Kimler Özürlü Maaşı Alabilir (2022 Engelli Maaşı)


  Kimler Özürlü Maaşı Alabilir (2022 Engelli Maaşı)

  Kimler özürlü maaşı alabilir konusu ülkemizdeki 10 milyonun üzerindeki engelli vatandaşımızı ve ailelerini son derece yakından ilgilendiriyor. Özürlü maaşı, devletin engelli vatandaşlarımıza sunduğu haklardan yalnızca biri tanesi ve en önemlilerinden biri hiç kuşku yok ki. Kimler özürlü maaşı alabilir, engelli maaşı ne kadar,  özürlü maaşı nasıl bağlanır, sigortalı çalışan engelli maaşı alabilir mi başta olmak üzere, özürlü maaşı alma konusunda bilmeniz gereken tüm detayları yazımızın devamında.

  Kimler Özürlü Maaşı Alabilir

  Ülkemizde nüfusumuzun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız bulunuyor. Engelli vatandaşlarımız ekonomik ve sosyal hayata katılımda yaşadığı dezavantajlar hepimizin aşina olduğu bir konu. Yaşanılan bu sıkıntıların giderilmesi yönünde devlet tarafından engelli vatandaşlara bazı ayrıcalıklar ve ekonomik destekler veriliyor. Engelli vatandaşlarımıza verilen bu ekonomik desteklerin başında ise özürlü maaşı yer alıyor.

  İlgili Konular:

  Engelli Raporu Nasıl Alınır

  Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır

  2002 Sayılı Kanun Özürlü Maaşı bağlanması esaslarını düzenliyor. 2022 Sayılı Kanun kimler özürlü maaşı alabilir konusuna da düzenliyor. Kanuna göre engelli maaşı alabilmek için ilk olarak aranan şart engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastaneden en az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli raporu almak. tabi her engelli raporu bulunan birey engelli maaşı almaya hak kazanamıyor.

  İlginizi Çekebilir:

  Engelli Raporuna İtiraz Süreci

  Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

  Kimler Özürlü Maaşı Alabilir

  İlgili kanun maddesine göre kimler özürlü maaşı alabilir, özürlü maaşı bağlanması için gerekli şartlar nelerdir sıralayalım şimdi de.

  Engelli Maaşı Alma Şartları:

  • Yetkili bir hastane tarafından verilmiş engelli raporu olmak(en az %40 işgücü kaybı)
  • Herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmak
  • 18 yaşından büyük olmak (18 yaşından küçük olanların ailesine maaş bağlanıyor)
  • Başvuru yapan kişinin hanesinde, kişi başı düşen gelir miktarı net asgari ücretin üçte birinden daha az olması. Bunu daha anlaşılır bir ifade ile açıklayalım. Engelli bireyin yaşadığı evdeki kişilerin tüm kazancı toplanır. Daha sonra çıkan bu rakam hanedeki kişi sayısına bölünür. Özürlü maaşının bağlanabilmesi için çıkan bu rakam net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. (2017 yılı için muhtaçlık sınır 423 TL)
  • SGK’dan maaş ya da geliri olmamak ( anne veya baba üzerinden ölüm aylığı, dul aylığı gibi)
    Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu - 2019 Engelli Maaşı Ne Kadar

  Yukarıda saydığımız şartları taşıyan tüm engelli vatandaşlarımız özürlü maaşı almaya hak kazanır.

  Göz At:

  Kaymakamlık Yardım Parası

  Özürlü Maaşı Ne Kadar

  Engelli maaşı tutarı kişinin engel oranına göre değişiklik gösterir.

  • Engel yüzdesi (iş gücü kaybı) yüzde 40 – yüzde 69 arasında olanlar 1059 TL özürlü maaşı alır
  • Engel yüzdesi yüzde 70 ve daha üzerinde olanlar ise 1589 TL özürlü maaşı alır.

  2022 Engelli maaşı üç aylık olacak şeklinde ödenir. ilk Maaş ödemesi Ziraat bankası üzerinden yapılır. Sonraki Maaşlar ise PTT’ye yatırılır.

  Sigortalı Çalışan Engelli Maaşı Alabilir Mi?

  Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışan ya da kendi işine sahip olan engellinin engelli maaşı alması mümkün değildir. İlerleyen zaman zarfında işten çıkan ya da kendi işini kapatan engelli diğer şartları da taşıyorsa başvurması halinde engelli maaşı alabilir.

  Emekli Özürlü Maaşı Alabilir Mi?

  Emekli maaşı olan, anne veya baba üzerinden ölüm maaşı olan, eş üzerinden dul maaşı olan engelliler engelli maaşı alamazlar. Yani SGK üzerinden herhangi bir maaş yada ödeme alanlar hiçbir şekilde engelli maaşı alamazlar.

  18 Yaşından Küçükler Özürlü Maaşı alabilir Mi?

  18 yaşından küçük olan engelli için maaş bağlanır ancak bu maaş ödemesi ailesine, vasisine veya bakmakla yükümlü olan kişiye yapılır. 18 yaşından küçük olanlar için bu maaşın bağlanma şartları 18 yaşından büyük olanlarla aynıdır.

  Özürlü Maaşı Kesilir Mi?

  Engelli maaşı, maaş bağlamak için gereken şartlar değiştiyse kesilebilir. Özürlü Maaşının kesildiği durumlar ise şöyle;

  • Kişi sigortalı olarak işe girdiyse
  • Hane geliri muhtaç sınırı üstüne çıktıysa
  • Süreli raporlar için engel durumu ortadan kalkmışsa
  • SGK üzerinden ölüm aylığı ve benzeri bir maaş ya da ödeme alınmaya başlandıysa
    Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

  Bu konu hakkında sık sorulan sorulardan biri de evlenince özürlü maaşı kesilir mi? Evlilik halinde engelli maaşının kesilmesi ihtimali vardır ama sırf evlilik gerçekleşti diye maaşın kesilmesi söz konusu değildir. Evlilik halinde engellinin hanesindeki gelir muhtaçlık sınırı üstüne çıktıysa engelli maaşı kesilir.

  Özürlü Maaşı Nasıl Bağlanır

  Kimler özürlü maaşı alabilir, engelli maaşı ne kadar sorularını cevapladıktan sonra özürlü maaşı nasıl bağlanır meselesine geçelim şimdi de. Engelli maaşı bağlanması için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine yapılmaktadır. En az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli sağlık kurulu raporu aldıktan sonra, Adres Kayıt Ssteminde kayıtlı olduğunuz ikametgahın kaymakamlığına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine giderek engelli maaşı başvurusu yapmanız gerekmektedir.

  Engelli maaşı başvurusu yaparken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler:

  • Engelli sağlık kurulu raporu
  • Vukuatlı nüfus kayıt sureti
  • SGK’dan ölüm, yaşlılık, emeklilik ve benzeri maaşı almadığınıza dair belge
  • Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi
  • Mal bildirimi belgesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf

  Bu saydığımız belgeleri eksiksiz olarak doldurduğunuz engelli maaşı başvuru formu ile birlikte vakfın ilgili birimine teslim ederek başvuru işleminizi tamamlamış olursunuz.

  Sorularınızı Bize Yazın

  Kimler Özürlü Maaşı alabilir konusu ile ilgili olarak; engelli maaşı ne kadar, engelli maaşı alma şartları nelerdir, özürlü maaşı nasıl bağlanır, sigortalı çalışan engelli maaşı alabilir mi gibi tüm kritik soruların cevaplarını vermiş bulunuyoruz. Kimler Özürlü Maaşı Alabilir veya engelli maaşı konusunda aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız veya cevabını merak ettiğiniz herhangi sorunuz var ise yorumlar kısmında yazarak bize iletebilirsiniz. Her biri alanında yetkin ve deneyimli yazar kadromuz sorularınızı en kısa zamanda, güncel bilgileri kullanarak cevaplandıracaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 94 YORUM
  1. Atilla dedi ki:

   Merhaba halamin kizi ozurlu maasi aliyit aylik 500 tl sosyal yardimlasma da aliyot evli esi emekli maasi aliyor 2500tl cocuklari yok ozurlu maasi kesilirmi

   1. erkan akkus dedi ki:

    Kesilebilir.

  2. ceren dedi ki:

   %69 özür raporu olan,Bağkur emeklisi engelli maaşı alabilir mi?

   1. erkan akkus dedi ki:

    Merhaba Ceren Hanım,
    “Kimler Özürlü Maaşı Alabilir?” isimli yazımızda da belirttiğimiz üzere hali hazırda emekli olan bireyler 2022 devlet engelli maaşından yararlanamaz.

  3. Safiye Aldoğan dedi ki:

   Babam engelli maaşı alıyordu fakat daha sonra iskurun da desteğiyle sigortalı işe girdi iki seneden sonra iş bitti ve babam işten çıkarıldı şimdi tekrardan engelli maaşına başvuru yapabilir mi veya ne kadar sürede başvuru yapması gerekiyor

   1. Bilgi Merkezi dedi ki:

    Merhabalar,

    Şuan sigortasız gözüküyor ise, tekrar başvuru yapabilir.

  4. Ramazan Yılmaz dedi ki:

   Merhaba %85 Engelli raporunda, bakım maaşı için raporda ”ağır engelli” yazması gerekirmi,

  5. ayşe dedi ki:

   benim babam zengin ve yanında kalmakdayım fakat hiç el harçlıgı bile vermiyor,şiddet uyguluyor çıkabilsem ayrı eve cıkmak istiyorum inş.ama çalışmıyorum.şikayet edeyim desem,beni tehdit ediyor hele bir söyle bsk ne yapıyorum diye;(ses kaydı var babamın bana hiç harçlık vermedigine dair.özel ihtiyaçlarımı giderebilcek bile kazancım yok.nasip olursa engelilik raporumla başvurup devlet yardımı almak istiyodum ama hane halkına düşen aylık gelir oranından bahsedilmiş.halbuki babam eve bir gıda alsa onu bile bazen kendi yer banada “sen dokunma bu benim”gibi der.o derece.nerde kaldı maaşını paylaşacak.bu konuda yapılabilcek bisey olabilirmi?

  6. Tülay dedi ki:

   iyi akşamlar admin diyabet hastasiyim yüzde 40 raporum var maaş alırsam üçe mi bölünecek artık aylık veriliyor maaşlar dendi

   1. admin dedi ki:

    Engelli maaşları eylül ayından bu yana aylık olarak ödeniyor.

  7. Mehmet dedi ki:

   İl sağlık müdürlüğü yerine ilçe sağlık müdürlüğüne başvursak olurmu acaba teşekkürler.

   1. admin dedi ki:

    ikametinizdeki sağlık müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

  8. nusrettin dedi ki:

   merhaba admin ben daha önce alıyordum babamın geliri ekleyince kesildi tekrar başvurmam için ne gerekir bilgi verseniz sevinirim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Gelir durumunuzda değişiklik yoksa tekrar bağlanması mümkün olmaz: başvuruyu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapabilirsiniz.

  9. Ayhan dedi ki:

   merhaba ben hiperhidroz hastasıyım ellerimi çok zor kullanıyorum kalem dahi zor tutuyorum acaba bana engelli maşı bağlanma ihtimali var mı ?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Engelli maaşı alabilmek için öncelikle en az yüzde 40 ve üzeri işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli raporunuz olması gerekir. Öncelikle engelli raporunuz varsa engelli maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Engelli raporu varsa, engelli maaşı alabilmek için bazı gelir şartlarını taşımanız gerekir.

  10. Mehmet dedi ki:

   Merhaba benim %57 engelli raporum var 4500 pirim günüm var nezaman emekli olabilirim

  11. HÜSEYİN YILDIZ dedi ki:

   SELAMÜN ALEYKÜM BENİM SORUM BEN MALULEN EMEKLİYE AYRILMIŞ EMEKLİYİM EŞİME ÖZÜRLÜ AYLIĞI BAĞLATMAK İSTİYORUM BAĞLATABİLİRMİYİM BENİ AYDINLATRSANIZ SEVİNİRİM
   HÜSEYİN YILDIZ
   25 / 06/2018

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Engelli maaşını kimlerin alabileceği ilgili kanun ve yönetmeliklerde belirtilmiş. Eşiniz SGK’dan maaş almıyorsa, sigortalı olarak çalışmıyorsa ve hanenizin kişi başına düşen aylık geliri muhtaçlık sınırı altındaysa engelli maaşı alabilirsiniz.

  12. erdi dedi ki:

   144 hep meşgul çalıyor nasıl ulasacam ki

  13. erdi dedi ki:

   Admin bey musait değilsin anlaşılan yinede eyvallah yardimlrinz tskr edrm cevap bekledim sizden musait zamaninizda bilgi verirsinz bna

  14. erdi dedi ki:

   144ten aradım cevap yok o yüzden sen toplu alacağım parayi hesaplayabilirmsin admin bey

  15. erdi dedi ki:

   Rapor yüzde 43 demiştim zaten sana

  16. erdi dedi ki:

   Ilk defa çünkü maaş alicam admin bey nekdr toplu maaş alabilirim