici bir site hazirladiginiz icin tesekkurler.

  Yurtdisinda ikamet ediyorum, bedelli askerlik hakkina da sahibim ama vatani gorevimi en iyi seklide yerine getirmek icin hep komando olmayi istemisimdir. Universite egitimim devam ediyor, nasipse seneye bitirecegim. Yalniz okul bitince 32 yasinda olacagim. Er ya da erbas komando olmak icin fazla gibime geliyor. Yedek subaylik yoluyla 32 yasinda komando olunabilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Önünüzde 2 askerlik seçeneği olacak. Birincisi kısa dönem askerlik, ikincisi uzun dönem. Kısa dönem askerlik yapacaklar komando olmuyor. Ancak askerliğinizi yedek subay olarak yapma durumunuz olursa komando olma ihtimaliniz var. Askerlik şubesinde sevk işlemleri esnasında komando olmayı isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Ancak kişilerin isteği her zaman bunun için yeterli olmuyor. Komando olmak istemediğinizi beyan edip komando olan, komando olmak isteyip komando olamayan yüzlerce örnek mevcut. Bu konuda kararı TSK kendi kadro ve personel ihtiyacına göre planlar ve uygular. Yaşınızın mükellef askerlik için bir miktar ileri olması komando olma şansınızı azaltacaktır ancak boy ve kilo olarak uygun normlarda ve fiziki olarak yeterli güç ve kondisyonda olduğunuz tespit edilirse elbette komando olma şansınız olacaktır.

 12. fırat dedi ki:

  mrb arkadaşlar benim gözümde miyop var gözlük kullanıyorum aynı zamanda askerliğim manisa kırkağaç 6 . komando eğitim alayı cıktı . orda gözden dolayı elerler mi ?

  1. admin dedi ki:

   Böyle bir ihtimal mevcut. Ancak mevcut göz rahatsızlığınız TSK Sağlık Yönetmeliğine göre kabul edilebilir sınırlar içinde olmalı ki komanı birliğine gönderildiniz.

 13. veysel dedi ki:

  öncelikle selamın aleyküm benim boyum 1.90 kilom ise 60 ne yesem hep boya gidiyor kilom engel olurmu komando olmama cevap verirseniz sevinirim iyi geceler

  1. admin dedi ki:

   Komando olmak istiyorsanız askerlik şubesinde görevlilere belirtirsiniz zaten siz söylemeden size soracaklardır. O noktadan sonrası biraz şans. Komando olmak isteyip olamayan olmak istemeyip olan çok sayıda örnek mevcut.

 14. Samet dedi ki:

  Benm boyum 170 cm kilomsa 57 komando olabilirmiym yakında askere gidiyorum örenmek istedim

  1. admin dedi ki:

   Boy ve kilo açısınıdan komando olmanız için bir engel yok.

 15. Vedat dedi ki:

  Ben Askerlik Yapmadım Ve yaşım 20 boyum 1’80 kilom 70 gönüllüyüm seve seve yaparım ALLAHIN İZNİYLE gerekn yerlerden gereken cevapları Bekliyorum TEŞEKKÜRLER. 0545 657 9120

 16. Burak dedi ki:

  Merhaba 22 yaşındayım üniversite okuyorum mezun olunca 2 yil beklemeden askerlige yazılacam komando olmak istiyorum yazilari okudum çoğu koşulda sıkıntı yok yanlız benim sol gözü kapatınca sağ gözde bulanıklık var bu bi sorun teşkil edermi veya çözümü varmi tesekkur ederim

  1. admin dedi ki:

   TSK kadro planlamasını o günkü ihtiyacı, o celp döneminde silah altına alınacak olanların sayısı ve niteliklerine göre belirler. Komando olabilmek sağlık sorununuz bulunmaması gerekiyor. Sağlık muayenenizde komando olur ibaresi olması gerekiyor. sağlık sorununuz TSK sağlık yönetmeliğinde belirtilen sınırlar içinde değilse komando olmanız mümkün olmayacaktır.

  2. Serkan dedi ki:

   Merhaba ben 16 yaşındayım liseye gitmedim komando olabilirmiyim
   Boy 170 kilo 60

  3. admin dedi ki:

   Merhaba. Boy ve kilo açısından komando olmanıza bir engel durum yok. Lise mezunu olmamak komando olmaya engel değil.

 17. Tugay dedi ki:

  Öncelikle ağzına sağlık abi.
  Ben 1.71 boya sahıbım ve kilom 72 boyum ve kilom hk bilgi verirmisiniz
  Ayrıca benim sol kolum da cocukluk çağlarından kalma bir kaç “faça” izleri var, bu komando olmaya engel olur mu.
  Son olarak da, bende horlama sesine karşı ciddi bir sıkıntı var, dayanamıyorum seslere, hemen agrasifleşiyorum.
  Ama cocuklugumdan beri hayaldir gidiyor komando olmak.
  Bunları cevaplarsanız cok sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Tugay Bey. Komando olmak bir niteliktir. Sorunuzdan anladığımız kadarıyla mükellef asker komando olmaktan bahsediyorsunuz. Boy ve kilo olarak komando olmanıza engel bir durum yok ama kolunuzdaki izler ve sizin ifadenizle agresif olmanız komando seçilmenize engel teşkil etme ihtimali yüksek.

 18. Eray ÖZTÜRK dedi ki:

  Saygılarımı ve sevgilerimi en kalbi duygularımla sunarım.
  15 yaşındayım , boyum 1.55. Kilom 52. Komando için herhangi bir boy-kilo indeksi belirtilmemiş. Normal buy ve kilomun olduğunu düşünüyorum ama endişeye düştüğüm konu şu. KKK’da 19 yaş üstü boy-kilo endeksine şu an uymuyorum. 19 yaşında kadar minimum 1.64 mü olmam gerekiyor komando için?

  Bir de , kendimi şu andan itibaren hazırlamaya başladım. Olabildiğince gece uyuyorum , haftada 1 yerde yatıyorum 1-2 saat üstümü örtmüyor ondan sonra üstümü örterek tekrar yerde yatıyorum. Çığ yumurta yutuyorum… Kuvvet çalışıyorum kendi imkanlarımca. 1-2 yıl sonra spor salonuna yazılmayı düşünüyorum.

  Ruhsal ve fiziksel olarak daha kendime ne yaparak + lar kazandırabilirim?

  Vatana hizmet etmek istiyorum ne olur bana yol gösterin değerli abilerim. Bileklerinizden , ellerinizden öperim… Bizim için verdiğiniz onca hizmete karşın sonsuz teşekkür ederim.

  1. Eray ÖZTÜRK dedi ki:

   Bir de yüzümde bir miktar sivilce var. Sıkıntı teşkil eder mi askerlik için

  2. admin dedi ki:

   Yaşınızı henüz genç ilk olarak eğitim hayatınıza yoğunlaşmanız faydalı olacaktır. Öncelikle liseyi bitirip yüksek öğrenim yapıp yapmayacağınıza karar verin. Komandoluk bir niteliktir asker olarak da komando olabilirsiniz uzman çavuş olarak da , astsubay olarak da, subay olarak da. yaşınız genç olduğu için fiziksel gelişiminiz hala devam ediyor. Bu yüzden boy konusunda endişe etmeyin sadece kilonuza dikkat edin kilo alt ve üst sınırı içinde kalmaya özen gösterin.

  3. Sssdd dedi ki:

   Çocuk git dersine çalış ne işin var burda

  4. yuusf dedi ki:

   cocouk dedikleriniz çanakkalede 18 e girmemiş yiyğilerimiz vardı o gün nasıl bir iman bir şevk bir vatan aşkı varsa bugunde aynısı olmalıdır cocukları küçümsemeyin