Evde Bakım Maaşı


  Evde Bakım Maaşı

  Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın bakımlarının sağlanması için devletin verdiği bir maaş. Hali hazırda 800 bin vatandaşımız evde bakım aylığı uygulamasından faydalanıyor. Evde bakım aylığı konusu ile ilgili olarak; evde bakım maaşı alma şartları neler? 2018 evde bakım aylığı ne kadar oldu? Evde bakım maaşını kimler alabilir? Evde bakım nasıl alınır? Evde bakım parası hangi durumlarda kesilir? başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda.evde bakım maaşı

  Evde Bakım Aylığı Nedir?

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasada yer alan sosyal devlet ilkesi gereği, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara sosyal yardımlar veriliyor. Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımların büyük bölümü nakdi yardım şeklinde yapılırken bir bölümü ise giyecek, gıda, yakacak gibi ayni yardım şeklinde yapılıyor.

  Devletin sosyal yardım kapsamında yaptığı nakdi yardımlardan biri de evde bakım aylığı. Evde bakım aylığı, bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi veya üçüncü şahıslara devlet tarafından her ay ödenen maaştır. Evde bakım aylığının yürütülmesi ve finansmanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

  İLGİLİ KONULAR:

  Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

  Engelli Raporu Sorgulama

  Evde Bakım Aylığını Kimler Alabilir?

  Evde bakım maaşı kimlere bağlanır, Evde Bakım Aylığı Yönetmeliği 4. Maddesinde sıralanmıştır. İlgili maddeye göre üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her biri akrabalık yönünden evde bakım parası başvurusu yapmaya hak sahibidir.

  Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

  Evde bakım maaşını kimler alabilir sıraladıktan sonra şimdi de alma şartları neler olduğuna değinelim. Evde bakım maaşının şartları temel olarak 3 başlıktır. Bunlar; ağır engellilik şartı, bakım şartı ve gelir şartıdır.

  1. Ağır Engellilik Şartı: Evde bakım aylığı alabilmek için bakımı üstlenilecek engellinin en az yüzde 50 oranında engelli raporu olması gerekir. Ayrıca engelli raporunun ‘’Ağır Engelli’’ hanesinde yer alan evet-hayır bölümünde EVET’in işaretlenmiş olması gerekiyor. Engelli raporu devlet tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü devlet hastanelerinde veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir. Engelli raporu nasıl öğrenmek için BURAYA tıklayın.
  2. Bakım Şartı: Bakım şartında bakımı üstlenilecek engelli bireyin; tuvalet, beslenme, giyinip soyunma, merdiven inip çıkma gibi temel günlük faaliyetleri başkasının yardımı ve bakımı olmadan yapıp yapamadığı dikkate alınır. Bu saydığımız ve buna benzer temel günlük faaliyetleri başkasının yardımı olmadan yapamayan engelliler için evde bakım parası başvurusu yapılabilir.
  3. Gelir Şartı: Evde bakım parası alabilmek için istenen üçüncü şart ise; evde bakım maaşı almak için kişi başına düşen gelir şartı. Bakıma muhtaç engellinin yaşadığı hanedeki aylık kişi başı düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinden daha az olmalıdır. Şayet bakım aylığı alacak kişi kanunen bakmakla yükümlü olmadığı bir engellinin bakımını üstlenmişse bakıcının geliri haneye dahil edilmez. Böyle durumlarda sadece bakımı yapılacak olan engelli bireyin geliri dikkate alınır ve gene aynı şekilde asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekir.
   2018 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere asgari ücret 1603 TL olarak belirlendi. Bu rakama 152,21 TL olan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de dahildir. Evde bakım parası almak için kişi başına düşen gelir hesaplamasına AGİ dahil edilmez. AGİ çıkarıldığında asgari ücret 1459,04 TL’dir. 2018 yılı için evde bakım maaşı almak için kişi başına düşen gelir 972,69 TL olarak gerçekleşti.
    Engelli Maaşı

  İLGİNİZ ÇEKEBİLİR:

  BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

  DEVLET YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

  2018 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

  Hak sahibi çok sayıda vatandaşımız evde bakım maaşına zam geldi mi sorusunun cevabını merak ediyordu. Evde bakım parasına her yıl Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere 2 kez zam geliyor. Ocak ayı zam oranının açıklanmasının ardından maaş alanların cevabını büyük bir merakla beklediği 2018 evde bakım maaşı ne kadar oldu sorusu da yanıt bulmuş oldu.

  Yapılan son zamla birlikte Ocak ayından Temmuz ayına kadar 2018 evde bakım aylığı 1068 TL oldu. Evde bakım aylığının hesaplanması memur maaşı katsayısı ve taban aylık katsayısına göre yapılıyor. 2018 Temmuz, 2019 Ocak ve 2019 Temmuz aylarında memur maaşlarına yapılacak zam oranları önceden belirlenip kamuoyuna durulmuştu. Bu sebeple 2018 Temmuz, 2019 Ocak ve 2019 Temmuz’da evde bakım parası ne kadar olacak şimdiden belli demek aslında kısmen de olsa mümkün. Bu zam rakamlarına göre evde bakım aylığı Temmuz 2018’de 1105 TL, Ocak 2019’da 1149 TL, Temmuz 2019’da 1207 TL olacak. Tabi bu rakamlara enflasyon farkı dahil değil. Yıllık enflasyon rakamları maaş zammı yüzdelerinden fazla çıkması alinde fazla çıkan oran kadar evde bakım parasına enflasyon farkı eklenecek.

  Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

  Evde Bakım maaşı her ay yapılan bir ödemedir. Evde bakım aylığı ödemeleri Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlükleri tarafından yapıldığı için şehirden şehre göre değişiklik göstermektedir. Ancak kanuna göre evde bakım aylığı her ayın 15’ile 31’i arasında ödenir. Belirttiğimiz gibi maaş ödemeleri şehirden şehre değiştiği için Evde Bakım Maaşı Yatan İller hangileri takip etmek gerekiyor.

    2019 Engelli Maaşı 2022 Sorgulama İşlemi

  Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

  Evde bakım parası almak isteyen vatandaşlar ilk olarak gerekli evrakları hazırlamaları gerekmektedir. İlgili yönetmeliğe göre evde bakım maaşı başvuru evrakları;

  • TC Kimli Numarası beyanı
  • En az yüzde 50 oranında ve bakıma muhtaç olduğunu gösteren engelli raporu
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Engellinin vasisi varsa vasi atanmasına dair mahkeme kararı
  • Engelli bireyin anne babası boşanmışsa boşanma ya dair mahkeme kararı
  • Varsa öğrenim durumunu gösteren belge
  • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler
  • Engelli bireye ait kiralık mülk varsa kira kontratı, mülklerde kiracı yoksa mülklerin boş olduğuna dair muhtarlıktan alınmış yazı
  • Engelli bireyle aynı evde yaşayanlardan işyeri sahibi olan varsa bu işyerine ait geçici vergi beyannamesi

  Yukarıda saydığımız belgeler engelli raporu ve varsa kira kontratı hariç geri kalanı aylık aylığı alacak kişi ve aynı evde yaşayan kişiler adına belgelerdir. Bu saydığımız belgeleri hazırladıktan sonra ikametin bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuru yaparak teslim etmeniz gerekiyor.

  GÖZ AT:

  FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN NASIL ALINIR?

  KAYMAKAMLIKTAN SOSYAL YARDIM NASIL ALINIR?

  Evde Bakım Parası Ne Kadar Sürede Bağlanır?

  Evde bakım ne kadar sürede bağlanıyor sorusu başvuru yapanların cevabını en çok merak ettikleri soru olsa gerek. Evde bakım aylığı ne kadar sürede bağlanır sorusunun tek ve net bir cevabı yok. Maaşın bağlanma süresi başvurunun yapıldığı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya hizmet merkezinin iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani maaşın ne kadar sürede bağlanacağı ile ilgili olarak sabit bir süre olması söz konusu değil. Ancak evde bakım aylığı başvurusu yapıldıktan sonra engelli kişiye veya yasal temsilcisine şayet başvuru kabl edilmediyse 30 gün içinde yazılı olarak durum bildirilir.

    2019 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

  Evde bakım aylığı alma şartlarından biri ya da birkaçının ortadan kalması durumunda evde bakım maaşı kesilenler olabiliyor.

  Evde bakım aylığı kesilme nedenleri;

  • Evde bakım ücreti alınan engelli bireyin vefat etmesi
  • Yapılan kontrollerde evde bakım aylığı almak için kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinin üstünde olduğunun tespit edilmesi
  • Yapılan kontrollerde evde bakım hizmetinin usulüne uygun olarak yapılmadığının tespit edilmesi
  • Engelli bireyin veya bakıcısının ikamet adresinin başka bir ile taşınmış olması

  Engelli bireyin vefatını, gelir artışını veya ikamet adresinin şehir dışın alınmasını yasal süre içerisinde bildirmeyenlerin haksız olarak aldıkları evde bakım ücreti yasal faizi ile birlikte tahsil edilir. Zamanında bildirim yapmayıp ilerleyen zamanlarda evde bakım aylığı kesilenler yüklü miktarda parayı faiziyle birlikte devlete geri ödemek zorunda kalabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için gerekli bildirimleri zamanında yapmaya çok dikkat edin.

  Evde Bakım Maaşının Yatığını Nasıl Öğrenirim?

  Evde bakım maaşının yatma tarihinin şehirden şehre göre değiştiğini yazımızın başında belirtmiştik. Evde bakım maaşı sorgulama işlemi merkezi olarak e devlet sistemi üzerinden ne yazık ki yapılamıyor. Evde bakım maaşının yattığını öğrenmenin en kolay yolu telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya bankaların cep telefonu uygulamalarını kullanmak olarak görünüyor. Evde bakım aylığının ödemesi Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. Ziraat Bankasının cep telefonu uygulamasını cihazınıza indirerek veya Ziraat Bankasının cep ve internet bankacılığı sistemini kullanarak paranızın yatıp yatmadığını anlık olarak takip edebilirsiniz.

  Sorularınızı Bize Yazın

  Evde bakım parası ile ilgili olarak; evde bakım aylığı ne kadar oldu, 2019 evde bakım aylığı ne kadar olacak, kimler evde bakım ücreti alabilir, evde bakım parası nasıl alınır, evde bakım maaşına zam var mı, evde bakım parası alma şartları neler başta olmak üzere evde bakım maaşında son gelişmeler ile ilgili tüm detayları aktarmış bulunuyoruz. Evde bakım ücreti ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar ekibimiz sizden gelen tüm soruları en güncel bilgileri kullanarak, hızlı ve doğru şekilde yanıtlayacaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mihriban dedi ki:

   Hayırlı günler bi sorum olcakti biz evde 4 kişi yaşıyoruz anne baba abi ben .Ben evliyim âmâ hastalık engelimden dolayı ailemin yanına taşındım.benim 100de 100..annemin de yüzde 97 ağır engelli raporumuz var babam emelli memur abim asgari ücretle çalışıyor ev kira acaba bize bakım maaşı baglanabilirmi veya hangi haklardan yararlana biliriz ben yatalak hastayım annem de hem kronik diyaliz hem gözün biri gormuyo yardımcı olursanız tesekkür ederim

   1. erkan akkus dedi ki:

    engelli maaşı için en yakın aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne ulaşıp bilgi alın.