Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Alma Şartları Neler, Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın bakımlarının sağlanması için devletin verdiği bir maaş. Hali hazırda 800 bin vatandaşımız evde bakım aylığı uygulamasından faydalanıyor. Evde bakım aylığı konusu ile ilgili olarak; evde bakım maaşı alma şartları neler? 2020 evde bakım aylığı ne kadar oldu? Evde bakım maaşını kimler alabilir? Evde bakım nasıl alınır? Evde bakım parası hangi durumlarda kesilir? başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda.

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasada yer alan sosyal devlet ilkesi gereği, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara sosyal yardımlar veriliyor. Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımların büyük bölümü nakdi yardım şeklinde yapılırken bir bölümü ise giyecek, gıda, yakacak gibi ayni yardım şeklinde yapılıyor.

Devletin sosyal yardım kapsamında yaptığı nakdi yardımlardan biri de evde bakım aylığı. Evde bakım aylığı, bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi veya üçüncü şahıslara devlet tarafından her ay ödenen maaştır. Evde bakım aylığının yürütülmesi ve finansmanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Raporu Sorgulama

Evde Bakım Aylığını Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı kimlere bağlanır, Evde Bakım Aylığı Yönetmeliği 4. Maddesinde sıralanmıştır. İlgili maddeye göre üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her biri akrabalık yönünden evde bakım parası başvurusu yapmaya hak sahibidir.

  Engelli Maaşı

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde bakım maaşını kimler alabilir sıraladıktan sonra şimdi de alma şartları neler olduğuna değinelim. Evde bakım maaşının şartları temel olarak 3 başlıktır.

Bunlar; ağır engellilik şartı, bakım şartı ve gelir şartıdır.

 1. Ağır Engellilik Şartı: Evde bakım aylığı alabilmek için bakımı üstlenilecek engellinin en az yüzde 50 oranında engelli raporu olması gerekir. Ayrıca engelli raporunun ‘’Ağır Engelli’’ hanesinde yer alan evet-hayır bölümünde EVET’in işaretlenmiş olması gerekiyor. Engelli raporu devlet tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü devlet hastanelerinde veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir. Engelli raporu nasıl öğrenmek için BURAYA tıklayın.
 2. Bakım Şartı: Bakım şartında bakımı üstlenilecek engelli bireyin; tuvalet, beslenme, giyinip soyunma, merdiven inip çıkma gibi temel günlük faaliyetleri başkasının yardımı ve bakımı olmadan yapıp yapamadığı dikkate alınır. Bu saydığımız ve buna benzer temel günlük faaliyetleri başkasının yardımı olmadan yapamayan engelliler için evde bakım parası başvurusu yapılabilir.

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

DEVLET YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

2019 Yılı evde bakım aylığı maaşındaki gelir kriteri de asgari ücrete endeksli. Engelliye bakan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için hanede kişi başına düşer gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. Asgari ücrete gelen zamla birlikte bu rakam 1.219,35 TL oldu.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde Bakım maaşı her ay yapılan bir ödemedir. Evde bakım aylığı ödemeleri Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlükleri tarafından yapıldığı için şehirden şehre göre değişiklik göstermektedir. Ancak kanuna göre evde bakım aylığı her ayın 15’ile 31’i arasında ödenir. Belirttiğimiz gibi maaş ödemeleri şehirden şehre değiştiği için Evde Bakım Maaşı Yatan İller hangileri takip etmek gerekiyor.

  Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım parası almak isteyen vatandaşlar ilk olarak gerekli evrakları hazırlamaları gerekmektedir.

İlgili yönetmeliğe göre evde bakım maaşı başvuru evrakları;

 • TC Kimli Numarası beyanı
 • En az yüzde 50 oranında ve bakıma muhtaç olduğunu gösteren engelli raporu
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engellinin vasisi varsa vasi atanmasına dair mahkeme kararı
 • Engelli bireyin anne babası boşanmışsa boşanma ya dair mahkeme kararı
 • Varsa öğrenim durumunu gösteren belge
 • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler
 • Engelli bireye ait kiralık mülk varsa kira kontratı, mülklerde kiracı yoksa mülklerin boş olduğuna dair muhtarlıktan alınmış yazı
 • Engelli bireyle aynı evde yaşayanlardan işyeri sahibi olan varsa bu işyerine ait geçici vergi beyannamesi

Yukarıda saydığımız belgeler engelli raporu ve varsa kira kontratı hariç geri kalanı aylık aylığı alacak kişi ve aynı evde yaşayan kişiler adına belgelerdir. Bu saydığımız belgeleri hazırladıktan sonra ikametin bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuru yaparak teslim etmeniz gerekiyor.

FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN NASIL ALINIR?

KAYMAKAMLIKTAN SOSYAL YARDIM NASIL ALINIR?

Evde Bakım Parası Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Evde bakım ne kadar sürede bağlanıyor sorusu başvuru yapanların cevabını en çok merak ettikleri soru olsa gerek. Evde bakım aylığı ne kadar sürede bağlanır sorusunun tek ve net bir cevabı yok. Maaşın bağlanma süresi başvurunun yapıldığı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya hizmet merkezinin iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani maaşın ne kadar sürede bağlanacağı ile ilgili olarak sabit bir süre olması söz konusu değil. Ancak evde bakım aylığı başvurusu yapıldıktan sonra engelli kişiye veya yasal temsilcisine şayet başvuru kabl edilmediyse 30 gün içinde yazılı olarak durum bildirilir.

  2022 Engelli (Özürlü) Maaşı Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir ?

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Evde bakım aylığı alma şartlarından biri ya da birkaçının ortadan kalması durumunda evde bakım maaşı kesilenler olabiliyor.

Evde bakım aylığı kesilme nedenleri;

 • Evde bakım ücreti alınan engelli bireyin vefat etmesi
 • Yapılan kontrollerde evde bakım aylığı almak için kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinin üstünde olduğunun tespit edilmesi
 • Yapılan kontrollerde evde bakım hizmetinin usulüne uygun olarak yapılmadığının tespit edilmesi
 • Engelli bireyin veya bakıcısının ikamet adresinin başka bir ile taşınmış olması

Engelli bireyin vefatını, gelir artışını veya ikamet adresinin şehir dışın alınmasını yasal süre içerisinde bildirmeyenlerin haksız olarak aldıkları evde bakım ücreti yasal faizi ile birlikte tahsil edilir. Zamanında bildirim yapmayıp ilerleyen zamanlarda evde bakım aylığı kesilenler yüklü miktarda parayı faiziyle birlikte devlete geri ödemek zorunda kalabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için gerekli bildirimleri zamanında yapmaya çok dikkat edin.

Evde Bakım Maaşının Yatığını Nasıl Öğrenirim?

Evde bakım maaşının yatma tarihinin şehirden şehre göre değiştiğini yazımızın başında belirtmiştik. Evde bakım maaşı sorgulama işlemi merkezi olarak e devlet sistemi üzerinden ne yazık ki yapılamıyor. Evde bakım maaşının yattığını öğrenmenin en kolay yolu telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya bankaların cep telefonu uygulamalarını kullanmak olarak görünüyor.

Evde bakım aylığının ödemesi Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. Ziraat Bankasının cep telefonu uygulamasını cihazınıza indirerek veya Ziraat Bankasının cep ve internet bankacılığı sistemini kullanarak paranızın yatıp yatmadığını anlık olarak takip edebilirsiniz.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mihriban dedi ki:

  Hayırlı günler bi sorum olcakti biz evde 4 kişi yaşıyoruz anne baba abi ben .Ben evliyim âmâ hastalık engelimden dolayı ailemin yanına taşındım.benim 100de 100..annemin de yüzde 97 ağır engelli raporumuz var babam emelli memur abim asgari ücretle çalışıyor ev kira acaba bize bakım maaşı baglanabilirmi veya hangi haklardan yararlana biliriz ben yatalak hastayım annem de hem kronik diyaliz hem gözün biri gormuyo yardımcı olursanız tesekkür ederim

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   engelli maaşı için en yakın aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne ulaşıp bilgi alın.